N ieu wsberichten. eene regeling te treffen na afloop der overgangs-examens. De Raad vereenigde zich hiermede. De politieverordening werd vastgesteld. Het voorstel tot hoogere betaling voor vergoeding wegens het plaatsen van pa len door de telefoonmaatschappij werd na eenige discussie aangehouden. Aan den Heer H. G. Caalen werd een stuk gronds verhuurd aan de Papetoren- vest. Een staat tot betaling uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1894, werd vastgesteld. Besloten werd riolen en troittoir aan te leggen in de projectstraat ten oosten van de Kamperstraat en hiervoor te bestemmen 610 gulden. Tot onderwijzer tweede klas aan school B werd bevorderd de Heer J. Mulder, thans onderwijzer derde klas en de Heer J. W. van den Boogaard, onderwijzer derde klas aan school D, tot onderwijzer tweede klas aan die inrichting. Den Heer L. van der Have, onder wijzer derde klasse aan de tweede tus- schenschool, bevorderde de Raad tot on derwijzer tweede klasse aan die school. Tot onderwijzer eerste klasse aan school C werd benoemd met vijftien stemmen, uit een alphabetisch gesteld drietal, de Heer A. J. van Ekeren, thans onderwijzer tweede klasse aan school B, tot onderwijzer derde klasse aan de tweede opleidingsschool den Heer H. J. Garritsen te Deventer, en ten slotte werd het gasrapport over de maand Mei aangenomen voor kennisgeving waarna de vergadering gesloten werd. Maakte de vrijlating of kwijtschel ding van straf der twee Eransche offi cieren uit Duitsche gevangenschap een gunstigen indruk, in Duitschland blijkt men er minder mee ingenomen. Een zeer invoedrijk blad meent, dat het ge vaarlijk is die heeren met hunne versch opgedane kennis omtrent kustverde diging naar hun vaderland terug te zenden. Inmiddels neemt dit niets weg van de edelmoedige daad des keizers. Van andere zijde wordt de daad een handige daad genoemd maar dit laatste zal, als minder in overeenstemming met 's keizers karakter dan het eerste, wel minder juist gezien zijn. Keizerin Elisabeth van Rusland is sedert den moord op Carnot aan hevigen angst over het leven van den czaar. De keizerin bevindt zich in Zuid Tyrol we gens gezondheidsredenen en heeft zij daar van den keizer een bezoek ontvan gen, zij verwijt zich nu, de schuld op zich te laden, als hem een ongeluk over komt. In Frankrijk zijn Zaterdag twee honderd acht en twintig anarchisten, waarvan honderd acht en zestig te Parijs, gearresteerd en dat men ze nog niet allen had, bleek bij de begrafenis van Carnot. Drie personen werden daar in gerekend, die door uitroepen zich als anarchisten betoonden. Koningin Victoria heeft zich van hare beroemde stoeterij te Hampton Court ontdaan. De paarden zijn Zaterdag ver kocht. De Engelsche bladen betreuren in zachte termen, dat de koningin eene instelling, waaraan de namen van zoovele koningen en koninginnen, die vóór haar op den Engelschen troon zaten, verbon-1 den zijn, en waaruit in Victoria's tijd, vermaarde renners zijn voortgekomen, opgeheven heeft. De opbrengst der ver- kooping, waarvoor de hooggeboren en hoogvermogende liefhebbers van het bin nen en het buitenland waren toege stroomd,was 23,070 voor de 76 paarden. Het onderzoek, hetwelk is inge steld naar aanleiding van de jongste ontploffing in de mijn Albion bij Pont- pyridd in Wales is geëindigd. Tot dus ver zijn 271 lijken uit de mijn boven gebracht, maar bovendien worden nog 30 werklieden vermist. Men neemt daarom aan, dat bij deze verschrikke lijke ramp 300 mijnwerkers zijn om gekomen. Er zijn reeds maatregelen genomen om te voorzien in de behoef ten van de hulpeloos achtergebleven gezinnen der verongelukte werklieden. De commissie, welke zich met de ver zorging der weduwen en .weezen heeft belast, is reeds tot de conclusie geko men, dat zij daarvoor ten minste 80.000 noodig heeft. De lijken zien er afgrijselijk uit; ze zijn allen onherkenbaar