digd. In de zoogenaamde eet-waggons kunnen de reizigers alleen diners be komen, terwijl in de buffet waggons alle mogenlijke ververschingen, van welken aard ook, te verkrijgen zijn. Toen de zaken goed gingen werd met een kapitaal van dertig millioen dollars de Company opgericht en op een terein in de nabijheid van Chicago werd de Puhlmancity opgericht, waar de fabrie ken en de arbeiderswoningen zijn. Die City wordt door Puhlman geadminis- teerd, en nu kan niet gezegd worden, dat de Company met die explotatie slechte zaken doet. Er wonen ongeveer twaalf duizend menschen. Dinsdag nacht tegen half twee is te Daelhem, bij Luik, dynamiet ont ploft in het huis bewoond door den advocaat Francotte, clericaal lid der Provinciale Raden. De stoffelijke schade is vrij belangrijk: een deur en vensters zijn gebroken, een platond ingestort. Menschen zijn niet getroffen. De Luiksche correspondent van de Indep. Beige deelt bijzonderheden mede. De aanslag werd gepleegd in het dorp Hermalle-sous-Argenteau en was gericht tegen den burgemeester Fran cotte. De bom, welke in het voorportaal was geplaatst, ontplofte met een hevigen slag, zoodat de buren daardoor gewekt werden. De voorgevel van het huis werd geducht beschadigd, maar overigens veroorzaakte de aanslag geen ongelukken. De heer Farncotte ontving geen letsel. Een conducteur van de tram Luik Maastricht heeft aan de politie het sig nalement gegeven van een verdacht persoon, die te Argenteau uitstapte op den avond, toen de aanslag werd ge pleegd. Er bestaat daarom nog eenige kans, dat tenminste de dader van dezen aanslag zal worden gevat. De Engelsche consul generaal te Shanghai, Japan is door Japansche sol daten aangevallen. Op eene aanklacht in deze werd verklaard, dat een onder zoek zou ingesteld wordengeen enkele verontschuldiging, nog eenige betuiging van leedwezen werd er bijgevoegd. De soldaten sleepten den consul over eene lengte van 50 meters voort, en sloegen hem met de vuisten. De Engelsche regeering kan natuur lijk met deze handeling geen genoegen nemen en het zal hier in de eerste plaats van de Japansche regeering af hangen of in deze moeielijkheden ont staan. In de Fransche Kamer was men druk doende over de zoogenaamde anarchis ten wet. Menig hard woord is er over gewisseld. Men verweet o.a. de regeering dat zij eene onrechtvaardige wet wilde invoeren, waarbij anarchisten als voor wendsel was gebruikt. Ook tegen de vrijheid van den rechter om openbaar making te verbieden kwam men op, doch de minister stelde hier tegenover: ïDoor het gerecht te vergunnen de openbaarmaking der debatten te ver bieden, willen wij de anarchisten beroo- ven van een middel om propaganda te maken. Een nieuwe wet is noodzakelijk, emdat het gevaar gestadig aangroeit. De Kamer zal ons helpen om het land te bevrijden van een afschuwelijke sekte." Met groote meerderheid van stemmen werden de algemeene beraadslagingen gesloten om de artikelsgewijze hande ling aan te vangen. Uit Milaan wordt gemeld, dat er te Noventa Vincentina voor eenige dagen een reusachtige olifant, wegende 40 centenaars, ter bezichtiging was gesteld. Den 12 dezer viel de olifant, door woede aangegrepen, zijn meester aan, een Wurtenberger, Paul Brauer geheeten, en havende hem zoodanig, dat de man weldra een vormloos lijk was. Eene groote menigte was getuige van dit jjselijk schouwspel, maar door schrik bevangen, kon zij geen hulp bieden. Ook de oppasser durfde niet tusschenbeide te komen uit vrees dat de olifant, die niet te houden was, ook hem zou aan vallen. Er werd raad gehouden wat te doen. Hem afmaken met geweerkogels durfde men niet, daar men vreesde dal het