Nieuwsberichten hare eindelooze nuances, in haren on- uitputtelijken rijkdom van melodische en rythmische figuren daaraan te onder werpen. Aan die muzikale omlijsting komen dan verder Messchaert's hoeda nigheden als zanger op bewonderens waardige wijze ten goede; de technische volmaaktheid, de mooie toon, de onbe rispelijke uitspraak, zij zijn met de nobele, stijlvolle opvatting in volkomen overeenstemming. Het is niet doenlijk uit het mooie, dat Messchaert te genieten gaf een greep te doen, of de schoonste momenten in bijzonderheden te releveeren; hun aan tal is daarvoor te groot. Bovendien kan voor eene genotvolle herinnering het tekstboekje de beste gids zijn. Genoeg zij het te, verklaren, dat èn de aria van Mozart èn de liederen van Schumann, Schubert, Rubinstein en Löwe met de meeste ingenomenheid werden aange hoord en den zanger de gewenschte toejuichingen deed verwerven. Met niet minder waardeering dan over den zang van Messchaert mag ge sproken worden over liet meesterlijke, kernachtige pianospel van den heer Röntgen. Door de kunstkeurige bege leiding, die slechts kon strekken om de heerlijke werking van den zangtever- hoogen, verwierf hij zich reeds een groot succès. Dat succès bereikte zijn glanspunt evenwel in de solo-voordrach ten. Met bijzonder veel karakter,met eene levendigheid en eene kleurschakeering, die den hoorder onafgebroken geboeid hielden, droeg de heer Röntgen zijne nommers voor. De aard zijner verrich tingen stempelde ook hem tot een kun stenaar van den eersten rang. Voor Messchaert behoeft hij zeer zeker als uitvoerend kunstenaar niet onder te doen. Beiden mogen beschouwd wor den als tweelingbroeders in de kunst wier talenten elkander aanvullen tot een innig schoon geheel. B. Czaar Alexander zal naar Corfu vertrekken en Professor Leyden zal hem op die reis vergezellen. De geruch ten omtrent den ernstigen toestand van den zieke bevestigen zich niet al leen niet, maar worden zelfs door boven genoemd reisplan weersproken. De czaar maakte zelfs een grooten rijtoer. J.l. Woensdag herdacht de heer J. Wils, hoofd der openbare school te Houtrijk en Polanen, zijn 40 jarige ambtsvervulling, waarvan hij thans 32 jaar zijn tegenwoordige betrekking be kleedt. Bijzondere verrassingen waren den geachten jubilaris dien dag bereid. Was j.l. Zondag door Ds. Veen van Haarlem in de Herv. kerk, alwaar de heer W. de functie van voorzanger be kleedt, het feit in treffende woorden herdacht, Woensdag werden hem, be halve de talrijke schriftelijke, ook meer dere, stoffelijke blijken van belangstelling aangeboden. De ingezetenen, oud-leer lingen, collega's uit den omtrek en de schoolkinderen vereerden hem kostbare en prachtige geschenken. De districts schoolopziener kwam per- toonlijk zijn gelukwensch aanbieden; alleen het gemeentebestuur liet niets van zich hooren. Donderdag was voor de kinderen een feestje bereid, waar zij rijkelijk werden onthaald. Tot versterking der geldmiddelen, wil de gemeente Haarlemmermeer, over 4895 de gem. opcenten op de personeele belasting, die thans 40 bedragen, met 20 verhoogen en de hoofdelijke omslag, die over 1894 met 20% is verhoogd met 10% vermeerderen. De stijgende uitgaven van onderwijs en armbestuur, die ongeveer de helft der begrooting in beslag nemen, geven hiertoe aanleiding. HAARLEM 12 October 1894. Ten vervolge op de meer offieieele herdenking van de veertigjarige on derwijzersloopbaan van den Heer H. J. Overbeek aan de School der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente alhier, reeds in het vorige nummer van ons blad ver meld, had Dinsdagavond op initiatief van den Onderwijzer Van Cittert in Felix Favore eene feestelijke bijeenkomst plaats van oudleerlingen dier School waartoe zich eene commissie had ge vormd onder presidium van den Heer van Looy. Dat deze commissie succes had