HAARLEMSCH Wereldkroniek, PREDIKBEURTEN No. 82 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 13 October 1894. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 14 Oct. 1894. \o. SS TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels I 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ap Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Avondmaal. Nam. 2 nre, Ds. van Lennep. Doopsbediening. 's Avonds 6 nre, Ds. Moeton. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Veen. Vrije benrt. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Knottenbelt. Vrije benrt. Vrijdag 'eav. 8 nre, Ds. van Lennep. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. Ét1.- Avondmaal. Eglise Wallonne. Pas de culte. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, Ds. Mulder. Herdenking van het begin der scheiding, 14 Ootober 1834. 's Avonds 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Langhout. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 51/2 ure, Ds. de Jong, pred. te Schoonhoven. Ridderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Langhout. Avondmaal, 's Avonds 6 nre, Ds. Langhout. Nabetrachting. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs ure, Godsdienst oefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Lidmaatbevestiging. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. de Vries, pred. te Amsterdam. Donderdag voorm. 12 V2 nre, Ds. Tideman. Hnwelijkswyding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Nam. 3 nre, Ds. Weiss. English service. Donderdag 'sav. 8 nre, Ds. Weiss. De Openbaring. Chr. Bewaarschool, Burgwal. Maandag 'e av. 8 ure, Ds. Moeton. Bijbelleziog Handel. 9 1. Lokaal Kromme Elleboogsteeg, Zijlstraat. Woensdag 'sav. 8 nre, Samenkomst der leden van den Bij bel bond. Ds. Swaan verzoekt vriendelijk aan de leden, de briefjes van Jnli, Augus tus en September ingevuld mede te brengen. Vrije toegang voor belangstellenden. Ds. Tideman zal Donderdag 1 nre geen les geveD. Ds. Knottenbelt kan Dinsdag geene cate chisaties honden. Ds. Barbas ontving met hartelijke dank zegging, van N. N. f 2.50, als nagekomen gift voor de collecte godsdienstonderwijs, en van N. N. te V f 1.voor de Chr. school voor on- en minvermogenden. De eollecte, gebonden aan de denren der kerken op Zondag 7 October voor het godsdienstonderwijs, heeft cpgebraoht de som van f 124.35. Verder is ontvangen door den Diaken- Boekhonder F. C. Hos, f 4.65, voor de Diaconiearmen. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre Geen dienst. Nam. 2Vs nre, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. Hartgerink, Fred, te Monnikendam. Nam. 21/2 nre, Ds. Burger. Doopsbediening. KRONIEK. Hillegom. Nam. 2/ nre, Ds. Bailee, Fred, te Katwijk binnen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9V2 nre, Ds. Gerth van Pred. te Bennebroek. Dankzegging. Sandpoort. Voorm. 10 ure, den Heer M. A. van Rhijn, Beroepen predikant te Wateringen. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Velsen. Voorm. 10 Ds. Barger, Pred. te Bloemendaal. 's avond 7 nnr, Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belang. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Hulsman. Nam. 2V2 ore, Ds Hulsman. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Ter raadsvergadering van 10 Octo ber waren zeven leden afwezig. Na lezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering volgde de opnoeming van goedgekeurde be sluiten en ingekomen stukken, waarvan één, een verzoek van agenten van politie ons verhooging hunner jaarwedden, aan leiding gaf tot eenige bespreking. De Heer Beijnes namelijk wenschte bij de behandeling der begrooting, als wan neer dit stuk zal ter tafel komen, tevens overgelegd te zien het advies van B. en W. in deze, welk verzoek, door den Voorzitter bij B. en W. zal ter sprake gebracht worden. Het proces-verbaal der plaats gehad hebbende kasopneming werd voor ken nisgeving aangenomen. De geloofsbrieven van het nieuwbe noemde raadslid, de Heer G. L. van Lennep, werden na onderzoek in orde bevonden en besloot de Raad tot toe lating. Ingevolge rapport van de rechtsgeleer de commissie besloot de Raad totinlas- sching van een artikel 118 bis, in de algemeene politieverordening. Het strekt ter verduidelijkking der Art. 117 en 118, strafbepalingen inhoudende wegens het geregeld doen samenkomen gedu rende eenigen tijd van meer dan vijf, niet tot één gezin behoorende kinde ren. Het nieuwe Art. luidt: »De artikelen 117 en 118 zijn niet van toepassing op lokalen, waarover zich krachtens de wetten op het onder wijs het staatstoezicht