roerte. In al deze berichten wordt ge sproken over eene merkbare verminde ring van de krachten van den lijder, maar niettemin bestaat er volstrekt geen onmiddellijk levensgevaar. Op het Oude Kerksplein te Am- staat een café, dat den naam van Lom- hok draagt. Zaterdagavond maakte die naam een al te diepen indruk op het krijgshaftig en vaderlandslievend ge moed van eenige straatj ongel ui. «Lombok moet gebombardeerd wor den'' meenden zij en dra was er geen ruit meer heel in het gebouw met den uitdagenden naam. De eigenaar zal wel iets van de ge moedsstemming van een Baliër gekre gen hebben. Woensdag is te Amsterdam in de tweede Parkstraat bij de Vrolikstraat een in aanbouw zijnd huis ingestort. Het behoorde tot een blok van zestien wo ningen Tusschen vier uur en half vijf hoor den de werklieden, die juist hun schoft tijd hadden, plotseling een vreeselijk geraas. Bijna de helft van 't gebouw was ineengestort. Aan die zijde, waar de muren het hoogst waren opgemet seld, was bijna geen steen op den an deren gebleven. Van één huis waren twee etages neergestort. Het was een chaos van steenen. balken en planken; enkele vensterkozijnen hingen nog half in hun voegen. Men mag bij deze in storting nog betrekkelijk van geluk spreken. Slechts één der werklieden werd licht gewond; ware de instorting niet tijdens een schoftuur gebeurd, het zou minder goed zijn afgeloopen. Men deelde mede, dat de werklieden zich over het feit volstrekt niet ver- verwonderden, wat zeker niet pleit voor de duurzaamheid met het oog op wel ke toch zeer zeker elke bouw wordt aangevangen. Het schijnt dat toezicht op het bouwen te Amsterdam geheel niet bestaat, of, als dit wel het geval mocht zijn, aan bestaande bepalingen niet al te sterk de hand wordt opge houden. Tegen den een en twintig jarigen P. J. van der Linde te Amsterdam, be schuldigd van poging tot vergiftiging op zijne moeder en zijn oom is vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. De ver dediging vroeg vrijspraak en onderzoek naar de geestvermogens des beklaagden. Volgens De Dehenaar doet het volgend «aardig praatje" de ronde: Men vertelt voor waar, dat geen der Tweede Kamerlieden over 1894/95 in de bedrijfsbelasting betaalt, omdat.... er op 1 Mei geen Tweede Kamer was. Ook vertelt men, dat de nieuwe mi nisters geen bedrijfsbelasting betalen, omdat deze op 1 Mei geen minister waren. Wel betalen de oude ministers de volle bedrijfsbelasting, omdat zij op 1 Mei wei minister waren. Tak betaalt dus voor Van Houten. Pierson voor Sprenger van Eyk. En uit informatiën bleek De Deleenaar dat dit „praatje" in hoofdzaak waar is, en sommige inspecteurs de wet aldus toepassen. HAARLEM 9 October 1894. De Opera Faust van Gounod oefende Vrijdag als gewoonlijk hare vroegere aantrekkingskracht uit op een zeer groot getal toehoorders, in den schouwburg bijeengekomen om van deze Opera bij uitnemendheid te genieten. Vraagt men zich af waar de oorzaak der bekoring ligt; in de Fausl- legende, zooals zij zich met haar een voudig schoon gronddenkbeeld, het kwade overwonnen door het goede, aan ons voordoet; is het de sympathieke Margaretha-figuur, de reine onschuld aanvankelijk overwonnen door de hel- sche machinatiën van een Mefistopheles is het de type van den innerlijk goeden, doch onmannelijken Faust; kan deVa- lentijn-figuur, de zelfopofferende hel den type, de algemeene deelneming op wekken? Wij meenen niet ver bezijden de waarheid te zijn, te verklaren, dat zoowel het een als het ander tot de belangstelling bijdraagt, waarbij nog behoort te worden opgemerkt,dat deFaust Vrijdagavond gegeven werd onder bij zondere omstandigheden. Vooreerst werd zij opgevoerd onder eene nieuwe directie, die van den Heer Van der Linden, ver volgens onder eene gedeeltelijk nieuwe bezetting der partijen en een gedeelte lijk nieuw orkest, alles factoren tot het ontvangen van nieuwe indrukken om trent