lood, eer het hem gedood had, hem nog woedender zou maken en aldus nog meer ongelukken zou veroorzaken. Er is toen besloten hem met strychnine te vergiftigen. In Opper Beieren heeft Maandag een windhoos vreeselijke verwoestingen aangericht. Oeheele huizen zijn tegen den grond geslagen, daken afgerukt, boomen omgeslingerd, muurbrokken ver het land in verspreid. In het geheel zijn een driehonderd huizen vernield en zeshonderd dakvorsten gebroken. De bevolking kon zich meerendeels in de kelders redden. Het meeste geleden hebben de dorpen Forstinning enTha- ding- Te Clairvaux zijn de militaire ge vangenen in opstand gekomen, omdat zij oordeelen, dat de gedeeltelijke ont heffing van straf ter gelegenheid van den nationalen feestdag op 14 Juli ver leend, niet ver genoeg reikt en dat de geheele ontheffing tot een te beperkt aantal is uitgestrekt. Er zijn troepen ontboden om de orde te handhaven. Naar men zegt door eene proef neming met brandbare stoffen, ontstond Vrijdag 1.1. brand in het laboratorium voor organische scheikunde te Leiden. Men slaagde er in, nog tijdig vele brand bare stoffen te verwijderen, en dank zij het spoedig en flink optreden van de brandweer, bepaalde de verwoesting zich tot enkele vertrekken. Vrij spoedig was men den brand meester. Vooral is veel waterschade aangericht. Men schrijft uit Woudenberg aan het U. D. Bij een ingezetene alhier zijn de voor gaande en deze week in ééne kamer 131 vleermuizen gevangen, die zich achter het behang hadden schuil gehou den. Dit is vreemd, daar het goed on derhouden en net bewoond wordt, terwijl men genoemde dieren toch meer in oude en onbewoonde huizen aantreft. Volgens de St. Crt. is het aantal bezoekers der musea en monumenten gedurende het 2de kwartaal 1894: Het Koninklijk Kabinet van schilde- berijen, te 's-Gravenhage 8205 bezoe kers; het museum Meermanno West- reenianum 41 bez.het Konklijk Pen- ningkabinnet, idem 93 bez.het Rijks museum te Amsterdam 84856 bez.het het Rijksmuseum van oudheden, te Leiden 1678 bez.het Rijks Ethnogra- phisch museum, idem 76 bez.; het Rijkskabinet van prenten, idem 42 bez. de Historische zaal in het Prinsenhof, te Delft 1913 bez.; de gevangenpoort te 's-Gravenhage 6233 bez..het Muider- slot 463 bez.; de Ruïne van Brederode 4249 bez.; het Monument te Heiligerlee 1045 bezoekers. Door het kantonrecht te Schiedam is tegen J. B. te Maassluis 3 dagen hechtenis geëischt, terzake dat zij door onvoorzichtigheid en achteloosheid ge vaar voor besmetting door pokken had doen ontstaan, door eene vriendin te Rotterdam te bezoeken, wier man aan die ziekte was gestorven. Zij keerde ontsteld naar huis terug, waarna door den geneesknndige pokken bij haar geconstateerd werden. Door die onvoorzichtige handelwijze werd het gezin, waarin zij verkeerde, en dat 6 personen sterk was, door de pokken aangetast er stierven er drie kinderen aan die ziekte. Woensdag ochtend had in de Hinthamerstraat te 's-Bosch een moord aanslag plaats. Een persoon, behanger en kolendrager van beroep, ontmoette op die hoogte zijne vrouw, van welke hij de laatste dagen gescheiden leefde. Eensklaps haal de hij een groot broodmes te voorschijn en gaf haar daarmede een steek in den schouder en een in den hals. De vrouw, moeder van verscheidene kinderen, zakte ineen en werd naar het ziekenhuis gebracht, waar haar dever- eischte geneeskundige hulp werd ver leend en haar ook terstond de laatste sacramenten werden toegediend, daar de toegebrachte wond aan den hals levensgevaarlijk is. De dader, die wegens drankmisbruik ongunstig bekend staat, heeft zich uit de voeten gemaakt, doch werd door de ijverige nasporing van den