HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 58. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang; 144. met AMSTERDAM. ZATERDAG van 21 Juli 1894 Nod. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 22 Juli 1894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. III1FHOONNUHH1I TELEPHONISCHE VERBIND INI ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr >25. franco p. poet —,40. Prtje per Advertentie ven 1 tot 5 regels 85 eents, elke regel Afzonderlijke nommers s senten per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VER8GHUNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dei middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Ds. van Lennep. Voorm. 10 ure, Da. van der Dussen, van Amsterdam. Nam. 2 ure, Ds. Barbas. Doopsbedieuing. 's Avonds 6 ure, Da. Veen. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Da. Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de Heer Hilbrander. Eglise Wallonne. Dix heures, pas de service. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5Va ure, de Heer J. Vrolik, van Scheveningen. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. W. de Jonge, pred. te de Lier. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Mulder. Donderdag nam. 1 Vs ure, Prof. P. Biester- veld, Huwelijksinzegening. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, 's av. 5Vs ure, Godsdienst oefening. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. J. Schotel, van Utrecht. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. P. Meijer, van Monnikendam. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm 10 ure, Ds. M. L. Deenik, van Irnsum. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Donderdag 'sav. 8 ure, Ds. Weiss. Voorbereiding. Bennebroek. Voorm. 10 ure, de Heer J. L. Zegers, van Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. O. Boon. Nam. 1 nre, Zondagsobool. Evany. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. 'H. A. Michelsen, Pred. te Kampen, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. H. H. Barger. Nam. 2Vs ure, Geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. J. D. Sigal, Pred. te Lisse. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9ya ure, Ds. B. J. Sioaan, Pred. te Haarlem. Colleote voor de Bildgemeenten. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. J .van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. K. Loggers, Avondmaal, 's avond 7 uur Bijbellezing, in 't lobaal voor Cbr. belang, Ds. K. Loggers. Zand voort. Voorm. 10 ure, ure, Ds. C. Veen, Pred. te Haarlem. Nam. 2Vs ure geen dienst. HET VERSLAG. In het personeel der politie kwamen door het ontslaan en aanstellen van a- genten eenige veranderingen Het getal agenten der derde klasse is gebracht van 36 op 42. In het Rozenpriëel is een hulpbureau van politie opgericht. Door den commissaris van politie zijn aan den officier van justitie ter vervol ging ingezonden 675 processen-verbaal. Er werden opgemaakt 1083 processen- verbaal wegens politieovertredingen, waaronder 403 wegens dronkenschap. Op 31 December 1893 waren van kracht 203 vergunningen tot het ver- koopen van sterken drank in het klein. Drie lokaliteiten waren vervallen. De opbrengst der vergunningen was f 16384,37' of f 80,71 per lokaal. Gedurende 1893 hadden drie branden van beteekenis plaats. De brandseininrichting en de tele- phoondienst hebben weder uitstekende diensten bewezen; door deze wjjze van alarmeering werden aan de Gemeente belangrijke kosten bespaard. Het brand- bluschmaterieel bevond zich in goeden staat. Ter handhaving van de openbare orde behoefden de inwoners der gemeente niet tot persoonlijke diensten opgeroepen te worden. Het verslag maakt nog met een enkel woord gewag van de samenscholingen op 12 Augustus tengevolge van de inkorting der kermis, en waardoor de Burgemeester zich verplicht zag, ieder uit te noodigen zich verwijderd te hou den van plaatsen waar samenscholingen plaats vonden. De rust was in een paar avonden hersteld. Het getal ingeschrevenen voor de nati onale militie beliep 452 man, het aandeel der gemeente in de lichting 118 man. De werkelijke sterkte der schutterij bedroeg 1189, waarvan actie! 