op haar pogen bleek uit de buitengewoon groote opkomst, waardoor er Dinsdag avond in Felix Favore geen plaatsje onbezet bleef. Al de verschillende Be sturen der Doopsgezinde instellingen waren vertegenwoordigd. De zaal was eenvoudig keurig ver sierd in het midden bevond zich eene goed uitgevoerde decoratie, met »Eere den Jubilaris," omgeven door eenige goed aangebrachte groene planten. Den Heeren H. de Wilde en H.F. Bekker komt allen lof toe voor de fraaie uitvoering. Dat al gedurende langen tijd de plan nen der commissie in uitvoering waren, bleek uit de aanwezigheid van een vrij groot gemengd zangkoor, dat onder leiding van den Heer J. de Nobel eenige muzieknummers had ingestudeerd. Dat dit gedeelte der feestviering boven verwachting slaagde, de zeer uiteen- looperide krachten van het koor in aanmerking genomen, pleit voor den eendrachtigen zin der oudleerlingen en niet minder voor de toewijding en ijver voor den aanvoerder. De Heer P. van Looy bracht den oudleerlingen een welkomstgroet, wees op de ruime medewerking van allen en richtte, nadat inmiddels de Jubilaris met zijne familie was binnengeleid, zijne toespraak tot den man ten wiens eere de feestviering was opgezet. Wat hij sprak was werkelijk een woord nuit het hart tot het hart"' en dat zijne woorden instemming vonden bleek uit het applaus. Toen werd een keurig uitgevoerd album aangeboden, bevat tende de namen van de oudleerlingen en mede namens allen een schoon kamer-ameublement. Vervolgens verkreeg de Heer Ds. J. de Vries het woord om in een gloed volle, van geest tintelende toespraak hulde te brengen aan den man aan wiens optreden en werkzaamheid zoo- velen een groot deel hunner opvoeding te danken hadden. In eene toespraak van den Heer Van Cittert, welke toen volgde, werden de paedagogische bekwaamheden van den Jubilaris uiteengezet en een trekje I medegedeeld van diens praktische op- vatting van den taak des onderwijzers. In eenige eenvoudige woorden dankte de Heer Overbeek voor de betoonde belangstelling; „zooveel liefs en vrien delijks was hem te beurt gevallen, dat deze dag hem zeer stellig een der aange naamste zijns levens blijven zal." Namens de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wees vervolgens de Heer J. Krol Kz. op de verdiensten van den Heer Overbeek, terwijl de Heer Van der Ley hem het Eerelidmaatschap aanbood der Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap; voor een en ander bracht de Heer Overbeek zijn welge- meenden dank, waarna de Heer Van Looy een woord van hulde sprak tot allen, die op de een of andere tot het welslagen van het teest hadden mede gewerkt. Ten slotte gedacht nog Ds. de Vries de Commissie die door haar uitstekende zorgen getoond had te kunnen wat zij wilde. De verschillende toespraken werden afgewisseld door goede voordrachten van het zangkoor, vier nummers, waar van de drie eerste met tekst van den Heer P. van Looy. In uiterst gezellige stemming ging men uiteen in de overtuiging hulde ge bracht te hebben aan een goed man en een uitstekend onderwijzer. Het was Donderavond in den Schouwburg leeg, niettegenstaande het Nederlandsch tooneel het blijspel Agnès gaf. Natuurlijk was niet de reden het Nederlandsch tooneel of Mevrouw Agnès of het blijspel, maar Donderdagavond was ook de Liederavond, te geven door de Heeren Messchaert en Röntgen. Mevrouw Agnès is nog kort op het repertoire; het zit als volgt ineen. Mevrouw de Charlumettes Me vrouw Stoetz is weduwe van een pre sident van een gerechtshof, van wien ze eene dochter heeft en wiens karakter, heerschzucht, zij heeft overgenomen en haar tweede man was generaal, wiens commando haar eigen is geworden. Ook bij dezen had zij eene dochter. Zoowel de echtgenooten als de dochters verwart zij telkens zóó, dat de dochters haar telkens in deze tot de orde moeten roepen. Maar behalve