inspecteur der gemeente-politie te's Hertogenbosch, binnen enkele uren te Tilburg opgespoord en gevangen genomen. Tot Dijkgraaf van den Haarlem mermeerpolder is heden benoemd, in plaats van wijlen den heer Jhr. J.W. M. van de Poll, de heer G. C. Everwijn Lange thans Secretaris van dien polder. HAARLEM, 20 Juli 1894. Sedert onheugelijke jaren werd hier ter stede het houden van veilingen van onroerende goederen ook bekend ge maakt langs den openbaren weg door den stadsomroeper. Naar wij vernemen is ingevolge een besluit van heeren no tarissen en makelaars alhier gemelde afkondiging afgeschaft. Op het museum van Kunstnijver heid blijven de werkstukken der school voor Kunstnijverheid aanstaanden Zondag nog tentoongesteld. De leerlingen dezer school worden opgeleid voor Décoratieschilder, Graveur, Beeldhouwer in hout, Modelleur en voor het Kunstnaaldwerk. De aanwezige werkstukken getuigen voor de degelijke opleiding die de jonge lieden op genoemde school ontvangen. Des Zondags is de toegang vrij. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERS OH Ai FIN 6. Van 1 Nov. tot 19 Juli hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 10 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 1 voor baker. 30 voor werkvrouw. 2 voor wa8chvrouw. 6 voor naaister. 2 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 12 voor loopwerk. 2 voor breiwerk. 7 voor loopknecht. 4 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 1 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, wordeB beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8Vi tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Het getal ingeschreven als zonder werk zijnde bedraagt nog 13 personen, waaron der 3 bankwerkers, 1 schilder, 2 losse- werklieden, 1 kleedermaker, 1 steenhou wer, 1 wijnkoopersknecht, 1 machinist, 1 voorslaander, 1 plaatwerker, 2 pak huisknechts. Werklieden, nog zonder werk zijnde, en niet op de lijst voorkomende, moeten zich opnieuw doen inschrijven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. UURUEKL1J&E STAND. ONDERTROUWD. 13 Juli. J. Meijnhout en E. Miedema. 14 Juli. G. C. A. Koopmans en E. Loreij.— 18 Juli. W. J. P. Gigengack en M. J. P. Klein. C. J. Janssen en E. Monné. J. Miaeri en J. A. ter Horst. A. Sonnenberg en C.Wolff JE. Erdtsieck en C. H. London. W Rennen en J. K. Sakker. H. M. Dreijer en C. Reijnen. i GETROUWD. 18 Juli. J. Sijmons en A. Reinsma. B. Knoest en M. W illemsenB. J. Yersterre en W. L. Carton. R. Brakel enF. vanDokkum. M. de Groot en G. M. Kraamer.— P.Tuijtel en E. Boeree. 19 Juli. S. J. W. Monsen H. M. Braakenburg. GEBOORTEN. 10 Juli. H. E. Jeroe geb. Yelda d. 11 Juli. M. A. Valbracht geb. Lenta z. M.A. de Groot geb. Kok d. 13 Juli. C. Bies geb. Vis- ser d. E. Kwant geb. Blankwater z. J. Bolland geb. Timmer d. J. M. Kruiver geb. van der Laar z. W. Breemouer geb. de Bruin z. S. H. van den Eijkbof geb. Spel z. J. M. A. Donker geb. van Dieren d. 14 Juli. A. M. Cornet geb. Kaptein d. 15 Juli. A. C. van Hooijdonk geb. de Graaf d. E.Winnubst geb. Koop d. G. van Steen geb. Toepoel z. J. A. van der Linde geb. Hollander z. E. Bergman geb. Geuke d. S. J. van der Horst geb. van Duijn d. E. Roest geb. Haalebos d. M. J. Schoor geb. Stas d. C. Rol geb. Slot z. A, T. de Zaaijer geb.Biesbrouckz. F. A. Blad geb. Banning d. G. Loerakker geb. Meinders d. 16 Juli. J. S. Heeres geb. Veiquerene z. J. Boller geb. Labaar d. G. van der Walle geb. Klaasend.—E.W.Schweit- zer geb. van der Nieuwendijk d. A. Gieske geb. Buffers z. JE. Serodino geb. Lange- veld z. (levenlE. J. M. van der Veldt geb. Huel z. (levenl.) 