548 man. Tegen 193 leden der schutterij werden vonnissen tot betaling van boeten uitge sproken. Bij gevorderde diensten waren do manschappen, op enkele uitzonderin- na, geregeld op hun post. De verschillende kerkelijke gemeenten hadden in gebruik 17 kerkgebouwen; het aantal geestelijken of leeraren be droeg 23. De Afdeeling Haarlem van den Ne- derlandschen Protestantenbond telt 382 leden. Er bestaan binnen deze gemeente 13 scholen voor openbaar lager onderwijs, met 13 hoofden, 81 onderwijzers, 52 onderwijzeressen, 2983 mannelijke, en 2214 vrouwelijke leerlingen. Vijf van deze scholen zijn kosteloos, op de ove rige varieert het schoolgeld tusschen 7Vs cent per week en f 50.per jaar. Het voorschot op de vergoeding door het Kijk aan de gemeente bedraagt ƒ28200.De kosten voor de Rijksleer school komen geheel ten laste van het Rijk. Met verschillende gemeenten in den omtrek van Haarlem werden overeen komsten getroffen omtrent de toelating op de Haarlemsche scholen. Voor het bouwen van de kostelooze school aan de Haarlem merliede straat sedert in gebruik genomen was de aannemingssom .f 47374, die voor den bewaarder der school f 2593. De uitgaven voor jaarwedden aan hoofden, onderwijzers en onderwijzeres sen beliepen ƒ106073.02, die voor ver goeding aan hoofden voor vrije woning ƒ4188.88, het onderhoud voor scholen en woningen met inbegrip van jaarwed den aan bewaarders enz. f 26474.51. Bovendien werden nog in deze met inbegrip van bovengenoemde schoolbouw uitgegeven 48029.06 en aan school- behoeften 7952.96'. Aan schoolgeld werd ontvangen ƒ41968.29 waarbij nog nog gevoegd behoort te worden de ge noemde vergoediog vanwege het Rijk. Het aantal scholen voor bijzonder lager onderwijs bedroeg in 1893, 17 met 17 hoofden, 53 onderwijzers, 47 onderwijzeressen 13 kweekelingen, 1681 mannelijke en 1992 vrouwelijke leerlin gen. Op twee scholen werd het onder was geheel, op twee gedeeltelijk kosteloos gegeven. De herhalingsschool werd bezocht door 54 leerlingen, waarvan 35 niet betalen- den en 8 gedeeltelijk betalenden. De kosten bedroegen ƒ566. Van de avondschool als derde school tijd werd gebruik hemaakt door 231 leerlingen. Verder bestaat hier eene avondschool voor fabrieksmeisjes met 31de school voor bejaarden met 53 leerlingen8 zondagscholen van de Vereeniging ter verbreiding der waarheid met 300, een van de Protestantenbond met 260, 3 zondagscholen onder toezicht van Ds. Barbas met 583, een van het Evange lisch Lutersch genootschap met 76, een onder toezicht van Ds. van Lennep met 330, terwijl die van de Vereeniging Josia 50 leerlingen telt. Het Verslag noemt nog 9 breischolen met 28 onderwijzeressen en 489 leer lingen. De 12 bewaarscholen werden bezocht door 2283 kinderen. Aan het verslag der Plaatselijke Com missie van toezicht op het L. O. ont- leenen wij nog: De Commissie had tot Voorzitter den Heer J. Krol, tot secretaris den Heer P. H. van der Ley. Op drie scholen laten inrichting, ver warming en ventilatie te wenschen over. Het schoolverzuim was van 3Vs tot bijna 8%. Op de openbare scholen zijn 40 zeer achterlijke leerlingen, die eigenlijk on der bij zondere leiding behoorden te staan. De Commissie zou voor deze doeltreffen der onderwijs wenschelijk achten. Van verreweg de meerderheid der on derwijzers en onderwijzeressen mag ge tuigd worden, dat zij met veel toewijding werken, veel onderwijskundigen tact bezitten en met ijver hun taak vervullen. Met waardeering wordt gesproken over de bemoeiingen der verschillende corportaties, welke het welzijn van het schoolkind beoogen. Wordt vervolgd.) Ten aanzien van de Puhlmans- Car Company, waarin de Amerikaan- sche werkstaking haar oorsprong had, verneemt men nog, volgens een mani fest der Company het volgende. De Heer Puhlman betaalde zijne werklieden goed, dit blijkt omdat door hen in de spaarbanken zevenhonderd duizend dollars is belegd. Teneinde, bij den minder gunstigen toestand een zoo groot mogelijk getal werklieden te be houden, werden bestellingen aangeno men waarop schade werd geleden, doch eenige loonvermindering was van een en ander het gevolg en nu weigerde Puhlman zich aan de dictatuur van zijn werklieden te onderwerpen. Zooals is na te gaan, worden deze motieven ver schillend beoordeeld. De heer Puhlman was, toen hij zijn loopbaan begon, een arm man. Hij was onderwijzer, maar hij had een goed hoofd en was, wat de Amerikanen noe men, a smart man. Hij was het, die op het denkbeeld kwam om slaapwagens, welke 4000 dollars per stuk kostten, bij de Amerikaansche spoorwegen in te voeren. De heer Puhlman toonde daar door zijne landgenooten te kennen. De Amerikaan heeft alles over voor zijn gemak en toen hij zijn eerste sleeping- cardie 48000 dollars kostte en waarin men even gemakkelijk kon logeeren als in een hotel, had vervaardigd, had hij het pleit gewonnen. Aanvankelijk waren velen van mee ning, dat Puhlman toch niet zou slagen, daar het hooge tarief voor de slaapwa gens de meesten reizigers te hoog zou wezen, maar het bleek spoedig, dat zij zich vergist hadden. Gaarne betaalden de Amerikanen een dollar meer om in de slaapwagens te kunnen reizen. Op dit oogenblik zijn bij de Noord Ameri kaansche spoorwegen meer dan 2000 slaapwagens in gebruik, welke de heer Puhlman gaarne «zijne vloot" noemt. Bovendien zijn er nog in dienst 58 eet- waggons en 650 buffet-waggons, welke eveneens in zijne fabriek zijn vervaar-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1