QAARLEMSCH Eerste Blad. No. 65. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 15 Augustus 1894. Nieuwsberichten. TELE PHOON NUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage .ter bezichtiging te verkrygen by De erven Loosjes, te Haarlem. BOUWMEESTER (J. C.) en anderen. Nienwe loovers. Vertellingen voor jon gens en meisjesgeb. 1.35. STAMPER1US (J.) en anderen. Levens lust. Vertellingen voor jongens en meisjesgeb. 1.35. CORN (IDA) en anderen. Vrijen blij. Vertellingen voor jongens en meisjes.geb. 1.35. BROUWER (W.) en anderen. In het prieel. Vertellingen voor jongens en meisjesgeb. 1.35. ARMSTRONG (FRANCES.) Dora en Lily. Uit het Engelsch door FeDna van Epe"geb. 1.90. AIMARD (GUST.) Vast—hand Volksuit gave. (2 dln. in één)0.60. KROMHOUT (J. H.) Proeve eener or ganisatie van Nederland's weermiddelen. 1.90. Ontwerp van wet op het faillissement en de surséance van betaling. Deel V. Bepalingen omtrent het in werking treden van de wet op het faillissement en de surséance van betaling enz. enz.) 2e Aflevering. Gewijzigd ontwerp en Memonie van toelichting0.20. FERWERDA (J. D.) De -Nota" van PijnappelTreub in zake de «Forensen- belasting" beoordeeld en veroordeeld.. 0.50. De Dameskleeding. Practische handleiding bij het vervaardigen van boven- en on dergoed voor Dames. Onder redactie van Alida Verhoop. Verschijnt elke 14 dagen. No. 1. Ie Jaargang. Abonne ment per 3 mnd0.75. JONG. Jr (S DE) Hulp-acte. Schriftelijke werkzaamheid gevolgd door eeDige mon delinge verslagen van de examens, ge- honden in April 1894, voor de acte van onderwijzer en onderwijzeres0.50. HARTE (G. J. van) The English language. Part I. The beginner Plain Tales and Stories0.60. idem idem. Part II. First steps in grammar.... 0.80. Bnitenlandache nieuw versohenen werken. KELLEN (TONY) Weibliches Sklaven- tum in neueren Zeit. Dunkle Bilder aus der modernen Kulturf 1.30. Der ge8tirnte Himmel. Eine Beschrei- hung des Sternenhimmels sowie der Vorgange in Himmelsraume Zagleich eine Anleitung zum Gebrauche der drehbaren Sternkarte«0 15. Drehbare Sternkarte0.35. THEURIET (ANDRÉ) Rosc-Lise. Illus trations de Myrbach gravées par Ro- magnol1.10. Bovenstaande werken zyn voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes. Na de staatkundige heeft men op Sicilië aardrijksberoeringen gehad, en dit wel niettegenstaande de staat van be leg over het in- en uitwendig warme eiland nog niet is opgeheven. Al de plaatsen, gelegen in de nabijheid van de Etna, hebben hun aandeel in de aard bevingen gehad. Dertien personen heb ben er het leven bij verloren. Ware de ramp zeer vroeg in den morgen voor gevallen, dan zou het getal slachtoffers grooter zijn geweest. Thans hadden de meeste menschen, landbouwers, hunne woningen verlaten voor hun bedrijf. De Fransche anarchisten wet brengt ook al weer hare moeielijkheden mede men leest in deze het volgende: Eene geacht ingezetene vandeParij- sche voorstad Colombes, ontving dezer dagen een onverwacht bezoek van eenige politie-agenten, die zijne woning onder zochten op grond, dat zich daar eene geheime drukkerij bevond, waar anar chistische^ stukken werden gereed ge maakt. De politie vond echter niets van dien aard. Het bleek toen, dat de poli tie de aanwijzing had ontvangen van iemand, die met den persoon in quaestie op slechten voet stond en hem op deze wijze een onaangenaam uur wilde bezorgen. De aanbrenger, wiens naam bekend is, zal, zich nu voor de rechtbank voor zijne valsche aanklacht moeten verantwoorden. Omtrent den Chineesch-Japanschen oorlog schrijft iemand, die goed op de hoogte is van de toestanden, aan de Ti mes het volgende: Het is onbegrijpelijk hoe beide partij en tot dezen oorlog konden overgaan. Korea kan daardoor alleen verkrijgen dat het land wordt verwoest: China heeft veel te verliezen, maar zeer weinig te winnen en Japan kan door eene overwinning niets anders verkrijgen, dan dat het zich in de toekomst aan groote gevaren blootstelt. In het belang van alle partijen