schijnen de dieven door de zaal der beeldhouwwerken naar die der teeke- ningen gegaan te zijn en hebben zich daar nog in het bezit gesteld van één Rembrandt, één Van Dijk en één Mi- chiel Angelo. Geheel ongemerkt hebben zij zich met hun buit door een venster kunnen verwijderen. Uit een statistiek regeeringsver- slag blijkt dat in Oostenrijk ruim 21 millioen menschen of bijkans 60 percent der bevolking zich aan den landbouw wijdt, dat bijna 7 millioen personen, of 25percent in de nijverheid hun brood vinden, dat in handel en verkeer nage noeg 3 millioen, of 8,85 percent, bezig zijn en dat 3% millioen menschen, of 9i/ü percent, tot de met vaste bezoldi ging aangestelde personen behooren of tot hen die een vrij beroep uitoefenen. Verreweg de grootste helft der bevolking behoort dus tot den landbouwstand, en de industriëelen maken slechts een vierde uit. Voorts zien wij uit het verslag dat er in Oostenrijk ruim 8 millioen arbei ders en ruim een millioen daglooners zijn. De Figaro meldt, dat Caserio, de moordenaar van Carnot, aan den pre sident der republiek een brief gericht heeft, waarin hij verzoekt hem eenig geld te doen toekomen, ten einde hem het regime in de gevangenis, dat wel wat streng is, te verzachten. Het blad voegt er bij, dat het be richt ontwijfelbaar echt is. Wij zouden, laat het er op volgen, niet willen gek scheren over zoo iets. Hierna geeft de ligaro het volgende citaat uit den brief.- „Ik word heel slecht gevoed, en goed beschouwd, be hoort gij mij wel wat toe te staan, want gij hebt het aan mij te danken, dat gij president der republiek zijt!" Het Engelsche hoogerhuis heeft in beginsel aangenomen eene wet krach tens welke aan de Regeering het recht zal worden gegeven zekere soorten van lieden uit het land te weren en derhalve de ontscheping te beletten van volslagen krankzinnigen, idioten, lieden zonder middelen van bestaan of van wie het waarschijnlijk is, dat zij spoedig arm lastig zullen worden, en van lieden, die lijden aan eene gevaarlijke of besmette lijke ziekte. Verder zal bij deze wet aan de Re geering de bevoegdheid worden geschon ken vreemdelingen uit het land te ver wijderen, die voor de openbare orde gevaarlijk worden geacht, of die in staat worden gerekend het plegen van mis daden daar of elders in de hand te werken. Bij weigering zal gevangenis straf worden toegepast. Zeer waarschijnlijk is het hoofddoel het weren van alle personen, die wegens staatkunde misdrijven hun toevlucht in Engeland zoeken, zooals nog onlangs plaats had met een groot getal anar chisten, die na den moord op Carnot gepleegd Frankrijk verlieten. Te Miinchen is na een behandeling van verscheidene dagen, een groot proces geëindigd over den diefstal van schil derijen van Franz Lenbach. De aanzien lijke voorraad schetsen en schilderwer ken van dezen beroemden schilder werden sinds lang stelselmatig door eene schurkenbende bestolen. Tot die bende behoorden van de huisbedienden van Lenbach, een schilder Zankl, de porseleinschilder Bubeniszik en een han delaar in oudheden, die de gestolen schilderstukken van Lenbach voor spot prijzen aan verschillende kunstkoopers te München verkochten. Deze laatsten deden ze dan voor groote sommen aan liefhebbers en verzamelaars van de hand. Om verklaarbaar te maken, dat de anders zeldzame schilderstukken van Lenbach zoo plotseling in menigte werden ver handeld, strooide de boevenbende uit, dat de meester was geruïneerd of dat een zijner jonge neven dien schat van schilderijen heimelijk verkocht. Het gerechtshof veroordeelde den schil der Zankl tot twee en een half jaar, Wagner en den ouden handelaar in oudheden tot anderhalf, en Bubeniszik tot één en een vierde jaar. Verscheidene kunstkoopers te