de vertegenwoordiging heeft eenvoudig alle regeeringsvoorstellen verworpen. Zij deed dit niet uit het beginsel van wet en recht, doch alleen om den mi nister-president te treffen. Het feit be wijst, dat men ook in Japan personen de zaken met elkaar verwart. Volgens de berichten moet de vergadering der Japansche vertegenwoordiging eene spie gelbeeld zijn van een Poolschen Land dag. Uit Sleeswijk wordt thans gemeld dat de burgemeester van Hadersleben, die niet wilde dat de Deensche tooneel- spelers in zijn stadje uitvoeringen ga ven, genoopt is geworden af te treden. Aangezien dit klaarblijkelijk het gevolg is van het onderzoek, door de (Pruisi sche) regeering ingesteld, en de burge meester wel feitelijk eene onhandigheid tegen de Denen begaan, maar rechtens niet aan machtsoverschrijding zich be zondigd had, is men zeer verblijd over dezen afloop eener zaak, welke aan de goede stemming jegens de Duitschers geenszins bevorderlijk was. De Temps heeft weer drie nieuwe lijsten van inschrijving voor het stich ten van een liefdadig werk ter nage dachtenis van Carnot openbaar gemaakt. Het blad heeft tot nu toe eene som van 36,5000 fr. ontvangen. Eene nieuwe lijst van het Journal des Debate wijst een cijfer aan van 24000 fr. Bij den Figaro zijn tot nu toe ruim 700 fr. ingekomen. Omtrent het nieuwe vernielings middel van den uitvinder Turpin, deelt de hiertoe aangestelde commissie mede, dat het van weinig belang is. Dit niet zeer troostelijk antwoord zal wel niet naar den zin zijn van Turpin, die er zich heel wat anders van had voorge steld, zooals gebleken is uit de machti ge reclame, door hem tijdens en voor de onderhandelingen gemaakt. Omtrent Prins Carl, van Dene marken, die zich thans met zijn schip te Rotterdam bevindt, schrijft men uit Kopenhagen het volgende: Z. K. H. prins Carl van Denemarken is onlangs aangesteld tot luitenant 2e klasse der marine, na den gewonen leertijd te hebben doorloopen, eerst als scheepsjongen en vervolgens als adel borst. Hij doet ook den gewonen dienst van een tweede luitenant. In Denemar ken doen de prinsen die in het leger of op de vloot zijn, hun dienst als ieder ander. De oudste broer van prins Carl, de vermoedelijke troonopvolger, prins Christiaan, is luitenant der infanterie en zijn oom, prins Valdemar, kapitein ter zee. Over de hoedanigheden van prins Carl valt weinig te zeggen. Een jonge man van eenentwintig jaar kan ge woonlijk nog niet op groote daden wij zen en zoo gaat het bij hem ook. Het is een slank jongmensch, met vrij re gelmatige trekken en vlugge, levendige bewegingen. Hij ziet er gezond en krach tig uit en maakt den indruk opgewekt en vroolijk te wezen. Hij is vlug en heeft examens gedaan, die vrijwat ken nis vereischen. Zijn vrienden op de vloot laten zich gunstig over hem uit. Men hoort nooit iets kwaads van den prins, en dat pleit voor hem. Zijn vader, kroonprins Frederik, en zijn grootvader, koning Christiaan, ge ven hem het voorbeeld van ridderlijk heid en mannelijk gedrag. Zijn ouders hebben hem niet alleen een goede op voeding laten geven, maar hem zelf met liefde en toewijding opgebracht. En in het huiselijk leven heeft de jonge prins genoeg goeds en vorstelijks gezien om zich een gedragslijn in dien geest te kunnen afbakenen. Hij is gewend om te gaan met koningen en keizers en andere vorstelijke bloedverwanten, vooral Russische, Grieksche en Engelsche. In het vorige jaar hadden in den oogsttijd allerhande ongeregeldheden plaats ten opzichte van de heffing der tienden. Dit jaar is het er veel beter mede gegaan, doch de tiendquaestie schijnt in Noordbraband nog niet ge ëindigd. „In naam der Koninginnen" zijn te Nistelrode bij verscheidene landbou wers op het veld de tienden in beslag genomen. De verkooping bij executie dezer rogge-, haver-, boekwijt- en aard appeltienden, zal