HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No. 64. Uitgave van DE ERVEN LOOSJE3, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 11 Augustus 1894. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 12 Aug. 4894. Nederd. Herv. Kerk. TELE PHOONNUM MER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Adverteiitie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Collecte voor het Godsdienstonderwijs in alle beurten behalve Vroegpreek en Bakenesserkerk. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Ds. Hoog. Voorm. 10 nre, Us. K. Loggers pred. te Velsen. 1e Av. 6 nre, Us. J. A. Gerlh van Wijle Jr., pred. te Bennebroek. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Us. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Us. Sepp. Heemstede. Voorm. 10 ure, Us. Nienwe Kerk. Voorm. 10 ure, Us. Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Us. A. E. van der Dussen, pred. te Amsterdam. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de Heer Faber, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. F. Bourlier pasteer a. la Haye. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Us. Langhout. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5y2 ure, Ds. J.D.van der Munnik, van Zaandam. {Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Us. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 9y2 ure, 'eav. 5V2 ure, Us. J. Schotel, pred. te Utrecht. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Us. Weiss. Ds. Barbas heeft als antwoord op zijn vraag van de vorige week met hartelijken dank ontvangen voor de Chr. school voor on- en minvermogenden van MejH. f 5. Beunebroek. Voorm. 10 ure, Us. Gerth van Wijk. Hillegom. Voorm. 10 ure, Us. van Uruten Pred. te Katwijk binnen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9y2 ure, Ds. Hoog. Pred. te Spaarndam. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. vanLoenen Martinet. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, de Heer van Zweden. Godsdienstonderwijzer te Velsen. Velsen Voorm. 10 nre, de Heer Wesseliijk, van IJinuideD. 's Avonds 7 uur, Us Loggers, in 't lo kaal voor Cbr. belaig. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan, Pred. te Haarlem. Nam. 2y2 ure geen dienst. KRONIEK. De Raadsvergadering van Woensdag 8 Augustus behoort tot eene der minst goedbezochten van den laatsten tijd; het is vacantie. Op den gewonen tijd had de opening door den Voorzitter plaats en werden door den fungeerenden Secretaris, den Heer Van Slooten, de notulen der beide vorige vergaderingen gelezen. Na de gewone mededeelingen van allerlei aard, geen van allen van zeer bijzondere be- teekenis, deed de Voorzitter aanvraag van eene som van f 1000.tot ver hooging van de begrootingspost tot dit bedrag voor het nemen van maatrege len tegen het gevaar van verspreiding der cholera. De Raad stond deze uitgaaf toe, en kwam aankondiging van een voorstel van den Heer Klein, inhoudende dat, naar aanleiding van de verschillende voorge komen cholera-gevallen binnen de ge meente Haarlem, de Raad mocht besluiten de kermis Zaterdagmiddag te 12 uur te sluiten en zulks in het belang van leven en gezondheid der ingezetenen. Het punt kwam in bespreking. De uitslag omtrent de al of niet schorsing der kermis in de buitengewone verga dering van Maandag had den Heer Klein en eenige medeleden niet bevredigd. In eene opmerking van den Voorzit ter schemerde toen de wensch door, dat men met eene beslissing omtrent al of niet sluiting zou wachten tot deze vergadering, en hij meende dat het nu op den weg lag het voorstel in te dienen, temeer, daar uit verschillende bespre kingen was gebleken, dat in deze op medewerking kon gerekend worden. Het nieuwe ziektegeval met doodelij- ken afloop gaf hiertoe ook aanleiding. Door den Raad is inzake het uiterste gedaanmen heeft de kermis laten be ginnen, doch omdat sedert de omstan digheden zijn veranderd en ophooping van menschenmassaas dienen voorkomen te worden, is het wenschelijk tijdig te sluiten en hij meent dat bij dien maatre gel zich het meerendeel der leden zal aansluiten. De Heer De Lanoy zette zijn standpunt in deze uiteen gaat, omdat de toestan-1 den thans gewijzigd zijn, in vele op zichten met den Heer Klein mee. Anders de Heer de Kanter. Hoewel hulde brengende aan de goede bedoe lingen van den voorsteller kan het voorstel slechts verwondering bij hem wekken. Alle maatregelen in het belang van leven en gezondheid zijn genomen, liet zou ter gelegener tijd blijken, dat zelfs meer dan dit geschied is. Nu komt het voorstel Klein om vroeger te sluiten en dit, nadat in Mei na rijp beraad is besloten tot vaststelling der kermis. De twee dagen maken geen verschil. Zich plaatsende op het standpunt van een eens genomen Raadsbesluit behoort men niet ja en neen, nog eens ja en dan weer neen te zeggen. Zijn de omstandighe den werkelijk van zoo ernstigen aard, dan behooren wij dadelijk te sluiten en is dus tegen 't voorstel. De Heer Macaré brengt in herinne ring, dat door den Heer