PREDIKBEURTEN Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 30 No. 86 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. XI Xfe JUS Mi u&k kJ U «O. met AMSTERDAM. abonnementsprijs: yan SATERDAG 27 October 1894. Ned. Vereen, tet bevordering ven Zondagsrust. op Zondag 28 Oct. 1894. TELEPHOONNUMMER A ijk g gif jP(j$§ SsS #">lï TELEPH ON 1SCHE VERBINDING 4ÏÏVEBTEHTIEHUD Per drie maandenf,25.vERbUilJ.Nl: franco p. post ,40. Prijs pep Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die- alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Nam. 2 nre, Ds. van Lennep. Doops bediening, 's Avonds 6 nre, Ds. Hulsman, pred. te Zand voort. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Knottenbelt. 's av. 7 nre, Ds. van Lennep Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Eglise Wallonne. Dis henres, M. Lafon, pasteur a la Haye. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sav. 5 nre, Ds. Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 51/2 nre, Ds. de Vlieg, pred. te Renkum. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Ds. Langhout. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs nre, Godsdienst oefening, Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. Avondmaal. Wijkiokaal Gr. lleiligland 26. Donderdag 's av. 8 nre, de Heer J. Klein. Bijbellezing Gal. 5 13. Ds. Tideman zal Woensdagavond geen les geven. Ds. Knottenbelt bericht, dat tot mede werking aan de „Gezellige Samenkomst voor Mannen", op Zaterdagavond, die gehouden wordt in het Wijkiokaal, Gr. Heiligland 26, zieh voor dezen winter verbonden hebben de volgende Heeren Abr. Bierens de Haan, H. Bremer, Mr. F. R. Crommelin, J. M. Heybrock, J' Klein, Da. J. W. Knottenbelt, Ed. de Lanoy, c. Prins, Mr. B. J. Rasoh, Dr. A. E. van Roijen, D. van der Most van Spijk, Johan Winkler, Andr. J. Winkler. De coliecte, gehouden in de Kerk der Broedergemeente voor de zending in Egypte, heeft opgebracht f 71.15. Ontvangen voor de Chr. school voor on- en minvermogenden f 13.nit het busje van de lidmaten-catechisatie van Ds. Barbas. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Gerth van Kijk. Avondmaal. Nam. 21/2 nre, Ds. Gerth van Kijk, Dankzegging. Woensdag 's av. 7 unr Ds. Gerth van Wijk, Gedenkdag der Hervorming. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk, Voorm. 10 nre, Ds. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Barger. Nam. 2V2 nre, Dt. Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. Kuylman, Woensdagavond 61/2 nre Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds Sluyterman, Pred. te Voorhout. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Keiss. Donderdag 'e av. 8 nre, Ds. Keiss. De Openbaring. Chr. Bewaarschool, Burgwal. Maandag 's av. 8 ure, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 10 1, Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 nre, Ds. Veen. Bijbellezing. Houtrijk en Folanen. Voorm 91/2 nre, Ds. Claassen, Pred. te Uitgeest. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Hulsman. 's Avonds 61/2 nre, geen dienst. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. KRONIEK De Raadszitting van Woensdag was, volgens de agenda, in hoofdzaak gewijd aan de begrooting, doch drie punten gingen vooraf; de beëediging en instal latie van het nieuw aankomende lid, den Heer G. L. van Lennep, die, na de vereischte beloften afgelegd, den ge- lukwensch van den Voorzitter en een handdruk van de Raadsleden ontvangen te hebben, zitting nam. De Heeren Figee en de Clercq van Weel hadden bericht, verhinderd te zijn, de vergadering bjj te wonen, de Heer Van der Steur dat hij deze vergadering niet «enschte bij te wonen. Als ge woonlijk werden de notulen gelezen en goedgekeurd en volgden nog eenige mededeelingen, waarna punt drie in behandeling kwam en wel het Bronge bouw in de Koekamp. Bij de opmeting was nl. aan B. en W. gebleken, dat men den bouw twee meter te veel zuidelijk was begonnen en nu kon wel geëischt worden het reeds bestaande afbreken en te begin nen waar bepaald was, maar alles bij eengenomen wenschten B. en W., op verzoek van de architecten, aan den Raad te vragen of hij geneigd is ander maal eene wijziging in het plan toe te staan en gaven in overweging, hoewel het gebeurde betreurende, een besluit in dien zin te nemen, over welk voor stel de discussies geopend werden, door den Heer 't Hooft, die er op wees, niet te kunnen gelooven, dat commissarissen der Maatschappij geen kennis hadden genomen van het rekest der architec ten. De architecten hebben eene ern stige fout begaanhet gebouw gebracht op eene andere plaats dan waar het behoorde en ook van gepasten eerbied blijkt niets. Zij hebben het publiek be- lang jin hooge mate geschaad en stellen daardoor een gevaarlijk antecedent en B. en W. zijn