EAARL CE SNo. 85. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 24 October 1894. Eerste Biad. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER m TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverlentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bg Db erven Loosjes, te Haarlem. BLINK. (Dr H.) Populaire sterrenkunde. Beknopte handleiding tot de kennis der hemellichamen naar de nieuwste ontdek kingen en met historische toelichtingen. Met 107 fignreu. f 2.90. 3LEENDERTZ. (C. J.) Van Atjeh's stran den tot de koraalrotsen van Nieuw- Gninea. Schetsen uit Insulinde Met vijf gekleurde platen. Tweede goed- koope uitgave2.50. ■Gedenkboek der reductie van Groningen in 1594 door Prof. Dr. P J. Blok. Mr. J. A. Feith, Mr. S.Gratama, Prof. Dr. J. Reitsma, Prof. Dr. C. H. van Rhein, Mr. C. P. L. Rutgers, Dr. S. D. van Veen, Prof. Dr. J. te Winkel. Met portretten, afbeeldingen van ge- denkpenniugen en kaarten§.75. HES. (Dr. H. M. VAN). Simon Petras. Iug. I 50 geb. 1.90. Nederl. Tijdschrift voor Postzegelkunde Geïll. maandbl. lie Jaarg. No. 1 per jaar fr p. p1 25. COUPERUS, (LOUIS) Extare. Een boek van geluk. 2e druk ing. l 90. geb. 2.50 ME, (JONAS) Niobe. TJit het Noorsch vertaald. 2 Dln. Iug3.50. WIGGIN, (KATE DOUGLAS). Een moe der gezocht. Ing1.50. BEDEN, (FREDER1K VAN). Studieö. 2e R eks, geb - 2.90. BOENEN MARTINET, (J. VAN). In dagen van Strijd. Naar het Doitsch. 2e drukIng. 0.75. geb ƒ1.25. FARKAR, (FRED. W.) St. Wimfried of de Schoolwereld. Uit het Engelsch Met platen van L. W. R. Wenckebach. 3e dr. geb.,...1.'90. BUYSSE, (CYR1EL). Sursum Corda! Iug.in 2 Dln. f 3.90. Geb. in één deel 4.50 BJÖRNSON, (BJÖRNSTJERNE). Moe de; liefde. Uit het Noorsch vertaald door Ph. Wijsman2.90. Buitenlandsche nieuw verschonen werken. GATTERM ANN, (Dr. Phil. LUDWIG.) Die Praxis des organischen Chemikers, 'mit Ahbildangengeb. 3 90. MEYER. (ERNST VON). Geschichte der Chemie6.50. SCHNEIDT, (KARL). Die Critik, wo- chenschau des öffentl. Lebens. Ier Jahrg. No 1- 0 35. SOKOLOW, (N. A Die I)ünen, mit 15 Fignren nnd 1 lith. Tafel5.20. Fenner's Kalender für 18950.35. JCROOK, (L.). Die Architectur der Nie- derlande. Liefr 1 enth. 30 Tafeln in Licht- druck. Compl in 3 4 Liefr k «11.70. HAMPEL, (CARL). Hundert kleine Giirten..3.25. IjASZCZYNSKI. Da9 Konservieren von Grünmais und anderem Giünfutter... 0.35. BABELON, (E.) La gravure en pierres finesgeb. 2.50. POUVOIRVILLE, (A. de). 1' Art Indo- Chinoisgeb. 2.50. Coppeê, (Fr.). Contes tont simples. II- lustrations de G. N ey mark, gravees par F. Horrie1.10. PRESS ENSÊ, (E. de). Frère3 et Soeura (Bibliothéque de Foyer)1.40, Bovenstaande werken zgn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Officieele berichten omtrent den gezondheidstoestand van den czaar wor den niet openbaar gemaakt, maar het schijnt zoo goed als zeker, dat de toe stand zorg baart. Op nieuw is een ge neeskundige uit St Petersburg naar Livadia gesoepen; het is een speciali teit voor zenuwziekten. Inmiddels trek ken de aller naastefamilieleden van den czaar naar Livadia, wat zeker niet pleit voor de bewering, dat het met,den zieke zoo erg met gesteld zou zijn. Verder schijnt het huwelijk van den Kroon prins spoedig te zullen plaats hebben, wat ook al niet pleit voor hoop op her stel. Verschillende verzoeken om inlich tingen tot de regeering gericht door buitenlandsche gezanten bleven onbe antwoord en ook hieruit maakt men op, dat het hof te Livadia niet geneigd bleek om den waren toestand mede te deelen. De bedoelde specialiteit voor zenuw ziekten is echter ontboden met het oog op de keizerin, wier gestel onder de verschillende toestanden der laatste dagen zeer moet geleden hebben. De laatste officieele bulletins zijn niet bemoedigend; de nacht van 19 op 20 October werd slapeloos doorgebracht, de krachten namen af en de zwelling der voeten nam toe. De czaar was op het ergste voorbereid. Men twijfelt of de ukaze, waarbij de benoeming van een regentschap zou worden afgekondigd, met het oog op de omstandigheden nu zal in het licht gegeven worden. De