Klein bij de vorige behandeling dei' kermiskwestie is gezegdWij moeten beslissen als vroede mannen en niet onder zekeren indruk. Het laatste zouden wij thans doen. Bovendien, dit tweede geval in de Zuiderstraat is een gevolg van eigen onvoorzichtigheid, omdat de lijder zich had onttrokken aan de genomen maat regelen. Spreker is voor flinke maatregelen. Neemt de ziekte onverhoopt een epide misch karakter aan, dan onmiddellijk sluiten; dan zijn wij verantwoord te genover ons zeiven en tegenover hen, die bij de kermis belang hebben. Spre ker is bovendien een vijand van ver anderen. De Heer 't Hooft herinnert dat hij in de vorige vergadering reeds de schorsing heeft willen bespreken,opdat de menschen weien zouden, waar zich aan te houden is niet afkeerig van het denkbeeld al leen den kermis Zondag weg te nemen en den Heer de Kanter beantwoordende vraagt Spreker: Is er dan werkelijk niets veranderd. Nu, onder veranderde omstandigheden, mag men- veranderen moeten wij niet in deze handelen onder den indruk van vrees. Ook de Heer Klein heeft nog even 't woord en nu licht de Heer Macaré toe, dat de Wet gever de vraag van schorsing bepaald ontkennend heeft beantwoord bij spora- diche cholera-gevallen en tot sluiting zijn wij niet gedwongen omdat de ziek te niet' epidemisch is. Spr. brengt in herinnering, dat bij één enkel geval van pokken te Amsterdam tijdens de ten toonstelling van '83, men toch ook niet tot sluiting overging. De Heer de Kanter ontleedt nog eens het voorstel en blijft bij zijne meening, dat het genomen besluit moet gehand haafd blijven en voegt er aan 't adres van den Heer 't Hooft bij, dat hij steeds zijne meening durft zeggen en gezegd heeft, wat den Heer 't Hooft aanleiding geeft den Heer de Kanter te verklaren tot den Ridder zonder vrees of blaam. Toch lijdt de Heer de Kanter aan vrees aan vrees om een eens genomen besluit' te herroepen. De Heer Bijvoet vraagt het woord. Hij merkt op, dat alle maatregelen zijn genomen en dat de omstandigheden tusschen Maandag en Woensdag niet van dien aard zijn, dat zij schorsing of sluiting rechtvaardigden. Mocht tusschen heden en Zaterdag nog eene verandering plaats hebben, dan wordt zeer stellig verwacht, dat de Raad weer zal bijeen geroepen worden ter bespreking van den toestand. De Heer Klein wenscht te weten, of onder de genomen maatregelen ook niet behoort het voorkomen van ophooping der menschenmassaas, en den Heer van den Berg vraagt, of het bacteriologisch onderzoek van den lijder geleid heeft tot vaststelling van het feit, dat wer kelijk een cholera-geval heeft plaats ge had, wat door den Voorzitter in toe- stemmenden zin wordt beantwoord. Tot stemming overgaande besluit de Raad met algemeene stemmen op twee na, die van den voorsteller en den Heer de Lanoy, tot verwerping van het voor stel Klein. Thans volgde een voorstel van den Heer 't Hooft om de kermis te sluiten van Zaterdag nacht twee uur tot Maan dag ochtend negen uur. In de toelich ting verklaarde de voorsteller den Zon dag nacht als gevaarlijk met het oog op de ontkieming van ziekten, wat de Heer de Kanter niet toestemde. Ook dit voorstel viel; slechts één stem voor. Onder al deze discussies was het drie uur geworden zonder dat men verder gekomen dan de behandeling van punt één der agenda, en dit zelfs nog niet eens in zijn geheel. Eerst later besloot de raad, het was werkelijk bijna vergeten om 700.toe te staan tot de gedeeltelijke bestrating van de Zij Kennemerstraat, die eigenlijk nog geen naam heeft. Na deze zaken van algemeenen aard kwam in behandeling een voorstel van B. en W. om het Wilsonsplein te be stemmen tot stichting van een gebouw voor het drie- en vijfjarig middelbaar onderwijs voor jongens. In verband liiermeê zij in herinnering gebracht, dat de Raad in Mei 1893 tot den bouw besloot en B. W. opdroeg hiertoe zoo spoedig mogelijk een plan in te dienen, echter het beginsel uitsprekend, dat het Wilsonsplein niet gewenscht voorkwam. B. en W. vestigen er de aandacht op dat geen ander terrein hun geschikt voorkomt dan Proveniershuis of Wil sonsplein en dat nog drie terreinen in overweging zijn genomen, doch dat het Wilsonsplein de voorkeur verdient. In herinnering zij verder gebracht, dat de eigenaars van perceelen aan dit plein reeds vroeger hunne bezwaren tegen dien bouw hadden ingebracht, doch B. en W. hadden nu eene zoodanige plaatsing uitgedacht, dat eene straat van twintig meters breedte overbleef, terwijl voor het geval de Raad zich hiermee niet kon vereenigen, zij voorstellen voor den bouw aan te wijzen het Proveniershuis. Door bewoners van het Proveniers huis en bijbehoorende gebouwen was een adres ingezonden, verzoekende den Raad, te willen ingaan op voorstel tot bouw aan het Wilsonsplein. Dat B. en W. niettegenstaande den uitgesproken wensch van den Raad toch het Wilsonsplein voorstelden, gaf aan leiding tot veel bespreking. De Heer Van der Mersch opende het vuur door te verklaren, dat hij, hoewel niet ont-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1