Nieuwsberichten. ■werkelijk eene enquête in den zin van den Heer Macaré dien had kunnen voorkomen. Het voorstel tot sluiting der discus sies werd toen aangenomen met eene meerderheid van 7 stemmen, het boete voorstel met 16 stemmen tegen 6, waarbij 4 buiten stemming en daarna het voorstel B. en W. dus aangevuld met de boete bepaling, met 17 tegen 5 stemmen. Onder al deze agitatie was het 12 ure geworden, maar de tijd is niet ver loren. Er kan uit blijken, dat het niet nakomen der bepalingen van een over eenkomst met een gemeentebestuur ernstige gevolgen kan hebben. Toch komt het ons voor, dat het Raadsbesluit eenzijdig is, omdat het door het opleg gen van boete de architecten als de schuldigen, de eenige schuldigen, treft en de Raad zich door zelfstandig onder zoek had kunnen, behooren, te over tuigen van de onschuld der ambtenaren. Als punt 4 der agenda kwam de begrooting in behandeling. In ons nummer van Dinsdag is reeds eene opgave gedaan van de eindsommen der verschillende Hoofdstukken, zoodat wij ons thans kunnen bepalen tot de wijzi gingen welke de getallen ondergingen en de in deze gehouden beraadslagingen. Natuurlijk kwamen eerst aan de orde de uitgaven. Kosten van Huishoudelijk bestuur vonden geen bezwaar. Bij Hoofdstuk II, kosten van invor dering der plaatselijke belastingen enz. stelden B. en W. voor den havenmeester toe te kennen een vergoeding van 50. voor gemis van een kantoor. Aangeno men. Hoofdstuk III. Kosten onderhoud gemeente-eigendommen, was door de 3e Afd. gevraagd het leelijke gedeelte van den gevel van het Oude Mannenhius aan het oog te onttrekken, door het laten begroeien met klimopplanten. De Heer 't Hooft wenscht, dat B. en W. mogen besluiten ingevolge dien wensch te besluiten, of gevel te veran deren. Nog een paar Heeren voeren er het woord over. B. en W. zullen het mogelijke in deze verrichten. B. en W. vragen 400 voor het vernieuwen van het behang in de kamer van de Burgemeester. De Heer Sneltjes wil dit een jaar uitstellen. De /4Ü0 wordt toegestaan. In de 2e Afd. Wegen, straten, pleinen enz., vonder, enkele leden, dat het voort zetten der bestrating in de Jansstraat met scorial pavers geen aanbeveling verdient; B en W. zijn niet voor dien maatregel. De heer Enschedé zou die steenen niet verkiezen om hun eigenaar dig gladde. De heer de Breuk deelt mede, dat in drukke straten de pavers niet zullen gelegd worden. De heer Macaré vindt toch, dat de Jansstraat nog al druk is en er werkelijk nog paarden vallen. De heer de Breuk antwoort nog, waarna in den zin van B. en W. besloten wordt. Door de le afdeeling was voorgesteld de afsluithekken der draaibruggen van ijzei draad vlechtwerk te voorzien. B. en W. achtten dit niet noodig. De heer Lodewijks wenscht de zaak alsnog in overweging te geven. De heer de Haan vindt voorstel niet afdoende, maar het kan niet anders, wat de Heer de Breuk niet toegeefthij wil het noodige doen om ongelukken te voorkomen, maar de Heer de Kan ter meent, dat het voor komen van ongelukken niet altijd mo gelijk is. De heer Lodewijks wil een voorstel om B. en W. uittenoodigen het noodi ge te doen om ongelukken te voorko men en dit wordt aangenomen. In Kosten voor openbare veiligheid stelt de Heer Sneltjes voor den post van jaarwedden Inspecteurs met ƒ200. te verminderen; ondersteund, komt het in beraadslaging. De Heer v. d. Mersch wenscht te zeggen dat hij met voldoening heeft ge zien, dat de Heer Wolffi an, de Inspecteur van wien sprake is, een verdienstelijk ambtenaar is, wil ook de Heer Keijzer ee ne toelage zal verkrijgen. De Heer Snel tjes wil alleen in buitengewone gevallen buitengewone wegen te bewandelen. De Heer 't Hooft kan met voorstel Sneltjes niet meegaan, omdat men, zoo lang niet het tegendeel gebleken is, men behoort af te gaan op het oordeel van het hoofd der politie. Gaat mee met de uitgaaf van 200. Spreker stelt zich voor, dat stelsel van algemeene verhooging niet het geschikte is en