Russische kroonprins, op wien th ansal gemeen de aandacht is gevestigd, Grootvorst Nicolaas, is thans zes en twintig jaar. De Prins heeft uitstekend onderwijs genoten, doch hij is niet een klassiek gevormd man, aangezien de czaar niet veel aan eene wetenschappelijke vorming voor zijn zoon hechtte, en ook omdat de prins als knaap zwak van gezondheid was en hij dus ontzien moest worden. Men houdt hem voor een vriend der Wester- sche beschaving. Op achttienjarigen leeftijd trad vorst Nicolaas als luitenant in militairen dienst en vormde zich tot een bekwaam officier, hoewel hij geen hartstochtelijk krijgsman werd. Men roemt 's prinsen degelijkheid en nauwgezetheid Er word verhaald, dat de Kroonprins zich indertijd zeer geërgerd heeft over de Israëlieten vervolgingen in Rusland. Voorts moet het aan hem te danken zijn, dat bij den hongersnood van 1891 zoo spoedig krachtige hulp werd ver leend. Ook moet het ondernemen van den aanleg van den grooten Siberischen spoorweg aan den Kroonprins te danken zijn, doch niettegenstaande deze gunstige verschijnselen heeft men zich nog geen denkbeeld gevormd omtrent de wijze waarop hij eenmaal als hoofd van den staat zal kunnen optreden. Zaterdag is de czaar gedurende verscheidene uren bewusteloos is geweest. Toch wordt het einde van czaar Alexander nog niet zeer spoedig ver wacht. Men denkt aan [langzaam verval van krachten. De correspondent van de KölniscAe Zeitung te St. Petersburg deelt mede, dat de prinses Alix van Hessen (de verloofde van den Czarewitch met den grootvorst en grootvorstin Sergius te Warschau wordt verwacht. Van daar zouden zij onmiddellijk de reis voortzet ten zoodat zij Maandag avond te Livadia konden aankomen. Men blijft gelooven, dat het huwelijk tusschen den Czare- witch en prinses Alix spoedig zal wor den voltrokken. Het huwelijk van den Kroonprins is wat men noemt een huwelijk uit liefde, hoewel het zijne verloofde moeite moet gekost hebben hare toestemming tot het huwelijk te geven, omdat zij, als protestantsehe, gemoedsbezwaar had over te gaan tot de Grieksche Kerk. Sommige bladen deden wat later mede- deeling, dat de Russische geloofsbelij denis eenigszins was veranderd en dat het haten van andersdenkenden niet meer een plicht was. Toen is zij over de bezwaren heen gestapt en heeft zij den Russischen kroonprins het jawoord gegeven. Zondag waren omtrent den toestand weer zeer uiteenloopende berichten. Terwijl van de zijde der geneeskundigen medegedeeld, dat de czaar gedurende de laatste acht en veertig uren leed aan kramp aanvallen, van dien aard, als gewoonlijk het overlijden voorafgaan. Deze aanvallen, die gepaard gingen met eene tijdelijke bewusteloosheid en hevige pijnen, zijn toe te schrijven aan urae- mische vergifting, en dat alzoo de hoop is opgegeven, leest men nader, dat soms bij lijders, die zich in een dergelijken toestand bevinden, wel eens zulke ver rassende veranderingen voorkomen, dat de geneesheeren eene plotselinge, be trekkelijke verbetering van den toestand niet onmogelijk achten, terwijl weer een andere mededeeling bericht dat de eetlust van den lijder een weinig is toegenomen, en zelfs de Russische gezant te Londen kennis werd gegeven, dat de toestand aanmerkelijk verbeterd is. De New York Herald verneemt uit Rio de Janeiro, dat aan de Brazi- liaansche bank knoeiergen zijn ontdekt. Het verschil bedraagt niet minder dan 20,000,000 dollars. Deze som schijnt gedurende de laatste omwenteling in Brazillië zoek te zijn geraakt. Naar eene statistiek, die in de Belgische couranten is gemaakt, is op het geheele stemmenaantal van 1,797,500 die bij de laatste verkiezing zijn uit gebracht, de verhouding der partijen de volgende: clericalen 915,000 stem men, liberalen 533,000, socialisten 218,000, dissidenten 31,000. Naar het voorbeeld der Nieder- rheinischen Musikfeste heeft men te Nürnberg besloten Bayrische Musikfeste te geven. De intendant generaal Von Perfall zal aan het hoofd der onderne ming staan. Men deelt aan het Haagsche Dagbl. mede, dat ruim 300 ambtenaren en