nu 23 Juli publiek geschieden. Bij gebreke van contante betaling wordt het tiend opnieuw ver kocht ten laste van den bieder. Te Rijsbergen en te Etten heeft het tiend slechts een derde opgebracht van vroeger, hetgeen echter ook grooten- deels is toe te schreven aan den lagen prijs der landbouwproducten. In zake de kwestie omtrent de Roermondsche Archiven heeft, naar men weet, de president der rechtbank te Roermond in kort geding beslist, dat de wagen met de archiefstukken in een schuur moesten |gebracht worden, tot dat over de hoofdzaak zal zijn beslist. De regeering heeft met die uitspraak geen genoegen genomen. De Rijksarchi varis heeft appel aangeteekend en den 24en van deze zal het Hof- te Den Bosch, altoos nog maar over de voor- loopige maatregelen, uitspraak hebben te doen. Vrijdag was de Raad te Roermond vergaderd, om te beslissen over: „een voorstel tot machtiging van den burge meester om zich in hooger beroep te verdedigen tegen den eisch, ingesteld door den Rijks archivaris", en overeen „ontwerp besluit tot verzet tegen het wegvoeren van de archieven." Waar schijnlijk had het laatste ontwerp zjjn ontstaan te danken aan het Koninklijk besluit, waarbij een vorig besluit van den Raad tot over een jaar is geschorst. Er zal dan een tweede Koninklijk be sluit moeten volgen. 't Is te hopen, schrijft men, dat er een beetje spoed met de heele zaak gemaakt worde, opdat niet, onder al die beslissingen en besluiten over en weer, het archief het in de schuur mag te kwaad krijgen. Het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Haarlemmermeer heeft uit zijn midden eene commissie benoemd van zeven leden, die zich bezig zullen houden met het nemen van maatrege len ter verkrijging van een eigen wees huis. Van de twintig weezen, die ten laste van het armbestuur komen, worden thans zeven te Neerbosch, de overigen bij particulieren verpleegd. Het voorne men van het armbestuur om de weezen in de gemeente te houden onder de oogen van familie en bekenden, "vindt groote instemming. Komt de inrichting tot stand, dan is men voornemens daar aan tevens eene gelegenheid te verbin den ter opneming en verzorging van ouden van dagen. Naar aanleiding van het bericht van het Deventer dagblad, dat de konink lijke tapijtfabriek besloten zou hebben hare productie in te krimpen, hetzij door wevers te ontslaan, hetzij door hun stukwerk te beperken wordt nader medegedeeld, dat de bedoelde maatregel alleen overwogen wordt voor enkele koeharen tapijtsoorten, en geenerlei ver band houdt met de fabricatie van het bekende Deventer Smyrna.. Sedert de invoering van het linoleum hier te lande is de vraag naar koeharen tapijten van goede qualiteit veel verminderd. Eene vrouw te Kralingen woon achtig, kwam Zaterdag in de bank van leening te Rotterdam eene groote partij goederen beleenen. Dit wekte argwaan, de politie werd gewaarschuwd, het goed in beslag genomen en de beleenster naar het politie bureau gebracht. Daar kwam aan het licht, dat zij de goederen beleende voor haren broe der, in dienst bij eene firma op de Hoogstraat aldaar, die zich in zij nebe trekking aan oneerlijke handelingen schuldig maakte. Die broeder is daarop eveneens aangehouden en naar hetzelfde politiebureau gebracht. Beter ten halve gekeerd, dan ge heel gedwaald is ook de meening van het Kerkbestuur te Langeveen. Men zou daar eene nieuwe pastorie stichten. De inschrijving werd opengesteld, de biljetten werden ingeleverd en kerk voogden en notabelen vergaderden om de briefjes, te openen. Echter in die vergadering kwam de bouwing nog eens ter sprake, vooral werd de vraag te berde gebracht of zij noodig en wensche- lijkwas. Het gevolg der discussie was, dat met bijna algemeene stemmen besloten werd, geene nieuwe pastorie te bouwen. Hoe de gezamelijke inschrijvers zich onder