HAARLI1SCE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No." 52. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 30 Juni 1894 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 1 Juli 1894. IÏLIPHOONNÜMMÏJ TBLEPHONISCHE VEKBINDIN8 met AMSTEBDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maandenr ,28. franco p. poet ,40. Prijs per Advertentie vaa 1 tai 5 regels 35 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dee middags ten uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Kollekte voor de Chr. school in de Antoniestraat, behalve in de vroegbenrt -en Kinderkerk. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Dj. Barbas. Voorm. 10 nre, Dj. Knottenbelt. *s Avonds 6 nre, Dj. Swaan. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, de Heer J. L. Zegers ond-zendeÜDgleeraar te Heemstede. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Dj. Keen. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Dj. Moeton. Eglise Wallonne. Dii hemes, Mr. J. C. Marc Laf on, pasteur en France. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Dj. J. H. Bon ner, Zendingsdirector te Leiden. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5 Vs nre, Dj. A. Brink van Almkerk. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Dj. Langhout. Voorbereiding en doop. Woensdag 's av. 8 nre, Dj. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs nre, Godsdienst oefening. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Dj. Koolman. KerkderV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Dj. de Vries. Avondmaal, Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dj. van Wijk, pred. te Zwolle. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Dj. Schorten, Luth. pred. te Amsterdam. Dj. Barbas bericht met hartelijke dank zegging de ontvangst van f 5.van de Wed. H. en door Dj. Moeton van de Wed. N. N. f 1.voor de Chr. school voor on- en minvermogenden. Dj. Barbas zal Dir.sdag, Woensdag en Donderdag a.s. geen catechisatie honden. Nederd. Herv. Kerk. Beimebroek. Voorm. 10 nre, geen dienst. 's Avonds 6Vs nre, Dj. J. A. Gerth van Wijk Jr., Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nur Dj. J. O. Boon, Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Dj. K. A. Gonlag, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Dj. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Dj. H. H. Barger. Avondmaal. Nam. 2Va nre, Dj. H H. Barger. Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 nre, Dj. J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, Dj. S. Verhoeff, Pred. te Noordwgk-binnen. Houtrijk en Folanen. Voorm. 91/3 nre, Dj. G. A. Hoog. Pred. te Haarlem. Doopsbediening. Sand poort. Voorm. 10 ure, Ds. J .van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Dj. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Dj. K. Loggers, Doopsbediening. Collecte voor de kerk. 's avond 1% nnr Bijbellezing, in 't lokaal voor Chr. belaüg, Dj. K. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Dj. V. Barneveld. Afscheidsrede. Nam. 2Vj nre, geen dienst. N ieu wsberichten. Tweede Kamer. Nadat de notulen wa ren voorgelezen aan den aanvang van de zitting van Dinsdag, rees de Voorzitter, Mr. Gleichman, van zijn zetel en sprak eene rede uit ter nagedachtenis van Sadi Carnot, welke door alle leden en de Ministers staande werd aangehoord. De schrikkelijke mare had de geheele wereld doen ontstellen, dat het slachtoffer van onzinnigen en toomloozen hartstocht dit maal was geworden een man, diealler- wege eerbied voor zijn persoon en ka rakter had weten te verwerven door nauwgezetheid en de voortreffelijke wijze, waarop hij zich van zijn verheven taak kweet. Niet in Frankrijk alleen zou de nagedachtenis in dankbare herinnering blijven van hem, die eene eereplaats zal innemen in de geschiedenis zijns lands. Spreker verzocht de Regeering de gevoe lens der Kamer bij het Fransche goever- nement te willen vertolken. De Min. van Bnitenl. Zaken verklaarde zich daartoe bereid en betuigde, namens de Nederl. Reg., volkomen instemming met de woorden van den heer Gleichman, gewijd aan de hoogstvereerde en vlekkelooze nagedachtenis van Frankrijk's eersten magistraat, die zoo noodlottig het slacht offer was geworden van een verfoeilijken sluipmoord. Na een kort debat tusschen den heer Kolkman, die de toelating bestreed, en de heeren v. Kerkwijk en de Beaufort, over de onregelmatigheden, werd met 63 tegen 15 stemmen besloten tot toelating van den heer Pynacker Hordyck. De Min. van Kol. heeft verlof gevraagd en gekregen, om Donderdag bij den aanvang der zitting mededeeling te doen over de Lomboksche expeditie. Aangenomen zijnde onteigeningswet voor den Sluispolder te Maassluis; de grensverandering van Amersfoort en Leusden; grondverkoop te Katwijk en te Maastricht; veiling van grond teU- trecht; verhooging van het weduwen- pensioenfonds, en van de suppletoire begrooting Hoofstuk Binnenl. Zaken (bestrijding van de pokziekte). De Min. van Binnenl.Zaken verklaarde, dat de bestrijdingsmaatregelen reeds hielpen, en