HAABLEHSCE Eerste Blad. No: 55. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 11 Juli 1894. N ieuws berichten. TELEPHOONNUMMS* TELEPHONISCHE VERBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,26, franco p. poet ,40, Afzonderlijke nommers S senten per stnk Prijs per Advertentie y»n 1 tot 6 regeia S5 cents, elke regel meer cents, groete letters nur plaatsruimte, VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dei middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. v—.65. - I*—. .65. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aart- trage ter bezichtiging te verkrggen bij De erven Loosjes, te Haarlem. KORN (IDA De rentmeesterf 2.40 OHNET (GEORGËS). Beelden nit het leven30. ANDRIESSEN (SÜZEHet klaverblad. Drie verhalen met zes gekleurde plaat jes, 2e druk geb1.25. Klimop. Drie verhalen met zes gekleurde plaatjes. 2e drukgeb. 1.25. LOUWERSE (P.) Geïllustreerde vader- landsche geschiedenis. Met platen van Johan Braakensiek. Tweeds goedkoope druk. Afl. I. Compleet in 4 Aflevering gena .40. Exemplaren in prachtband1.90 De Rijn van Arnhem tot zijn oorsprong. Bevattende alle bezienswaardigheden, reisgelegenheden, opgaven van hotels, enz. Met gravuren.60. 'SCUOLLMÈYER (G.) Over de electri- citeit en hare toepassing in de maat schappij. Beknopte en bevattelijke uit eenzetting van hetgeen een beschaafd lezer over de kracht der toekomst dient te weten. Vrij bewerkt naar het Duitsch Met een aanbevelend woord van Dr. W. C. L. van Schaik1 VERNÉE(L.G.) Nederlandsch familieboek je voor jonggehuwden en voorts voor ieder gezin. Uitgave op best papier met gondanee .65. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken BERG ENER (OSWALD) Reservisten- streiche LITTEN (JULIUS.) Tnlpenthal. Eine Heirats-Humoreske. Mit 50 Illustrati- onen von A. Pettinger LAVERRENZ (VICTOR.) Die Denkma ler Berlins uud der Volkswitz. Zweite Auflage mit 54 Illustration en von G. Brandt Lotasbiüten. Ein monatlich erscheinendes Journal e ithaltend Originalartikel und ausgewahlte übersetzungen aus der orientaliscben Litteratur in Bezug auf die Grundlage der Religionen des Os- tens und der Theosophie. Herauegege- ben von Franz Hartmann M. D. Jahr- gang 1893. 2 Bde EOSNER (KARL.) Gefühle. Psychopa thische Falie BESANT (ANNIE.) Der Tod und waas dann MüLLBR (F. MAXAnthropologische Religion. Gifford-Vorle6ungen gehalten von der Universitat Glasgow im Jahre 1891. Aus dem Englischeu übersetzt von Dr. Moriz Winterniz BUN GE (G.) Lehrbuch der pbysiologi- schen und pathologiachen Chemie. In fünfundzwanzig „Vorlesungeu für Aerzte und Studeirende. Dritte, vermehrte und verbesserte Auflage LESSER (PROF. Dr. EDMUND.) Lehr buch der Haut- und Geschlechtskrank- heiten für Studirende und Aerzte. Erster Theil. Hautkrankheiten. Achte Auflage SALZBURG (Dr. med Carl.) Ueber die Behandlung der Epilepsie, insbesondere mit Opium-brom, nach Flechsiga Der Deutsche Reichstag und die Par- teien ihre Programme und ihre Führ- er. Praktisches Handbüchlein zur In- formiering fur Jedermaun. Unter Mit- wirkung namhafter Politiker heraus- gegeben von Victor Laverrenz Kubik-Tafel für Rundholz. Neuer flolz- berechner nach dem Metersystem he- arbeitet Europaische Wanderbilder. Das Stanser- horn und die Stanserhornbahn. Mit IUustrationen Arosa. Mit Illustrationen LINNAEI (CAROLI) Systerna naturae regnum animale. Editio decima, 1758, Cura societati8 zoologicae germanicae iterum edita ÉNAULT (LOUIS.) Jours d' épreuves.. MARCHENA (R.-E DE) Machines fri- gorifiques a gaz liquéfiable HARPE (Dr. DE LA) Formulaire des eaux minérales de la Bainéotbérapie et 6.50. - 1.95. 1.95. - 7.15. 6.50. 3.90. —.80 —.35. —.20. —.35. —.65. 6.50. 1.90. 1.40. de 1' hydrothérapie. Introduction par le Dr. Dujardin-Beaumetz1.65. DUBOIS (MARCEL) et CAMILLE GUY, Album geagraphique. Tome pre mier. Aspects généraux de ia nature Ire livraison45. Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes Eerste Kamer. In de vergadering, Dins dag gehouden, heelt de heer Boneval Faure, na het afleggen der belofte, zitting genomen. De Voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van Carnot, het slachtoffer eener afschuwlij ke misdaad, en verzocht der Regeering, de verzekering van deelneming der Kamer aan de Fran- sche Reg. te willen overbrengen. De Min. van Buitenl. Zaken verklaarde zich daartoe volkomen bereid. Daarna verkreeg de heer van Tienhoven het woord. Hij voelde zich gedrongen zijnerzijds eene inlichting te geven op de overgelegde stukken betreffende de Ka- binets-formatie van 1891. De vraag was gerezen, of de Kroon bekoorlijk ingelicht was geweest betreffende de door den heer Tak gestelde voorwaarden. Spreker verklaarde, dat de Kroon tijdig is inge- licht geweest, zij het ook, dat het stuk niet in dien vorm is medegedeeld aan H. M. de Regentes als het onder de stukken van het protokol voorkomt. Dat stuk, dat onder de berusting van den heer Tak bleef, is eerst onder den minister raad, die aan de aanneming van het am. de Meijier voorafging, te voorschijn ge bracht, en dus niet aan H. M. de Re gentes overgelegd. De overlegging kon niet geschieden, omdat het regeerings- program reeds 23 Juli 1891 aan het oor deel van H. M. was onderworpen, terwijl de onderteekening door de andere mi nisters geschiedde in Augustus- de laatste zelfs 16 Aug. Op welke wij ze en in welken vorm zijn dan de grondslagen van het regeeringsprogram medegedeeld en vast gesteld? Toen H. M. de Regentes van Spreker de grondslagen wenschte te ver nemen voor eene kabinets-formatie, stel de hij zich eerst in betrekking met den heer Tak. Na een langdurig onderhoud op 16 Juli bleek tusschen hen van overeenstem ming, met uitzondering van eemge pun ten betrekkelijk het kiesrechtvraagstuk, waaromtrent Spreker zich nader beraad wilde voorbehouden. Den 21 Juli deelde Spreker den heer Tak mede, dat hij, na gezette overweging, metzijninzichtenom zooveel mogelijkte komen tot uitbreiding van het kieschrecht kon méégaan. In een onderhoud op 23 Juli met H. M. de Regentes verklaarde hij, als vrucht van dat overleg, zich bereid de formatie van een nieuw kabinet op zich te nemen, ontvouwde hij de redenen waarom ook z. i. de taak van het kabinet allereerst zou zijn eene wet tot stand te brengen tot uitbreiding van het kiesrecht binnen de grenzen der Grondwet, en dat zulk een voorstel zou moeten zijn de zaak van het geheele kabinet. Verder voegde hij er bij, dat de tijd vereischt ter voorbe reiding der kieswet nuttig kon besteed worden, en somde hij al zaken op, die in het protokol zijn genoemd, terwijl hij er bij voegde, dat bij verwerping der kies wet het ministerie zekerheid moest heb- hen, dat Kamerontbinding daarvan het het gevolg zou zijn. Kon H. M. zich met deze beschouwingen vereenigen, dan was hij reeds verzekerd van den steun van den heer Tak, en verklaarde hij zich bereid de taak op zich te nemen. Na dat onderhoud met H. M. de Regentes mocht Spreker 26 Juli de opdracht ontvangen tot formatie welke opdracht hij na eene nieuwe gedachten wisseling aanvaard de. Met deze eenvoudige mededeeling wenschte Spreker te volstaan ter nadere verklaring en toelichting van de geschie denis van het optreden van het Ministerie in 1891. De Zitting van Vrijdag was gewijd aan een aantal kleine, door de Tweede Kamer goedgekeurde ontwerpen. Al vorens deze in behandeling werden geno- deelde de Voorzitter mede, dat was in gekomen een schrijven van den Franschen gezant, houdende dankbetuiging voor de ten vorige dagen uitgesproken sym- patie der Kamer bij het smartelijk verlies, door de Fransche natie geleden. Aange nomen werden de ontwerpende cho- leraconventie, te Dresden gesloten verlenging aan den proeftijd dergemeng- derechtbanken in Egypte; verlengingvan den duur der bestuursmaatregelen ten aanzien van de verveningen; eenige naturalizatie ontwerpengrensverande ring van Amersfoort-Leusdenverkoop van grond te Katwijk en te Maastricht veiling van grond te Utrecht; verhooging va» de begrooting voor het weduwen- pensioenfonds; wijziging van Hoofdstuk VIII voor 1894; wijziging der wet van 1 Aug. 1893, omtrent de overtreding van art. 1 van het K.B. van 17 Febr. 1819; Kwijtschelding eener den lande toekomende vordering, waarbij de Min. van Kol. opmerkte, dat door een der gegoede schuldenaars de verminderde vordering is betaald; wijziging van het aansluitingspunt van den zijtak naar Pasirian van den spoorweg Probolingo- Panaroekan. De Min. van Kol. beloofde in 't vervolg bij dergelijke aanvragen schetskaartjes te zullen overleggeneen ontwerp tot verhooging van Hoofdst. V der