heerschzuchtig en beve lend is Mevrouw de Charlumettes slim haar oudste, Agnès, is zij heeft dit huwelijk weten te bevorderen ge huwd met een graaf een echte bon- vivant, die in het huwelijk heeft be willigd, om een hem lastig proces over eene erfenis te ontgaan. Zijn jongehee- ren manieren heeft hij steeds behouden en op het oogenblik is hij doodelijk van zijne buurvrouw, die hem ook niet ongenegen is. Mama de Chalumettes heeft er alles van begrepen en Agnès ook, maar mama weet dat de meeste mannen jaloersch als tij'gers worden, als hun vrouwen zich dingen veroorloven, waaraan zij zelf zich schuldig maken. Hierop bouwt zij hare plannen en bereikt haar doel; de graaf wordt jaloersch scène ver zoening, maar mama heeft tevens hare tweede dochter uitgehuwelijkt aan den vriend van den graaf, door haar als jaloezie-opwekkingswerktuig gebruikt. De Heeren Tourniaire, Schulze, de Jong, de dames Stoetz, Poolman, Hol- trop van Gelder, nu behoeft verder niet uitgelegd, dat recht vroolijke momenten voorkwamen, te meer daar het spel on berispelijk was. Dat men nu dit blijspel ook juist moest geven op den Liederavond, of den Liederavond op dien van 't blijspel. Maar geamuseerd heeft men zich bij Mevrouw Agnès I Op het Museum van kunstnijver heid alhier, zijn a.s. Zondag tentoonge steld eene verzameling photografiën en teekeningen van gebouwen, decoratie- teekeningen en gipsmodellen, ontworpen door den Heer -J. van Lookhorst, rijks- bouwkundige van de gebouwen en on derwas te 's-Gravenhage. Des Zondags is de toegang vrij. De Bi bliotheek van het Museum is geopend op eiken werkdag van 9—12 uur tot het raadplegen en in bruikleen ontvangen van boek- en plaatwerken op het gebied der kunstambachten, bouw- en decora tieve kunsten, etc. Door den Tooneelclub Multatuli, wordt a.s. Zondag als buitengewone Voorstelling »De schipbreuk der Medusa" opgevoerd. Dit volksstuk 't welke in geen 17 jaar te dezer stede is opgevoerd, munt uit door pracht van costuums en decoratie. Door Burg. en Weth. is de leve ring van brandstoffen ten behoeve van de gemeenteinrichtingen tot 1 Juli 1895 gegund als volgt: Grove steenkolen aan Frans Perquin, voor ƒ0.99 per 100 K.G.anthricitko- len aan N. van Breemen Go., voor 1.50 per 100 K.G.korte turf aan J. Overakker, voor 0.54 per dubb. H.L.; lange turf aan J. Overakker, voor 0.27 per dubb. H.L geklopte cokes aan de Haarlemsche gasfabriek voor ƒ0.44 per H L. en grove coces aan dezelfde voor ƒ0.39 per H.L. Met verwijzing naar in dit blad voorkomende advertentie van de firma P. de Nobel en Co. maken wij belanghebbenden gaarne attent op de gelegenheid tot verkrijging van het Kinderman's Gasgloeilicht, waarvan het agentschap voor Haarlem aan deze firma is opgedragen. Uit het rapport betref fende het Kindermans gasgloeilicht, uit gebracht door den ingenienr, den Heer Theunissen, van het gemeentelijk gas- bureau te Amsterdam blijkt, dat de kleur van dit gloeilicht die van het zon licht veel meer nabij komt dan het tot dusver toegepaste gasgloeilicht. Het is naar het gevoelen van genoemden des kundige witter van kleur dan het goud licht en dan het gaslicht uit de gewo ne argandsbranders, terwijl het tevens de groen-blauwe kleur mist van het Auerlicht. De nauwkeurig genomen photometri- sche waarnemingen, betrekking hebben de op gasverbruik en lichtsterkte, gaven resultaten nog gunstiger dan die, welke tot dusver met het Auerlicht verkregen zjjn. Omtrent den duur van het gloeili- chaam of het kousje konden nog geene gegevens worden verzameld. Blijkt deze duur niet minder te zijn dan bij het Auerlicht, dan is met het optreden van Kinderman's Gasgloeilicht volgens het rapport ongetwijfeld een belangrijke schrede voorwaarts gedaan; ook omdat de brander slechts 7 kost, terwijl de prijs de Auerbranders 9 per stuk bedroeg. De prijs der nieuwe gloeilichamen is gelijk aan die bij het Auerlicht, ƒ1.20 per stuk. Voor groote installatiën zul len de prijzen nog gereduceerd worden. De prijs de Auerbranders is sedert ver- ll laagd tot 7 zoodat in dat opzicht geen verschil meer bestaat. ÖUHGEKL1JKJE STAND. ONDERTROUWD. 