die den strijders op Lombok tot nut of veraangenaming kunnen strekken en dat ook geldelijke bijdragen hiertoe worden ingezonden. In het algemeen schijnt men den toestand niet ongunstig in te zien, behoudens het verstrekken van de noodige versterkingen. Verlangend ziet men uit naar de Indische bladen, die natuurlijk aan vele gissingen van allerlei aard een einde zullen maken, doch voor 24 en 25 September kunnen die niet hier zijn. Ds. H.H. Barger, predikant te Bloemendaal, is als zoodanig beroepen te Melissant. - Wij, eenvoudige stadsbewoners, hebben wel eens gevraagd, wat men er toch mee voorhad anders dan wraak neming om de in de weide loopende paarden de staarten af te snijden. Een der bladen licht thans in, dat de staar ten verkocht worden aan hen, die zich bezig houden met het vervaardigen van vogelstrikken en een goede, lange staart in den regel een rijksdaalder opbrengt. In sommige families schijnt de kunst van niet te kunnen lezen en schrijven erfelijk. Van eeneDrentschefamilie, waar een huwelijk moest gesloten worden en dus naamteekeningen geplaatst, verhaalt men, dat de bruid, de bruidegom en de drie ouders verklaarden niet te kun nen schrijven; voor eene school voor bejaarden dus een ruim arbeidsveld! Nu we toch op het stuk van huwelijk zijn moeten wij nog mededeelen, dat een trouwgrage juffrouw te Weenen, oud 62 jaar, hare benoodigde huwelijks stukken heeft vervalscht, zóó dat er uit moest blijken, dat zij 52 jaren telde, terwijl de omstandigheid, dat zij reeds tweemaal was getrouwd geweest, een voudig door haar was geeclipseerd. Een strenge straf kreeg zij niet, 50. boete, maar het ergste is, dat de brui degom haar nu te oud vond en haar om die reden heeft verlaten. De Amsterdamsche caféhouders kun nen zich nog maar niet vereenigen met het door den Raad vastgestelde ver voegde sluitingsuur hunner inrichtingen. Door een aantal der houders van koffiehuizen, bierhuizen en restauratien daar ter stede is een adres ingediend bij den Gemeenteraad, waarin wordt verzekerd, dat hunne inrichtingen eerst des avonds voldoende bezocht worden en zij dus groote sphade lijden in hunne zaken door het vervoegde sluitingsuur. Zq verzoeken daarom, dat het sluitingsuur worde vastgesteld op 2 uur des nachts. Het adres wordt o. a. gesteund door de eigenaars van alle te Amsterdam gevestigde bierbrouwerijen. Of het veel zal helpen is niet te den ken, te meer daar het desbetreffende besluit niet dan na rijp beraad en vol doend onderzoek is genomen, maar het is natuurlijk te wagen; de adressanten worden er niet minder om en de Raad ook niet. Wel gelooft men, dat het ver vroegde sluitingsuur zeer de clandestine oprichting van dergelijke drinkgelegen- heden zal in de hand werken, en zulke plaatsen geheel buiten de controle der politie staan, wat toch zeker de Raad ook niet zal wenschen. Het best zou zijn als adressanten en Raad het ver schil samen deelen. Een buitenwonend Amsterdammer, forens, bood aan zijn aanslag in de be schreven middelen te zullen betalen, als de Raad hem vrijstelt van de be taling van het verhoogde schoolgeld voor zijne te Amsterdam onderwijs ont vangende kinderen. Dit verzoek kwam velen nog al logisch voor, maar de ge meentebelasting-verordening laat dit niet toe en de Raad bedankt dien tengevolge beleefd voor het aanbod. Zaandijk vierde het feest van zijn vierhonderdjarig bestaan. Zondag vingen de feestelijkheden aan met eene gods dienstoefening, waarna een optocht van verschillende fanfarecorpsen uit Noord- Holland. Vooraan plaatste zich het nog jonge Zaandijker corps, gevolgd door Harmonie „Excelsior", Wormerveer; Harmonie „Zaanlands kapel", Koog aan de Zaan; Harmonie „Harmonie" Zaan