HAAELIISCH OOÏDA - GUILDEROÏ, Eerste Blad. BERICHT. No. 75 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 19 September 1894. Prijs één Gulden. DE ERVEN LOOSJES. Nieuwsberichten, TELEPHOONNUMMEE TELETHON 1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers B centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De ondergeteekenden berich ten, dat voor de abonné's op Haarlemsch Advertentieblad, exemplaren te verkrijgen zijn, zoolang de voorraad strekt, van het laatste Feuilleton: 2 deelen. Haarlem, Sept. '94. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrygen bij De erven Loosjes, te Haarlem. WEYMAN (STANLEY J.) Een Fransch Edelman. Uit de gedenkschriften van Gaston de Bonne, Sieur de Marsac. 2 dlnlng. f 3.90- geb. .4.50. NOELDECHEN (W.) Onder denrooden v adelaar. Een verhaal uit dee tijd van den Grooten Keurvorst. Met zestien platen van E. Henselergeb. - 2.90 NIESE (CHARLOTTE). Op één na de jongste. Met twintig illustratiën van E. Dingergeb 2.90. WERNER (E,) Tot, hoogen prijs. Verta ling van Hermina.75. BRONSVELD (Dr. A. W.) Reisbrieven. -.50. KOOISTRA (I.) Zedelijke opvoeding... 1.25. KOETSCHER (Dr. H.) Hoe houdt men zijn maag gezond?.60. LEENDERTZ (C. J.) De Debacle van Lombok. Tweede, vermeerderde druk. .50. Beroemde pianisten van den vroegeren en tegenwoordigen tijd. Naar het Hoog- duitsch van A. Ehrlich. Met 40 por tretten. Ie Aflevering. Compleet in 10 afleveringen,32s Hedendaagsehe Amerikanismen Alphabe- tisch gerangschikte verzameling van de meest gebruikelijke, speciaal Ame- rikaanscbe woorden en zegswijzen. Met verklarende ophelderingen door J. H. van der Voort.Ing. f 1.—. geb. 1.25. GIGCH (Mr. J. VAN). Beknopte hand leiding voor de beoefening van de gron den der Staats-, Provinciale- en Ge meente-inrichting van Nederland, ten behoeve van het onderwijs op de Hoo- gere Burgerscholen Vijfde, geheel her ziene en vermeerderde druk.90. WESTERLING (H. J.) Eenige aardrijks kundige aanteekeningen bij Nederland om de Zoiderzee.'1.20. BOS (Dr. J. KITZEMA). Landbouwdier- kunde. Nuttige en schadelijke dieren van Nederland. Tweede goedkoope uit gave. Eerste aflevering. Compleet in 10 afleveringen h.90. SALVERDA-I.E ROY's Handleiding bij de beoefening van de keunis der na tuur, ten dienste van onderwijzers en aankomende onderwijzers. Tweede goed koope uitgave. Eerste aflevering. Com pleet in 10 afl. a*- .60. GRAVELAAR (N. L. W. A) Leerboek der algebra, ten dienste van hen, die zich voorbereiden voor bet akte-examen in de wiskunde, bedoeld in Art. 65 van de wet op het lager ouderwijs. I. Herleiding van rekenkundige vormen. 1.90. BL'RVENICH Vader. (Fred) Volledig handboek over groententeeh inbegre pen de broeierij onder glas en de teelt voor handel en uitvoer. 1894. 3e uitga ve met 322 figuren1 75. Buitenlandecbe nieuw verschenen werken. HEIBERG (HERMANN) Geschichten der Welt3 25. j Novellen, lnhaltUlrike Behrens, Emmy Geuze Isa von Pogwisch. 3.25. Die goldene Schlange. Roman... 3.90 -Dte Spinne. Roman3.90. hEine vornehme Frau. Roman,... 3.90. -Dr. Gaarz' Patiënten. Roman... 3.90. MöBlUS. (A. F.) Astronomie.55. REBMANN (E.) Der menschliche Körper sein Bau und seine Thatigkeitenund Dr. med. H. SE1LER Gesundheitslehre. .55. GYP, Erofessional-lover1.90. B ARIL LOT (ERNEST). Traité de chimie légale. Analyse toxicologiqneRecherches spéciales3.60. Nieuwe Muziek. RENNES (CATHARINA VAN). Vlin- dervlncht. 