HAARL Wereldkroniek, PREDIKBEURTEN No. 33 Eerste Blad. No. 90 (Jitgave van DE ERVEN L00SJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. van ZATERDAG 10 November l894. Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 11 Nov. 1894. ."nn.iii-, :in"" TELEPHOONNUMMEK 14-4-. TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Ooet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Yoorm. 10 nre, Da. Boog. Nam. 2 nre, Da. Veen. Doopsbediening. ""s Av. 6 nre, Da. A. ter Baar Romeny pred. te Middelbnrg. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Sicaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Maandag 's av. 6 nre, Ds. Sicaan. Openbare cateehisatie. Matth. 20 29. Woensdag 's av. 7 nre, Ds. Knottenbelt Lokaal in de Oranjestraat. iav. 8 ure, Ds. Veen. Bijbellezing. Wijklokaal Gr. Heiligland 26. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. Boog. Bijbellezing Gal. 6 1. De collecte, gehouden op Zondag 4 Nov. aan de deuren der kerken voor de Doe- tinchemsche Stichtingen, heeft opgebracht de som van f 121.47%. Ds. Knottenbelt ontving met hartelijken dank van N. S. f 1.voor de zending. Ds. Swaan bericht, dat hij verhinderd is Maandagavond ten 7 nre catechisatie te houden. Ds. Barbas ontving met dankzegging voor de Chr. school voor on- en min vermogenden, door D. S. van N. N. f 1. en „penningske der weduwe" 2.50. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Gerth van Wijk Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Eglise Wallonne. Dix henres, M. S. J. Ricliard pasteur a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 ure, Ds. Bulder Woensdag 'e av. 8 ure, Ds. Langhout. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5yg ure, Ds. Vrolijk pred. te Scheveoingen. .Donderdag 's av. 8 ure, Ds. Gispen, pred. te Amsterdam. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, 's av. 5V2 ure, Godsdienst oefening. Donderdag 'e av. 8 ure, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Avondmaal. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Barger. Nam. 2i/2 ure, Ds. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Nam. 21/3 ure, Da. Doopsbediening. Woensdagavond 61/2 ure Ds. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Boog, Pred. te Voorschoten. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. 'e AvoBds 61/2 ure, Da Helper Sesbrugger. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, Ds. de Vries. Dankzegging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. Oort, Hoogl. te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Chr. Bewaarschool, Burgwal. 'e av. 8 ure, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 10 23, Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, Ds. van K/den, Pred. te Heemskerk. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. van Lennep, Pred. te Haarlem. Velsen Voorm. 10 ure, Ds. Loggers, Avondmaal, 's Avonds 7 uur lokaal voor Chr. belang de Heer If esseldijk van YmuileD. 'savons 7 nar op de Heide de Heer B. van Zweden. Dinsdagavond 7y3 unr op de Heide Da Loggers en Ds. van Zweden. Dondagavond 7y2 uur Bijbellezing in 't lokaal voor Chr belang Ds. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Bulsman. s Avonds 61/2 ure, Ds. Bulsman. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. N ieu wsbenchten. HAARLEM 9 November 1894 De eerste opvoering van de oor spronkelijke, Nederlandsche Opera van Richard Hol, Uit de Branding, had "Woensdagavond plaats in onzen schouw burg door de Nederlandsche Opera, directie C. van der Linden. De zaal was goed bezet, een bewijs, dat men op prijs stelde een Nederland sche compositie op Nederlandschen tekst, van Mejuffrouw Boddaert, door Neder landsche artisten te hooren. De plaats der handeling, het Scheve- ningsche strand. Een schip in nood bij hevigen storm. Pogingen om uit te komen met de reddingsboot, te vergeefs. Het vruchtelooze werk wordt aangezien door den Scheveningschen matroos Gerrit, niet tot de bemanning der boot behooren- de, want hij is uitgestooten. Hij heeft eens als stuurman bij eene redding de bemanning van een in nood verkeerend schip doen ten gronde gaanhij was toen beschonken. Na dien tijd heeft hij niet meer gedronken, doch het berouw verteert hem. Eén houdt hem staande, het is Jerlina, eene visschersdochter. Hare liefde tot Gerrit geeft hem moed om bij dezen schipbreuk zijne schande uit te wisschen. De redding gelukt, maar Gerrit, hoewel nog levend aan land gekomen, schiet er het leven bij in. Doch het dubbele doel is bereikt; Gerrit was uit de branding. Hoewel op prijs stellende de werkelijk schoone uitvoering van het werk, ligt over het geheel een zekere matheid, door het onderbreken der handeling met interludia, te lang dan dat de personen die ruimten kunnen aanvullen door stil spel; er zijn oogenblikken dat men werkelijk met zich zelf verlegen is. 