München speelden in het geding als getuigen een zeer onaangename rol. Lenbach raamt zijn verlies op ettelijke honderdduizenden marken. Vóór het proces begon, be gingen de Müncher kunstkooper Pütte- rich en een jonge neef van Lenbach, eveneens schilder, zelfmoord. In het proces kwamen vermakelijke dingen aan het licht, bij voorbeeld dat de portretten van onbekende particulieren aan domme koopers werden in handen gestopt en gedeeltelijk ook openlijk ten toongesteld als portretten van Koningin Victoria, den Koning van Saksen, de Koningin van Italië en Gladstone. Thans is ook een proces aanhangig gemaakt tegen sommige Münchener kunstkoopers, die zich wat al te veel met deze zaak hadden ingelaten. Dat men zelfs op vijf en tachtig jarigen leeftijd levensmoede kan zijn, bewijst het geval van een man in Gel derland, die hoewel in het genot van alle aardsche goederen, door verdrinking een einde aan zijn leven maakte. De kwaal zit dus niet uitsluitend bij het jonge geslacht. Dat er werkelijk soms raar met het leven wordt omgesprongen, weet men, maar zoo raadselachtig als een jong- mensch te Winschoten in deze handelde hoort men al heel zelden. Hij kwam beschonken thuis en wilde toen zijn vader en zijn broer bij het werk helpen, wat de eerste, in aanmerking genomen zijn toestand, niet wilde hebben. „Dan hang ik me op," zei de knaap. Vader, gedachtig aan 't zeggen, die dreigen zijn niet gevaarlijk, antwoorde: „Ga je gang." En de jongen deed het. Jammer voor de philosophen, dat dit zielkundig raadsel nu niet opgelost kan worden. Ptedagogen, lost nog eens enkele raad selen op: Wat beweegt toch kinderen, om bij voorkeur in pas geverfde deuren te krassen, om hun steenen juist te gooien waar glazen zijn, om ballen en andere voorwerpen voort te schoppen, tot voordeel van den schoenmaker, tot schade van ouders en voogden. Is het onnadenkendheid of slechtheid van den jongen om achter onaangespannen paar den te gillen, en het hardst achter de wildste. Waarom trekt de lieve jeugd bij voorkeur aan de bellen daar zij 't best bij kunnenwat geeft hun aanlei ding om harder weg te loopen voor een man, die hun een pak ransel belooft, als ze dit of dat nog eens doen en de tong uitsteken, als een politieman iets verbiedt. 't Is werkelijk soms wel wat erg, niet met de psedagogen, maar met de kinderen. Worden ze lastiger naarmate de beschaafde maatschappij zich meer aan het kind laat gelegen liggen, of behooren we ons te troosten met het denkbeeld, dat nog meer humaniteit ten laatste alles overwinnen zal? Laat ons hopen en niet vertragen. Het heeft er anders wel wat van, dat men al de humaniteit werpt in een bodemlooze» put. Als we eens gedurende één jaar maar laat de gedachte aan weerwraak ons niet verblinden. Daar was eens een ouderwetsche moe der veel kinderen had ze en weinig geld. Als haar kinderen wat uitvoerden dat niet in den haak was, „geen stroop in de pap" en dat hinderde het kind, niet öm de stroop, niet uit berouw; om de schande. De moeder hield het eergevoel in haar kroost wakker en voegde daar aan toe eene onmetelijke liefde. Zou 't ook kunnen zijn, dat het eergevoel der kinderen niet genoeg wordt opge wekt, of dat de toewijding hun betoond nog iets heel anders is, dan de liefde boven bedoeld! De Heeren Gebroeders Van Lier hebben, naar aanleiding van eene verordening op de heffing en de invor dering der stedelijke belasting op de openbare vermakelijkheden, zich per adres gewend tot de Provinciale Staten van Noord Holland. Daarin betoogen zij o.a., dat zij zich in geen geval kunnen neerleggen bij het bepaalde in de artikelen 3, 4, 5, 8 en 9 der verordening. Door deze ar tikelen toch worden adressanten aange tast in hun rechten als vrije burgers