beambten der Staatsspoorweg-Maat schappij zullen overgaan bij de Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij (Trans vaal). In verband met den aanleg eener nieuwe lijn naar de Delagoabaai is veel personeel voor laatstgenoemde Maat schappij benoodigd. Volgens een particulier telegram uit Batavia in het Handelsblad, heeft een uitbarsting plaats gehad van den vuurspuwenden berg Galoenggoen, na bij Garoet, in het oosten der Preanger- regentschappen. Een dichte aschregen viel daarbij, zoodat de lucht werd ver duisterd. Men zegt, dat eenige dessa's nabij Singaparna (ten O. van Garoet) verwoest zijn. Het Thuringer stadje Eisleben wordt reeds een paar jaren geteisterd door grondverzakkingen, zoodat van de meeste huizen deuren en vensters niet meer sluiten, de muren scheuren beko men en enkele wegens gevaar van instorten verlaten moesten worden. Deze week is die [toestand nog verergerd door een paar hevige aardschokken, die de gansche bevolking met hun geluid „als van een kanonschot" deden opschrikken. De oorzaak ligt blijkbaar in onder- aardsche instortingen, maar waaraan die te wijten zijn, daarover is men het niet eens. De een geeft de schuld aan mijnwerken; de eigenaren van deze aan de stedelijke waterleiding, enz. Over het meer besproken plan van eene wereldtentoonstelling [te Amster dam te houden in 1895 verneemt men het volgende. Het groote terrein, dat openligt ach ter den tuin van het Rijksmuseum, en dat begrensd wordt door de Oostzijde van de P. C. Hooftstraat, de Van Baerlestraat, het Museum Suasso, het Concertgebouw en de waskaarsenfabriek, dat alles, bijna twintig hectaren in op pervlakte, zal worden ingenomen door de aanstaande wereldtentoonstelling. De twee groote doorgangen onder het Rijksmuseum zullen de monumenteele poort vormen, waardoor men binnen treedt op het als park aangelegde ter rein. De inzendingen zullen gerangschikt zijn, niet zooals tot dusverre plaats had bij landen, maar bij klassen. Kleeding, voeding, vervoer, meubelen, verdediging, machinerieën,visscherij, gezondheidsleer, dat alles en nog veel meer zal in de grootste hal een schoone plaats vinden. Aan de zijde van het Suasso Mu seum zal zich een gevel vertoonen met drie hooge vooruitspringende ijzeren koepels, tusschen deze zullen aan iedere zijde vijf internationale restaurants ge plaatst zijn, welke om alle gevaar van brand te vermijden, van de daarachter- liggende hal gescheiden zullen zijn door een opene ruimte. In die restaurants zullen alle volken der aarde dus hun nationalen kost kunnen eten Engelsche roastbeef naast Italiaansche risotto en macaroni, Duitsche reebout naast Rus sische caviar, Spaansche vruchten naast Fransche champagne en truffels. Verder zal een ovale vijver van ongeveer honder-vijftig meters lengte een volle dige opgetuigde en uitgeruste stoomboot dragen, zooals naar Oost en West varen. Daar zal men kunnen eten in de eerste- klasse kajuit, maar ook tusschendeks- passagiers zullen er goede sier kunnen maken. Javaansche bedienden zullen er een Indische rijsttafel voordienen, en het dek met zijn parketvloer en tent zal een fraaie gelegenheid aanbieden voor groote bals en kleinere danspartijen, en Oostwaarts van dien vijver zullen allerlei kleine winkels zijn. De eigenlijke tentoonstellingszalen zullen dus geen bazarachtig karakter dragen, terwijl een Oud-Amsterdam zal verrijzen met een oud stadhuis en een waag en een ba- gijnenhofje, en wat niet al, naar de fraaiste architectonische overblijfselen te Deventer en te Haarlem en te Bols- ward en te Alkmaar, in één woord het oud-Holland's karakter opnieuw te voor schijn getooverd, een vermeerderde en verbeterde uitgave van de oud Holland- sche markt, welke op de Koloniale tentoonstelling eenige jaren geleden zooveel succes had. Aan de electriciteit zal een ruime plaats worden afgestaan, niet alleen in de hoofdgebouwen, maar wat hare toepassing betreft ook in de bijgebouwen. Te Arnhem stonden Vrijdag voor de arrondissements-rechtbank terecht de

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1