verdedigde de houding van den in- spekteur van Zuid-Holland bij het niet epidemiesch verklaring van de pokziekte te Rotterdam. Het stoffelijk overschot van presi dent Carnot is Dinsdag te Parijs aan gekomen. Het werd daar door de be volking met diepen weemoed ontvangen. Aanstaanden Zondag wordt het in het Pantheon bijgezet. Ondanks het verzoek van Mevr. Car not om geen anatomisch onderzoek meer aan het lijk te doen plaats hebben, verklaarden de dokters toch, dat eene lijkopening noodig was om de juiste oor zaak des doods vast te stellen. Echter zijn niet meer dan de naaste lichaams- deelen bij de wond daaraan onderwor pen. Dit was noodzakelijk om te verhin deren, dat bij de vervolging van den misdadiger door de verdediging excep ties zouden opgeworpen worden op grond van een onvolledig onderzoek der ver wonding. De doctoren bleven bij hun eerste visum repertum, dat de inwendige ver bloeding de noodlottige oorzaak van den dood was. Het lijk werd daarna slechts gedeeltelijk gebalsemd om naar Parijs vervoerd te worden. Inmiddels ontvangt de Fransche re geering van alle zijden de meest harte lijke bewijzen van sympathie, en niet het minst van de Italiaansche regeering. Geen weldenkend mensch zal den Ita liaan in het algemeen den moord aanre kenen „het misdrijf heeft geen vader land" was het woord van den Italiaan- schen minister Caprivi, toen hij aan de Fransche regeering zijne deelneming betuigde. Sommige Franschen schijnen er anders over te denken; zie de daden van ge weld, door de zulken gepleegd op Itali anen in Frankrijk, gepleegd in naam des vaderlands. Reeds is een gunstiger stemming merkbaar, omdat gebleken is, dat de moordenaar anarchist is; dit verklaart alles. Tegenover de uitingen van toorn van de zijde der Franschen steekt gunstig of de wijze waarop men bijvoorbeeld te Spezzia, Italië, zijne deelneming be toonde. Daar togen drieduizend Italianen naar het Fransche consulaat om tegen den moord te protesteeren. De Fransche bladen beginnen er nu ook op te wijzen, dat het dom en mis dadig is den moord te wijten aan het Italiaansche Volk. Stel eens, zegt b.v. de Temps, dat een Fransch anarchist een aanslag had gepleegd op het leven van den Heer Crispi, zouden wij Fran sehen dan dulden dat men in Italië uit deze nationaliteits bijzaak munt sloeg? De Italiaansche politie ontving aan schrijving in het geheele Koninkrijk het toezicht op de anarchisten te verdub belen, vooral aan de grenzen en in de groote steden. Het buitenland schijnt den politieken toestand in verband met een en ander niet verontrustend te vinden, en wel voornamelijk omdat de Fransche regee ring krachtige maatregelen heeft geno men, tot bescherming der vreemdelingen. Nu was de groote vraag, wie den diep betreurden Carnot zou opvolgen en dan scheen de heer Casimir Périer al zeer spoedig den meesten kans te hebben, hoewel ook andere namen genoemd werden. De democratische afgevaardig den hadden na een rumoerige bijeen komst besloten de canditatuur Périer te steunen. Van socialistische zijde werd echter de verkiezing van Périer niet in de hand gewerkt. Verschillende artikelen zijn tegen zijne verkiezing in de orga nen dier richting geplaatst. Men noemde hem den Candidaat van de beurs, terwijl zijne verkiezing van dezelfde zijde ge noemd werd te zullen zijn de zegepraal der aristocraten. Woensdag heeft te Versailles de ver- eenigde vergadering plaats gehad ter verkiezing van een president. Veel spoe diger dan men aanvankelijk meende, kwam de zaak tot beslissing; al dade lijk verkreeg de heer Casimir Périer de vereischte meerderheid en overtrof die zelfs met een niet onbelangrijk aan tal stemmen. Périer is Parijzenaar van geboorte en heeft den leeftijd van zeven en veertig jaren, en heeft een eervolle loopbaan als afgevaardigde, minister, en voorzit ter der Kamer achter zich. Naar men weet, behoort de nieuw verkozene tot de gematigde republiekei nen van de onderafdeeling die men Orleanisten gelieft te noemen, hoewel hij volstrekt geen monarchale neigingen vertoont. Met de radicalen, nogal sterk vertegenwoordigd in de Kamer, zal hij dus wel wat te stellen hebben, als hij zich, zooals wenschelijk is, niet weet te stellen boven de partgen. De binnenlandsche invloed van een president der Fransche republiek is eng omschreven, maar des te meer invloed oefent hij uit op de buitenlandsche ver houdingen. De president Périer treedt op onder veel gunstiger omstandigheden dan in 1887 de Heer Carnot, toen onder Gre- vy de waardigheid van president nogal geleden had, door de handelingen van diens schoonzoon Wilson. Sadi Carnot heeft door zijn bezadigd, kloek optreden deze waardigheid en dit aanzien het toppunt doen bereiken. Hij is vermoord, Périer zal er van profi- teeren. Omtrent den moordenaar hoort men niet veel. Hij schijnt, volgens mede deeling van een familielid een onberis pelijk leven geleid te hebben, tot hij in de handen der anarchisten verviel. Bij onlangs in de Vereenigde Staten genomen proeven omtrent het door-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1