door de dikke laag kolenstof, waarmede ze bedekt zijn. De onafzienbare rij bloedverwanten die vol angstige spanning het gebouw be treden, waar de lijken naast elkander op den grond tentoongesteld zijn, her kennen de hunnen slechts aan bijzonder heden der kleeding. Woensdag is een aanvang gemaakt met het begraven der slachtoffers van de ramp. De plechtigheid was zeer indruk wekkend. Een groote menigte was op het kerkhof samengestroomd en zong daar van tijd tot tijd gezangen. Middeler wijl werden de kisten in de graven neergelaten en deze gevuld. De chef der geheime politie te Parijs heeft ontslag gevraagd, omdat men hem verantwoordelijk stelde voor de menigvuldige gepleegde misdaden waar de politie de bedrijvers niet van kan opsporen. Men gelooft dat dit ont slag in verband staat met Carnot's dood. De Amerikaansche steden geven zich veel moeite om de ellende, ontstaan uit de voortdurende werkeloosheid, te verzachten. Zoo betaalt de stad Chicago aan alle arbeiders, die in de stadsparken of aan den aanleg van straten en kanalen bezig zijn, één dollar per dag, terwijl ook de kerkgenootschappen bij deze werkver schaffing met de burgelijke gemeente hand in hand gaan. Te Cincinnatie werden onlangs ten behoeve der werkeloozen 30.000 dollars toegestaan tot aanleg van stadsparken. Ook te Baltimore worden nieuwe straten aangelegd of de oude opnieuw bestraat. Zoo trachten de meeste Amerikaansche steden aan den nood tegemoet te komen. Alleen te New-York, waar de werke loosheid tengevolge der immigratie ook in het beste jaargetij het toppunt van geheel Noord-Amerika bereikt, wordt niets daartegen uitgericht. De eerste presideale boodschap van den Heer Périer aan de Fransche Kamer heeft aanleiding gegeven tot een groot tumult. Het begon met de poging van het socialistische lid Vaillant om een adres van antwoord voor te lezen, wat men wilde verhinderen, waarop zijne partijgenooten van hunne kant mede een bovenmatig rumoer veroorzaakten, wat ruim een kwartier duurde. De Heer Périer heeft een uitnoodiging aangenomen naar Lyon, de plaats waar voor een twaalftal dagen de moord op Carnot werd gepleegd. Zij zal eerst plaats hebben na afloop van den ofïicieelenJ rouw, dus in September. Frankrijks nieuwe president ontvangt allerlei dreigbrieven, en verschillende biljetten zijn aangeplakt, waarvan een hem binnen veertien dagen den dood aan- 2egt. Hoewel Périer zich hieraan niets stoort, heeft toch de politie van de ver- schillende feiten kennis genomen. Te Chicago is het spoorwegverkeer nu geheel gestaakt, daar de werkstaking zich al weêr verder heeft uitgebreid. Infanterie, artillerie en cavelerie zijn uit het fort Sheridan afgezonden om te belet ten, dat de lieden geen geweld gebruiken. Men wijst thans evenwel op ontspan ning. Volgens een bericht heeft het hoofd der werkstakers verklaard, dat eene voor allen bevredigende regeling waarschijn lijk Zaterdag zal tot stand komen. Don derdag werd daartoe eene bijeenkomst van gedelegeerden der werkstakers en van de spoorwegmaatschappijen ge houden. De Schoonhovensche Courant heeft vijf en twintig jaai bestaan. Tot aanden ken aan dit eerste eeuwkwartaal hebben de uitgevers, de Heeren S. en W .N. van Nooten het nummer van 4 Juli aan dit feit gewijd en bevat het aardige, soms geestige bijdragen van verschillen de medewerkers en correspondenten. Onder deze gelegenheids stukjes beslaat eene voorname plaats een gedichtje van E. Laurillard, getiteld Zilvtrwaarde. Het onderzoek naar de kennis van het lezen en schrijven der ingelijfden bij de militie in 1892, heeft tot uitkomst gegeven, dat Zuid-Holland boven de an dere provinciën uitsteekt met nauwelijks 2 pCt. analphabeten, (personen, die niet lezen kunnen) waarop Noord Holland volgt met ruim 4 en Utrecht met bijna 5 pCt. Drente komt achteraan met 8y3 pCt. Wat de arrondissementen aangaat, spannen Zutfen en