HAARLEM 30 November 1894 Gelukkig dat in 't leven ebbe en vloed elkaar afwisselen, dat op arbeid rust, op verdriet vreugde, op regen zon neschijn volgtdat na St. Nicolaas eenige dagen van betrekkelijke kalmte komen, anderszou men zich arm koopen. Wie, die wat op zijn hart heeft voor de feesten komt b. v. b. zonder kleerscheuren langs de oudste speelgoe deren- en galanterie winkel, van Wed. De Lange en van Ek in de Groote Houtstraat, of laat niet eens zijne fami lie snoepen bij. Droste, dat eldorado van alles wat houdt van lekkernijen in den fraaisten vorm, waarin de van ouds bekende banketzaak van Hoeksema den laatsten niets toegeeft. Laatst had ik de eer te wijzen op het aardige van goed étaleeren; als ge ge voel hebt voor zoo iets, dan treffe Uwen zin voor 'tschoone het JapanschChi- neesfch magazijn van O. Veth in dezelfde straathoewel moet toegegeven worden, dat zijne artikelen zich tot iets schoons leenen, geef ik 't toch te verbeteren. Een magazijn in dezelfde straat, anders, maar doelmatig uitgestald, wijs ik U bij van Van Vliet, voorheen Hartman. Zóó worden elegante artikelen, graci- euselijk het publiek aangeboden. Ook de fruitwinkel van Ploeg is op den goeden weg om zijne waren aan lokkelijk te doen voorkomen. Een vrucht geschenk, beveelt zich ook wel aan. Ham en vleeschwaren, suikerwerk en mostert, maak daar eens een étalage van, die zich voordoet. J. Veth levert het U. De soort van koopwaar verliest dan het maaltijd-achtige, waar men soms geen tijd heeft om aan te denken in de dagen van soesa, welke 6 December voorafgaan. Regen is onaangenaamremedie tegen die kwaal bestaat er niet, doch evenals men 't doet tegen alle kwalen, stelt men zich in tegenweêr enegoïsten als wij zijn, laadt men den last op iets anders, bjj geldgebrek op den leverancier, bij twist met uw vrouw op de dienstbode en omgekeerd, bij den regen op een parapluie. Komt ge er een koopen bij Spiekerman, pardon, dat ge een stapje terug moet dan wijst de eeuwig druppende waterstraal in de toonkast u op droogblijven, zelfs bij een stortbuitje. Dat die van Vigier ook water houden, weet ik van nabij. Evenals Federmann voor ieder een bril, voor ieder een pijp heeft, heeft Bijleveld voor ieder gat van het fornuis een pan, voor ieder venster een spons, voor iedere keuken een borstel, voor iedere noten- muscaat een raspjeDe Jong, Groote Houtstraat 2, voor iedere hals een boord, voor iederen voet een sok, voor elke hand een handschoen en Meereboer voor elke tong wat lekkers, terwijl de Firma Karthaus op de Groote markt in al het bovengenoemde met uitzondering van sokken en aanverwante artikelen, voor ziet in behoeften van zoo uiteenloo penden aard, dat begin of einde bijna niet te bepalen zijn. Onze tijd eischt licht in de huizen, licht op de straten, licht in de winkels aan deze eischen voldoen mede de ma gazijnen in de Barteljorisstraat. In één adem noem ik Weill, goed uitgestald gezellig geëtaleerd met het nieuwste op verschillend gebied LampPerrymaga- zijn mede goed jen dan is de fruitwin kel van Busé, ook in de Barteljorisstraat, er mede nog om uwe aandacht te vragen. Gaat u op dit punt rechtsom, dan stuit ge onmiddellijk op het fraaie ma gazijn van Dijken. Wat daar wordt aan geboden onnoodig te vermeldenDijken maakt het zelf bekend, maar ik wijs op eene goede rangschikking der goe deren. Een paar huizen verder Drukker, ge- zichtkundige. Weinigj gerucht maakt de winkel, maar op zijn gebied vindt ge er veel, dat werkelijk goed is. Uchtman, Smeestraat, riet- en mand werk-artikelen en nog veel voor étagère of andere versiering; toont ook goeden smaak voor de expositie. Gedurende de laatste twintig jaren begint ook de Kruisstraat een woordje mee te spreken op winkelgebied. Blinkend, glinsterend, twintigvoudig weerkaatsend; de spiegel- en wandver siering-winkel van Smit, met in den toonkast eene massa goedgekozen