is het daarom wensche- lijk, dat zoo spoedig mogelijk aan dezen onverdedigbaren en lichtzinnig begon nen oorlog een einde worde gemaakt. Van geachte zijde wordt stellig ver zekerd, dat Rusland zich niet in den strijd zal mengen vóór de Chineezen aan de verliezende hand mochten gera ken en wel omdat de Russen liever de Chineezen dan de strijdlustige Japanners tot buren hebben. Zooals men weet blijft Emgeland onzijdig zoolang het kan verwachten, dat die onzijdigheid gewaarborgd blijft. Hoe lang of hoe kort dit kan duren weet niemand te zeggen, maar het schijnt dat de Russische en Engelsche belangen niet hetzelfde zijn en daarom zouden er nog wel eens vreemde dingen kunnen gebeuren, als het mocht blijken, dat die belangen te sterk uiteen liepen. In Engeland schijnt verder voor de Japanners nogal sympa- thie te bestaan, vooral nu gebleken is, dat vun de zijde van Japan schade ver goeding zal toegestaan worden voor het Chineesche schip onder Engelsche vlag in den grond is geboord. Van verschillende zijden wordt beves- tigp, dat als China wil, de oorlog onein dig kan voortgezet worden, langer dan Japan het kan uithouden. In een der bladen leest men een heel geleerd vertoog omtrent den oor sprong van den stralenkrans, waarmede de oude meesters de heiligen wilden aanduiden. Een Fransch doctor en een kolonel trachten dit te verklaren, uit het feit, dat personen in magnetischen slaap onder bepaalde omstandigheden een min of meer sterken lichtstroom doen uitstralen en op dien grondslag voortredeneerende, komen de Heeren langs een langen omweg tot het resul taat dat de lichtkransen om de hoofden der heiligenbeelden hieraan hun ont staan danken. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat men de gewoonte bovengenoemd zóó ver niet behoeft te zoeken. De oude Grieken en Romeinen hadden n.l. de gewoonte hunne godenbeelden, die aan het weer waren blootgesteld, te voor zien van kleine afdakjes, meestal van dezelfde steensoort als het beeld, en zulks met het doel om de hoofden der beelden te beschermen tegen hemelwater. Nu ligt het voor de hand, dat de beelden aan de kleine afwateringen on middellijk als godenbeelden herkend wer- I den en men zich die niet anders voor stelde. Hieruit zou dan kunnen volgen dat als schilders later goden of heiligen wilden afbeelden, zij het algemeen bekende onderscheidingsteeken volgden, doch op een wijze als bij hun tafereel paste. Zeer stellig zou het de eerste maal niet zijn als men de oorzaak der dingen hooger zocht dan ze te vinden zijn. België schijnt een meer positieve houding aan te nemen, omtrent vreemde uitgewekenen, voor wie dat land het land van belofte was. Men verneemt althans uit Brussel de inhechtenisneming van den Italiaanschen sociaal-democraat Cipriani, tot welken maatregel door de politie is besloten, op grond, dat de socialist weigerde gehoor te geven aan het bevel om België te verlaten. De politie besloot daarom Cipriani in hechtenis te nemen en hem •over de Belgische grenzen te brengen. De Japanners hebben getracht de Chineesche oorlogshaven Weihai-wei te forceeren, maar zijn hierbij terug ge slagen. Naar men meent, kan deze haven, ingericht op Europeesche stelsel, geduchten weerstand bieden. Ontegen- zaggelijk ontwikkelt Japan enorme kracht te landtwee legers, te zamen twintig duizend man, trokken op naar de hoofdstad Seoul, maar ook een Chi- neesch leger is naar dat punt in aan tocht. Hoewel het nog eenige dagen kan duren, verwacht men op dat punt een belangrijk samentreffen. De telegraaf der hoofdstad is reeds in handen der Japanners, die er natuurlijk dadelijk Japansche ambtenaren hebben aange steld. In China worden reeds oorlogschat tingen geheven, althans de onderkonin gen zijn belast dezelve te innen, en naar men zegt is de regeering in on derhandeling over het sluiten van eene leening in het buitenland. Natuurlijk pogen de oorlogvoerende partijen de sympathie te behouden of te verkrijgen van de mogendheden. In Amerika, voornamelijk