dam Fanfarecorps „Oost- Knollendam- mer Kapel", Oost-Knollendam„Water- lands Fanfarecorps", Buiksloot en Nieu- wendam„Beverwijks Harmoniekapel", Beverwijk; „Fanfarecorps", Broek in Waterland; Harmonie „Trou moet b'.ijcken", Amsterdam; „Edams Fanfa recorps", Edam; Fanfarecorps »Amici- tia", Landsmeer, de meeste corpsen met hunne vaandels en gevolgd door eene onafzienbare schaar belangstellen den welke corpsen zich bij afwisseling deden hooren. Des avonds was de ge meente geillumineerd en werd eene op voering gegeven van hel tooneelstuk „de Bloem van Zaandijk", dramatische schets uit de jaren 1793 en 1794, in drie be drijven met een naspel, door de heeren G. J. Honig (Zaandijk) en C. v. d. Zeyde (Zaandam), expresselijk voor deze ge legenheid vervaardigd. De tweede volks opvoering van het zeer onderhoudende, min of meer historische, stuk had Maandagavond plaats. In Roozendaal houden de dieven zich thans bezig met het heimelijk ledigen van privaatputten, wat misschien sommige eigenaren zoo erg kwalijk niet zullen nemen. Erger is, dat men daar ter stede van een der ingezetenen de gansche mestvaalt heeft meegenomen. De vraag is waar vervolgens de aandacht van het van diefstal levend publiek op zal vallen. De burgemeester van Breda ont ving Zondag het bericht, dat de Koning innen Dinsdag 25 of Woensdag 26 dezer Breda zullen bezoeken. Dadelijk kwam de raad of liever kwamen de raadsleden en de burgemeester bijeen om de noodige toebereidselen voor het heugelijke feit te bespreken. Er moesten toch eene hoofdcommissie en eenige sub commissies gevormd worden, want het plan is natuurlijk om de ontvangst zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Een officieele raadszitting, waarin 't noodige crediet wordt verleend, kan niet lang uitblijven. De verwachting bestaat, dat de inge zetenen de handen zullen ineenslaan om het bezoek in alle opzichten aan de verwachtingen te doen beantwoorden. HAARLEM 18 September 1894. Zaterdagavond had in de sociëteit Vereeniging eene eenvoudige plechtigheid plaats, welke, nu er in onzen tijd zoo dikwijls geklaagd wordt over gebrek aan wederzijdsche waardeering tusschen ondergeschikten en hunne meerderen, ongetwijfeld vermelding verdient. De eerste bediende der sociëteit, A Mulder, algemeen bekend onder den naam „Toon", vierde dien dag een zeer eigenaardig jubileum. Hij was twintig jaar eervol bediende in de sociëteit. Eer vol, omdat na verloop van dit lange tijdperk het Bestuur en de Leden zeer gunstig konden getuigen van zijne werk zaamheid, van zijne welwillendheid en vooral van zijne eerlijkheid Geen won der derhalve, dat het Bestuur en de Leden besloten dezen dag voor Mulder en de zijnen te maken tot een dag van blijheid en verrassingen. .Vrijdagavond in de Bestuurskamer geroepen om een mooien leunstoel in ontvangst te nemen, werd hem Zaterdag avond bij monde van den heer P. D. Graaff, die zich voor deze goede zaak bijzonder veel moeite heeft willen ge ven, in tegenwoordigheid van vele Leden, een fraaie portemonnaie met twintig gouden tientjes voor elk jaar één, zooals de spreker deed uitkomen aangeboden. De heer P. Jacobi, hotel houder alhier, voegde daaraan toe, na mens den Hotelhouders-Bond een sierlijk bewerkt diploma met vermelding van twintigjarigen trouwen dienst, gevat in eene mooie lijst. Een uiterst passend geschenk. De Kon. Liedertafel Zang en Vriend schap, waarvan de Leden bij hunne wekelijksche repetities met Mulder in aan raking komen, verblijdden hem met een portret-album, terwijl het personeel der sociëteit eene echt meerschuimen tabakspijp had aangekocht, om die „Toon" op zijn feest te vereeren. Dat feest van „Toon" behoort alweer