tegel werkjes, meestal goed uitgevoerd, op den voorgrond. Mogelijk convenieert een aan koop udaar niet, nu, de drieprijzen-bazar is er vlak over, terwijl de een of andere delicatesse uit den ruim voorzienen win kei van Van der Maaren Jansen mede niet te versmaden is. Aan den mooien fruitwinkel van Bee- len, Kruistraat, hoek Ridderstraat, zou men niet zeggen, dat wij al zoo ver in den tijd zijn! Nu even rechts; in de Ridderstraat is meer, bij Huijkman, de nijverheid aan 't woord. En 't zijn niet uitslui tend de gewone hout-artikelen, die hij etaleert en bijna alles wat hij aanbiedt, wordt in zijne werkplaats vervaardigd. Op onze schreden teruggaande langs Kruisstraat is de Krocht. Hoe dat plein tje toch aan dien naam mag gekomen zijn, maar Mauritz de Banketbakker, daar op den hoek van de Groenmarkt zal waarschijnlijk nu althans geen tijd hebben er naar te onderzoeken, want wie zijne waren zóó bekend weet te maken, heeft het druk en is een druk bezoek waard. Onwillekeurig komen we weer in het hart der oude-stad terug. 'N mooie, breede straat, de Zijlstraat Ge weet, er is een goede bloemenwinkel een paradijs voor den liefhebber. Eiken dag wat moois, wat nieuws. Heden de chrysanten, morgen de orchidaën in haar grillige kleuren en vormen, gisteren de rozen en viooltjes. Een huis of wat verder een kinder paradijs 1 Voor de variatie het Pand door, 't is tot vier uur open. Weet u wel, dat het Pand zoo mooi is van bouw en dan het broodwegershuisje, o, neen dat is allang weg en dan de mooie binnen plaats met haar solide bakssteenen bogen en trotsche gewelven. Ge weet zeker wel, dat er nog twee zeer oude gevan genishokken zijn. Doch niet in stem ming om aan barbaarschheden te denken, spoeden we ons naar buiten, het be treurende, dat die cellen niet eens kun nen gebruikt worden voor zulk jong volk, dat soms bijna onze straten on veilig maakt. Werkelijk, een dagje op water en brood werkt zoo gunstig op het gemoedsleven van een onnadenken- den knaap. Wie van jongens houdt, weet dat ze zoo slecht niet zijn. Meestal berekenen zij de gevolgen niet van hun streken. Nu, dit vergeten zelfs mannen met grijze haren soms wel. Waar zijn de tijden gebleven in welke men midden in eene stad zulke bouwerken wrochtte, en tot zulke doeleinden, waar zijn zelfs de dagen toen eene luidruchtige jeugd, daar gedrild werd in handjes op tafel en tot eenigen geestes-arbeidden tijd, toen één meester daar bevel voerde in van gevangenis tot schoollokaal veranderde zalen en die zalen, drie, opgevuld, waren met kinde ren uit den kleinen burgerstand, hon derdtachtig in een lokaal in drie klassen. Heere, HeereHoe is er van de kleine jongens en meisjes nog iets terecht gekomenGelukkig, dat moeder Natuur doch, alweer pardon! Geen herinnerin gen, dan alleen maar, dat we toen zes dienders hadden en of we er bang voor waren Vraagt het dien jongens en zij zullen er bijvoegenJa, voor den dien- dersstok vreesden weanders doodgoede kerels. Maar die stok! Geen herinne ringen echter't Schavot stond toen ook nog op de markt. Wat knepen de knapen, die wat op hun geweten hadden, de oogen dicht als ze dat ding zagen, 't Is weg. Boosdoeners sluiten we tegenwoor dig weg en voeden ze op algemeene kosten. Is 't zoo beter? Geen herinnerin gen Veel verandering. Veel verbetering. Den idealen toestand nog verre! Zie het aan onze Paarlaarsteeg. 'tls nog even nauw als voor vijftig jaar, maar 't is er niet meer zoo donker en zoo stil. 's Avonds is het er thans gezellig en 't verbetert er nog op, sedert een weerbarstige winkel op den hoek van die straat staat plaats te maken voor een nieuwen onder nieuwe condities, onder nieuwe bestemming. Ge zoudt in die nauwe straat stellig geen uitgebreid magazijn van uurwerken zoekentoch is er een, dat van Tholen. Het sleufvormig straatje is nog wel de Anegang niet, maar wat niet is kan worden, doch de laatste spant de kroon nog. Mooie, zelfs kostbare étalages, bij goéde verlichting vindt men er. De Warmoesstraat bezit eene smaakvolle uitstalling van fraaie zaken bij Ver- nout en bg Hommes. Hunne artikelen loopen nogal uiteen, zult U meenen, maar dat lijkt maar zoo. 