N iet» ws beri ch te n. de Korte Poellaan van hem over te nemen tegen tien gulden per M., wordt vijf gulden per M. toegestaan. Een verzoek van H. Scholten in den Hout, om in huur te mogen behouden den gemeentegrond, thans bij hem in gebruik, doch zoude hij het wenschelijk achten het voetpad af te sluiten en het terrein op te hoogen. B. W. deden in deze wel een be paald voorstel, n.l. wel te verhuren, doch niet onder de voorwaarden door den heer Scholten wenschelijk geacht. Op voor stel van den Voorzitter werd besloten de zaak aan te houden tot eene volgende vergadering. De rekening over 1893 van de dienst doende schutterij werd goedgekeurd. Het overschot 294.38 zal als eerste post van ontvangst op de begrooting van het dienstjaar 1895 gebracht worden. Mede werd goedgekeurd de begrooting van ontvangsten en uitgaven ten behoe ve van de Huiszittende Armen en het Stads-Armen en Ziekenhuis tot een bedrag van 19330.waarvan volgens raming f 15615 ten laaste der gemeente komt. De begrooting over 1895 van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis doet aan de gemeente een eisch van f 42391.45', doch werd goedgekeurd, nadat de Heer Waller den post had toegelicht en de Heer Klein terugkwam op zijne vroeger reeds geuite bemerking dat de subsidie te hoog is. Door het tijdelijk afwezig zijn van twee leden van het Dageljjksch Bestuur werd besloten tot de benoeming van een tijdelijken wethouder. Hiertoe be noemde de Raad met 15 stemmen den Heer 'Mr. Th. de Haan Hugenboltz, die staande de vergadering verklaarde de benoeming aan te nemen. Tot leeraar in wis- en werktuigkunde benoemde de Raad op aanbeveling van B. en W. den Heer Dirk Mars. De Heer Klein wenschte voortaan liever eene voordracht van twee personen. Door den I Voorzitter werd er op gewezen, dat hier van eene aanbeveling, niet van eene voordracht sprake was en dat de reden van deze allen leden bekend kon zijn. In verdere toelichting kon de Voorzitter in deze vergadering niet treden. Ver volgens werd de vergadering na de ge bruikelijke omvraag gesloten. Haast was overgeslagen de bijzonder heid, dat onder het belangstellend op- gekomen publiek zich twee dames be- vonden. Dit is, voor zoover men zich herinnert, nog nooit alhier vertoond. Te Londen is eene meeting gehou den, bijgewoond door honderdduizend personen, om te protesteeren tegen de wijze waarop het Hoogerhuis heeft ge ageerd ten opzichte van de successie wet. Er werd een motie aangenomen, de strekking hebbende, de wenschelijk- heid, dat de regeering zoo spoedig mogelijk voorstellen mocht doen tot opheffing van het Hoogerhuis en aan gespoord werd om bij verkiezingen voor liet Lagerhuis alleen te kiezen personen die voor de opheffing van het het Huis der lords zijn. Amerika begint nauwer toe te zien op den invoer van vreemdelingen, althans de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart Maatschappij vervoert voortaan geen Duitschers van 17 tot 40 jaar, tenzij blijkt dat de Duitsche regeering geen bezwaar heeft tegen hunne emi gratie. Wat al niet strafbaar is in Oosten rijk. Onlangs werd te weenen een winkelier gestraft met eene boete van f omdat hij aan iemand een brief kaart had geschonken en wel naar dien de wet bepaalt, dat briefkaarten niet mogen cadeau gegeven worden, maar alleen aan de daartoe bestemde bureau verkocht. Men zou zoo zeggen, dat de Oostenrijksche wet dan inbreuk maakt op het recht van eigendom. Concurrentie, ook op het gebied van I Staalbronwater. Eerst de Czaar-Peter bron te Zaandam, die de Wilhelmina- bron tracht te overvleugelen, thans een staalwaterbron in de Haarlemmermeer te koop, terwijl van deze nog gezegd wordt, dat het in staal- en zoutgehalte de genoemde bronnen overtreft. De ontdekking wordt ook in het buitenland bekend gemaakt. De bron moet gelegen zijn even voorbij de hofstede van wijlen den Heer Amersfoordt en dus door Sloten. De Stichting van een