stelt voor eene som beschikbaar te stellen aan het hoofd der politie. De Heer Beijnes wil ook gratificatie voorstellen voor den heer Scherpenhuijsen wegens vijf en twintigjarigen trouwen dienst en het gedurende zes maanden waarnemen van de betrekking van Com missaris van politie. Het voorstel werd niet ondersteund. Den Heer Tjeenk komt het voor or ganieke regeling beter te zijn. De Heer Macaré is het met den Heer 't Hooft eens. Zal vóórstemmen. De Voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers. Het systeem van organieke regeling is niet afdoende. Het voorstel Sneltjes komt in stem ming en wordt verworpen met 4 stem men voor. In de 2e afdeeling wenschten de meeste leden den post: Buitengewone kosten der politie met 200.te verminderen voor tegemoet koming wegens het verbod van kermis wenschen. B. en W. verklaren zich hiertegen. De Heer Beijnes strijdt voor de zwak ken, de agenten der politie. Zet den werkkring van den agent uiteen. Zij verdienen minder dan een zeer gewoon werkman. In gewonen werkkring wordt b.v.b. nachtwerk hooger beloond. Vraagt 1.voor ideren agent meer per week. De Heer 't Hooft beantwoordt. Het punt komt in beraadslaging. De Heer Prins, de diensten der agen ten in aanmerking genomen, vindt de bezoldiging te laag. Acht verhooging werkelijk in het belang der gemeente. De Heer Kruseman wenscht te verne men, of het Dagelijksch bestuur al eens gedacht heeft aan vrij genees- en heel kundige hulp voor de agenten. B. en W. stellen voor op een inge komen adres van Agenten van politie om tractementsverhooging afwijzend te beschikken. De Heer Willink vindt het systeem van belooning verderfelijk. De Voorzitter heeft niet de overtuiging dat verhooging gewenscht is. Bovendien genieten de agenten vrije bovenkleeding. Geneeskundige hulp is nog niet ter sprake gekomen en zal binnen niet te langen tijd met een voorstel komen. De Heer de Kan ter wijst er op, dat het nachtwerk onver mijdelijk is. Voorstel Beijnes wordt ver worpen met 1 stem voor. Het Hoofdstuk werd vervolgens goed gekeurd als was voorgesteld. Bij Hoofdst. IV, Kosten van Onderwijs, wenschte een der leden den post van schoolbibliotheken met 200 te vermin deren en den post voor eereblijken te doen vervallen. B. en W. achtten deze som noodig voor dertien scholen en omtrent het 2e punt. de prijzen niet geheel af te schaffen. De Heer Klein zegt, het geven en verschaffen van lectuur is de taak der ouders. Van particuliere zijde is voor bibliotheken gezorgd. Wil dus met 200 verminderen, en aan de scholen, bezocht door kinderen wier ouders zelf voor lectuur kunnen zorgen, geen geld voor bibliotheken afstaan en dus vier scholen uitsluiten. De Heer Van der Mersch zou het betreuren als de post vermin derd werd. De Heer 't Hooft maakt de opmerking, dat er verschil bestaat tusschen de ouders van leerlingen der openbare scholen en die der bijzondere scholen, welke de Heer Klein op toog heeft; de eerste zijn minder exclusief. De Heer Waller wenscht, dat de zaak meer worde toegelicht, ook door de Commissie van Toezicht. De Heer Krol geeft de verzekering, dat genoemde Commissie de schoolbibliotheken nog altijd even gunstig beoordeelt als vroeger. De Heer Klein wijst er op, dat er geen sprake is van uitsluiting. Trekt de vermindering in. De Heer Klein motiveert verder zijne voordracht tot intrekking post prijzen. Wil den kinderen uit liefde het goede te doen werken en daarom geen prijzen. De Heer 't Hooft wijst er op, dat de menschen nog zoover niet gekomen zijn. De Heer Klein wijst op de, in zijne gezindheid passende, wijze den Heer 't Hooft terecht en wenschte later nog geconstateerd te zien, dat hjj tegen eereblijken en prijzen was. Bij Hoofdstuk VII, kosten voor het armenwezen, opperde Afd. 2 of 15 cents voor ieder recept, gereed gemaakt in de Stads Apotheek voor Instellingen, niet te laag was. B, en W. wenschen nader overleg met Commis sarissen der Apotheek. De Heer Kruseman constateert, dat