't Is of de componist heeft vergeten, dat er menschenlevens op het spel staan. De wijze van uitdrukking der visschers, hieraan ergere men zich niet; dat zij dit doen in mooi Nederlandsch kon niet anders, dat zij dit soms doen in termen verre boven hunne sfeer, nu, eene dich teres heeft eene andere gedachtengang dan een visscherdorp-bevolking, maar het doel wordt bereikt. Dat de artisten onder zulke omstan digheden een zware taak hebben, lijdt geen twijfel en dat het den Heer Orelio en Mejuffrouw Kempees gelukte op verschillende punten veel schoons, soms veel treffends te genieten te geven, pleit voor hunne alzijdige capaciteit. De her haalde terugroeping bewees, dat men met de opvoering van Uit de Branding zeer tevreden was. Paljas, een werk van een hedendaag- schen componist, Leoncavallo, werd na de pauze opgevoerd. Het doet een blik slaan in het leven van een rondreizend kermistroepje. Nedda, de echtgenoote van Paljas, wordt achtervolgd door de liefdesbetuigingen van een tooneelspeler, tot den troep behoorende, maar zij beantwoordt die met zweepslapen, wat den haat van den getroffene in die mate opwekt, dat hij zich wreekt, door den echtgenoot in kennis te stellen van eene minnarij van Nedda meteen jongen hoer. Op een plein is een kermistent opge slagen, waarvoor de dorpelingen zich ver dringen. Trots den gespannen toestand, bestaande in den boezem van den troep, neemt het spel een aanvang, dat te meer treffend is, omdat de zielstoestanden der verschillende executanten er geheel mede in overeenstemming zijn. Zoo doende wordt het spel werkelijkheid; Nedda valt als het offer harer trouwe loosheid, der wraak van den afgewezen minnaar en het rechtvaardigheidsgevoel van Paljas, terwijl tevens de begunstigde minnaar er het leven bij liet. In de titelrol trad de Heer Pauwels op, de Heer Orelio als de tooneelspeler, Mevrouw Dirkx—van der Weghe als Nedda. Wij stellen dit drietal hoog. Pauwels drukt den hartstocht edel uit, waartoe zijn uitnemend mooi tenorgeluid krachtig medewerkt. In het tweede bedrijf was zijn spel meesterlijk. Het lied van Paljas „Lach dan Paljasso" was een stukje kunst van hooge waarde. De proloog, door Orelio, trok zeer de aandacht door de soberheid der voor dracht. Telkens geeft deze artist trekjes te zien, welke wijzen op ernstig kunst- streven, dat den naam van Van der Lindens gezelschap ten goede komt. Met hooge ingenomenheid ontving het publiek Nedda's Vogelenlied. Me vrouw Dirkx toonde zich hier geheel de nauwgezette zangeres. De koren waren flink ingestudeerd, de eenheid liet op een paar plaatsen te wenschen over, doch meer en meer bemerkt men een streven, om de koren te doen medewerken in de handeling. Een woord van lof aan het orkest. Dat in de introductie van het tweede bedrijf de violen niet rein in stem ming waren, schrijve men toe aan de warmte in de zaal. Bij het mooie unison, was echter de stemming volkomen rein. De opmerking, dat het orchest onder danig behoort te zijn, naarmate de stern- middelen van den zanger is zeker niet te gewaagd. Den Heer Van der Linden dank voor deze goed verzorgde opvoering. Het publiek betoonde zich zeer tevreden. Wij ontvangen eene opgave van eene serie concerten, welke dezen winter in de sociëteit Vereeniging door het strijkorkest van het Gemeentelijk Mu ziekkorps, onder de leiding van den heer Kriens, voor de leden en hunne dames zullen gegeven worden. De orga nisatie dezer concerten belooft uit een muzikaal oogpunt zeer veel en mag als eene degelijke schadeloosstelling worden aangemerkt voor de tuinconcerten, welke men dezen zomer tengevolge der ver bouwing heeft moeten ontberen. De datums der uitvoeringen en de mede werkende solisten laten wij hier volgen. 28 November; mejuffrouw Kindier, pianiste uit Rotterdam en mejuffrouw Helfrich, concertzangeres uit Parijs. 9 Januari 1895; mej. Joh. Stuifsand, concertzangeres uit Rotterdam en de heer H. W. Hofmeester, solo violist uit Amsterdam. 23 Januaride heer Johan Smit uit Gent, Solo-violist. 6 Februari; mej. Chr. Veltman,pia niste van Amsterdam en de heer Jos. Orelio. 6 Maart; mej. Anna Kappel, concert zangeres uit den Haag en de heer Anton Bouman, Solo-Violoncellist uit Berlijn. 27 MaartMej. Chr. Mouton, pianiste uit den Haag en de heer Arnold Spoel, Bariton-zanger uit den Haag.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1