persoon van Jacobus Theodorus SteL- brink, oud 24 jaren, schoenmaker, wo nende te Nijmegen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Arnhem, terzake dat hij in den nacht van 18 op 19 Sep. '94 in eene woning te Nij megen Johannes Konst, terwijl deze te bed lag, heeft mishandeld door hem moedwillig in de keel te grijpen en hem een zoodanig hevigen slag tegen het hoofd toe te brengen, dat daardoor bloeduitstorting tusschen hersenen en hersenvliezen bij gezegden J. K. heeft plaats gehad en deze dientengevolge eenige uren later is overleden. Vijf ge tuigen waren in deze zaak opgeroepen. Het O. M. eischte vier jaren gevangenis straf, de verdediger meende, dat be klaagde enkel moest terechtstaan wegens eenvoudige mishandeling. De Japansche regeering heeft een plan in overweging genomen, een lee- ningsplan van twee honderd vjjttig mil- lioen gulden, de Chineesche eene bui- tenlandsche leening van tweehonderd veertig millioen gulden tegen 7%. Nu bezit China ontegenzeggelijk groote hulpbronnen, maar men vraagt terecht, waarvoor de hooge rente als de Staat zelf soliede is. In de troonrede, waarmede de Mi kado de buitengewone zitting van het Japansche Parlement opende, trok zeer de aandacht de zinsnede waarin ver klaard werd, dat het Z. M. veel leed had gedaan, China den plicht vergat dien het heeft om in gemeenschap met Japan de vrede in het Oosten te hand heven. Medegedeeld wordt, dat ettelijke hon derd Koreanen der provincie Chollado tegen de Japanneezen in opstand zijn gekomen en dat Koreaansche troepen tegen de opstandelingen uitgezonden zijn. Van Hirosjima zijn 40.000 Japannee zen, onder den veldmaarschalk Oyama op 35 transportschepen vertrokken zon der bekende bestemming. Er gaan geruchten van twee bloe dige veldslagen, een aan de Yaloe rivier waar de Japanners teruggeslagen zou den zijn en een in het Noorden van Korea, over welken nog niets naders bekend was. Het Japansche parlement heeft beslo ten tot voortzetting van den oorlog en hechtte vervolgens zijn goedkeuring aan het wetsontwerp, waarbij de regeering wordt gemachtigd tot eene buitenge wone uitgave van 150,000,000 yen. Van dit bedrag hoopt men 100,000,000 yen door eene binnenlandsche leening te verkrijgen. Bij de harddraverijen en wedrennen Zondag te Heemstede gehouden, uitge schreven door de Harddraverij-vereeni- ging ,'tOude Slot," was het weer niet zeer uitlokkend en in den namiddag bepaald ongunstig, wat zeer stellig in vloed uitoefende op het getal bezoekers dat misschien van de vierhonderd niet vei' af was. De lengte der baan was zeshonderd Meter. De openingsprijs, waaraan zes paarden deelnamen, werd gewonnen door het paard Majick. De tweede harddraverij, de Sportprijs, waaraan elf paarden deelnamen, werd gewonnen in 8 m. 6^ s., door het paard Prinses. Lengte van de baan drieduizend Meter. De champagne prijs, wedren, baan tweeduizend meter, behaalde het paard Krelaty in 4 m. IJ s. Zeven paarden namen er aan deel. Aan den wedren voor hitten, baan- lengte negenhonderd M. waren zeven mededingers. De hit Emma was de win nende. Het laatste nnmmer, de Posthuisprijs, eene harddraverij van zes en dertig hon derd M. is bij dezen wedstrijd in 7 m. 21 s. gewonnen door Mary Sheridan. In het Oude Posthuis had de prijs- uitdeeling plaats. Niettegenstaande het ongunstige weer kan men deze wedstrijden goed geslaagd noemen, en brengt men lof aan het Comité, dat zich in deze met toewijding van zijn taak heeft gekweten. Een stalknecht van een tijdelijk te Velp bij Arnhem vertoevend paarden spel heeft, gebruik makende van de af wezigheid van den eigenaar, zich een der viervoetige leden van het gezelschap wederrechtelijk toegeëigend en het beest ten eigen bate verkocht, waarna hij zich met het daarvoor verkregen geld uit de voeten heeft gemaakt. Door de politie zijn alle pogingen in het werk gesteld om den ontrouwen dienaar in handen te krijgen. Volgens de Javabode tracht de oude Radja van Lombok alle verant woordelijkheid omtrent den laaghartigen aanval van zich af te schuiven. In een brief van hem, meegebracht door kapt. Lindgreen beweert hij, dat alles het werk is van den kleinen man en met den kapt. Lindgreen sprekende zou hij gezegd hebben: „de Kompanie vroeg mijn zoon, ik heb hem laten dooden; zjj vroeg mijn geld, ik heb het gegeven zij vroeg Kota-Radja, ik