Gounod's kunstwerk. Omtrent Dr. Faust, voorgesteld door den Heer J. Tijssen, geldt de algemeene opmerking, dat het zeer sterk vibreeren soms hinderlijk was. Het vibreeren steunt den zanger, doch te sterk toe gepast missen de vokalen hare kracht en krijgt de zang iets eigenaardig zie kelijks, dat men in eene verjongd-man nelijke partij niet verwacht. Dit belet evenwel niet, den zanger, ook wat zijn spel betreft, hoog te stellen. In de duo partij bereikte hij het glanspunt. Voor namelijk in den samenzang, waar zijn tenor-geluid gesteund werd zooals in het fraaie trio van het zesde tafereel trof de mooie klank. Wat lxet spel betreft, mocht hier en daar, als in de Walpur- gisnacht, veel goeds gegeven worden. Het komt ons voor dat in 't algemeen de toonvorming van dezen zanger niet genoegzaam is geleidwij hebben reden te verwachten, dat het moeielijk punt, de uitspraak, de aandacht van den Heer Tijssen zal blijven vragen. Vervorming van den Opera-tekst naar de behoeften van het oogenblik, duide men den zan ger niet ten kwade. De Heer Orelio als Mefisto, wij heb ben hem vroeger reeds enkele malen als zoodanig ontmoet. Zijn goed ontwikkeld bariton-geluid leent zich tot vele en groote dingen, 't Was een goede Mefisto, zoowel wat zang als wat spel betrof. In zijn volle kracht vond men hem in het duet, eerste tafereel en in 't couplet't Gouden Kalf. Zeer trok de aandacht de herinnering in de kerkscène; hier werd diep ge voelde hartstocht ten beste gegeven, hier was zijn spel uitstekend. De krans, den Heer Orelio hier geschonken, was goed geplaatst. Ook den Heer Poons mochten wij in de Hollandsche Opera terugzien. In hem achten wij den acteur en den zanger waar het de mooie vertolking van de Valentijn-rol betreft. Het oordeel over Poons' gaven als zanger moge verschillen, zijne opvatting der partij komt ons voor de juiste te zijn. Het denkbeeld van zijne opvatting in den strijd voor Margaretha contra Mefisto vond men schoon. Gloed en be zieling lagen in zijn optreden en dan mogen de kleine onzuiverheden in den zang, niet te hoog gesteld worden. De Siebel-partij voorgesteld door eene dame, zooals de bedoeling van Gounod is, heeft meermalen bedenkingen doen ontstaan. Dat mevrouw Orelio die ver vulde was wel aardig, maar zij kan betere diensten in de opera presteeren en zoo zijn wij ten laatste waarvoor vele excusen aan de damesrollen. Margaretha werd gegeven door me vrouw Engelen Sewing. In het eerste bedrij f, en in een deel van het tweede komt Margaretha in nevelbeeld voor, of is zij voor zoover den zang betreft passief. Pas in de helft van 't tweede bedrijf eenigen zang, doch deze wint in de loop van 't stuk in belangrijkheid. Het beroemde tuinlied stempelde mevrouw Engelen als een zangeres van goede conditie en het onderonsje »De Koning van Thule" was verdienstelijk. Men vond het verschil in voetbeweging bij het spinnewiel en de romance niet met elkaar in overeenstemming, doch deze te verkrijgen eischt oefening, ook voor 'torchest. Waar van zooveel, dat wer kelijk goed is mag worden gewaagd, is zoo'n kleinigheid overkomelijk. Naar mate de ontknooping naderde, gaf me vrouw Engelen door zang en spel veel schoons te genieten. Zij is voor het ge zelschap Van der Linden zeer bepaald eene aanwinst. In het kwartet, derde bedrijf, toonde mevrouw Ou lpKiehl zich hare plaats als Martha ook door haar spel ten volle waardig. De koren waren, behalve het koor van arbeiders, eerste bedrijf, goed in gewerkt. Het soldatenkoor was zelfs verdienstelijk. Ook wat de meerdere actie der koren betreft, valt in verge lijking tot vroeger veel verbetering waar te nemen. Tot het welslagen van deze opvoering werkte in niet geringe mate het or- chest mede. Reeds de schoon opgevatte Ouverture stemde den hoorder gunstig. Geen wonder, dat den Heer Van der Linden hiervoor een applaus ten deel viel. In den loop der uitvoering bleek, dat het