wees- en oudemannenhuis te Haarlemmermeer begint door den ijver en werkzaamheid van het Burgerlijk Armbestuur veel kans van slagen te krijgen. Eene com missie uit dat Bestuur heeft de geeste lijken met hare armenzorgers uitge- noodigd, tot eene samenkomst ter be spreking dier hoog noodige zaak, om zoo spoedig mogelijk het gewenschte doel te bereiken. Vele jaren geleden heeft de Diaconie der Hervormde gemeente te Hoofddorp pogingen aangewend, gelden in te zamelen tot stichting van een weeshuis, wat haar ten deele gelukt is, zoodat op heden nog een aardig som metje voor dat doel in de diaconiekas voorhanden is. Voor den aanbouw van school No. 5 te Haarlemmermeer is aannemer geworden J. Staus aldaar voor f 2980. De hoogste inschrijver was f 3975. HAARLEM, 31 Augustus 1894. Heden viert onze Koningin haar veertienden verjaardag en met haar viert Nederland feest. En daar is reden toe. Toen onder den invloed van treurige sterfgevallen het eenmaal bloeiende Oranjehuis tot bijna in zijn grondslagen geknakt was en de toekomst dien ten gevolge zeer donker was, doortrilde Nederland eene dankbare ontroering, toen onzen Koning Willem III den 31 Augustus 1880 eene dochter geboren was, Wilhelmina, Helena, Paulina, Maria. Wat al hoop, wat verwachtingen werden gebouwd op dit jonge leven. Met welke belangstelling nam bet Ne- derlandsche Volk kennis van alles wat op de jonge Prinses betrekking had. Was zij met de toeneming der jaren de lieveling des volks, niet minder was zij de vriendelijke zonnestraal in den kring van het Koninklijk gezin, totdat het overlijden van Koning Willem III, haar plaatste op het hooge standpunt, dat voortaan door haar, onder voogdij van Koningin Emma, Haar als het erf Harer Vaderen van rechtswege toekwam. Nog meer dan vroeger, kon het zijn, was thans de aandacht van de Natie gevestigd op het aanvallige Koningskind dat van dien tijd af, door H. D. Moe der met het Nederlandsche volk werd in aanraking gebracht. En die kennis making viel niet tegenvoorkomende hartelijkheid van de zijde des volks, liefelijke tegemoetkoming van de zijde der Koninginnen. Wij herinneren aan de vreugdebetuigingen bij de jaarlijk- sche bezoeken aan de hoofdstad, aan de hooggestemde volksuitingen bij het bezoek aan de Noordelijke provinciën, aan de verheffende geestdrift toen, nu twee jaar geleden, onze gemeente ver eerd werd met een bezoek, aan de wederzijdsche hartelijkheid bjj den tocht naar Walcheren. Die kleine ontmoetingen vervulden opnieuw de harten der Nederlanders met hoop voor de toekomstmeer en meer bleek de jonge Koningin onder- de hoede van Koningin Emma eene op voeding te ontvangen, welke de noodige waarborgen belooft, dat wij eenmaal in haar zullen bezitten eene Koningin, opgegroeid in de traditiën van het Ne derlandsche Koningshuis; in liefelijken eenvoud en in de warme toegenegen heid tot het volk, dat in de toekomst haar hoogste kracht, haar levensdoel zal uitmaken. De veertien eerstejaren, de kinderjaren, zijn thans voorbijgegaan. Het tijdstip nadert, waarop de Koningin- Regentes hare waardigheid nederlegt in de handen van de jeugdige Oranje telg. Moge die tijd door niets verhaast worden, opdat de Koningin wel toege rust verschjjne op het wereldtooneel, opdat de liefelijke jeugd door niets on derbroken worde en niets storend kan werken op de hooge taak die Haar wachtende is. Tot heden heeft het Nederlandsche Volk niet kunnen besluiten den laat- sten Augustus tot een nationalen feestdag te maken; van eenheid in deze is nog niets te bespeuren bij ons volk, het volk, dat als wapenspreuk voert; Eendracht maakt Macht. En toch, naar mate men meer met kennis der toestan den zich de beteekenis der feiten indenkt, komt men tot de ervaring, dat zulk een dag met het oog op het versterken van htt nationaliteitsgevoel, van veelzijdig nut kan zijn. Geen officieele feestdag is het, dien wij zouden wenschenhet officieele