HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 54 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang 144. van ZATERDAG Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. op Zondag 8 Juli 4894. TBLJtPHOONNÜMMKX TÏLEPHONISCHE VEKBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P«r drie maandenr —,25. franco p, poot y —,40. Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels S5 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertenlien worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» tor. 18 uro, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Avondmaal. Nam. 2 ure, Ds. Barbas. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. van hennep. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Vrije benrt. Jans-Eerk. Voorm. 10 nre, Ds. L. J. Blanson Henke- mans, van Wolvega. Vrije benrt. Vrijdag 'sav. 8 nre, Ds. Moeton. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Knottenbelt. Avondmaal. Eglise Wallonne. Dix henres, Mr. Debry, d'Amsterdam. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10nre,'sav. 5 nre, Ds. H. Buurman, van Meliskerke. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5V2 nre, Ds. 6. de Braai, van Kralingen. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, Ds. Lang hout. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, Ds. Langhout. Nabetrachting. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs ure, Godsdienst oefening. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. W. Pont, van Schiedam. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, de Heer A. van Os, Zendeling onder Israël. De kollekte voor de Chr. school voor on- en minvermogenden op Zondag j.l. gehouden, heeft opgebracht f 111.80. Ds. Knottenbelt heeft met hartelijken dank ontvaDgen van Mej. S. H. 2.50 voor de zending. Ds. Barbas ontving met hartelijke dank zegging voor de verbouwing van de Chr. school voor on- en minvermogenden van een ondleerling ƒ1.van Mej. B. ƒ5. van den Heer B. 2.50. Wij zijn er nog lang niet, maar.vele kleintjes maken één groote. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek- Voorm. 10 nre, Ds. P. E. Barbas, Pred. te Haarlem. Colleote voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nnr Ds. J. O. Boon, Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. K. A. Gonlag, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, de Heer J. L. Zegers, Ond-Zendeling Leeraar, van Heemstede. Nam. 2'/a ure, Ds. H H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. J. Kuylman. Voorbereiding. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. J. J. van den Broek, Pred. te Noordwijkerhout. Houtrijk en Polanen Voorm. 9Va nre, Ds. H. H. Barger, Pred. te Bloemendaal. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. J.van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. K. Loggers, 'a avond 7% uur Bijbellezing, in't lokaal voor Chr. belang, Ds. K. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds J. A. Gerth van Wijk Pr. Pred. te Bennebroek. Doopsbediening. Nam. 2V2 nre, geen dienst. KRONIEK De Raad was Woensdag, voor zoover mogelijk, voltallig. Als gewoonlijk in dien er punten voorkomen betrekking hebbende op verzoekschriften, was er betrekkelijk veel publiek in de zaal. De lezing der notulen had onder de gewone omstandigheden plaats. Gewoon lijk is er één, eene enkele maal twee heeren, die aan dit wettelijk bepaalde punt eener raadsvergadering hunne aan dacht schenken. De Voorzitter bracht ter kennis, dat het afgewerkte deel van het kohier voor de leden ter inzage ligt en verzochten verkreeg machtiging voor het Dagelijksch Bestuur om te voorzien in de betrek king van stadsomroeper, vacant door het overlijden van den titularis. Door den Voorzitter was aan de ge meente ten geschenke aangeboden een keten, deel van het officieele burge meesters kostuum, met de mededeeling, dat deze was vervaardigd door de firma Voet alhier naar het ontwerp van den Heer Muiier. Namens den Raad bracht de Heer de Kanter hiervoor den schenker dank met den wensch, dat de keten het zin nebeeld mocht zijn van Z. E. A. bestuur. Door applaus betuigden de leden hier mee hunne instemming. Ingekomen was een adres van den Steenhouwersbond, houdende verzoek tot eene bepaling omtrent het benoodigde steenhouwers werk voor de Stads-Apo theek, in dien zin, dat het geleverd zou worden door Haarlemsehe firma's. Aan dit verzoek kon geen gevolg worden gegeven, omdat de aanbesteding reeds Donderdag zou plaats hebben. Eervol ontslag werd op haar verzoek verleend aan de onderwijzeres 2e klasse van school C, Mejuffrouw C. J. C. E. Voget. Het proces verbaal van de kasopne- ming der kas van den gemeente-ont vanger werd aangenomen voor kennis geving. In behandeling kwam thans het adres van J. Tijssen en anderen, met adhae sie-adressen van de Neutrale Kiesver- eeniging „Burgerplicht" en de Tech nische Vereeniging „Haarlem," tot