heb het laten slechten; wat wil de Kompanie nog meer van mij." Uit Ampenan is dd. 6 September aan de Loc. geschreven, dat geldzakken, die hadden moeten dienen om de oorlogs schatting te bergen, voor zandzakken zijn gebruikt bij de aangelegde verster king en dat de radja al aangeboden heeft zich overtegeven. Het gerucht dat de vorst van Lombok in het bezit zou zijn van dynamiet, dat hij in onderaardsche gewelven van zjjn paleis zou bewaren om onze troepen, in een hinderlaag gelokt, op nieuw te bestoken, wordt tegengesproken. Veeleer zal hjj een paar ten doode gewijden met eenige vaatjes buskruit onder in de gangen verscholen laten, en daarin op de wijze van Herman de Ruyter op het slot Loevenstein de lont doen steken, zoodra onze troepen op de plaats zijn verzameld. HAARLEM 23 October 1894. Aan de Ontwerp-begrooting welke in de Raadsvergadering van Woensdag 24 October in behandeling komt, ont- leenen wij de volgende gegevens. Wat betreft de Inkomsten wordt be groot voor: Ontvangsten wegens vroe gere diensten69740.30 Inkomsten van gemeente eigendommen en bezittin gen24866.50 Opbrengst van belastingen en heffingen726640.66s Ontvangsten van verschil lenden aard68758.25 Buitengewone ontvangsten 268739.75 Het totaal der ontvangsten 1158745.46s Bedroegen de opcenten op de per- soneele belasting het vorige dienstjaar honderd, B. en W. stellen voor deze voor 1895 te bepalen op negentig. Het geraamde voor de plaatselijke directe belasting is 12,000 minder dan het vorige jaar. Voor de uitgaven wordt geraamd als volgt Kosten van huishoudelijk Bestuur44900. Kosten van invordering van plaatselijke belastingen enz32765. Kosten van onderhoud van gemeente-eigendommen enz100589. Kosten van openbare vei ligheid en brandweer.... 102632.12 Kosten der pl. gezondheids- politie74746. Kosten van het onderwijs. 290007.50 Kosten van het armwezen en subsidiën en bijdragen van daarmede in verband staande instellingen87966.46s Renten en aflossingen.141042. Pensioenen en wachtgel den12780. Andere uitgaven niet tot de bovenstaande te bren gen15955. Buitengewone uitgaven.238230. Onvoorziene uitgaven....» 17038.13 Het totaal der uitgaven.. »1158651.2ls Als dus alles loopt zooals bij de be grooting is voorgesteld sluit de reke ning met een batig saldo groot ƒ94.25. Bij de afdeeling Kosten van openbare veiligheid stellen B. en W. voor het benoemen van zes agenten vaa politie derde klasse op eene jaarwedde van 525. Dan bestaat de politiemacht behalve den Commissaris van politie uit een inspecteur le, een inspecteur 2e, twee inspecteurs 3e klasse, vijf adjunct-in specteurs, acht agenten le, twaalf agen ten 2e en acht en veertig agenten 3e en eenige agenten om als hulp agenten dienst te doen. De indienststelling der te benoemen agenten eischt eene uitgaaf van f 554.28 wegens benoodigdheden. Voorgesteld wordt het plaatsen van veertig nieuwe gaslantaarns. De gemeentereinigingsdiensten zal volgens raming een deficit opleveren van ongeveer 37000. Het St. Elisabeths-gasthuis heeft vol gens de begrooting van de gemeente eene subsidie noodig van 43391.46', of 3000 meer dan in 1894 was toe gestaan. In 1893 is hiervoor uitgegeven f 32664.37. Den meer gunstigen toestand schrijve men in de eerste plaats toe aan het betrekkelijk hooge saldo van 1894, be dragende 27371.08. De raming der ontvangsten is ƒ34504,33' lager dan voor 1894; die der uitgaven 17347.87' lager geschat. De Vereeniging tot verhooging van 's Lands weerbaarheid »voor Vader land en Koning" alhier, behaalde bij den op 20 en 21 October j.l. gehouden internationalen schermwedstrijd, uitge schreven door de vereeniging „Progres- sus" te Rotterdam, den 3en prijs Colonne Geweer, zilveren medaille, Instructeur F. I. A. M. Wesselingh, bovendien werd deze vereeniging een 2e prijs-diploma toegekend voor het merkwaardigste vaandel. De navolgende leden der Vereeniging voor Vaderland en Koning behaalden personeele prijzen. F. I. A.M. Wesselingh le prijs sabel, verg. zilv. medaille, P. J. v. Daalen 3e prijs sabel, zilv. medaille, terwijl de heer K. van Donzelaer de eereprijs, gr. verg. zilv. medaille, verwierf voor den schoon- sten stand Fr. methode Degen. De plaagzucht en baldadigheid van de straatjeugd gaf gisterenmiddag aan leiding tot een vrij ernstig ongeval. Het huis van den uitdrager T. in de