12 Kinderliederen met pia nobegeleiding. Heft I voor de kleintjes .80. Heft II voor de grooteten.90. Bovenstaande werken zyo voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes De Min. van Binnen], Zaken heeft Zaterdag de zitting van de Staten- Generaal, die daartoe in vereenigde vergadering bijeengekomen waren, ge sloten. De Minister zeide, dat de bizon- dere omstandigheden, waaronder deze buitengewone zitting werd bijeengeroe pen, oorzaak waren, dat op wetgevend gebied slechts weinig werd tot stand gebracht. De proeftijd voor eene gemeng de rechtspraak in EgjUj^a werd voor 5 jaar verlengd. Een internationale over eenkomst om, met inachtneming van het personen- en goederen verkeer, de meest doeltreffende maatregelen vast te stellen tegen het overbrengen der cho lera, werd goedgekeerd. Door het toe staan van de vereischte geldmiddelen werd voortzetting eener krachtige be strijding van besmettelijke ziekten mo gelijk gemaakt. Namens de Koninin- Regentes werd aan de vertegenwoordi ging dank betuigd voor 't geen door haar verricht was tot behartiging van 's Lands belangen. Heden had door H. M. de Koningin- Regentes de opening der kamers in ver eenigde zitting plaats, volgens het be kende programma. Er wordt medegedeeld, dat niet tegenstaande liet verbond met Japan, geheel ZuidKorea tegen Japan is in ver zet gekomen, maar het bericht is van Chineeschen kant en eischt dus nadere bevestiging, Mocht het waar zijn, dan kan er uit blijken, dat een verbond met een koning te sluiten nog niet het zelfde is als overeenkomsten te maken met de natie. De Japansche vloot is kruisende in de golf van Petschili, doch waar die der Chineezen op het oogenblik is, weet men niet. Waarschijnlijk ligt zij hier of daar onder bescherming van een fort, bevelen af te wachten. Nog wordt ge meld, dat het Japansche leger, of een gëdeelte ervan, getracht had een Chi- neesch legerkamp bij verrassing te nemen, maar het daarbij met groot verlies werd terug geslagen. De Italiaansche minister-president heeft een waardeerend schrijven ge richt tot een der kardinalen, waarin dank wordt betuigd voor de wijze waarop deze prelaat was opgetreden te Napels tijdens het heerschen der cholera aldaar. De kardinaal heeft zijne ingenomenheid betuigd, doch doen uitkomen, dat hij door zoo te handelen slechts aan zijne verplichtingen had beantwoord. Uit den vriendschappelijken toon van een en ander leidt men af, dat de verhouding tusschen de Italiaansche regeering en het Vaticaan verbeterd is. Mevrouw Britaut, de weduwe van den Brusselschen advocaat, die bij het spoorwegongeluk te Apilly het leven verloor, heeft de Compagnie du Nord gesommeerd tot het betalen eener schade vergoeding van 500.000 franc. Volgens hetgeen de Brusselsche bladen daarover mededeelen, heeft de directie zich be reid verklaard haar 300.000 franc uit te keeren. Het dochtertje van den heer Britaut is buiten gevaar. Bij de teraar debestelling van den heer Britaut te Brussel waren de minister van binnen- landsche zaken, De Burlet en de oud minister Beernaert aanwezig. Terwijl in Nederland, België en om liggende landen geklaagd wordt over koud weer, wordt uit Italië groote warm te bericht, zoo zelfs, dat de hitte onver- dragelijk is. Een oud-officier te Kopenhagen, Kapi tein Larser, die deel heeft genomen aan den Sleeswijkschen oorlog en zich daarin onderscheidde, heeft Maandag avond zijn 68-jarige vrouw doodgeschoten en daar na zich zelf van 't leven beroofd. Men begrijpt niet, welke de beweeg redenen van deze daad zijn geweest, want de beide oudjes leefden zeer ge lukkig. Het plan daartoe schijnt rijpelijk overwogen te zijn; want de kapitein had alle stukken van waarde en een testament op zijn tafel gelegd, en brieven aan zijn verschillende kennissen ge schreven, waarin hij afscheid van deze nam. De graaf van Parijs, de vorige week in Engeland overleden en daar ter aarde besteld heeft een politiek testament nagelaten van den volgenden inhoud „Op het oogenblik dat ik voor God moet verschijnen, wil ik geen voor schriften geven aan mijn zoon, betref fende de gedragslijn, welke hij te volgen heeft, want mijn zoon kent mijn denk beelden. Daarom richt ik mij tot mijn vrienden, die met mij het herstel der monarchie wenschten. „Op het oogenblik van mijn dood is het mij een troost te weten, dat zij aan mij zullen denken, zoodra de verzoening is verkregen. Dit kan uitsluitend ge schieden door de monarchie, welke al leen in staat is eensgezindheid te brengen." „Het is steeds mijn streven geweest de mij toevertrouwde