blijkbaar ook onder dien indruk. De Heer 't Hooft zal tegen stemmen. De Heer Krol wil bevestigen wat de Heer 't Hooft gezegd heeft. Commissarissen hebben van het rekest niets geweten en ook de Heer Tjeenk Willink constateert, dat hierdoor het „Je doe maar" meer en meer in toepassing zal gebracht, worden' De Heer Prins kan zich de veront waardiging der Raadsleden begrijpen en de zijne is door de zaak in dubbele mate opgewekt. Hij heeft de kwestie nauwkeurig onderzocht en het onderzoek heeft zij ne verontwaardiging gekalmeerd. Het is hem gebleken, dat niemand hier ter kwader trouw is geweestmen heeft vergeten, dat de grond waarover men beschikte geen eigendom was. Er was misverstand en te meer omtrent het tot verbetering leidde, wenschte hij gaarne het voorstel aangenomen te zien. Ook bedroeg het verschil slechts één Meter, wat de Voorzitter beantwoordde met de bemerking, dat de fout 1.80 M. bedraagt. Verder is uit een onderhoud met de architecten en den hoofdop zichter der gemeentewerken gebleken, dat de schuld uitsluitend aan de eersten ligt, doch deze hadden zij in hun rekest moeten mededeelen. Het geeft den indruk van voorbedachten rade en er is op onverantwoordelijke wijze gehandeld. Commissarissen zijn onschuldig; door het voorstel niet aan te nemen, zullen onschuldigen getroffen worden. Bij aan neming wordt ook het publiek belang niet geschaad. Als we uw voorstel aannemen, zegt de Heer 't Hooft en het gebouw voltooid is, dan zal het daar staan als eene her innering aan den overmoed van twee architecten en de lakschheid van den Haarlemschen gemeenteraad. De Heer Bijvoet spreekt een bemiddelend woord en de Heer Prins is tot volkomen over tuiging gekomen, dat men werkelijk ter goeder trouw was, wat ook door den Heer de Breuk wordt aangenomen. De architecten hebben hunne fout erkend, ook dat de richtingslijn bij uitmeting 3.21 M. langer is. De heer Stolp heeft niet den indruk dat de architecten geheel op eigen gezag hebben gehandeld. Zij en de ambtenaren hebben aan de fout schuld. Er is verkeerd gehandeld zegt de Heer Sneltjes, de straf is toegediend en genade kome nu in de plaats van recht. Daarom stelt hij nu voor de dis cussies te sluiten en voorstel B. en W. aan te nemen. De Heer Macaré wil echter het volle licht omdat er niets moet blijven han gen, dat tot eenige verdenking zou kun nen leiden, dus een enquête. Het voorstel Sneltjes komt, als niet genoegzaam ondersteund, niet in behan deling. De heer Prins brengt nu ook den naam van den Heer Zocher in het debat. Al het aangevoerde, meent de Heer Willink, staat buiten de zaakde Raad heeft te beslissen of de willekeur goed gekeurd wordt of niet en vindt een glashelder bewijs van volkomen goede trouw gewenscht. Nu echter vraagt de Heer Van Styrum, of op het rekest van de architecten wel eene beslissing kan genomen worden en of aandeelhouders raadsleden niet buiten stemming be- hooren te blijven. Er is gebleken zegt de Voorzitter, dat buiten weten van de ambtenaren van de bepaalde ljjn is afgeweken. De Raad is bevoegd tot laten afbreken. De Heer Macaré licht thans zijn en quête voorstel toe, doch de Voorzitter ziet er het nut niet van in, omdat het plaats gehad hebbende onderzoek vol ledig was, en ook de Heer de Breuk constateert, dat de gemeenteambtenaren geen schuld hebben en acht dus de en quête overbodig. Nu komt een voorstel van den Heer van Styrum om het voorstel van B. en W. aan te vullen met de bepaling van eene boetebetaling van ƒ1000. Voorstel Macaré, enquête, wordt verworpen met 14 tegen 11 stemmen, doch toen een oogenblik later een hef tige woordenstrijd plaats had tusschen den Voorzitter en den Heer Prins in verband met het boetevoorstel van den Heer Van Styrum, begreep ieder, dat Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 lire, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hugenholls, Voorganger der Vrije Gemeente te Amsterdam. Woensdag 's av. 7V2 ure, Vs. de Vries, pred. te Amsterdam. Herinnering aan de Kerkhervorming. Collecte voor de Ned. Gnstaaf Adolf- Vereeniging. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. van Loenen Martinet. Colleote voor de Ned. Gnstaaf Adolf Ver. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Avondmaal, 's Avonds 6 nre Nabetrachting. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. Loggers, Colleote voor Noodlijdende Kerken, 's avond 7 nnr, Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belang. Dinsdagavond 7 unr in 't lokaal voor Chr. belang de Heer Jac. van t Linderhout. OnderwerpWeesinriohting Neerbosch. De Zangvereeniging zal bij deze gele genheid eenige liederen ziDgen. Donderdagavond 71/2 unr Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang. Ds. Loggers.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1