10 Oct. H. Casse en A. Jongerling. D.van Eek en C. J. Vermeulen. P. Willemse en A. Bos. J. Ransijn en M. A. H. C. van der Veer. P. Drommel en A. Elbertsen. C. Beil- schmidt en J. J. Nijgh. D. van Kampen en. en M. J. Pistoor. GETROUWD. 10 Oct. C. L. Winkler cn J. A. Klop. J. Hees en J. P. Jordaan.J. de Boer en Tromp. J. van der Wal en G. H. Kollerie. W. J. Kruijer en A. E. Rikkers. P. Groes en C. Peter. W. P. Martens en B. Koeijers. A. van Beaumond en G. M. Scherpenhuizen. D. Philippo en C. W. Delehambre. C. Kerk- hove en J. H. Zurendonk. 11 Oct. W. Lei- sing en W. H. Koster. G. Kruijff en H. C. Vorstius. Jbr. W. H. J. van de Poll en Jvr. A. A. G. Gevaert. GEBOORTEN. 2 Oct. J. Blom geb. Heemskerk z. 4 Oct. A. M. Bos geb. Koppen z. T. Witkampgeb. Gon d. M. C. Spoor geb. Knappert z. 5 Oct. D Sluijs geb. Zwaan d. H. Dingsdag geb. Wallach z. S. Munsterman geb. van Hulst d. E. Zwemmer geb. Mollema z. G. Akersloot geb. Antonisse z. L. van Lit geb. Klok z. C C. Gijzen geb. Hemmez. (levenl.) 6 Oct. G. E. W itte geb. Verhoek z. M. H. van Rooijen geb. van Bilderbeek d. 7 Oct. L. J. Steendam geb. Meulenberg d. J. Keer- wolff geb. Droog d. 8 Oct. A. J. Clous geb. van Oudenniel d. B. Steenstra geb. Zeil maker z. R. Driessen geb. Hovingh z. 3. Cassee geb. Willemse z. I. B. Teders geb. van Bronkhorst d. 9 Oct. C. JBoeré geb. Groe- nendaal z. L. van Huizen geb Huberts d. J.van Goor geb. Wubbez. 10 Oct. H. Mul ler geb. van der Hoeven z. G. C. van der Meijden eeb. Schiering z. K. H. Willemse geb. Geerliugs d. D. Koliin geb. Verheul d. E. O. Neijenhuizen geb. Krebbers d. J. de Koning geb. Spekman d. II Oct. E. C. C. Toebes geb. Braun z. C. M. Becker geb. van der Putten d. OVERLEDEN. 4 Oct. J. Kramer 75 j Doelstraat. J.van Kordelaar 8 j. z Damsteeg. 5 Oct. J. C. S oei geb. Rouwens 56 j. Hazepaterslaan. P. W. Bank 12 m. z. Dubbele buurt. 7 Oct. J. Porre 72 j. Hagestraat. J. Bussen 28 j. Z. Buitenspaarne. R Kluijt 25 j. N, Kerks- plein. C. G. E. Boomer 06 j. Er. Halsstraat. 8 Oct. C. van Daimne 1 m. z. Palmstraat. W. M. Beere 7 j. d. Begijnhof. 9 Oct. A. Kok 37 j. Boeresteeg. P. B. Hagebout 45 j. Witstraat. 10 Oct. D. de Leeuw 18 j. Glas blazerstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Eene pet. Een gouden oorbel. Een boek van een wijndepót. Een knipmes. Een heerendas. Een nickelen onderdeel van een naaimachine z.g. zichter hij het zoomen. Eene portemonnaie. Eene portemonnaie met eenig geld. Eene étui met pho- tographie instrumenten. Een R. C. kerkboek. Eene portemonnaie met eenig geld. Een foothal. Een arm band. Een duimstok. Eene porte monnaie met eenig geld. Een dames horloge. Een sleepboom. Een arm band. Een kinderschoentje. Eenige zuidwesters, (schippershoeden) Een dommekracht. Een zilveren vork en twee dito theelepeltjes. Een pakje in houdende band, garen en veters. Eenige losse sleutels. VEEMARKT 40 Oct. 4894. AangevoerdPrijs 6 Koeien 160.240. 46 N. Kalveren 8.43. 6 Graskalveren 40.— 45. 30 Schapen 44.i> 49. 48 Lammeren 6.43. 3 Paard KAASMARKT van 40 Oct. 4894. Verkocht 44 stapels, uitmakende 6028 kazen, wegende 14693 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ24. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 14 Oct. des namid dags van 2y2—4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 16 Oct. 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium eu Fuga3. S. Bach. 2. Lied oline Worte (Duet)Mendelssohn. 3. Maestoso uit de 2e SonateG. Merkel. 4. Marche religieuseGlgout. 5. Aria uit de MessiasHiiudel. -

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2