Zwolle de kroon, omdat al de daar ingelijfden konden lezen en schrijven. Het ongunstigst staan Oostburg, Borger, en Sittard, waar meer dan 15 pCt. analphabeten waren, te Sittard zelfs bijna 20 pCt. Bij Koninklijk besluit van 27 Juni is de Heer K. A. Gonlag, Evang. Luth. predikant te Beverwijk, benoemd tot lid der Commissie tot de zaken der Pro- testantsche Kerken in. Nederlandsch Oost- en West-Indië. Ged. staten van Limburg hebben zich bij adres tot de Hooge Regeering en de Tweede Kamer gewend met het verzoek het wel daarheen te willen leiden, dat eene herziening op tarieven op den invoer van producten van landbouw, handel en nijverheid worde voorbereid. HAARLEM, 6 Juli 1894 Naar men ons mededeelt, heeft zich alhier eene commissie gevormd voor de oprichting van een standbeeld van Frans Hals, waarvoor het initiatiefis genomen door den heer J. Krol Kzn., lid van den Gemeenteraad. Daarin hebben nog zitting genomen Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester, Mr. A. J. Enschedé, gemeente-archivaris, S. J. Graaf van Limburg Stirum en Mr. A. W. Thöne. De commissie heeft zich de medewer king verzekerd van de Maatschappij „Arti et Amicitia" te Amsterdam en het Genootschap »Pulchri Studio" te 's Gravenhage, wier besturen respectie velijk hebben aangewezen de hh. prof. C. L. Dake en Gerard Muller, H. W. Mesdag en J. Israels Den bezoekers van Zandvoord wordt er de aandacht op gevestigd, dat de gunstig bekendeHaarlemsche banketbak- kersfirma, Braakman, aldaar een salon heeft gevestigd van ververschingen, en wel Kerkstraat C. 44. Op Dinsdag 7 Augustus zal het schoolfeest plaats hebben, te geven door de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut." Het zal bestaan in een tocht naar Artis. Tot deelneming aan dit feest worden uitgenoodigd ongeveer vierhonderd leer lingen der kostelooze scholen, die door trouw schoolbezoek en goed schoolgedrag zich deze onderscheiding waardig maak ten. Des morgens te half negen vertrekken de feestvierenden onder geleide van het Bestuur en de onderwijzers per extra- trein en worden te ongeveer half vijf terug verwacht. Naar men ons meldt, zijn ook de leerlingen der Christelijke en R. Katli. kostelooze scholen uitgenoodigd, deel te nemen aan het kinderfeest van a. s. Maandag. Men verzoekt ons te melden, dat de commissie er geen oogenblik aan gedacht heeft, deze leerlingen uit te sluiten. Al leen het groote aantal dwong haar tot beperking. Te wenschen is het, dat nu het aantal feestelingen zoo veel grooter is geworden, onze winkeliers nog het een en ander aan de commissie zullen toezenden. Nog ingekomen voor het Kinder feest voor 't Paviljoen op Maandag 9 Juli. Oud en droog H. v. Breemen, bij drage voor 't feest. Jos. Brinkman, 4 ham. Leemans, Koningstraat, schoolbenoo- digdheden enz. B. Brinkman ƒ40. Mejuffrouw de la Chambre, Schag- chelstraart, werktaschjes. J. A. v. Zijl, Korte Veerstraat, collectie boeken en schoolbenoodigheden. J. A. Bentinck, de eerste metaalvrij mineraalwaterfabriek, Klein Heiligland No. 39, 200 diverse fleschjes limonades. A. Weill, Kruistraat, dasjes en sport riemen. Op het Museum van Kunstnij verheid zullen Zondag)aanstaande de reproductiën van het oude marktplein op de Tentoon- 1 stelling te Antwerpen nog tentoongesteld blijven. Van de leerlingen der School voor Kunstnijverheid zijn eenige werk stukken in het trapportaal tentoonge steld. Des Zondags is de toegang vrij. P. J. Aarts en A. M. Kuiper. 5 Juli. W. de Rooij en J. M. R. de Laat. H. J. A. van Ravesteijn. en C. L. E. Gijsberts. L. A. Boers en H. S. M. Huijsmans: J. W. Koopman en M. Ramage. GEBOORTEN. 