H AARLEIS C] PREDIKBEURTEN Eerste Blad. INo 70 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte OMegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 1 September 1894. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 2 Sept. 4894. E R 0 UI E E. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Colleote voor noodlijdende kerken en personen in alle beurten, behalve Kinder- kerk en namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Nam. 2 nre, Ds. Swaan. Doops bediening, 's Avonds 6 nre, Ds. Veen. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. Maandag 's avonds 8V2 ore, Bidstond voor de Christelijke school. 's av. 7 nor, Ds. van hennep. Bakeuesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de Heer Faber. Eglise Wallonne. Dix henres, M. Lafon, pasteur a la Haye. Gereformeerde Kerken. (Gei. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Prof. Noordtzij, van Kampen. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5 Va nre, Lezing. (Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 'b av. 6 nre, Ds. Langhout. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 91/2 ure, 's av. 51/2 nre, Ds. F. van Dingen, Docent aan de Theol. school te 's Hage. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Sesbrugger. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Dinsdag 's avonds 7 nre, Dr. H. G. Hagem pred. te Leiden. Openbare samenkomst ter voorbereiding van de Algemeene Jaarvergadering der Evangelische Maat schappij. De godsdienstoefening zal worden op geluisterd door koorzang van de leer lingen der Doopsgezinde sohool. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Ds. Hoog verwacht in deze week al zijne catechisanten weder. Ds. Barbas bericht dat bij weder al zijne catechisanten op de bekende nren verwaoht. Tevens vermeldt hij met dank zegging de ontvangst van f 1.voor de Cttr. school voor on- en minvermogenden, van N. N. De Unie-Collecte zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 4 September Ds. Swaan bericht, dat hij voornemens is, deze week zijne catechisatiën te her vatten, uitgenomen die van Maandagavond 6V2 nre en Dinsdagmiddag te 4 nre, welke in de volgende week een aanvang znllen nemen. Ds. Veen hoopt we Ier op Maandag te catecbiseeren. Ds. Knottenbelt bericht, dat de sprei, hem ter verloting voor zijne wijk ge schonken, gevallen is op No. 30. Ds. de Vries, Ds. Or a an dij k en Ds. Besta znllen op Maandag 3 Sept. e.k. 11 hunne catechisatiën op de gewone eren hervatten. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek Voorm. 10 nre, Ds. Gerth van Wijk. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 are, Ds. Boon. Nam. 1 nre^jjeen Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Sepp. Bloemendaal Voorm. 10 ure, Ds. Barger. Nam 2 Va nre, Ds. Barger. Doopsbediening. Heemstede. Voorm. 10 Ore, Ds. Kuylman. Pred. te Bnnnik. Hillegom Voorm. 10 nre, Ds. Plug, Pred. te Katwijk. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9l/2 nre, Ds. Hoog. Pred. te S,aarndam. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. van hoenen Martinet. Spaar ndam Voorm. 10 ure, de Heer van Zweden. Godsdienstonderwijzer te Velsen. Velsen Voorm. 10 ure, Ds. Loggers, Doopsbediening. 'savond 7 uur in 't lokaal voor Chr. belang, Verschillende Spr-kers. Zandvoort. Nam. 21/2 ure geen dienst. Voorm. 10 ure, Ds. Heldring, Pred. te Rotterdam. Wegens afwezigheid van den Burge meester werd de vergadering van Woensdag 29 Augustus geleid door den Wethouder De kanter. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en ook goedgekeurd, maar zonder den gebruikelijken hamer slag; de hamer was vergeten, maar onmiddellijk werd het verzuim hersteld. Gelukkig, dat de gemeentewet geen toeslag beveelt. Ingekomen stukken waren er veel te vermelden, en van de mededeelingen verdient vermelding dat sedert 21 Au gustus geen nieuwe choleragevallen hebben plaats gevonden. In behandeling werd genomen een adres van de Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen, houdende ver zoek tot goedkeuring der bouwplannen voor het Kurhaus in de Koekamp. De Voorzitter deelt mede, dat bij eene vergelijking van het oorspronkelijke bouwplan met liet thans ingediende blijkt, dat eenige meerdere uitbreiding aan het gebouw is gegeven, wat min der van belang is, doch dat bovendien twee vleugels in het laatste zijn opge nomen, om welke reden de Heer 't Hooft voorstelt, dan voorloopig 't plan voor het hoofdgebouw goed te keuren. Er is groot belang bij spoed, licht de Heer Prins toe, want het gebouw behoort nog dit najaar onder de kap te komen. Het oorspronkelijke plan was eenige meters kleiner, doch in 't belang van gestelde eischen was dit noodigen de galerijen, mede niet in 't oorspron kelijke plan, zijn ook in 't belang van het publiek. De Voorzitter vindt het verschil groot en wil dus alleen 't hoofdgebouw goed keuren, om later te beslissen over de vleugels, galerijen of veranda's. Het gebouw in zijn geheel zoo maar zonder nader advies goed te keuren, hiermede kon de Heer Tjeenk Willink zich niet vereenigenonvoorbereid goed keuren gaat niet. Het gebouw blijf ik te groot vinden voor de plaats waar men het zetten wil, voert de Macaré aan, doch de Voor zitter merkt op, dat deze opmerking hier niet op zijne plaats is. Bij stemming. 