uitstrekt." De Heer M. Lubcké te Heemstede wenscht van den Raad, voor zoover het de Ge meente Haarlem betreft, voorloopige concessie voor een stoomtramweg van Haarlem naar Beverwijk, met dien ver stande dat in stede van paarden zooals eene vroegere concessie luidde, stoom als trekkracht zal gebezigd worden. B. en W. stelden voor den adressant te berichten, dat in beginsel geen be zwaren bestaan tegen het voornemen om stoom als beweegkracht te gebrui ken. doch dat, wanneer daartoe een bepaalde concessie werd verlangd, de belanghebbende zich nader tot den Raad zou behooren te wenden. De Heeren Stolp en Bijvoet hadden bezwaren tegen dit voorstel, maar na eenig debat werd door den Voorzitter eene kleine wijziging in het voorstel gebracht en alstoen aangenomen, waar door de voorloopige concessie, natuur lijk onder voorbehoud, alsook het ge bruik van stoom, ook onder voorbehoud, is verleend. Aan den Heer A. A. Sprenger wordt eene gemeentelijke subsidie van 350 's j.iars concessie verleend tot het hebben van eene zwem- en badinrich- in het Noorderspaarne. Op een verzoek van G. P. Scholte, om in huur te mogen hebben een stuk je grond bij de Amsterdamsche poort, achter zijne woning gelegen, wordt gunstig beschikt. Dr. H. D. Kruseman wenschte in de bepalingen ten deze opgenomen, dat zonder toestemming van B. en W. aan de boomen op dat plekje niet gehakt of gerooid worde en wel naardien die boompjes de aantrekkelijk heid van dat plekje verhoogt. De Voor zitter meende, dat deze wensch beter ter sprake gebracht ware bij de Com missie voor de plantsoenen, bij welk antwoord de Heer Kruseman berustte. Een staat van onvoorziene uitgaven, dienst 1894, werd vastgesteld en verder besloten tot verhooging der jaarwedden van de Heeren A. H. Güntlier M. F. van Goor, leeraren aan de Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen cursus, ieder met f 200 en hechtte de Raad zijne goedkeuring aan eene regeling tot toe lating van kinderen uit de gemeente Beverwijk op de openbare scholen al hier. De begrooting der Stads-Apotheek, bedragende in ontvangst en uitgaaf 11810 werd goedgekeurd, evenals die van de bewaarschool aan de Jansstraat tot een bedrag van f 1554, waaronder eene bijdrage van gemeentewege groot f 440.45. Om te besluiten werd het gasrapport over Augustus 1894 goedgekeurd en na rondvraag de vergadering gesloten. Soirée Messchaert—-Röntgen. De heeren J. M. Messchaert en Jul. Röntgen vingen gisteren avond in onze concertzaal de tournée aan, welke zij deze maand door ons land denken te maken. Zonder bepaald te kunnen zeg gen dat, wat de belangstelling van het publiek betreft, de victorie met Haarlem is begonnen, zullen beide kunstenaars in de mate van het succes hier ondervon den niet zijn teleurgesteld. De concert zaal was goed bezet. Bedenkt men, dat de voorstelling in den schouwburg een deel van het uitgaand publiek tot zich getrokken had, dan is het verklaarbaar, dat niet een nog grooter aantal bezoe kers aanwezig was. Groot voorzeker was het artistieke succes, waarop de talentvolle kunste naars mochten bogen Volop viel hun de lof ten deel, dien men zoo gaarne van heeler harte schenkt aan kunst uitingen, zóó nobel en zóó verheffend als die van gisteren avond. Messchaert handhaafde op uitstekende wijze zijn wijd bekenden naam als liederenzanger. De macht van zijne zeldzaam schoone voordracht openbaarde zich zonder on derscheid in al de nummers van zijn belangrijk programma; de muzikale beteekenis van menig bekend lied trad onder de kunstrijke behandeling van den gevierden zanger in een te voren onbekend licht. Messchaert beweegt zich in alle genres der vocale kunst. De stoutheid van uitdrukking, gevorderd voor het épos is evenzeer in de voor dracht zijn eigendom als de zoetvloei endheid van het lierlicht. Zijn meester schap over de stof stelt hem instaat, naar den aard zijner liederen, den hoorder in opeenvolgende oogenblikken ver van elkander liggende gemoedsstem mingen te doen doorleven. Daarbij ge voelt men, dat steeds de rechte toon wordt aangeslagen en op de meest volmaakte wijze de intenties van den dichter en den componist worden terug gegeven. De grondslag bij de interpretatie van de liederen ligt bij Messchaert in het woord, in den inhoud des gedichts. Daarop bazeert zich verder de bouw van het kunstwerk, daaruit ontspruiten de lijnen en bogen, waarin het geheel zal worden opgetrokken. De muzikale illustratie, zij moge al niet als bijzaak beschouwd worden, zij blijft onderge schikt aan den tekst; zij heeft zich in

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1