de kosten voor geneesmiddelen hier zeer laag zijn. De pharmaceutische dienst is hier goedkooper dan elders. De Comm. van Fin. merkt bij Hoofd stuk renten en aflossingen op, dat zij vertrouwt bij de voorziening in de aan legkosten der duinwaterleiding, in over weging zal gegeven worden de leening 1884 te converteeren. B. en W. zullen dit punt ter bestemder tijd in overwe ging nemen. In de le Afdeeling vond de post ijze ren hek om de fontein bestrijdingmen vreesde, door het bedrag toe te staan, den wanstaltigen toestand aldaar te be stendigen. Ook de 2e afdeeling is hier tegen. De Comm. van Financiën daarentegen was met het plan ingenomen. De Heer Sneltjes. Wij hebben ons of verheugd of geërgerd, naarmate men al of niet ingenomen is met de fontein, maar een hek is al een onding, wil dus ƒ600.laten vervallen. De Heer 't Hooft vindt het tegen woordige hekje al veel leelijker dan een dat komen kan. Maar wat wanstaltig is moeten wij trachten te verbeteren. Het hoofddenkbeeld is het beschermen der waterplanten aldaar en voor ƒ600 kan zoo'n hek practisch genoeg gemaakt worden. De Heer Van den Berg wilde ƒ600.ook besparen. De Heer Sneltjes wil de ƒ600.bewaren om ze later beter te gebruiken als wij over meer water kunnen beschikken. De Heer Krol vindt den toestand zoo als die nu is werkelijk onhoudbaar, wil de som dus toestaan. De Heer Tjeenk Willink zou de fontein willen afbreken. De Voorzitter beantwoordt. Toen werd het voorstel om met f 600.te ver minderen aangenomen met 13 tegen 12 stemmen. De heer Bijvoet heeft zich echter bij 't uitbrengen van zijne stem vergist en nu stelt de Heer 't Hooft voor er de 600.— weer op te bren gen. Het reglement van Orde voorziet echter niet in vergissingen, de Voorzitter wenscht dus den Raad te doen beslissen, het voorstel opnieuw aan de orde te brengen. De Heer Willink wil dit niet. In stemming gebracht, besluit de raad het voorstel 't Hooft te verwerpen. De Raad heeft dus bij de uitgaven besloten tot eene vermindering van 600. en eene verhooging van450. Alzoo tot eene vermindering van*ƒ150. Bij de Ontvangsten stelden B. en W. voor den post tienden, cijnzen en erf pachten met 200.te verhoogen. Aan genomen. Bij het artikel belasting op tooneel- vertooningen, een post waarvoor niets was uitgetrokken, stelt een der leden voor 5% te heffen van de bruto ont vangsten van tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden, doch dit vond geen bijval. B. en W. kunnen met dit voorstel niet meegaan. Het kwam niet in behandeling. Bij de posten tollen en straatgelden werd voorgesteld de tol Kleverlaan te doen vervallen. B. en W. achtten dit ongewenscht en kwam mede niet in behandeling. Bij het geraamde betreffende bijdragen van particulieren in gemeentewerken was in de Comm. van Financiën de vraag gedaan, of het niet wenschelijk is bij het overnemen van straten door de gemeente, de eigenaars de geheele som in plaats van 75% in de kosten van aanleg betalen. B. en W. stellen voor deze zaak niet bij begrooting, maar afzonderlijk te behandelen. De Inkomsten vonden voor 't overige goedkeuring. De inkomsten ondergaan nu eene vermeerdering van 200 en bedra gen dus1158945.46s De uitgaven beloopen.1158501.21s Zoodat het waarschijnlijk batig saldo is444.25 HAARLEM 26 October 1891. De Haarlemsche Bachvereeniging zal haar eerste concert geven op Dins dag 11 December met medewerking van het orkest uit het concertgebouw te Amsterdam onder de leiding van den heer W. Kes, en den beroemden pia nist Eugen d' Albert. Bij een der vol gende concerten zal Prof. Joachem uit Berlijn als soloviolist optreden. De tweede en laatste voorstelling van Madame Sans-Gêne door de Konin klijke Vereeniging. Het Nederlandsch Tooneel was uitstekend bezocht en ook nu toonde het publiek zich zeer inge nomen met deze goed verzorgde op voering. Algemeen wordt de opmerking ge maakt dat ons Schouwburglokaal op het stuk van luchtverversching veel te wen schen