't Hangt er maar van af waartoe zich Uwe keus bepaalt, 't Zelfde kunt ge ook aanmerken alz ik den banketwinkel van J. Kuipers en van Hogenbijl op de Oude Groenmarkt in één adem noem, maar omdat met St. Nicolaas als zooveel geschiedt, dat anders is dan ander, houdt ge de op merking voor zeiven en vindt ge, dat wat de eerste doet voor 't gehemelte, de laatste doet voor 't gehoor; beiden streelen. Een goed effect maakt ook de galanteriewinkel aan de Riviervisch- markt, die te Haarlem algemeen bekend als »De roode Kat. Hebt gij zwak voor mooie gevels, dan wijs ik U gaarne den heerlijk schoonen gevel van Braakmans banketwinkel in de Damstraat. Wat een impressie maakt zoo'n smaakvol gedenkteeken uit den tijd toen al die mooie koppen en lijsten nog niet als thans uit den gietvorm kwamen. Kijk eens naar dien gevel en dan bij den man die er achter troont en door aanlokkelijk uitstallen U tot koopen noodigt. Ik begrijp, dat U, hoewel ik dankbaar- ben voor Uwe welwillendheid, nu bijna van 't goede te veel zoudt krijgen. Mogelijk doe ik 't Dinsdag nog eens dunnetjes over; anders: Een goede St. Nicolaas Derde uitvoering van Gewijde Muziek Concert van het Symphonie-Orkest van het Gem. Muziekkorps. De eerste der bovengenoemde uit voeringen had Dinsdagavond plaats in de St. Janskerk alhier, onder leiding van den heer E. F. Bruijnsteen. Gelijk men weet, gelukte het den heer Bruijnsteen voor eenige jaren, een klein o capella Koor samen te stellen, waarbij hij zich mocht verheugen in de medewerking van onderscheidene goede vocale krachten. Met ijver en nauwge zetheid werd daarmede de beoefening van gewijde toonwerken in hoofdzaak die der oude meesters aangevangen, in een lokaal van de Muziekschool der afd. Haarlem van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst, daartoe wel willend afgestaan. Dat die oefeningen vruchten afwierpen en uit een muzikaal oogpunt beteekenis mochten erlangen, bewezen de twee uitvoeringen, sedert de oprichting van het Koor gegeven. In niet mindere mate werden zij, die Dinsdag avond in de Janskerk bijeen waren, daarvan overtuigd bij de derde uitvoering. De Heer Bruijnsteen en de da mes en heeren van het Koor hebben daar bij nieuwe lauweren geoogst en veel suc- cès gehad van de toewijding, waarmede zij, voor dit optreden aan de uiterst moeielijke, doch dankbare beoefening der a capella koren hebben deelgenomen. Dat succes kon, uit den aard der uit voering, niet uitgedrukt worden in luid ruchtige toejuichingen, doch heeft zich geheel in overeenstemming met het stille, vredige karakter der voordrachten geopenbaard in het aandachtig toe luisteren der aanwezigen en in het on uitgesproken woord van dank, dat on getwijfeld, bij het verlaten van het kerkgebouw, menig hart vervulde. Het a capella Koor heeft, zoowel bij de mannen- als vrouwenstemmen, zeer mooie geluiden aan te wijzen en onder scheidt zich daardoor door een edelen klank. De samenvloeiing der stemmen getuigt van de vereischte beheersching der stemmen aan de zgde der uivoerenden en werkt mede tot een voortreffelijk ensemble. De wijze waarop de heer Bruynsteen het Koor laat zingen, zijne opvatting en muzikale behandeling van de verschillende nommers vallen, naar onze meening bijzonder te loven en mogen als de kostelijke resultaten be schouwd worden van het streven des heeren Bruijnsteen, om meer en meer in de hooge beteekenis der oude kerk muziek door te dringen. Het programma was, wat de eerste afdeeling betreft, gewijd aan de werken van Palestrina, terwijl de tweede af deeling zich bepaalde tot Orlandus de Lasso. Beide meesters stierven in 1594. Het was