HAARLEMSCH Eerste Blad. No 57. Zestiende Jaargang: 144: van WOENSDAG 18 Juli 1894. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELÏPHOONHUMMÏÏ TELEEHONISCHE VEKBINDINB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P«p drie maandenT >25. franco p. poet,40. Prijs per AdrerteHtle ran 1 tot 5 regels 35 eents, elke regel .Afzonderlijke nommers 3 senten per «tnk. meer 5 cents, groote letters naar plaateruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bg De erven Loosjes, te Haarlem. OUIDA. Twee „misdadigers". Naar het En gelach door Mevr. Guillette Wil- leumierIng. f 1.90. geb. f 2.40. Proza van den ouden Heer Smits door Dr. B- 1.— -ANDRIESSEN (SÜZE.) Vertellingen over alles. Met 8 gekleurde platengeb. 1.25. Prettige uurtjes. Met 8 gekleur de platengeb. 1.25. Binnen en Buiten's huis. Met 8 gekleurde platengeb. 1.25. Bovenst 3 deeltjes in een band onder den titel: Het lievelingsboek van Jacob van Lennepgeb. 2.90. ^VERSCHOOR (A.) Een bond van vege tariërs! Oproep aan alle voorstanders tot vereeniging.10. De Kinderkleeding. Geïllustreerd Maand blad tot vervaardiging van kinder-klee- ding, tevens handleiding om de kleinen nattig en aangenaam bezig te houden. Eerste jaargang. No. 1 (Juii) Abonne mentsprijs, per drie maanden. (Drie nummers met drie knippatronen)..... .45. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken RICHTER'S (V. v.) Chemie der Kohlen- atoffverbindungen oder organische Che mie. Siebente Auflage, neu bearbeitet von Dr, R. Anschiitz. Erster Band. Die Chemie der Feltkörper. Mit in den Text gedruckten Holzschnitteu6.50. JOST (WALTER). Repetitorium der Ge- schicht* des Zeichenunterrichts.80. MIETHE (Dr. A Grundziige der Photo- graphie.65. TOLSTOï (COMTE LÉON) 1' Esprit chrétiqn et le patriotisme. Edition on- riginale1.40. Xe Roman. Recueil hebomadaire. Premier numéroPremier Volume. Prix du nu méro-.55. Prix de l'abonnement (Un numéro cha- qne Samcdi) Un au«-30.25. Six mois«15.40. Trois mois7.70. CUENOT (L.) 1' Influence du miliea sur les animaux1.40. DEWÊVRE (ALFRED). Les plantes uti les du Congo. Deuxième edition, revne et corrigée.55. BOIRAC (EMILE) 1' Idéé du Phéno- mène2.75. MlLHAUD (G.) Essai sur les conditions et les limites de la certitude logiqne.. 2.10. NYS (ERNEST) Les origineï du droit international. Harlem 18945. Bovenstaande werken zgn voorbanden hg de boekhandelaars de erven Loosjes. HET VERSLAG. De Gemeente eigendommen, zoowel die bestemd voor den publieken, als die niet bestemd voor den publieken dienst zijn in onderhoud bij aanbesteding. Be halve den aankoop van een perceel in de lange Wijngaardstraat, had geene vermeerdering van gemeente eigendom men plaats. De torens welke eigen dommen der gemeente zijn, heeft de gemeente zelf in onderhoud. Wegens verhuurde gebouwen en ver huurde en in erfpacht of op recognatie uitgegeven gronden heeft de gemeente genoten een bedrag van f 17859,98» ontvangen. De verkoop van rentegevende gemeen te-eigendommen, de verkoop van boomen en de opbrengst van gemeentegronden voor den aanbouw van belasting op brengende huizen beliep 42345,80. Plantsoenen en wandelplaatsen werden 0nderhouden door werklieden in dienst ,jer gemeente. De hertenkamp bevatte 9 bokken en 2 reeën. De vischwateren waren verpacht voor 5 jaar tot een bedrag van 949. Verschillende gronden werden door de gemeente in eigendom aanvaard om te dienen voor publieke straat, terwijl ook de gemeente tot een zeker bedrag terugbetaling ontving voor aan te leggen riolen, bestrating en verlichting. Op enkele punten werden de trottoirs voltooid, op nieuw aangelegd, of op verzoek der eigenaars de stoepen door trottoirs vervangen. Het onderhoud der bestratingen heeft plaats door gemeentelijke werklieden. De levering der straatklinkers eischte ƒ18572,94, verwerkt in verschillende straten. De nieuwe bestratingen werden door aannemers gelegd. Het onderhoud der pompen en water leidingfonteinen was uitbesteed. De pompen met „slecht water" bleven ge sloten. Het diep- en schoonhouden der ge meentewateren geschiedde, even als het ledigen der faecaliënputten door de gemeentereinigingsdienst. Het onderhoud der houten en steenen wallen was aanbesteed, evenzoo het onderhoud der houten en steenen brug gen. De kleine of Haarlemmersluis te Spaarndam eischte eene uitgaaf van ƒ148.