orchest nimmer den toestand overheerschte, maar het hoogste woord aan het vocale gedeelte liet en zoo be hoort het ook. Wat het tooneel-decoratief betreft, roeien we nog altijd met de riemen, die wij bezitten, en ze laten te wen- schen over; doch dit wijten we niet den Operisten. Applaus is niet kwaad, maar doet afbreuk aan den algemeenen indruk, als zijnde niet in overeenstemming met hetgeen voorafgegaan is. Met luidruchig applaus danke men den stouten gymnast, de elegante circus rijderesniet een buitengewoon schoon opgevoerde opera als de Faust door het gezelschap van den Heer C. van der Linden. Dinsdag 9 October herdacht de Heer H. J. Overbeek zijn veertigjarige werkzaamheid aan de School der Ver- eenigde Doopsgezinde Gemeente alhier. De Groote Kerkeraad der Gemeente en de verschillende Besturen der Ge meentelijke Instellingen waren met de schoolkinderen in de keurig versierde school bijeengekomen. Dr. K. Kuiper, President der School commissie, stelde in hartelijke bewoor dingen de diensten in het licht, door den Jubilaris aan de school bewezen, welke toespraak gevolgd werd door die van de Heeren Ds. L. Hesta als Presi dent van den Grooten Kerkeraad en F. J. Poutsma als Schoolopziener en Regent van het Weeshuis der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente. Deze toespraken gingen vergezeld van stoffelijke bewijzen van belangstelling. Namens de schoolkinderen werd den Heer Overbeek een fraaie armstoel aan geboden. Nadat nog de Heer P. van Cittert, oudste onderwijzer en de Heer W. Swart, hoofd van de Tweede School der Ge meente, hnnne goede wenschen hadden uitgesproken en de Jubilaris voor al de blijken van genegenheid zijn dank had betuigd, werd de bijeenkomst door Dr. K. Kuyper gesloten. De verschillende toespraken werden afgewisseld door het toepasselijk gezang der kinderen. De alhier bestaande Vereeniging tegen het mishandelen van dieren heeft in hare gisteren avond gehouden be stuursvergadering besloten, zich tot Provinciale Staten te wenden, ten einde eene wijziging te verkrijgen in de in deze provincie geldende bepalingen bij het gebruik van honden als trekdieren. De Vereeniging zou gaarne wenschen be paald te zien, dat de honden moeten worden aangespannen onder het voer tuig, zooals in de Haarlemsche politie verordening wordt voorgeschreven; bo vendien zou zij verboden willen hebben dat de bestuurders van hondenkarren op het voertuig plaats nemen. Het komt ons hoogst wenschelijk voor, dat aan deze zaak aandacht wor de geschonkenhet gebruik van honden neemt schrikbarend toe en de gevallen van dierenmishandeling zijn helaas met dat toenemend gebruik in evenredigheid. De hond kan den mensch als trekdier uitnemende diensten bewijzen, doch dat daarbij met de krachten van het dier en met den bouw van het lichaam re kening dient gehouden te worden, be hoeft stellig geen nader betoog. Aan den Heer Ernest Appy is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar in piano en violoncel aan de muziekschool der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst alhier. Naar wij vernemen, wordt dit ontslag door velen betreurd, te meer daar de Heer Appy, behalve als goed musicus, ook als onderwijzer hoog staat aangeschreven. De Afdeeling Haarlem der Mij. van T. benoemde in het afgeloopen jaar den Heer Appy tot haar Eerelid. Ds. J. W. A. Notten, predikant te Veldwijk bij Ermelo, heeft het beroep naar de Geref, kerk (afd. Klein Heilig land) aangenomen. In den afgeloopen nacht is door middel van inklimming diefstal gepleegd in de villa's no. 57 en 59 gelegen in het Florapark en bewoond door de Hee ren Jhr. P. Quarles van Ufford en S. J. Graaf van Limburg Stirum. Een groot aantal zilveren voorwerpen is bij beiden ontvreemd. De daders zijn vooralsnog onbekend. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 6 Oet. 1894 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem 45 perctelen HANDELS- enBOUWTEKRE1- NEN, gelegen te Haarlem nevens en achter el kander aan den Schoterweg. De perceelen No. 1 2 gecombineerd f 1520. J. H. van Nieuwenhoizen. 3Een perceel als voren, naast het voorgaande. f 900. J. J. Guldemond. 4. Een perceel als voren, naast het voorgaande, 800. D. J. W. Bouwmeester. 5Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 650. P. v. d. Weegh. 6. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 320. J. F. von Glahn qq. 7. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 390. J. F. von Glahn qq. 8. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 380. W. Bosch. 9. Een perceel als voren, naast het voorgaande, 390. W. Bosch. 10. Een perceel als voren, naast het voorgaande, 345. J. F. von Glahn. 11. Een perceel als voren, naast het voorgaande, 310. H. Sergers 12. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 340. W. Bosch. 13. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f P. van Duuren. 14 Een perceel als voren, naast het voorgaande, 300. P. v. d. Weegh. 15. Een perceel als voren, naast het voorgaande, i 320. P. v. d. Weegh. 16. Een perceel als voren, naast het voorgaande, J 330. W. Bosch.' 17. Een perceel als voren, naast het voorgaande, 295. P. van Duuren. 18. Een perceel als voren, naast het'voorgaande, J 280. P. v. d. Weegh. 19. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 295. P. v. d. Weegh 20Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 290. J. F. von Glahn qq. 21. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 300. A. v. d. Linden qq. 22 Een perceel als voreu, naast het voorgaande, 310, A v. d. Linden qq. 23Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 390. A. v. d. Linden qq. De perceelen No. 24 tot en met 38 gecombineerd. 4635. H. J. Geijl. De perceelen No. 39 tot en met 45 gecombineerd. f 10470. P. Langeveld Pz. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 10 Oct. 1894, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeeliugen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Proces verbaal kasopneming. 2Onderzoek geloofsbrieven nieuw inkomend lid. 3. Rapport rechtsgeleerde commissie algemeene politie-verordening. 4. Voorstel B. en W.W. adres M. Lubcké, stoomtram Haarlem Be verwijk. 5. Id. id. met rapport commissie van financiën adres A. A' Sprenger, concessie zwem en badinrichting, Noorder Buiten Spaarne. 6. Id. id. id. id. adres G. P. Scholte, huur grond bij de Amsterdam- sche poort. 7. Id. id. id. id. staat onvoorziene uitgaven, dienst 1894. 8. Id. id. verhooging jaarwedden leer aren Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus. 9. Id. Id. regeling schoolgeld met Beverwijk. 10. Rapport commissie van financiën begrooting 1895 Stads Apotheek. 11. Id. id. id. begrooting 1895 bewaar school voormalig Barbara Gast- huis. 12. Gasrapport over Augustus j.l. GRAAN- EN ZAADMARKT- Marktbericht van 8 Oct. 1894. Witte tarwe f 4.50. 5.25. Rogge s> 3.50. Haver 2.60. 2.62*- Gerst 3.50. Duivenboonen i> 6.25. Paardeboonen 5.5.25. Groene erwten «6.n 6,25, Capucijners sll.50. Markt van 8 Oet. 1894. Boter. Aangev. 197, verk. 197 KG. L. pr. f 1.20, H. pr. ƒ1.30, p. KG Biggen. Aangev. 211, verk. 211 st. L. pr. f 5.H. pr. f 9.00, p st. Schrammen. Aangev. 79 verk. 79 st. L. pr. f 10.H. pr. f 12.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 505 verk. 505 HL L. pr. f 2.25, H. pr. 3.50, p. HL. Appelen. Aangev. 133 verk. 107 HL. L. pr. 4.H. pr. f 5.00, p. HL. Peren. Aangev. 211 1IL. verk. 198 HL. L. pr2.50, p. HL. 6.00. p. HL. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 October 1894, des namiddag! van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concertsatz in Es mol]-L. Thiele. 2. Andante uit de Sonate pathéti- qUe Beethoven. 3Allegro moderato uit de Sonate Lemmens. 4! PastoraleA- Gmlmant. 5. Duel nit Stabat MaterRosami.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2