eene goede gedachte van het a capella Koor hunne namen samen te brengen op een programma, als eene een voudige hulde aan beider onverganke lijk talent. De tweede uitvoering, waarbij wij eenige oogenblikken willen stilstaan, had Woensdag avond in de concertzaal van de sociëteit Vereeniging plaats. Daarbij was liet strijkorkest van ons Gem. Mu ziekkorps aan het woord. Het programma werd geopend met Beethoven's eerste symphonie. De uitvoering van dit schoone, vriendelijke werk, waarin wel de geniale doch niet de sombere meester van latere jaren te herkennen is, gaf ruimschoots gelegenheid, de verdiensten van het or kest naar waarde te schatten. Wij mee nen, dat in het geheel eene niet onbe langrijke vooruitgang valt waartenemen en deze vooral valt op te merken bij het kwartet. De violen ontwikkelen een mooien klank en geven daarenboven bewijzen van flinke geoefendheid. De contra-bassen en cello's zijn met de violen in overeenstemming; trouwens men weet, dat deze instrumenten in ons orkest door ervaren musici worden bespeeld. De houten-blaasinstrumenten zijn goed en vormen in vereeniging met het kwartet een mooi geheel. Minder wordt dat geheel evenwel, wanneer het koper aanruktdan wordt het oor wel eens minder weldadig aangedaan. Doch, zooals gezegd is, de samenwerking in de symphonie, in de begeleiding en in menig onderdeel van de overige orkest stukken wees op vooruitgang, waarvoor men den ijverigen leider, den heer Kriens hulde mag brengen. De solisten van dit concert waren, mejuffrouw Frida Kindier uit Rotterdam en mejuffrouw Hellfrich uit Parijs. De eerste, nauwelijks de kinderschoe nen ontwassen, deed zich kennen als een zeer ontwikkeld pianiste. Met eene ze kerheid en een achevée. die in den regel aan den jeugdigen leeftijd vreemd zijn, speelde zg het derde piano-concert van Beethoven en eenige stukken van Cho pin, Bach en Liszt. In het midden latend, of niet enkele dezer nommers de krach ten van het jonge meisje te .boven gin gen, mag met bijzondere ingenomenheid over haar spel worden gesproken. Haar muzikaal geheugen en hare vingervaar digheid wekten terecht bewondering. Op verderen leeftijd zullen deze waardeer bare gaven met vrucht dienstbaar kun nen worden gemaakt aan een uiteraard nog rijpere voordracht en mej. Kindier ongetwijfeld eene schoone plaats in de kunstwereld doen veroveren. De zangeres, mejuffrouw Hellfrich moest voor de pianiste heel veel onder doen. Stem en voordracht zijn van zoo weinig beteekenis, dat men werkelijk mag vragen, of het nu wel de moeite waard was, deze dame uit Parijs tot ons te laten overkomenzeer stellig zijn er dichterbij betere zangeressen te vin den. Een paar opmerking wenschen wij in het belang der volgende Kriens-con- certen aan dit schrijven toe te voegen. In de eerste plaats dient er gezorgd te worden voor iemand, die behoorlijk ac compagneert. Dat een van de heeren uit het orkest dit welwillend, zoo goed mogelijk doet, men zal hem er dank baar voor zijn, doch dat is bij een se rieus concert niet voldoende. In de tweede plaats stake men het bedienen onder de uitvoering voor een aandach tig toehoorder is dat geloop door de concertzaal heel hinderlijk, bovendien, Beethoven en bier gaan kwalijk sa men. B. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 4 Dec. 1894, des namiddags van 1—2 uur, door den Heer W. BZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga. No. 6 op den naam Bach. J. S, Bach. 2. OffertoireGuilmant. 3. Sonate No. 1 op: "Sollt ich meinem Gott nicht singen."S. de Lange. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Maestosa vivace. 4. Elaa'a Brautzug zum Munster.R. Wagner. 5. a. Melodie. b. RomanceRubinstein. VEEMARKT 28 Nov. 1894. AangevoerdPrijs 5 Koeien 150.f 170. 17 N. Kalveren 8.14. 26 Schapen t> 14.27. 7 Paarden Gedrukt bg DE ERVEN LOOSJES Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 10