— In verband met de intrekking van de verordening op de heffing voor diensten bewezen door de gemeentereiniging werd bepaald, dat alleen voor bijzondere diensten moet betaald worden. Op 1 December 1893 bedroeg het getal lantaarns ter straatverlichting 1211, of 15 meer dan het vorige jaar; de kosten der verlichting beliepen 24522,72*. De gasmaatschappij betaalde aan boeten wegens slecht of niet branden van lantaarns ƒ211,75. Als recognitie wegens geleverd gas ontving de gemeente ƒ538,03*. Het dagelijksch onderhoud der brand- bluschmiddelen, onkosten voor den brandweerstaf enz. vorderde f 3550. Op 31 December 93 bedroeg het aantal brandkranen 175. De Gemeente-begraafplaats verkeert in goeden staat. De overdekte galerij voor grafkelders, het mausoleum, werd voltooid, doch nog niet in gebruik ge nomen. Het toezicht op het begraven is opgedragen aan den opzichter, terwijl het onderhoud plaats heeft door vaste werklieden onder toezicht van den op zichter. In 1893 werden er ter aarde besteld 854 lijken of 306 minder dan in 1892. Naar elders werden ter begraving vervoerd 209 lijken; het vorige jaar 79. Door de stedelijke lijkbezorgers wer den 75 lijken ter aarde besteld. De gezondheidstoestand mocht over 1893 gunstig genoemd worden. Het was niet noodig eene besmettelijke ziekte epidemisch te verklaren. In de geneeskundige armenverzorging werd op de gewone voorzien. Door het alhier bestaande pare vacci- nogène werden verricht 1347 vaccinaties en 21 revaccinaties. Omtrent het toezicht op de prostitutie wordt medegedeeld, dat wegens over treding van de in deze bestaande ver ordening geen proces-verbaal werd opge maakt. Het keuren der levensmiddelen bepaal de zich tot runderen, kalveren, schapen, varkens en paarden voor den slacht bestemd, en het vleesch en spek bij vleeschverkoopers voorhanden, alsmede tot de visch op de markt. Eene afzonderlijke Gezondheidscom missie bestond hier niet. W~orit vervolgd.) De Parijsche gemeenteraad heeft, met een stem tegen, eene motie aan genomen waarin afkeuring wordt te kennen gegeven over de willekeurige wijze, waarop de prefect in de uitoefe ning van zijn ambt te werk gaat, waarmede bedoeld wordt de arrestaties van anarchisten of verdachten. Mevrouw Carnot heett Donderdag het Elysée verlaten om plaats te maken voor den Heer Périer. Van alle zijden ontving de weduwe veel blijken van sympathie. Kort voor haar vertrek hadden de gezant van Nederland en Engeland haar een bezoek gebracht. Mevr. Périer heeft aan het comité van vrouwen eene som van 10,000 fr. gezonden als bijdrage voor het stichten van een werk van liefdadigheid ter herinnering aan Carnot, waarvoor het eene inschrijving heeft geopend. De hoofddader van den aanslag in het théater te Barcelona is veroordeeld tot verworging aan een paal en tot zeventien jaar galeistraf voor elk der twintig slachtoffers. De man heeft dus driehonderd veertig jaar gevange nisstraf en verworging te wachten of misschien ook andersom. Volgens officieele opgaat zijn geduren de het jaar 1893 in den Kongo Staat ingevoerd18 kanonnen, 7544 geweren, 96 revolvers en pistolen, 1,119,898 kar doezen, 3,553,470 slaghoedjes, 288,944 kilogram kruit, 1,183,710 liter sterke drank. Natuurlijk zijn er ook wel zaken van meer algemeen nut ingevoerd! Omtrent de Amerikaansche werksta king wordt nader nog bevestigd, dat die verre van algemeen was. Een deel van het publiek verkeer is weer geopend en in een onderhoud