tot het verleden; het is goed, dat het niet is voorbijgegaan zonder de over tuiging te schenken, dat getrouwe plichtsbetrachting, ook van de eenvou- digen onder ons, warme belangstelling kan wekken. Woensdagavond heeft in den Schouwburg alhier de openingsvoorstel ling plaats van dit seizoen, en deze voorstelling gaat onder zeer bijzondere omstandigheden. Men weet, dat de Heer C, van der Linden, vroeger verbonden aan het Nederlandsche Operagezelschap van den Heer de Groot te Amsterdam, een ge zelschap heeft opgericht in denzelfden geest en dat thans den Stadsschouwburg te Amsterdam bespeelt. De Heer van der Linden heeft zijn programma kunnen verrijken met eenige namen, die in de kunstwereld in het algemeen en te Haarlem in 't bijzonder goed zijn aangeschreven en presenteert nu "Woensdag 19 September zijn uitge lezen gezelschap artisten, waarbij de Heer D. Pauwels, Mejuffrouw Kempees, Mevrouw DirckxVan der Weghe en anderen aan het Haarlemsche kunst minnend publiek, bij welke gelegenheid zal opgevoerd worden Rienzi, de laatste der Tribunen, Groote Opera in vijfbe- drijven. Ook te Amsterdam heeft de Heer Van der Linden met dit kunstwerk van Richard Wagner zijn intrede gedaan en dit op een wijze, welke, niettegen staande de jeugd van het Gezelschap, bewondering afdwong en den critici aanleiding gaf de opvoering van Rienzi uiterst welwillend en waardeerend te bespreken. De verwachting bestaat, dat ieder liefhebber van dramatische muziek als van Wagner, zoowel als van eene zeer voldoende uitvoering door bekende ar tisten onder leiding van een verdienstelijk Directeur, hij deze openingsvoorstelling zal willen tegenwoordig zijn, wat zeer zeker der schouwburg-directie aanleiding zal geven, om gedurende het seizoen te trachten, het beste, het nieuwste, en het meest gewilde het Haarlemsche publiek aan te bieden. Het bestuur van de in Den Haag opgerichte Kwart gulden vereeniging voor Heideontginning is thans als volgt samengesteldMej. B. L. W. van der Hucht, President en Penningmeesteresse, Mevr. de Wed. M. G. Bosch, Dorrepaal, Vice presidente, Mej. A. M. C. Engel- brecht, Secretaresse en Mej. C. Rasch, Tweede Secretaresse, allen te 's Graven- hage. »Sta pal 1" zal voortaan ook het or gaan dezer vereeniging worden. Het maken van een brongebouw in het Frederikspark is gegund aan den Heer M. van Ommeren, timmermanen aannemer alhier. Naar men ons mededeelt zal de Heer Mr. W. Jager Gerlings als Majoor- Commandant van de Dienstdoende Schutterij voor het Corps behouden blijven, aangezien op de meest eervolle wijze van hoöger hand is te* kennen gegeven, dat ten zeerste gewaardeerd wordt, wat door den Heer Jager Gerlings in het belang der Haarlemsche Schutterij wordt verricht en het bijzonder aan genaam zou zijn indien Z. H. E. G. mocht willen terug komen op het ver zoek om eervol ontslag. Naar aanleiding van een en ander en in verband met de hartelijke po gingen van Heeren Officieren en van het gelieele Kader heeft den Majoor Comman dant besloten zijne aanvrage om het ontslag in te trekken, welk besluit zeer zeker hier ter stede in breeden kring zal gewaardeerd worden. Door de Zangvereeniging van de Maatschappij tot bevordering van Toon kunst, onder de leiding van den heer "W. Robert, zijn voor de eerste uitvoe ring twee Fransche toonwerken in stu die genomen, n.l. Le Dèhige van Camille Saint Saëns, Opus 45 en Roméo et Juliette, symphonie dramatique van Hector Ber lioz, Opus 17. Door de politie alhier is bekeurd de bierhuishouder K., wonende Voorzorg straat, ter zake hetverkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Een ieder zij gewaarschuwd geene gelden te betalen op kwitantiën, die een man aanbiedt ten behoeve der Ned. Vereeniging tot onderwijs voor blinden, welke vereeniging niet bestaat. Reeds zijn een paar ingezeten op die wijze ieder voor eenbedrag van f 5 opgelicht. primitief kohier plaatselijke direc te belasting naar het inkomen, dienst 1894, met benoeming Commissie voor de bezwaar schriften. 