17 Juli. E. Jungegeb. Piek d. C. Maerten geb. Boeré d. J. E M. Hen driks geb. de Grasff d. M. H. Smits geb. Moerkerk d. A. G. van Os geb. Middelkoop z. A. A. Oomen geb. Huijbocm z. J. Hef lingman geb. Cornelissen z en d. A. J. Hof stee geb. van Baaren z. 18 Juli K. vanNieu- wenhuizen geb. Bakker z. M. J. Jansen van Galen geb Worst d. A. Wijnandsgeb. Wes- selius a. (levenl.) OVERLEDEN. 11 Juli. J. van Waveren geb. Zeegers 56 j. Burgwal. 12 Juli. P. Heinhuis 5 d.z Spaarn- wouaerstraat. A. M. Wesseling geb. Karis 68 j. K. Vlamingstraat.13 Juli. P. A. Kuij- ken 56 j. Spaarnwouderstraat. G.J. Lintvelt 84 j. Gierstraat. 15 Juli. J. Bouwer geb. van Nieuwenhuizen 55 j. Bakkumstraat. A.W.A. Schrederhof 22 j. Kruisstraat. 17 Juli. H. van Waveren 7 m. d. N. Groenmarkt. M. G. van Slooten 4 m. d. L. Heerenvest. 18 Juli. H. J. P. Keizer 19 j. Essehilderstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voorde eigenaars terng te bekomen zijn. Een roodbruinige handschoen. Eene stalen tabakdoos. Een paar glacé handschoenen. Eene bloedkoralen halsketting met gouden sluiting. Een mes in scheede. Eene Fransche her- innerings-medaille. Eene portemon- naie wanrin eenig geld. Een witte kindernachtjapon. Een muilkorf. Eene photografie, cabinet formaat, waar op afgebeeld twee kinderen met een sportwagentje.— Eene rondzilveren knip zonder beursje. Een zilveren arm band. Een pet. Een paar kinder handschoenen. Een zijden lint be nevens eenige strengetjes groene zijde. Eene vermoedelijk gouden broche. Een boek (tijdschrift.) Een zwarte zak. Een zilveren rammelaar. Een hamer. Eenige sleuteltjes aan een ring. Eenige sleutels. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van Juni, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. A. J. v. Donselaar, CoUard, H. Heinman, J. C. v. d. Voord, van Sprankman, allen Amsterdam; T. J. Keizer, Arnhem; Savekoel, den Haag; A. Suijf, Haarlem; Giuysteen, Hilversum; Willink van Hulsenbeek, Leiden; T. van Klaveren, Nieu wer Am,telde Roo van Olderwereld, Zeist; K. Hofman Briefkaarten. Haverkamp, Visser, Huizen, allen Amsterdam, M. W. J. DiDgemans, Haarlem; W. J. Doncker; Rotterdam. Buitenlandsche Brieven. J. van Veen, Wisconsin; J. H. v. Newhous, New-York; N. Amerika; C. P. Poker, Brussel; Belgie. P. J. C. v. d. Veer, Paree; J. C. Strie- ning, Simaran; J. J. Verhoeven, Tjideres; O. Indie. VEEMARKT 18 Juli 1894. AangevoerdPrijs 5 Koeien f 160.ƒ190. 1 Graskalf 10. 21 N. Kalveren 8.12. 18 Schapen 20.26. 5 Paarden. 16 Lammeren 12.14. Buiten-sociëteit „TROU MOET BLYCKEN" MUZIEKUITVOERING op Zoudag 22 Juli a.s., des avonds ten 7M nre, door het Stedelijk Muziekkorps, Kapelmeester de Heer Cu. P. W.KRIENS. PROGRAMMA. I. Marche del'opéra Le Prophéte. Meijerbeer. 2. Ouverture „Haas Heilung".Marschner. 3. -Einziu' der Göttir in Walhall" aus dem Musikdrama „Das Rheingold"W agner. Voor Harmonie bewerkt door den heer C. P. W. Kriens. 4. "Geschichten aas dem Wiener Wald," WalzerStrauss. 5. Grande Fantasie rur des motifs de l'opéra "Sam; on et Dalila".Saint-Saëns. 6»Ein Morgen, Mittag and Abend in Wien," OnvertnreSuppé. 7. Grande Fantaisie sar des mo tifs de F opéra -Pagliacci".. .Leoncavallo. 8. a. Ave Maria...Bach-Gounod. b. SerenadeMoakowsky. 9. Ballet EspagnoleDesormes. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 22 Juli des namid dags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Ans derZeitfurdieZeitMarsch.Recbling. 2. Concert ouvertureLortzing. 3. Podagra PolkaLabitsky. 4. Ballet CopeliaDelibes. 5Ouverture Les cloches de Corae- villePlanqnet. 6. Uu bal a la Cour, WalseFarbach. 7. Fantasie de 1' opera Romeo et JullietaGounod.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2