FLORIHE, SéonwbnrgJansweg Sociëteit „Vereeniging" TotNutvan'tAlgemeen. KOOKSCHOOL. Privaatlessen ADVERTËNTIEN. Tooneelclub MULTATULI. Zondag 11 Nov. 1894. ïm van Ha afloop BAL. MAATSCHAPPIJ: Departement Haarlem. Dinsdag 13 November 1894. De fleer8 W. VAN ZüïLM, Nieuwe cursus aanvang Jan. '95. Voor niet-leden der Vereeniging zullen even als vorige winters, des Zondags populaire concerten door hetzelfde orkest worden gegeven. De Heer P. v. Looy, leeraar in het teekenen alhier, wenscht aan zijne Inrichting een cursus te openen voor hen die het lettervak beoefenen, als Calligrafen, Schilders, Litografen Steenhouwers, in het algemeen ten dienste van hen, die meer dan iemand anders eene volledige kennis van de grondvormen der letters bekend behoo- te zijn. Ieder Alphabet bezit zijne grondvor men, d.w.z. een stelsel van rechte of gebogen lijnen, waaruit de afzonderlijke letter zich vormt. Deze te kennen is voor den gebruiker van veel gewicht. Het zal hem behoeden voor de wansmakelijke lettervormem, welke men hier en daar ontmoet en die soms werkelijk onlees baar zijn, meer vreemd dan mooi. Naast dit gewichtig onderdeel der letterafoeelding bekleedt de kunst van samenvoeging in het lettervak eene eerste plaats; sommige letters kunnen niet dan met overleg, met zaakkennis, naast elkaar geplaatst worden wegens de groote openingen welke aldaar ont staan en die mede het oog onaangenaam aandoen. Vervolgens vergt bij gefigureerde letters de aan te brengen schaduw hare rechten. Welke zotheden in deze soms begaan worden, weet ieder, die voor zulke zaken eenig gevoel heeft, terwijl hieruit bovendien blijkt dat, hoewel in onzen tijd sprake mag zijn van voor uitgang op 't gebied van kunstnijverheid, het lettervak niet algemeen door belang hebbenden wordt beoefend, wat nog bovendien blijkt uit geornamenteerde let ters welke zich soms voordoen, en die meer blijk geven van vaardigheid in 't behandelen van penseel of bijtel, dan van kunstzin en stijlkennis. Na het boven aangevoerde zal het duidelijk zijn, dat eene meer bepaalde studie der lettervormen, hunne ver bindingen en ornamentatie voor den beoefenaar van het vak van veel belang is; hem op dien weg met veel zaak kennis te leiden is zeer zeker den Heer P. van Looy uitmuntend toevertrouwd. In eene vereenigde zitting van de beide Genootschappen van Teylers stich ting, heden gehouden, is met den gouden eerepenning bekroond de verhandeling dienende als antwoord op de in 1892 uitgeschreven prijsvraag: „Eene op de gedrukte werken, inzon derheid op de onlangs verschenen Do cuments concernant la relation entre le Due d'Anjou et les Pays Bas van de H.H. Muller en Diegerick, en verder op eigen nasporingen in de Archiven be rustend verhaal van den afval der Waalsche gemeenten van de Generale Unie", en waarvan inzender bleek te zijn de Heer Dr. C. H. Th. Bussema- ker, leeraar in het Nederlandsch en de Vaderlandsche geschiedenis aan het gymnasium alhier. De Heer A. van der Veen, Kom mies-verificateur bij 's Rijks Belastingen alhier, is benoemd tot Visiteur, bij de In en Uitvoerrechten te Paramaribo, Ned. West Indië. De Heer Van der Veen is gedurende zijn verblijf alhier algemeen bij den handel, in zake 's Rijks-Belas- tingen bekend om zijne welwillend heid en dienstvaardigheid, en wij twij felen niet of ieder die met hem als zoo danig in aanraking kwam, zal ZED. noode zien vertrekken. In het Museum van