dit alles hielden of houden zullen is nog niet bekend. Aan het grenskantoor te Vaals is aangehouden eene kar met 3000 kilo lythotriet, dat zonder verlof en zonder de noodige voorzorgsmaatregelen uit Verviers ingevoerd en bestemd was voor de mijnen te Kerkrade. Kar en inhoud zijn onder bewaking der marechaussee gesteld, in afwachting dat nader over de vernietiging dezer ontplofbare stof zal zijn beschikt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag moesten te Rotterdam drie matrozen, twee Duitschers en een Deen, naar hun op stroom liggend Deensch barkschip varen. Zij namen daartoe een hun niet toebehoorend roeibootje uit de Rijnhaven weg. Onderweg begon dit te zinken, de drie zeelieden sprongen er uit en vonden hun dood in de golven. Het lijk van een hunner werd spoedig gevischt en naar de loods voor drenke lingen te Crooswijk gebracht, naar de twee anderen is men nog aan 't vis- schen. INGEZONDEN. Mijn dikke Buurman. Ik wil iets zeggen van mijn dikken buurman, den Popel in het Frederiks- park, den hoogsten en diksten boom van den Haarlemmerhout. Als ge op de duinen achter Elswout naar den Hout kijkt, ziet ge hem hoog boven den ganschen donkeren bosch- rand uitsteken. Zijn stam is 6 Meter in omvang, zijn hoogte schat ik op 40 Meter. Hoe oud hij is weet ik niet. Misschien twee eeu wen. 't Is een Canada-Popel, een mannelijk exemplaar, zooals in kleiner afmeting en heestervorm ontelbare exemplaren op de Bloemendaalsche duinen groeien. In Maai t is de grond onder hem bedekt met de donkerroode fluweelige bloem- katjes. Zijn glanzig flikkerende bewege lijke bladen laten het zonlicht door. Hij is vertakt in vier zware boom- 1 dikke armen. Een vijfde arm werd door den Pinksterstorm in 1860 afgeslagen. Ook is de boom meermalen door den bliksem getroffen. Het Gemeentebestuur van Haarlem heeft steeds groote zorg voor den boom gehad en de plaats waar in 1860 een arm is afgeslagen, stevig met cement voorzien om het inwateren te voorkomen. Stond hij in Engeland of in Frankrijk dan had men er stellig nog een ijzeren hek omheen gezet. Dagelijks komen wandelaars dien boom bewonderen. Heel dikwijls hoor ik uitroepen als:„KollossaalVerbazend", adat is nou de dikste boom van den Hout",,heb je ooit" enz. En Zondag telkens vreemde bezoekers, die met stok en parapluie den omvang trachten te berekenen. Zingende troepen blijven voor dien boom eensklaps stilIk heb veel zien be spotten door het volk; maar hooit mijn dikken Buurman. Dagelijks is het bankje naast hem gestoffeerd met moe ders en grootmoeders, kinderwagens, kinderen en kleinkinderen, zuigflesschen en boterhammen; maar ik vergeef ze graag de nalatenschap van fladderende papieren, omdat ze kennelijk zich zoo gezellig en gelukkig voelen onder zijn zonnige kruin. Zelfs de kwajongens, die de andere boomen in het park zoo deerlijk kun nen havenen, steken nooit een hand naar hem uit en klimmen er niet in. Ze hebben eerbied voor hem. Van Haarlemmers en vreemden is de boom een heiligdom, een beeld van de eeuwig zich verjongende Natuur, den Woudkoning, den Schutspatroon van den Haarlemmerhout. Hij staat niet in Baïdeker, niet in Craandijk, niet in Janssen van Raay. En daarom wilde ik iets zeggen van mijn dikken Buurman Bij nader beschouwing zien we be neden op den stam een roodemeniestreep. Wat moet dat beduiden? Voor een paar jaren kwamen hier eenige deftige heeren en liepen met ge- geleerde gezichten rondom den boom en langs het hek van de Koekampen met hen kwamen mannen die kleine paaltjes met roode koppen in den grond sloegen. Van dien tijd moet het roode streep je op den boom dateeren. De geheimzinnige paaltjes zijn ver dwenen, maar de streep is er nog. Er loopt een gerucht, dat als het Haarlemmermeer-Staalwater- Koerhuis aan de overzijde wordt opgericht, op de plaats een drink-kiosk