te Chicago, worden uitgebreidde partijen meel ge- kocht voor Chineesche rekening en ook andere levensmiddelen, welke voorver- voer vatbaar zijn, worden van daar naar Hongkong ontscheept. Doch ook Japan koopt in Amerika in. Zoo zijn voor rekening van dat rijk besteld een millioen capsules, waarvan ieder gelijk moet staan met een pond vleesch. Op het oorlogstooneel zelf, Korea, moet de bevolking in treurigen toestand ver- keeren. Er heerscht hongersnood en dagelijks komen sterfgevallen voor aan honger, zelfs zoo, dat hulp is gevraagd en reeds duizend ton meel is beschik baar gesteld, welke partij waarschijn lijk door tusschenkomst der Amerikaaan- sche regeering gratis naar Korea zal gezonden worden. Met een opsomming van zeer veel bijzonderheden maken de Engelsche bladen, bij gebrek aan nieuws, melding van een zonderlingen wedstrijd, onlangs te Londen gehouden tusschen twee dames. De eene zou voortdurend walsen spelen op de piano, de andere zou steeds dansen. En het goldnu de vraag, wie het eerst vermoeid zou zijn. Zonder een seconde op te houden speelde de pianiste gedurende één uur en een kwartier de fraaiste stukken van van haar repertoire, toen moest zij uitscheiden, wegens kramp in de vingers. De danseres hield het anderhalf uur vol, toen werd zij verzocht er uit te scheiden, want de toeschouwers werden duizelig door het draaien. Het zilvergeld, dat te Soerabaya werd aangebracht aan 's lands kas, in verzegelde vaatjes afkomstig van de Nederlandsche bank, en verzonden door de ministerie van koloniën, munt, vol gens de Soer. Ct., uit door onnauwkeu righeid in telling en de verpakking niet alleen, maar ook in het gehalte van het gezondene. Dit is zóó erg zelfs dat het stuk voor stuk moet worden nagezien door ge- kommitteerden, dagen en dagen lang vraag niet hoeveel dat weêr kost! en het resultaat van dit onderzoek is feitelijk bedroevend. Wil men een voorbeeld? Uit eene partij halve guldens ter waarde van f 170,000 had men dezer dagen reeds f 1667, bijna 1 pCt. dus aan geschon den of onbruikbare geldstukken gehaald. Geen kleinigheid! Onze koninginnen brengen van 21 tot 25 Augustus een bezoek aan het eiland Walcheren. In hoofdzaak bevat het programma het volgende: 21 Augustus. Aankomst te Middel burg. Hulde aan H. H. M. M. door de schoolkinderen; andiëntie; rijtoer door de stad. 22 Augustus. Rijtoer naar Veere, Domburg en Westkapelle. Raout te Middelburg. 23 Augustus. Bezoek aan Vlissingen boottocht; heronthulling van het ver plaatste de Ruyter-standbeeld. 24 Augustus. Te Middelburg bezoek aan inrichtingen en stichtingen. 52 Augustus. Vertrek naar Soestdijk. In de te bezoeken gemeenten, worden nu reeds de meest uitgebreide maatre gelen tot versiering genomen.. Omtrent het vreemdelingenbezoek heeft men te Middelburg groote verwachtingen. Te Wageningen zijn voor de eer ste maal, ingevolge art. 86 der alge- meene politie-verordening, eenige wo ningen ongeschikt ter bewoning ver klaard, omdat bij onderzoek van de plaatselijke gezondheids-commissie enz. was gebleken, dat zij wegens hare gebrekkige inrichting worden vermoed schadelijk te zijn voor de openbare ge zondheid. De eigenaars der woningen waren bij missive van 31 Mei j.l. door burg. en weth. aangeschreven om binnen 4 weken de noodige verbetering aan te brengen, doch zij hadden hieraan geen gevolg gegeven. Het vijfjarig kind van den koren molenaar A. te Opheusden verkeerde eenige oogenblikken in groot gevaar. Het speelde met eenige kinderen onder den molen en greep, toen de molen zich in beweging zette, een wiek. 't Kind hield zich stevig vast, terwijl 't lang zaam omhoog ging. Het hulpgeschreeuw der andere kinderen maakte den mole naar, die zich op den molen bevond, opmerkzaam. Dadelijk zag hij liet ge vaar waarin zqn kind verkeerde, en zonder zich te bedenken, sprong hij van een aanzienlijke hoogte naar be neden. Door de wieken een tegenover gestelde richting te doen aannemen,

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1