Kunstnijver heid zijn a.s. Zondag tentoongesteld de plannen, schetsen en teekeningen, ver vaardigd door den Heer Evert Breman van de gebouwen bestemd voor Oud- Holland, op de te houden tentoonstelling van het Hotelwezen te Amsterdam. Deze afneeldingen zijn sle hts voor één dag tentoongesteldwij raden dus een bezoek ten zeerste aan. Het Koloniaal Museum te Haar lem ontving dezer dagen van Zijne Excellentie den Minister van Koloniën de verzameling fotografische afbeeldin gen van den beroemden Boro Boedoer tempel op Java, op last van de Regeering uitgegeven. Op deze afbeeldingen zijn de episodes uit het leven en de werken van Boeddha voorgesteld, die in tallooze groepen op de terrassen van den tempel zijn uit gehouwen. De Boro Boedoer waarvan door uitgravingen in de laatste jaren thans ook het ondergedeelte is aan het licht gebracht, is gesticht tijdens den bloei van het Hindoesche rijk op Java, waarschijnlijk de 8e of 9e eeuw na Chr. De fotografiën zullen gedurende eenige weken in een der zalen van het Mu seum zijn tentoongesteld. Naar men verneemt, is het middel inspuiting door serum, dezer dagen hier ter stede voor 't eerst toegepast op een kindje van vier jaar, dat aan diphthe- ritus leed. De doctor heeft het genoegen te kun nen verklaren dat het kind behouden is en geheel zal herstellen. In de buitengewone vergadering met dames, van het Haarlemsche Nuts- departement, op aanstaanden Dinsdag, zullen door den Heer W. van Zuylen voorgedragen worden de volgende stuk ken 1. Op audiëntie bij den Minister, karakterbeeld in costuum2. Van Calais naar Dover, vertaling van J. H. M. F.; 3. Den bespottelijk misverstand, van Pier rot 4 Tussc/ien twee stoelen, van J. Meunier; 5. Nieuw Liedeken, „Te brug al binnen de muren, van Brederoö", in het costuum van den Vaandrig6. Wat heb ik een haarpijn!!! van Pierrot; 7. Jeanne iTAio, fragment, van Dr. H. J. A. M. Schaepman8. Bonjour en Adieu, van D. F. van Heyst. Naar men ons mededeelt, geeft de Tooneelclub Multatuli Zondag 11 No- in de schouwburg Het geheim van den waanzinnige. Nadere bijzonderheden ver meldt de advertentie in dit nummer voorkomende. Zaterdag, des namiddags te 5 ure opent de Heer M. D. Spijer zijne slagerij in het lokaal Nassaulaan 10. Woensdag en Donderdag heeft hij zich reeds bij het Haarlemsche publiek geïntroduceerd, door eene ommegang met zijn prachtig slachtvee, terwijl hij thans in achter staande advertentie zijne vleeschprijzen bekend maakt. Woensdag zijn door de politie aangehouden 2 gehuwde vrouwen (zus ters) 25 en 30 jaren, die zich in een manufacturenwinkel in de Koningstraat hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een stuk japonnenstof ter waarde van ruim f 20 De jongste pleegde den dief stal en gaf op straat het gestoleneaan de oudste over. Bij een onderzoek in hunne woningen door de rechercheurs Verkerk en van Halst zijn een groot aan tal gestolen goederen gevonden, alles nieuw o. a. 3 molton dekens, tricot tailles, boezelaars, geweven pantalons. Wollen dassen en kapjes, benevens 20 lombard briefjes van goederen door hen beleend en allen van diefstal afkomstig. Gisteren, Donderdag is nog een derde zuster on gehuwd, aangehouden als medeplichtig aan de verschillende diefstallen. Zij zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem bestaat ge legenheid tot inschrijving van werke- loozen voor vakmannen op Woensdag avonden en losse werklieden op Zater dagavonden telkens van 8 Va tot 9 V2 uur op de Doelen ingang Luitensteeg. Door de Commissie worden de volgende werkeloozen aanbevolen. Timmerlieden, metselaars, schilders, bakker, houtzager en schaver, machinist, touwslager, winkelbediende, schippers knecht, opperlieden, grondwerkers, losse werklieden, een voor kantoorwerk bekend met de moderne talen. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Namens de Commissie, J. HUIZING, waarn. Sec. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2 Nov. G. F. van der Horsten W. P. H. Kuijpers. 7 'Sov. J. Ws&senC. J. Antonisse. D van Norde en P. van Tol. L. J.van Norde en C. van Broekhuizen. J. G. van Looij en G. J. Cliteur. H. G. Klesseren T.F.Bercndrecht. J, N'egrijn en E.J.Snel lens. C. Dolkemade en G. M. Steenken. Jdu Saar en P. J. Kamp. - H. flessels en J. E. van der Markt. J. R. Fransen en J. Hunting. H. Kollaard en N. van der Beek. 8 Nov. H. Hulsebosch en C. J. Hienkens. V. A. Faa-e en JHKorstenbroek. N. R. A. Teeu- wen en A. M. van Kessel. GETROUWD. 2 Nov. J. M. Polman Mooij en J. H. van der Meulen. - 7 Nov. G. Bos en S. Mobron. H. J. Zacb'e en J. Hopkes. B. Blankwater en G. de Rooij. C. Verdonk en A. Mertens. C. van Lierop en J. W. Pieters. J. Leuven en M. Bierboom. L. H. C. Jansen en A. F. Tijdgaat. F. H. C.Willem'e en A. M. H. van der Hulst. W. Jongepier en A. Harmren. S. Hoekstra en P. J. Louws. - - D. Flaschwinkel en H. Houwer. 8 Nov. C. Kooijman en P. M. Nieuwenhuize.n. W. J. A de Witt Huberts en C. F. M. L. Vollmer. T. J. Stotman en en M. M. Geunissen. J. A. Noë en A. W. van Koten. GEBOORTEN. 1 Nov. J. H. Veenstra geb. Reinbartd. H. Mizerus geb Visser d. A. M. van Bem- meleu geb. Wenlbolt z. 2 Nov. H. Voorn geb. Koning 2 z. J. E. M. Horning geb. Dobbe z C. A. van Alpben geb. van Dalsen d. G. M. Bos geb. van Reet z. 8 Nov. T. Veldmeijer geb. Piek z. C. van derVijgb geb. Koelemij d. A. Kuijten geb. Zijlstra d. J. Otger geb. Meijlink z P. M. Kuijken geb. Kenzen d. 4 oiov. A. Borsten peb. van der Sluijs d. J M.. Snoeks geb. van Bcbooten z. 1. G. Heems geb Buddenborg d. E. Sunter geb. Koops d. K. van Gelder geb. Snoeks z. 5 Nov C. M. Kors geb. Spronk z. J. Bruijns geb. van Looij d. Jde Graaf geb. Bouwman z. H. M.. Bak geb Wemmers z. H. J. van Rooij geb. Blokpoel d. 6 Nov. J. van Heugten geb. van Korlaar z. J Hiel geb. Roks d. J. J.van der Steur geb. Guintus d. M. Hazen geb. ten Boom d. H. Wand- scher geb. van den Hoek d. E.F. G. Kletser geb. de Blaauw z. 7 Nov. H. ABieler geb. Perfors d. D. Zuurendonk geb Walstra d. A. J. Busé geb.Verbeek z.M.S. Stuurman geb. Sabelis d. OVERLEDEN. 2 Nov. A. Fiscbel 66 j. Raamvest. A. van Heulen 78 j. Kriekt. A. van Haren 33). Nassaulaan. 3 Nov. A. J. A. Hogeveen 17m. z. Ceciliastraat. G. J. Hengeveld 80 j. Has- selaer-plein. C G.van Batenburg 2 j. z. Hee rensingel. 5 Nov. G. Voorn 2 d. z. Valke- steeg. W.Voorn 3 d. z.Valkesteeg. 7 Nov. H. B. Scboonman 68 j. Ged. Oude Gracbt. N. Molenaar i m. z. Jan Steenstraat. 250.- Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lnre voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een kerkboekje. Een couranten- ganher. Eene sportkar. Eene rozekrans. Een hondenpenning. Een handschoen. Eene ladder. Een paternoster. Een hondje. Een lapje pecal(stof). Een hond. Een hazewindhond. Een vragenboek. Een kruikje. Een boezelaar. Eene portemonnaie met eenig geld. Eene zweep. Een portemonnaie met eenig geld. Een pakje stalen van kant. Een paar kinderlaarsjes. Eene pele- rinejas. Een boek met stalen van behangselpapier. Eenige sleutels. VEEMARKT 7 Nov. 1894. AangevoerdPrijs 4 Koeien f 130.f 170. 