van den staat der Nederlanden, in hun rechten als huiseigenaren. Op straffe wordt hun verboden toegang tot hun huis te verkenen aan wien ook tenzij daartoe eerst is verlof gegeven door B en W. der gemeente. Zooals B. en W. de controle willen inrichten, worden adressanten, naar hun gevoelen, eenvoudig beambten der ge meente, geheel afhankelijk van de over heid, zonder eigen gezag, en dat alles zonder eenige vergoeding, noch financi- eele noch moreele daartegenover. Adressanten verzoeken daarom dat de goedkeuring aan de voorgestelde verordening worde onthouden of dat het althans daarheen worde geleid dat de autocratische bepalingen van de artt. 3, 4, 5, 8 en 9 daaruit worden gelicht. Bij besluit van den gemeenteraad van Epe (Veluwe) was den onderwijzers opgedragen, op den openbaren weg (zij het ook bij de school) en buiten de school surveillance uit te oefenen. Sommige onderwijzers hebben begrij pelijkerwijze bepaald geweigerd zich met deze surveillance te belasten. Een verzoek, geteekend door alle on derwijzers en onderwijzeressen, waarin zij geldelijke vergoeding verzoeken voor de hun thans opgedragen surveillance tusschen de schooluren, is door den Raad van de hand gewezen. Naar de Residentie van goed in gelichte zijde verneemt zal de zetel, in den Raad van State vacant geworden door het overlijden van mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, waar schijnlijk ingenomen worden door mr. N. G. Pierson, oud minister van Finan ciën. Zooals bekend is had de overledene, behalve in de afdeeling voor Buitenland- sche Zaken van dat College, ook zitting in die voor Financiën. HAARLEM, 10 Juli 1894 Men deelt ons mede, dat door de volteekening der leening, uitgeschreven door de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen alhier, de bouw van het Kurhaus in het Frederikspark is verzekerd en het werk opgedragen is aan de architecten A. en J. A. G. van der Steur en D. E. L. van der Arend alhier. De overgangs-examens aan het Gymnasium alhier hebben plaats gehad op Zaterdag 7 en Maandag 9 Juli. Door heeren curatoren zijn bevorderd: Van de le naar de 2e klassT. Kuiper, E. Prins, H. T. Tromp, C. H. Henny, H. P. de Kanter, E. L. M. van Son, J. J. van Apeldoorn, S. van Dissel, F. J. C. van Dusseidorp, A. R. Baas, S. Fyan, E. Fran cis; voorwaardelijk: J. A. Barbas. Van de 2e naar de 3e klasse: S. Scholten, A. E. Eldik Thieme, J. Swart, J. Garrer, Marie D. J. de Graaf, E van Kammen, A. A. G. Land, F. Kiene, M. Esser, E. ICuylman, P. J. S. Cramer, J. A. de Bordes, W. A. Wiemervoorwaar delijk: H. B. Tjeenk Willink. Van de 3e naar de 4e klasseW. F. Caalen, T. M. Loran, H. C. Barthel, P. van de Meulen, J. Scherpenhuysen, K. VV. Boogaard, M. Petrie, H. Mulder, P. H. M. Travaglino; voorwaardelijk: F. D. Bijleveld. Van de 4e naar de 5e klasse: J. J. Pannekoek, Jenny C, Stolp, H. G. P. Duyfjes, C. Ph. F. Abbing, H. F. R. Dubois, J. G. Haselager, F. L. F. de Veije, P. A. van der Laars,A. A. Kool, J. Helder, J. Barbas, J. F. Herbschleb, F. Bierens de Haan, J. A. Philipse. Van de 5e klasse A naai' 6e klasse A J. J. C. Eschauzier, E. H. E. Teding van Berkhout, Joh. Muller, H. J. Canter Visscher, E. S. Orobio de Castro, S. H. Coldewey, H. G. A. Broers, J. F. Th. van Valkenburg, J. L. Tadema. Van de 5e klasse B naar de 6e klasse B: H. W. du Cloux, W. E. Merens, H. W. Melchior, A. D. Cheriex. De Raad van beroep voor de uit spraken op de bezwaarschriften, betref fende de belasting op bedrijfs en andere inkomsten, gevestigd te Haarlem, voor de aanslagen in de kringen van de kantoren der successie rechten te Haar lem en te Zaandam, bestaat uit de heerenMr. J. Enschedé, voorzitterDr. D. de Haan, Jhr. Mr. F. W. van Styrum alhier en W. Pekelharing