27 Juni. W. Jacques geb. de Jong z. 28 Juni. S. G. Molenaar geb. Bakker z. E. J. Rustige geb Roza z. C. Fort geus geb. van Leersum z. C. Groen geb. Gabel z. J. P. van der Bent geb. ter Smitten d. MC. Ge ijl geb. Gerber z. 29 Juni. J. M. Blanskley geb. Andriessen z. A. Hout geb. Redekerd. C. Nieuwenhuizen geb. Heijne d. J. C. Duk geD. Heijmans z. J. M. Wester geb. Mulders d. A. M. de Nijs geb Maas d. E.Stokman geb. Jonker z. H. M. Surendonk geb. Engel z. W. Vermeer geb. Donczer d. T. C. Versteeg geb. Kalsbeek z. 30 Juni. E. A. L. Scbackman geb. Nienkcmper d. L. C. de Vries geb. Compaan d. H. Huijboom geb. Swaanswijk z. M. E. Hardenberg geb. Bijs ter d. J. Dirken geo. Meiier d. 1 Juli. J. van Rees geb. Klaveren z. M. Dam geb. Metzelaar z. D. M. Jansen geb. Meetnz. (levenl.) W. C. van der Werff geb. van der Velde d. 2 Juli. E. M. Boerrigter geb. Clous z. A. G. van Galen geb. Eekbout z. W. Graal geb. Godefrooi z. M Gerritsen geb. Frederiks d. 3 Juli. A. J. C. Wessels geb. Steffers d. C. Ruis geb. Schipper d. E. H. JC. Bon geb. Zwart z. P.P. van der Schaar geb. de Vette d. J. Wiethoff geb. Koper d. Jonkvr. A. S. S. Hesselink geb, Quintus z 4 Juli. H. T. Stoelman geb. Romp z. J. Lode geb. van Gelder d. 5 Juli. C. Teunissen geb. Scherpenhuizen z. J. B. Janse geb. Smelter d. OVERLEDEN. 27 Juni. H. J.vanFaassen 7 m. z. Kousebands- laan. M. Leeuwenkamp4 j. d. Nassaulaan.— 29 Juni. J. J. Vring 2 m. d. Heerensingel. A. E. Schrijnemaekers 1 m.d. Ripperdastraat. 30 Juni. L. J. Hamers 56 j. Schotersingel. C. M. Eken geb. Handgraaf 41 j. Brouwersvaart. G. H. N. van Brinkom 6 j. z. Burgwal. W. P. Redeker 3 j. z. Z. Buitenspaarne. f Juli. G. Jansen 8 m. z. Hondesteeg. 2 Juli. E; vander Steur geb. Thorp 61 j. Gr. Hout straat. A. G. E. van Zwol 11 m. d. Amster damstraat. C. Hazes geb. Peperkorn 66 j. Plein. 3 Juli. A. M.van Beek 39j. Leidsche- vaart. 4 Juli. W. Kalter 41 j. Gasthuisvest. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Juli. B. J. Versterreen W. L.Carton. S. Kabel en G. Ofman. R. Brakel en F. van Dokkum. J. C. Nijssen enA.de Vries. P. Tnijtel en E. Boeree. 5 Juli. S. J. W. Mons en H. M. Braakenburg. GETROUWD. 4 Juli. W, Kruijer en M. E. Scherpetbuizen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da- gelijks f uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voor de eigenaars terng te bekomen zijn. Een ijzeren onderdeel eener machine. Een oorbel. Een ring met sleutels. Een R. K. kerkboek. Twee cahiers. Een geldtaschje. Een charivari. Een portemonnaie. Een muilkorf. Een kinderschoentje. Een halsketting. Een parasol. Een zeemlederen lap en kwasten. Een paarse rok. Een garnituur van een schako. Een zwart doeshondje met halsband. Een pele rine. Een paternoster. Een broche. Een pak spijkers. Een reukfleschje. Een geldstuk. Een leesboek. Een vingerring. Papieren geld. Een enveloppe met schoolkaarten. Een quitantie. Een mandje met defecte lamp en kruikje. Eenige losse sleutels. VEEMARKT 4 Juli 4894. Aangevoerd 5 Koeien 24 N. Kalveren 44 Schapen 26 Lammeren 8 Paarden. Prijs 445.— ƒ250— 7— 43.- 7.- 10— 24— 44— KAASMARKT van 4 Juli 4894. Aangev. en verk. 74 stapels, uitma kende 10322 kazen, wegende 19765 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ24.50. MUZIEKUIT VOERING door het stedelijk Muziekcorps, op Zondag avond ten 8 ure, op het Feestterrein, gevolgd door Bal- Champêtre. PROGRAMMA. 1. Marsche MilitaireKriens. 2. Ouverture -Obéron"Weber. 3. -Entre Nous," ValseWaldteufel. 4. aLied opgedragen aan-Kracht en Vriendschap"Venverloo. b. Wilhelmus van Nassonwen 1626v. St Aldegonde. 5Grande Fantaisie aur des Mo tifs de l'opéra -Faust"Gounod. 6Ouverture -Maitre Peronilla" Offenbach. 7. Zweite PolonaiseLiszt-Kriens. 8. Twee Spaansche Dansen..Moskowsky. 9. Grande Fantasie sur le ballet -La fille dn PbaëronPngni. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 10 Juli 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga No. 2Mendelssohn» 2. Lied ohne WorteLux. 3Introduction, Allegro uit de le Sonate.A. Gnilmant». 4. AndanteVolckmar. 5AbendempfindtingMozart.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2