Staatsbegrooting van 1894, nadat de Min. v. Binnenl. Zaken had verklaard, de inspecteurs van den geneeskundigen dienst te hebben geraadpleegd omtrent de ontsmetting bij een pokken-epidemie. Ook werd onderzocht, of ontsmetting bij pokken-epidemie ook wordt tegen gewerkt door het feit, dat de kosten dan door de gemeenten moeten wor den betaald. Na vaststelling der huis houdelijk raming in Comité generaal, is de Kamer op reces uiteengegaan Niettegenstaande de als gunstig1 beschouwde voorteekenen duurt de spoor weg-werkstaking te Chicago nog voort en worden er daden van geweld ge pleegd, die president Cleveland nood zaakten, troepen naar Chicago te zenden. Vreemd genoeg, heeft de gouverneur van Illinois tegen deze hulptroepen ge protesteerd en de onmiddellijke terug roeping geëischt, waaraan echter niet is voldaan. De toestand wordt of is ernstig. De werkstakers trokken door de stad, brand stichtende in personen en goederensta tions. Honderden spoorwaggons en groote hoeveelheden handelswaren zijn eene prooi der vlammen geworden. De politie was volkomen machteloos, maar daarentegen rukten verschillende compagniën militie en van het staande leger aan tot ondersteuning, waardoor bloedige botsingen niet uitblevenzes werkstakers werden gedood. Wegens gebrek aan steenkolen zou den heel spoedig drie vierde der fabrieken moeten sluitenhonderdduizend personen zouden alsdan zonder werk zijn. Inmiddels breidt zich de werkstaking ook naar het oosten uit. In Calforniëheerscht een ware opstand. Negen tienden van de bevolking doet met de werkstakers meê. Bij na iedereen, zelfs de militie van Sacramento, draagt de witte linten van de werstakers. De militie weigert tegen de werkstakers op te treden. De bevolking van San Fran cisco begroet met toejuiching elk bulletin, dat vermeldt hoe deze of die compagnie geweigerd heeft tegen de werkstakers op te trekken. De grevisten van Sacra mento oefenen zich in den wapenhandel en krijgen munitie van de miliciens zelve. Er bestond een plan om den 14 Juli, den officieelen, bij de wet gestelden nationalen feestdag, wegens het overlij den van den president Carnot, dit jaar uit te stellen of geheel achterwege te doen blijven. Dit was] een plan, dat bij velen, al was het maar om den wille der betamelijkheid, zeer werd toege juicht. De Parijsche gemeenteraad vindt echer het herdenken van de inneming der Bastille van zooveel gewicht, dat die niet hieraan wilde medewerken. De prefect der Seine, wiens meening werd gevraagd, bracht in het midden, dat het de vraag was, of na den pas be toonden rouw der Parijsche bevolking het feest wel hetzelfde karakter mocht dragen als gewoonlijk en of de mani festatie te dier gelegenheid wel ver- eenigbaar zou zijn met de gevoelens der bevolking. De Duitsch-keizerlijke ceremoniemees ter Von Kotze, verdacht van het schrij ven van ergerlijke anonyme brieven, waarin ook de persoon des keizers be trokken was, is op telegrafisch bevel des keizers weer in vrijheid gesteld. Men verdiept zich in gissingen. Het waar schijnlijkst is dat de verdachte niet schuldig en men den dader op het spoor is. Uit Parijs wordt bericht dat in den ministerraad is het ontwerp vastgesteld, dat bij de Kamer zal worden ingediend, tot het strafbaar stellen van het verdedigen van en het aansporen tot anarchistische misdaden in openbare ge schriften. Volgens dit ontwerp zullen dergelijke zaken voortaan naar de cor- rectioneele rechtbank verwezen worden. De straffen, welke tot dusver tegen der gelijke vergrijpen konden worden uit gevaardigd, zullen aanmerkelijk ver zwaard worden. In een der mijnen te Karwin,in Oostenrijksch Silezië, waar onlangs door eene ontploffing een zoo groot aantal werklieden het leven verloor, is, nadat het werk hervat is, weer een ontploffing voorgekomen. Dit ongeval had echter geen ernstiger gevolgen, dan dat eenige werklieden brandwonden bekwamen. Voorioopig is nu echter het werk in deze gevaarlijke mijnen, welke aan graaf Larisch toebehooren, gestaakt. De vorige week hebben dieven ingebroken in het Musée de Longtemps te Marseille en hebben daar verschrik kelijk huisgehouden. In de schilderijen-galerij zijn drie stukken ontvreemd, één Karei du Jardin één Desportes en één Vivien. Daarna

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1