het opnieuw in behandeling neqaeri der door de Directie der gasfabriek gedane voor stellen. In zake was een voorstel ingekomen van de Heeren Bijvoet, Beijnes, Sabelis en Tjeenk Willink om aan de adres santen te berichten, dat de Raad, overwe gende, dat aangezien sedert het vroeger genomen besluit geen nieuwe feiten of nieuwe gezichtspunten zich hebben voor gedaan, geen aanleiding bestaat om op de genomen beslissing terug te komen. »Wie van de Heeren verlangt het woord over dit voorstel?" Stilte, maar de stilte die den storm voorafgaat. Toen vroeg de Heer Prins het woord; Z.Ed. vond het voorstel niet raisonable. Ton nen gouds zijn met de kwestie gemoeid en nu wil men er weer langs heen glijden. Het uitgebreide rapport der Commissie was voor kennisgeving aan genomen en bovendien vertegenwoordi gen de rekestranten het vierde gedeelte van het gasverbruik in deze gemeente. Het voorstel der vier Heeren geeft bo vendien heel geen motieven. Ja, zeide de Heer 't Hooft, tonnen gouds zijn er mee gemoeid, maar dat is een gevolg van den ongelukkigen bestaanden band. Onze voorgangers zijn al te voorzichtig geweest met dien te sluiten. Laten wij ons niet opnieuw aan den band leggen. Dat één vierde van het gasverbruik vertegenwoordigd wordt door de rekestranten moge zoo zijn, doch dan blijven nog drie vierden, die de zaak anders inzagen en meer op het oog hebben de toekomstige belan gen van Haarlem. De Heer Bijvoet licht de zaak nader toe en verklaart ook het weglaten van motieven in het voorstel. De Heer Van den Berg gelooft, dat discussies noodzakelijk zijn en verwon dert zich er over, dat men, niettegen staande er niets geheimzinnigs bestaat, toch over de kwestie zwijgt. De Heer Figee meent ook, dat men voor twintig jaar geen verstandig be sluit genomen heeft in de gas zaak. Inmiddels heeft de verlichting groote veranderingen ondergaan, maar nu te wachten lijdt tot niets en langer de zaak wegstoppen mag nietis dus tegen het voorstel. Ook de Heer Krol betreurt, dat de zaak onbesproken is gebleven, waardoor adressanten in het onzekere zijn. Als Haarlem voorzichtig is, zegt de Heer Bijvoet, dan stelle het zich nog vier jaar op de hoogte, bovendien is er van de gasfabriek geen voorstel en ook de Heer de Clercq wenscht te weten waarover nu gediscussieerd moet wor den. Nu nog licht de Heer Tjeenk Willink het voorstel nader toe. Motieven zijner in 't voorstel genoemd, ontijdig is het de zaak nu verder te behandelen en treedt in een uitvoerige beschouwing omtrent gasprijzen, toekomst van gas- en gasproductie, lichtsterkte, alsmede dat voortaan het gas zal gebruikt worden tot fabricatie van elektrisch licht. Over een tiental jaren, zegt spreker, heeft men in deze groote dingen te verwachten, hoe zullen wij ons dan op nieuw binden aan een contract voor dertig jaar. Bovendien is 't niet goed, op een besluit, dat nog geen jaar oud is, terug te komen. Wij moeten meester blijven van den toestand. De Heer Prins wil de kwestie behan delen, door het bekende rapport te be spreken en niet langer de kwestie in de doos doen Door den heer Loomeyer wordt de Heer Tjeenk nog op een paar misvat tingen gewezen en vindt, dat de Heer Willink zich illusiën schept omtrent de lichtkracht van gas. Voor het oogenblik is eene gemeente-gasfabriek niet ge- wenscht en als wij ons binden, blijven wij geen meester over elektrisch licht. Ook de Heer Macaré is niet voor de ge meentelijke gas-fabrikatie en de Heer Figee maakt nog de opmerking, dat voor gas grondstof noodig is, voor eigenlijke electriciteit niet onmisbaar. Het adres, verklaart de Heer Beijnes, vraagt lagen gasprijs, maar geen con cessie, geen monopolie. De Heer Van den Berg dringt nog nader aan op behandeling van het rap port. De voorstellen der Imperial, zegt de Heer Sneltjes, bestaan niet meer; én door raadsbesluit, èn door tijdsverloop zijn zij vervallen. Bovendien, als de prijs van een ar tikel daalt en steeds lager wordt, is 't geen zaak zich erin te begeven. De Heer Prins beantwoordt den spreker, wat den Heer 't Hooft aanleiding geeft, door een geestigen zet de lachers op zijn hand te krijgen. De discussies worden nu gesloten. De stemming over 't voorstel, met span ning gevolgd, wijst zestien tegen twaalf en is dus aangenomen. We kunnen dus nog een jaar of vier afwachten wat er zal geschieden, en inmiddels betalen wat de Imperial eischt. Mogen de resultaten aan de verwach tingen beantwoorden! Maar eigenlijk kon het niet anders. Men herinnert zich, dat de Raad den 24 Mei 1893 besloot tot vereeniging van het driejarig en vijfjarig Middelbaar Onderwgs. Door het overlijden van den directeur van eerstgenoemde school is deze betrekking vacant en nu wenschen B. en W. over het oogenblik niet over te gaan tot vervulling ervan, doch eene tijdelijke regeling als maatregel van overgang, en wordt verder voorgesteld

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1