staat soms het welgemeende in den weg, juist omdat het voorgeschreven is, maar wij zouden begeeren een feestdag uit j vrije overtuiging gevierd door het ge- heele volk, een dag waarop men als Nederlanders van de ouden stam, zich met het Koningshuis in lief en leed één gevoelt. Hier ter stede is de feestdag voor bijgegaan onder den voorgeschreven vorm. Officieele vlaggen van torens en raadhuis, officieele parade van het gar nizoen. Dat de kinderen het feest me devierden beletten de omstandigheden. De Volksbond, anders zoo kranig in zijn optreden, waar het goed volksvermaak geldt, liet zich onbetuigd; alleen de Koninklijke Liedertatel Zangen Vriend schap bleef getrouw aan haar beginsel, om op den 3len Augustus althans iets te doen, door de wekelijksche muziek uitvoering door haar gezang eenigen meerderen luister bij te zetten. Geheel onverhoopt wordt een aan doenlijk treurig waas geslingerd op den veertienden verjaardag van de Koningin door het jammerlijk omkomen van zoo vele dappere mannen, die door de om standigheden aangewezen waren om de eer der Nederlandsche wapenen hoog te houden in het verre Oosten, een feit, dat hoewel nog niet in zijn geheelen omvang bekend, rouw zal brengen in menig Ne- derlandsch gezin. Heeft men te veel ver trouwd op de zich onderwerpende bevol king van Lombok, en zijn zij door hun goed vertrouwen het slachtoffer gewor den van tot dweepzucht opgeschroef de hartstochten, of hebben zij nog hun leven tot den duursten prijs kun nen verkoopen? Het zijn vragen die tot heden onbeantwoord zijn, maar zeer stellig kan men reeds vooraf verzekeren, dat zij als mannen gevallen zijn, zoo als men dit gewoon is van de strijders, die het Vaderland uitzendt tot verdedi ging van de Vaderlandsche belangen. Het Nederlandsche Volk zal hen niet vergeten, maar hunne namen vereeu wigen in het gulden boek, dat de na gedachtenis van zijne dapperen bewaart. Met weemoed denkt men aan den rouw welke de feiten in menig gezin zal teweeg brengen, aan de wonden die menig hart zullen geslagen zijn. Troost zoeken de overblijvenden in de weten schap, dat eer en plicht ongeschonden zijn gebleven! Heden middag te 2 ure had de plechtige inwijding plaats van het nieuwe gebouw aan het Diaconessennuis, Hazepa terslaan. Wij brengen in herinnering, dat het geopend werd den 31 Augustus 1887 en in stand gehouden wordt door vrij willige bijdragen, hetzij giften in eens of jaarlijksch. Verpleegd worden er zieken van beiderlei geslacht en eiken leeftijd. De bijeenkomst werd bijgewoond door vele genoodigden, waarbij men opmerkte de predikanten der verschillende Kerk genootschappen, alsmede het bestuur, de doctoren, als de zusters der Inrichting. Ds. B. J. Swaan opende de bijeen komst met gebed. In een kort overzicht werd het ontstaan en de geschiedenis der Stichting in herinnering gebracht. Wij stippen hieruit aan, hoe na vele moeilijkheden het gebouw tot stand was gekomen. Voor 20 jaar stichtte Mejonkvr. Te ding van Berkhout de Ziekenverpleging. Steeds nam het getal patiënten toe, tot in Aug. 1887 het gebouw Hazepa- terslaan tot stand kwam Steeds bleek de Inrichting te kleinin 1893 rijpte het plan tot vergrooting en kwam het tegenwoordige gebouw gedurende 1893/94 gereed. Het werk der dienende liefde, uitge oefend door Diaconessen, werd vervol gens in korte trekken en het schoone werk der verpleging in zijn geheelen omvang geschetst. Een woord van dank werd gebracht tot de geneesheeren der Inrichting als mede tot allen die tot de op- en inrich ting bijdroegen. Met dank aan allen, die de vriende lijkheid hadden aan de uitnoodiging tot bijwoning van de inwijding gevolg te geven en na de nieuwe stichting in aller belangstelling te hebben aanbe volen werd de bijeenkomst met dank gebed en gezang der Zusters door Ds. van Lennep gesloten. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de Heer L. P. Zocher alhier. In de Cricketwedstrijden welke thans te Heemstede gehouden worden stonden Woensdag de Cheshire Mystics tegenover de Haarlemsche C. C. Rood en Wit. Na een zeer spannend spel, waarbij de Engelschen het zwaar te verant woorden hadden, gelukte het den laat- sten Rood en Wit met een run te over treffen en daarmede den eendaagschen wedstrijd op de eerste innings meteen wicket te winnen. Zeer wordt geroemd het bowlen van de Heeren Posthuma en De Haas en het fielden van de Heeren Weisz en H. Menten. Donderdag traden de Engelschen te gen Noord Holland in het strijdperk, welke wedstrijd heden uitgespeeld werd. De uitslag was, dat de Noord-Hollanders een schitterende overwinning behaalden met innings en 16 runs. De Hollanders maakten in de eerste innings 135 tegen de Engelschen 52. Morgen speele. Am- stel's C. C. tegen de Engelschen, Maandag en Dinsdag een Nederlandsch elftal. Op het Museum van Kunst-nijver heid is weder eene nieuwe verzameling gravuren tentoongesteld, die zeker de aandacht van belangstellenden waar dig is. Des Zondags is de toegang vrij. Door het Koloniaal Museum op het Paviljoen te Haarlem werd van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg eene groote collectie grondstoffen, kaarten en fotografiën ontvangen, welke verzame ling thans in het Museum is tentoon gesteld. Belangrijk zijn vooral 200 inlandsche geneesmiddelen; de belangstelling toch in de inlandsche geneeskrachtige krui den neemt in den laatsten tijd zeer toe, vooral sedert in het Laboratorium van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg het onderzoek stelselmatig kan geschieden en men daar reeds werkelijk bemoedi gende resultaten heeft verkregen. Het meerendeel der ontvangen geneesmidde len is dan ook onderzocht en beschre ven door Dr. M. Greshoff en Dr. A. G. Vorderman in verschillende geschriften, welke door belangstellenden, die deze geneesmiddelen wenschen te bestudeeren, in de boekerij van het Museum kunnen geraadpleegd worden. Leerzaam is ook het herbarum van 75 Nederlandsche Indische cultuurge wassen. De uitstekend geconserveerde en zeer volledige exemplaren zijn voor- loopig in een afzonderlijk lokaal ten toongesteld, met 48 fraai uitgevoerde fotografiën van plantengroepen en ge zichten van 's Lands Plantentuin. Bi zonder intressant zijn van deze laatsten vooral de Victoria Regia vijver, de Li- vistona- en de Kanarie laan, de Panda nus groep, de Palmentuin, de Varentuin de Getah-pertja en Caoutchouc aan plant. Niet minder belangrijk zijn de monsters ruwe caoutchouc en Getah-pertja, vooral van veel waarde omdat zij in het La boratorium van 's Lands Plantentuin gewonnen werden van wetenschappelijk gedetermineerde exemplaren. Ook een monstertje getah-pertja uit de bladeren van Palaquium borneense bereid komt in deze verzameling voor, die verder nog verschillende aetherische oliën en vezelstoffen bevat. De grondstoffen zullen in de verschil lende afdeelingen waartoe zij behooren worden ingevoegd, de fotografiën en het herbarium kunnen echter wegens plaatsgebrek slechts tijdelijk worden ten toongesteld. Woensdag namiddag te half zes had een hevige binnenbrand plaats in het perceel Damstraat 20, waarin een drogist affaire wordt uitgeoefend. Daar de brand ontstaan was in het achter huis, kostte het vrijwat inspanning voor de brandweer om den brand te bereiken. In zeer korten tijd gaf de kleine Spuit 10 het eerste water en in een oogwenk waren drie slangen der 10 en daarna de slangenwagen aan het blusschen. Te ruim half zeven konden de spuiten inrukken. De politie had de Damstraat gedeel telijk afgezet, doch het kwam ieder voor, dat ook de Kaasmarkt vrij had behooren gehouden te worden, omdat daar de slangen lagen en het publiek, dat in grooten getalle was opgekomen, natuur lijk hetblusschingswerk niet vergemak kelijkte. Zoowel de brand- als de waterschade moet aanzienlijk zijn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2