overlaat; als het gebouw goed gevuld is is de temperatuur zeer hoog. Men vraagt of de directie in dit gebrek niet zou kunnen voorzien. In de barak in het St. Elisabeths Gasthuis alhier is opgenomen een door trekkende reiziger genaamd Nicolas, komende uit Luik, via Amsterdam, lij dende aan Cholera Asiatica." Zijne vrouw en drie kinderen die hem ver gezelden, zijn tijdelijk huisvesting ver leend in eene aan de gemeente in huur toebehoorende woning op het terrein de Phoenix. De lijder bevindt zich redelijk wel. Onder onze Israëlietische stadge- nooten zijn vele armen, wat voor het Israëlitisch Armbestuur een voortduren de bron van zorg oplevert. Zeker willen onze stadgenooten ook deze nooddruf- tigen wel eens goed gedenken, als het Armbestuur aanstaanden Dinsdag bij hen aanklopt? om eene gift voor de jaarlijksche turf'colleete. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19 Oct. A. Oudshoorn en N. Blonk. 21 Oct. B. Blankwater en G. de Rooij. T. Heijman en M. E. Waleveld. S. Hoekstra en P. J. Louws. -- C. Yerdonk en A. Mertens. J. J. Krop en J. Lieuwes. O. van Lierop en J.W. Pieters. J. Leuven en M. Bierboom. C. Kooijman en P. M. Nieuwenkuis. L. H. C. Jansen en A. E. Tijd gaat. J. B. Heemskerk en A. van Opzeeland. W. Jongepier en A. Harmsen. A. J. van der Horst en A. Winge- laar. P. H. C. Willemse en A. M. H. van der Hulst. C. J. Langenhagen en P. W. J. Brak. 25 Oct. W. J. A. de Witt Huberts en C. P. M. L. Vollmer.J. A. Noëen A. W. van Koten. GETROUWD. 23 Oct. J. L. Roest en G. M. A. Comajta. 24 Oct. C. Beilsckmidt en J. J. Nijgh. D.van Eek en C. J. Vermeulen. P. P. Kramer en M. E. Toornent. J. Hulsebosch en M.J. Zwarter. W. J.van der Meeren K. Maarsen. P. Willemse en A. Bos. D. van Kampen en M. J. Pistoor.P. Drommel en A. Elbertsen. GEBOORTEN. 18 Oct. S. A. Belterman geb. Richter z. S. A. Rijbroek geb. van Velthuijsen z. G. van Mierlo geb. Wijnhoud z. C. D. Geene- vasen geb. Okkerman d. A.van den Ban geb. Kater d. 19 Oct. H. M. van Buuren geb. Geerlings z. J. A. G. Hommes geb. Meerman d. A. Kok geb. Verboeven z. 20 Oct. A. C. Wiebes geb. Boerrigter d. Mvan der Nesse geb. Esckerich d. 21 Oct. W. van der Bel geb. Blankert d. A. van der Nieuwen- buijzen geb. van der Meer d.H. deWeers geb. Kipperman d. N. M. Doosjes geb. Skepard z. A. Knijnsberg geb. Wijnands d. S. van Prank geb. Transman z. 22 Oct. J. M.. C. Manen! geb. van den Boom d. A. P. Martens geb. Mulder z. C. Hoebe geb. van. Opzeeland z, A. J. Huibers geb. Lucas d. 23 Oct. H. Oerlemans geb. Klooster d. J Aghina geb. Spijkman z. 24 Oct. A. van Nes geb. Bleeker d. A. M. O. de Bont geb. Rnis d. M. Bogaart geb. van Aste d. (levenl.) 25 Oct. M. Smit geb. van Dokkum d. M. Zijp geb. de Jong d. (levenl.) OVERLEDEN. 18 Oct. F. Zalm 12 m. z. L. Raamstraat. 19 Oct. W. P. Mikkers 19 j. Zijlvest. 20Oct. C. T. Koot 08 j. M. v. Heemskerkstraat. F. Prinsen 46 j. WA ppelaarsteeg. G. M. Heu perman 15 m. d. Amsterdamsche vaart. A. Wijnkoop 73 j. L. Vlamingstraat. 21 Oct. P. Diktus f.6 j. Rozestraat. 22 Oct. C. Wol- beer 60 j. Wilhelminastraat. 23 Oct. M. E. Veen Straatjes 39 j. Olieslagerslaan. 240ot. F. A. Koppen 1 m. z. Spaarnwouderstraat. LAATSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 28 Oct. des namid dags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Haarlemsehe Schutterij Marsch. Kriens. 2. Ouverture OberonWeber. 3. Grande Fantasie sur des Mo tifs de 1' opera FaustGounod. 4. Ouverture Si j'etais RoiAdam. 5. Intermezzo de F opera Caval- leria RasticanaMascagne. 6. Tausend uud Einen Nacht Wal serStrauss. 7. Divertissement EspagnoleDessormes. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 30 Oot. 1894, des namiddags van. 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie op! -Ein Feate Burg'MFink. 2. Andante nit de 4e Symphonie.Mendelssohn, 3. Allearo nit de SonateO. Dienel. 4ConsolationLiszt. 6. Aria: Und ob die WolkeWeber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2