traditiën te hand haven. Ik draag deze taak nu over aan mijn zoon en ik richt tot mijne vrienden het verzoek, dat zij zich om hem zullen scharen. Ik geloof niet dat God Frank rijk heeft verlaten. Ik hoop, dat het Christendom in Frankrijk weer zal zege vieren, het eenige middel, waardoor het land zich weer kan verheffen. „Mijn laatste wensch is, dat alle brave lieden zich zullen scharen aan de zijde mijner vrienden, opdat dit werk tot stand worde gebracht." De nieuwe titularis zal zich waar schijnlijk in Den Haag vestigen, om hierdoor dichter bij de vrienden te zijn. Als nu de eventueele bewoner van ons land het hier niet bonter maakt dan zijn voorganger in Engeland, dan zal men hem stellig rustig laten wonen. De overleden graaf maakte zich alleen schuldig aan liet publiceeren van on schadelijke manifesten. Ten aanzien van den loop der cholera in Europa luiden de berichten nog niet overal gunstig. Hoewel in Duitschland betrekkelijk weinig sterf gevallen voorkomen, komen in Gallacië nog elke week duizend gevallen, voor de helft met doodelijken afloop. In Po len stelt men het aantal gevallen op vijfduizend en ook in Rusland wordt niet veel verbetering waargenomen be halve te St. Petersburg, waar het aan tal aangetasten afnemend is. België is niet ongunstig. Wat Nederland betreft is de toestand meer en meer gerust stellend. De uitstekende zorgen der ge meentebesturen in verband met de wet telijke bepalingen blijken dus gunstig te werken. Een geneeskundige, Dr. Viguerat te Ge- nève, zou volgens Hava's Agentschap een middel tegen tuberculose hebben gevonden. Zeven-en-twintig tuberculeuze patiën ten in den tweeden of derden „graad" hebben zich onder behandeling van den geneeskundige gesteld, die ter genezing onderhuidsche inspuitingen met het se rum van ezels aanwendt. Vijf en-twintig dier patiënten, die door hunne dokters geheel en al opgegeven waren, herstel den geheel. Dr. Figueral heeft zijne ge neeswijze toegelicht in een openbare lezing te Meudon, waarbij.«een aantal doctoren tegenwoordig waren, en de namen en adressen zijner f25 genezen gepubliceerd. Tengevolge van het aan vankelijk bereikte succes heeft nu een philanthropisch inwoner van Genève een Piquerat instituut" gesticht tel be handeling van lijders. Het zal den lsten November geopend worden en men wil zelfs als volkomen hopeloos beschouwde patiënten opnemen. Schoof men de geheele schuld van het spoorwegongeluk te Apilly eerst op den stationschef, nu men den toestand kalm overzien kan, blijkt, dat in niet geruime mate schuldig is de baanwacht- ster, die onveilig had moeten seinen. Overigens was de chef, zoo als wel meer plaats heeft, overladen met werkzaam heden hij stond voor den dienst, met inbegrip van post en telegrafie, aan een station waar dagelijks honderd en twin tig treinen passeeren, geheel alleen, zelfs het verplaatsen der wissels moest hij verrichten. Dat onder deze omstandig heden hij soms handen en oogen te kort kwam is te begrijpen en zoo heeft dan ook de rechtbank beslist. De chef durfde niet om hulp verzoeken, bevreesd dat men hem zou pensioneeren, wat een zware slag voor hem zou geweest zijn, aangezien hij een groot huisgezin had. Hjj had den leeftijd van twee en zestig jaren bereikt. Men kan dus veilig aannemen, dat de spoorwegmaatschappij den man eenvoudig exploiteerde en hij dus gevallen is als slachtoffer van de zucht om de uitgaven zoo laag moge lijk te zijn, maar het reizende publiek en het leven van een harer ambtenaren hierdoor in de waagschaal te stellen. Uit de verschillende telegrammen van Lombok wordt het duidelijk, dat de Nederlandsche troepen meer en meer de hoofdversterking des vijands naderen. De verliezen bij de verschillende gevech ten door de onze geleden zijn niet groot. Met eenige dagen denkt men van Mataram meester te zijn. Inmiddels blijkt, dat de Nederlandsche ingezetenen allerhande zaken beschikbaar stellen,

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1