met de leiders der werkstaking heeft Cleveland beloofd, aan eene bijzondere commissie op te dragen, over de werkstaking een onder zoek in te stellen, bijaldien nl. de lei ders de orde trachtten te herstellen. Er schijnt dus eenige kans te bestaan, dat de kwesties uit den weg geruimd worden. Er liep zelfs een gerucht als zou de Dehs, de leider der werkstakers, het bevel uitgevaardigd hebben, dat de Amerikaansche spoorwegarbeiders de werkstaking moeten eindigen. In verband met verschillende andere gegevens, hechtte men eerst echter niet te veel waarde aan die mededeeling, maar blijkt ten slotte toch waarheid te zijn. Nu dus de werkstaking feitelijk ge ëindigd is, staan natuurlijk nog andere kwesties voor de deur, b. v. b. hoe te handelen met de arbeiders wier plaat sen tijdens de staking door anderen zijn ingenomen. Zoo heeft eene maatschappij vele personen in dienst, die veel heter gedrild zijn dan de vorige en die ze nu niet wenschen te ontslaan. Waarschijn lijk kan dit nu weer tot nieuwe moeie- lijkheden aanleiding geven. Ten opzichte van den brand in het Brusselsch Zomertheater schijnt men aan kwaadwilligheid te denken. Men heeft een werkman van de inrichting gevangen genomen, die in het bezit was van een brief bevattende bedreigingen tegen den directeur. Voor de artisten, die bij den brand alles verloren, worden voorstellingen georganiseerd. Te Praag zija allerlei geruchten in omloop over een dynamiet-aanslag, die daar beraamd zou zijn. De eenige grond voor deze berichten is, meent men het feit, dat in een mijn in de nabij heid van Praag 30 kilogram dynamiet is gestolen. Uit het gerechtelijk on derzoek is echter gebleken, dat het dy namiet is gestolen door een opzichter, die zich reeds in hechtenis bevindt. Deze ontvreemdde het dynamiet uitsluitend met het doel om het bij kleine hoe veelheden ten eigen bate aan de werk lieden te verkoopen. Tot dusver is er dan ook nog geen bewijs gevonden, dat de diefstal in verband kan staan met het doel om een misdaad, van welken aard ook, te plegen. In Frankrijk en in de eerste plaats te Parijs, is de nationale feestdag Zater dag gevierd, ofschoon ten gevolge van den dood van president Carnot het ge wone feestprogram aanmerkelijk beperkt is de groote parade te Longchamps o. a. werd niet gehouden had de bevolking, vooral in de voorsteden, reeds toebereidselen gemaakt om den feestdag op de gewone wijze te vieren. Op den vooravond van het nationale feest dus meldt een der Parijsche bladen heerschte reeds in de meeste wijken groote beweging; zoodat, dit feest, on danks Carnots moord, geen fiasco leed. In Engeland maakt men uit de rabarberplant met water en suiker een soort van.... champagnewijn. In ons land beproeft, volgens de Ned., de fabrikant Corman uit Vlijmen er Rijnwijn uit te fabriceeren. De gemeenteraad te Middelburg heeft aan B. en W. een blanco crediet toegestaan ter bestrijding der kosten, die gemaakt zullen worden bij het bezoek der koninginnen aan het eiland Walche ren. Verschillende pleinen en straten zullen van gemeentewege geïllumineerd worden. De raad zal bovendien aan H. M. de Koningin een diner aanbieden. Omtrent een aanslag, gepleegd op de woning van den bankier Philips te Maastricht, wordt van daar nader ge meld De bom bestond uit een charapagne- fleseh, die voor gevuld was met stof fen, welke aan een nader onderzoek onderworpen worden, alsmede met spij kers, schroeven enz. Met dat onderzoek is belast een deskundige van den con structiewinkel te Delft. De flesch, die in een courant was gewikkeld, werd het eerst ontdekt door zekeren Pieters, die een nachtwacht waarschuwde. Beiden zagen den lont branden; zij ging echter uit toen z|j tot aan het buisje,, dat in de flesch was bevestigd, opgebrand was. Men houdt dezen aanslag voor eene persoonlijke wraakneming.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1