19 tegen 3, besluit de Raad het hoofdgebouw volgens het thans ingediende plan goed te keuren, met uitzondering van de vleugels. Door den Heer J. van den Ban Pz. en anderen, uitmakende den Particulie ren Arbeidsraad voor bouw- en aan verwante vakken te Haarlem, ver zochten aan den Raad om in navolging van hetgeen elders geschiedt, eene rege ling voor te bereiden waarbij voor de werklieden in bestekken van gemeente werken een minimum loon en een maximum arbeidsduur wordt vastgesteld doch zoo, dat bjj een korteren werkdag van 10 uren het bestaande dagloon be houden blijve, doch dat overwerk enz. hooger worde betaald, op welk punt de Heer Bijvoet nadere inlichtingen noodig oordeelt. Na eenige discussie in deze wordt het stuk gesteld in handen van B. en W. om advies. Op voorstel van B. en W". besloot de Raad vervolgens de gemeentere kening voorloopig vast te stellen in ont vangst op 1572622.25', in uitgaaf op f1.400471.28', aanduidende een batig saldo groot /"172190.70 en evenzoo de eerste suppletoire begrooting tot rege ling van uitsluitend buitengewone ont vangsten en uitgaven voor den dienst 1894 waardoor nog /'115388.63' be schikbaar blijft. Een verzoek van het Bestuur der af deeling Haarlem van den Sociaal De- mocratieschen bond om gedurende drie dagen kosteloos in gebruik te mogen hebben het Doelenterrein, ten einde daar op 16 September één meeting te hou den ten gunste van 't socialisme, wordt gewezen van de hand op grond van de bezwaren hiertegen, ontwikkeld in het desbetreffende advies van B. en W. Wegens overlijden van den huurder van de boerderij »Het Torentje" aan de Kleverlaan ziet de voogd der kinderen van den huurder bezwaar in het con- tinueeren van den huur, doch op diens aanbeveling besloot de raad de bestaande huurovereenkomst te ontbinden en de plaats tot ultimo April 1898 te verhuren aan Cornelis Tromp, tuinder te Sand poort. Op de plaats van een perceel en den daarachter gelegen grond aan de Brou wersvaart is J. van den Berg voorne mens eenige woonhuizen te bouwen, en wenscht aan de gemeente grond af te staan, ten einde een toegangsweg van 5 Meter te verkrijgen, terwijl de bestaande even 2 M. breed is. De alge meene politieverordening bepaalt 10 M. Van den Berg vraagt daarom toe stemming om den toegang op 5 M. te mogen brengen. B. en W. stelden voor toe te staan. De Heer Lodewijks kon hierin niet meegaan op grond van de gevolgen; dichtbevolkte buurt, gebrek aan licht en lucht en de Heer Klein kan niet toestemmen, dat de Raad nu maar spoedig behoort at te wijken van de pas vastgestelde politieverordening. De Voor zitter toont aan, dat hiervan geen sprake is, wel van toepassing der ver ordening. Bovendien, voegt de Heer Stolp er aan toe, komen we, door 't voorstel aan te nemen, ontegenzeggelijk in betere conditie. Zoo ook oordeelde de Raad en stond dus toe, den toegangsweg te bepalen op 5 M. Men herinnere zich, dat de Raad bij besluit van 28 Juni 1893 besloot afwijzend te beschikken op het aanbod van H. van Breemen Hz. om onder zekere voorwaarden de erfpacht, rustende op de terreinen van de Phoenix, op te heffen. De Heer van Breemen kwam thans weer met een dusdanig voorstel, Hij wil van het erfpachtsrecht afstand doen op de volgende voorwaardenDe gemeente staat af een strook grond tot het ter rein behoorende en aan het Spaarne gelegen ter grootte van twee en der tig honderd vierkante meter, zoodat voor de gemeente beschikbaar blijft 17186 M, maar zij betaalt daarvoor een gulden per M. als vergoeding en bo vendien alle kosten van overdracht. Bij nader adres verklaarde de adres sant genoegen te nemen met wat min der grond, ten einde zijne medewerking aan de zaak niet te onthouden. Het voorstel van het Dagelijksch Bestuur luidde, den adressant te be richten, dat van zijne aanbieding geen gebruik zal gemaakt worden. Bij de hierover geopende discussie be sloot de Raad de zaak uit te stellen en wel. ingevolge een voorstel van den Heer Figee, wien het leed doet, dat B. en W. afwijzend willen beschikken aangezien hij eene regeling der zaak in 't belang der gemeente acht. Omtrent eene wijziging in de over eenkomst in zake de vergrooting der Groote sluis te Spaarndam, voorgesteld door Dijkgraaf en Koogheemraden van Rijnland, verlangde niemand het woord en werd dus goedgekeurd. LAan C. Jansen Hendriks, die de gemeente verzocht een strook grond in

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1