3. Id. id. gratificatie ambtenaren be last met de werkzaamheden be treffende het kohier als voren. 4. Id, id. adres J. K. Tadema uitgifte kohier plaatselijke directe belas ting naar het inkomen. 5. Id. id. adres Maatschappij tot Expl. van Staalwaterbronnen onthef fing betaling erfpacht. 6. Id. id. wijziging reglement bewaar school in het voormalig Barbara- Gasthuis. 7. Id. id. gratificatie leeraar wegens tijdelijke waarneming betrekking Directeur H. B. school ter Op leiding voor Handel en Nijver heid. 8. Id. id. id. instructeur d.d. schutterij. 9. Rapport Commissie van financiën begrooting schutterijdienst 1895. 10. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer 3e kl. school letter A. VERGADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 19 Sept. 1894, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. 1Voorstel B. en W.W. vaststelling Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van Augwelke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. H. Levysaen, J. Haal. J. Haank, A. de Graaf, Grootea allen AmsterdamBestuur gesticht, de Meijerei, Arnhem; T. XJffelaar, den Haag; H. J. Boer, Groningen; J. R. de Brouwer, Suze, A. Luijf, 13 stuks, ailen Haarlem; F. de Bree, Haar lemmermeer; Commandant Schroefstoom6chip, Nieuwendiep; J. Roodijk, Noordwljk; G. Mesdag, C. Growen, J. Rood, allen Rotterdam; D. Matthea, Utrecht; Hoogeudijk, Valkenburg; J. Jansen, Zandpoort. Bri efkaarten. E. Geman, M. de Vries, B. J. de Vries, alien Amsterdam. Bnitenlandache Brieven. •JVeldhuizen. Pine City, N. Amerika; N. J. v. d. Meij. Minnapolis, N. Amerika; J. Veder, Ostende, België; J. Th. de Brée, Troges, Frank, rijk; Wed. van Murschenbroek, Pretoria, Z. Afrika. Markt van 17 Sept. 1894. Boter. Aangev. 294, verk. 177 KG. L. pr. f 1.00, H. pr. 1.10, p. Kr Biggen, Aangev. 174, verk. 123 st. L. pr. f 6.-— H. pr. f 11.00, p. st. Schrammen. Aangev. 95 verk. 95 st. L. pr. 13.H. pr. 18.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 246 verk. 246 HL L. pr. f 1.50, H. pr. f 3.25, p. HL. Appelen. Aangev. 143 verk. 102 HL. L. pr. f 3.—, H. pr. f 5.00, p. HL. Peren. Aangev. 382 HL. verk. 291 HL. L. pr .f 2.—, p. HL. f 6.00. p. HL. GRAAN- ENZAAD MARKT. Marktbericht van 17 Sep. 1894. 'Witte tarwe f 5.30. Rogge s 4.10. Haver 2.50. 2 87s. Gerst 2.90. 3 50. Paardenboonen d 5.50. Groene erwten »10. Capucijners »10.—„11. Bruin mosterdzaad »12.50. „13. Karweizaad 13.50. „13.60. Per 50 kilogram. Voorworpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks f uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gedeelte van een tuig. Een bovenstuk van een oorbel. Een pi stooltje. Een handschoen. Eene broche. Eene portemonnaie. Een paardedeken. Eene broche. Twee vorken. Een paar militaire sokken. Een gewicht. Eene parapluie. Een schaartje. Een notitieboekje. Een paar pantoffels. Twee boeken. Een kerkboek. Eene ceintuur. Eene paternoster. Eene maat. Een ta fellaken. Een bankbiljet van f 100. Een wielband. Een ring met sleutels. Eenige sleutels. 0R6ELBESPELING in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 20 Septemoer 1894, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert FantasieA. Hesae. 2. Choral-AndauteJ.G.Bastiaana. 3. Ree. tt Finale uit de le Sonate. Mendelssohn. i Cavallaria Rusticana Mascagni. 5. Marche funèbreChopin.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2