zal komen en mijn dikke buurman dan Ik zou het een beleediging achten voor het Gemeentebestuur van Haar lem, en voor de Koerhuis-Commissie, als ik dien zin eindigde. F. W. van EEDEN. Haarlem 24 Juli '1894. HAARLEM, 24 Juli 1894. Onder leiding van den Directeur den Heer A. J. Meijerink werd Zondag 1.1. de gewone jaarlijksche wandeltocht der Gymnastiek en Schermvereeniging ïConcordia" alhier volbracht. Met een dertigtal leden ving de tocht aan om 5.40 uit Haarlem, naar Amsterdam, vandaar naar Hilversum alwaar zij te 71/2 uur ongeveer arriveerden. Van Hil versum nam de wandeltocht een aan vang, eerst naar het buiten, genoemd Het Hoogt van 't Kruis, met de prach tige vergezichten en schoone ligging, vandaar naar den Zwaluwberg, waar de leden zich vermaakten met Gymnas tische spelen, en het steeds zoo aan trekkelijke Doolhof een bezoek brachten. Vandaar bezochten zij de Overbrug, wat Noordwaarts Hilversum en Zuid waarts op Utrecht een prachtig gezicht opleverde. Verder ging de tocht door „de Vuursehe" en daar het bij aankomst 12 uur al reeds was geworden, zoo ging men daar den inwendigen mensch ver sterken, waarna „de Dolmin" werd be keken, een overoude groote steen, en de huizinge „Groot Drakenstein" met het groote Bosch en oudheden werden bezichtigd. Achtereenvolgens werden de Kapel, de Grot, de Konijnsberg, met de Echo en de vijvers, een bezoek gebracht. Na eene kleine verpoozing ving de tocht weder aan naar Soestdijk, alwaar het Paleis werd bezichtigd, vandaar de Ko ningslaan ingaande, werd er aan het einde halt gehouden om de naald van Waterloo te bezien. Verder ving de tocht weder aan naar Baarn en het Baarnsche bosch, waar de bezienswaardigheden in oogenschouw werden genomen, o.a. de Groote Kom, met de prachtig uitko mende, en overgroeide lanen enz. Van daar den straatweg opgaande werd halt gehouden. Na genoten rust ging men rechts den straatweg af naar Hilversum, waar nog even het Heidepark werd bezichtigd. Met den trein van 7.55 uit Hilver sum vertrokken, was de aankomst 9.05 te Haarlem, en Jiet bezoek aan 't Gooi behoorde weder tot het verledene, bij elk der deelnemers een zeer aangena- menen indruk achterlatende. Van het station Haarlem, werd nog flink gemar cheerd naar het Gymnastiek locaal van den Heer Meijerink, die, na halthou- dens, de leden van „Concordia" dankte voor de prettige en gewenschte stem ming bij zoodanigen wandeltocht hun bijgebleven en den wensch uitsprak, dat deze dag de leden weder meer tot elkander mocht gebracht hebben waai op bij monde van het Eerelid P. Groenen- daal de Directeur namens de Vereeni- ging hiermede dank werd gebracht, voor het verschaffen van den genotvol len dag aan de leden, daar toch niets ombeproefd was gelaten het den leden zoo aangenaam mogelijk te maken, en hoopte, dat de leden dit op prijs zou den stellen en na een «Lang zal de Directeur leven!" ging elk de rust ge nieten, die een wandeltocht van 9 uur, 27s uur rustens en 4 uur sporens nood zakelijk maakt. De vierhonderd kinderen, welke deel zullen nemen aan hel kinderfeest van de heer en mevrouw Gerdessen, vertrekken morgen (Woensdag) om 9.46 (stadstijd) van hier. De tocht gaat, zoo als men weet, naar Zandvoort, alwaar men tot ongeveer 4 uur denkt te ver toeven. De heer Bamberg uit Amster dam zal aanwezig zijn om met zijne kunstverrichtingen het volkje wat bezig te houden. Bij den van 18 tot 21 Juli j.l. gehouden schietwedstrijd te Rotterdam, uitgeschreven door het K»rps Konink lijke Scherpschutters aldaar, behaalden o. a. personeele prijzen onze stadgenooten de heeren K. J. Hollander en C.F.Ar nold Jr., beiden leden der Vereeniging 's Lands Weerbaarheid voor Vaderland en Koning alhier. Door B. en W. is benoemd tot stadsomroeper A. Russ, stadsaanplakker alhier.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2