te Zaandam, le den C. Prins Sz. M. Z. W. Straatman en G. J. van Dieren Bijvoet, plaatsvervan gende leden, te Haarlem. Vrij algemeen werd gisteren in de stad verteld, dat Zaterdagnacht in het Florapark een moordaanslag was ge pleegd. Bij onderzoek van de politie is echter gebleken dat hiervan niets aan is. Alleen hadden twee personen een derde aangevallen, maar zij hebben hem niet mishandeld, toen zij zagen dat zij den verkeerden voor hadden. Zondag nacht is de zoon van de weduwe B„ wonende Kruisstraat, die van het „bal champêtre" uit den Hout huiswaarts ging, in de Alexanderstraat aangerand door eenige jongelieden, en is hem na eenigen twist een belangrijke messteek in het onderlijf toegebracht. j Gisteren namiddag is een 25jari- i gen werkman in de tapperij van Speel- mans in de Korte Boogaardstraat, na eenigen twist mishandeld, waarbij hij verwondingen in het aangezicht en op het hoofd bekomen heeft. Aan het Po litiebureau is hij door den Heer Chirur gijn van Maas verbonden. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VE RS CHAl FING. Van 1 Nov. tot 10 Juli hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 10 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 1 voor baker. 30 voor werkvrouw. 2 voor waschvrouw. 6 voor naaister. 2 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 12 voor loopwerk. 2 voor breiwerk. 7 voor loopknecht. 4 voor oppasser. 3 voor kofiiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 1 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en vac 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8JA tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Het getal ingeschreven als zonder werk zijndebedraagt nog 8 personen, waaronder 1 loodgieter, 1 bakker, 1 wijnkoopers- knecht, 2 voor loopwerk, 1 kleermaker, 3 voor los werk. Werklieden, nog zonder werk zijnde, en niet op de lijst voorkomende, moeten zich opnieuw doen inschrijven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekend personengedurende de eerste helft van Juni, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd Brieven. Loep, Maria, C Heocke, Buwalda, M. Bakker,. Wed. van Angel, allen Amsterdam; C. Pot, dec Haag; M. Veihoeff, Groningen; P. v. d. Bergr Haarlem; A. Flaman, Leiden; J. Lageveen, Me- demblik; Wesselink, Utrecht; F. Tromp? Briefkaarten. Balk, E. de Touwe, J. L. van Lodensteijn*. Wed. Worpkes, M. Moerkerk, allen Amsterdam;, C. v. Rees, Den Haag; C. M. Krijn? P. v.. Vliet? Bnitenlandsche Brieven. J. W. Darwold, Indiana? B Giezen, Phila delphia. (N. Amerika). Bureau Plasement, Ant werpen D. P. Nijpels, Brussel, België; E. Schoe- maker, Bonn; M. Wegener, Hamburg, Duitsch- land; Kikkert, Mentone, Frankrijk. Markt van 9 Juli 1894. Boter. Aangev. 211, verk. 187 KG. L. pr. 1.30, H. pr. 1.40, p. KG Biggen. Aangev. 127, verk. 127 st. L. pr. 7.H. pr. 10.00, p. st. Schrammen. Aangev. 76 verk. 76 st, L. pr. 12.H. pr. f 16.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 546 verk 493 HL. L. pr. f3.H. pr. f 4.50, p. HL. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 9 Juli 1894. Haver f 3.70. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 12 Juli 1894, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN, met welwillende medewerking van den Heer JAN SOL uit Zaandam. (Viool.) PROGRAMMA. 1. Inleiding en VariatienA. Hesse. 2. Kerk-aiia. (Viool)Stradella. 3. PastoraleGuilmant. 4. Sarabande. (Viool)Haudel. 5. Aria uit Stabat MaterRossini. 6. Andante. (Viool)Gluck. MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Vrijdag 13 Juli, s'avonds van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luite nant- Ka.elitiee.sl er C. P. W. KRIENS. f

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2