22 N. Kalveren 8.s> 14. 24 Schapen 16.i> 20. 4 Paarden 60.- KAASMARKT van 7 Nov. 1894. Verkocht 36 stapels, uitmakende 4563 kazen, wegende 8972 KG. Hoogste prijs peröOkilogr. f 24 50. Sociëteit VEREENIGING," CONCERT op Zaterdag 10 November 1894 des avonds te 8 ure, door het Utrechtsche Muziek corps, onder directie van den heer HüTSCHBN- RUIJTER, met medewerking van Mevrouw NOOR- DEWIER—REüDINGIUS, 's Hage. PROGRAMMA. 1. Onvertnre voor het FestspielL. v. Beethoven. Zur Weihe des Hauses van C. Meise. (Gecomponeerd 1822 voor de opening van het Josephstadler Theater te Weener.) 2. Aria uit -Messias"Handel. 3. Symphonie (Esdur)J. Haydn. cc. Adagio Vivace assai. b. Adagio. c. Menuetto Allegretto. d. Vivace. Openingswoord van den Voorzitter der Soc. Vereeniging." 4. Jubel OuvertureC. M. v. Weber* 5. a. Liebestrau b. Die Mainachtf «„ï.—- c. Wie froh und frisch meini Sinn sich hebt 6. a. Scherzo uit de muziek voor F Mradelsohu J. Shakespeare» M.deum- Barthol(1Vi mernightsdream b. Prélude de DélugeC. Saint Saëns. (De Viool-Solo voor te dragen door den Heer Concertmeester G. Veerman 7. Ouverture vau de opera-Mig non"A. Thomas. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 13 Nov. 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert No. 3 Handel. 2 Andantino.Rheinberger. 3. Trauermarsch aus der Gctter- damineruDg.R. Wagner. 4. Variatien(in As)A. Iiesse. 5. Aria uit 't Oratorium Elias..Mendelssohn. Den leden wordt kennis gegeven dat op Zaterdag 10 Novem ber 1894 de Sociëteit zal zijn gesloten tot 's avonds 61/2 uur als wanneer toegang wordt ver leend tot het Concert; dat in de plaats van twee dames ook vreem delingen voor het Concert kunnen worden geïntroduceerd en dat de nieuwe lokalen ook op Zondag 11 November 1894 te bezichtigen zijn voor hen en hunne dames. (194) HET BESTUUR. Buitengewone Vergade ring met Dames, op des avonds ten acht UUF, in den Nieuwen Schouwburg. van Rotterdam. Voorts znllen de volgende Heeren in den aanstaanden winter eene lezing bonden Op 11 December 1894 de Heer Mr. G. S. BRANDTSMA van Arnhem. Op 15 Januari 1895 de Heer L. SMITH van Amsterdam,. mei medewerking van Mevr. HOLTROP—VAN GELDER. Op 19 Februari 1895 Mejuffrouw A. HEIJBLOM van Rotterdam met medewerking van den Heer L. HÜHN. Op den dag der lezingen zal van 12 3 unr des middags gelegenheid- zijn tot het bespreken van plaatsen a 10 cents de persoon. De leden worden nitgenoodigd. hiervoor hnnne diploma's en dames- kaarten ter afstempeling mede te geven. Kinderen van Leden beneden IS jaar bnnnen toegangkaarten bekomen h ƒ0,50 by De Eeven Loosjes. De dameskaarten znllen dezer dagen aan de leden worden toege zonden, en worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toetreden, nitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penningmeester den Heer P. LOOSJES, Ged. Ondegracht. liet Bestuur: Dr. E. VAN DER VEN, Voorzilter. Mr. H. J. D. D. ENSCHEDÉ, Secretaris. HAARLEMSCHE Aangifte van leerlingen vóór December. Na aanmelding dagelijks voor dames gelegenheid tot middageten. Cursus voor dienstboden Dins dag van 2—4 ure. vakken LAGER ONDERWIJS, bij een Hoofdonderwijzer. Br. fr. onder No. 197 aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2