Spaarnw.str. alhier, was, als meermalen, gisteren het mikpunt voor de projectielen van een troep kwajongens, te huis be- hoorende op den Burgwal en in de aan grenzende straten. De deur werd met klin- kersteenen gebombardeerd en de bewo ner op schromelijke wijze zoolang gesard tot deze, in drift ontstoken, een vuur wapen greep en in de straat eenige schoten loste. Een naar zijn werk gaande jongen, die naar men meent niet tot de bende behoorde, werd in de beenen getroffen en door eenige toeschietende mannen naar het hulpbureau van politie buiten de Amsterdamsche poort gedra gen. De bedoelde woning werd spoedig daarop door eenige agenten afgezet. Het is inderdaad treurig, dat de toenemende verwildering en brutaliteit van een deel onzer straatjeugd moet leiden tot zulke bedenkelijke tooneelen. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERS CHA1 FING. Van 1 Oct. tot 19 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 3 voor schilder. 11 voor los werkman. 2 voor kleedermaker. 1 voor baker. 37 voor werkvronw. 2 voor wa8chvroow. 7 voor naaister. 2 voor kookster. 1 voor waakster. 2 voor mangelwerk. 8 voor grondwerker. 17 voor loopwerk. 2 voor breiwerk. 12 voor loopknecht. 4 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 4 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 1 voor koetsier. 8 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk 1 voor broodbakkersknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, word ei beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tol het Bestuur te richten, bns Boelen of Stadhuis Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau nan vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8y, tot 9y, uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bjj een der commissieleden of op de zitting avonden. Als zonder werk hebben zich aange meld, Pakhuisknecht, winkelbediende, schilders, timmerlieden, opperlieden, touwslager, steenhouwer, bakker, hoor der, schippersknecht, aardwerkers, losse werklieden, een voor kantoorwerk be kend met de moderne talen en een voor machinist. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Namens de Commissie, J. HUIZING, waarn. Sec. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 24 Oei. 1894, des namiddags te 10 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Beëediging en installatie nieuw in komend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. 3. Voorstel B. en W.W. adres namens commissarissen Maatschappij tot exploitatie van staalwaterbronnen, bouw „Kurhaus" in het Frederiks- park. 4. Behandeling der ontwerp begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1895. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks f uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een olievat. Eene portemonnaie met eenig geld. Eene handboei. Een stuk zijden lint. Een doeshond. Een zakdoek. Een kinderschoentje» Een kerkboek. Een brandweerstok. Eene portefeulle. Een lijfgordel. Een zilveren armband. Eene porte monnaie met eenig geld. Eene kin derpélérine. Een jachthond. Eene patrijs. Een zakmes. Een gouden musqueton. Eene fantasiebroche. Een jongensjasje. Twee gewichten. Twee vloermatten. Eenige losse sleu tels. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 15 Oct. 1894. Witte tarwe 4.50. Rogge 3.50. 3 60. Haver 2.50. 2.60. Buivenboonen 5.50. Groene erwten 6.50. 8. per 50 K.G. VEEMARKT 17 Oct. 1894. Aangevoerd 3 Koeien 1 Graskalf 18 N. Kalveren 24 Schapen Prijs: 150.— 190.- 44. 9.— 13.- 20.— 27.- 22 Lammeren 2 Paarden 12.— 14. Markt van 22 Oct. 1894 Boter. Aangev. 159, verk. 142 KG. L. pr. ƒ1.25, H. pr. 1.35, p. K J Biggen. Aangev. 229, verk. 174 st. L. pr. 6.H. pr. ƒ10. p. st. Schrammen. Aangev. 59. verk. 45 st. L. pr. ƒ12.H. pr ƒ15.p. st. Aardappelen. Aangev. 531 verk. 531 HL. L. pr. 1.75.—, H. pr. 3.50, p. HL. Appelen. Aangev. 79 verk. 68 HL. L. pr. 3.H. pr. 5.00, p. HL. Peren. Aangev. 98 HL. verk. 92 HL. L. pr./ 3.—, p. HL. 6.00. p. HL. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 October 1894. des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Inleiding en VariatiënA. Hesse. 2. Adagio 3. Allegro maestoso.A. Mailly. (a. Cavalleria RnsticanaMascagni. 4 (b. Ave Maria (le Pre'lnde)Ba'h-Gonnod. 5. Alia marciaRheinberger.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2