HAARLEMSCH Wereldkroniek, PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Aio. 35 IN o. 96 (Jitqave van DE ERVEN LOOSJÈS, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 1 December tteé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 2 Dec. 1894. Nieuwsberichten TELE PHOONNÜM MER TELEPHON ISC HE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. 's Av. 6 ure, Ds. J. A. Gert/i van Wijle pred. te BeDnebroek. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Veen. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Maandag 'e av. 6 ure, Ds. Veen. Openbare oatechisatie. Matth. 22. Woensdag 's av. 7 nre, Ds. Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Eglise Wallonne. Dix henree, M Pouget, past, a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 'e av. 5 ure, Ds. N. G. Kapteijn, beroepen predte Leerijam. Woensdag 'e av. 8 ure, Ps. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Bevestiging van-Jis. Kot ten, door Ds. Mulderpred. alhier, 'e Av. 51/2 ure, Intreerede van Ds. J'. W. A. Notten. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. Notten. 4 Ridderstraat Voorm. 10 ure, 'b av. 6 ure, Ds. Langhout. Beide beurten colleote voor het suppletie fonds. Christel ij" k Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, 's av. 51/2 ure, Godsdienst oefening. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. J. Schotel pred. te Utrecht. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger *s Avonds 6V2 ure, Ds. Poolman. Kerk derY ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. praandijk. 'sAvonds 6 uré, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. A. P. G. Jorissen, pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Feestelijke herdenking van het 150-jarig bestaan der Broedergemeente te Haarlem. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Met koorzang. Nam. 2 nre, Vrije vergadering, waarin versohillende sprekers zullen optreden. Chr. Bewaarschool, Burgwal. Maandag 's av. 8 nre, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 12 12. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Ds. Veen. Bijbellezing. Wijklokaal Gr. Heiligland 26. Donderdag 's av. 8 ure, Di. Knottenbelt. Bijbellezing l\ These. 1. Ds. Tideman hoopt Maandag zijne lessen te hervatten. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Collecte voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre Geen dienst. Nam. 1 ure, geen Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal- Voorm. 10 Ds. Barger Nam. 21/2 ure, Ds. Barger, Donderdagavond 7 in het Kerkgebouw, lezing over het Cristelijk Onderwijs door Ds. van Noort, pred. te Amsterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Woensdagavond 6V2 ure Ds. Kuylmxn. t Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Baerle, Pred. te Warmond. Doopsbedieuiug. Houtrijk en Folanen. Voorm. 9V2 ure, Ds. Boon. Pred. te Beverwijk. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. van Loenen Martinet. Herdenking van het 50 jarig bestaan der Spaarndam. Voorml 10 ure, Ds. Hoog, Velsen. Zondagmorgen 10 ure Ds. de Jonge van Utrecht,. Zondagavond 7 uur de Heer B. van Zwe den op de Heide. Donderdagavond 7Vs uur Bijbellezing lo kaal Chr. belang De Heer Loggers. Vrijdagavond 71/2 unr Openbare Vergade ring van de Chr. Jongelings Vereen, van Velsen, in 't lokaal op de Heide. Zaterdagavond 71/2 uur Ds. de Jonge van Utrecht. Medeleelingen over Brnssel. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Hulsman. Doopsbediening. 8 Avonds 61/2 ure, Ds. Hulsman. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Tweede Kamer. In de zitting van Don derdag waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Helder, den heer Staalman, ingekomen. De vrucht van het onderzoek dezer stukken was, dat tot toe lating van den heer Staalman werd besloten. Het debat over de Indiesche Begrooting werd in deze zitting voort- gezet. Het eerst was aan 't woord de heer Pijnacker Hordijk, die het zeer betreurde, dat de Min. tegen decentra- lizatie was, en zich zoo sterk had ver klaard tegen de instelling van geweste lijke raden. Hij bleef eene reorganizatie van den Baad van Indië aanbevelen, en verheugde zich, dat de Min. tot betere organizatie der politie wilde medewerkdn. Spreker bleef op bezuiniging aandringen, daar helastingverhooging hoofdzakelijk zou neêrkomen op de inlanders. Wat Lombok betreft, verklaarde hij niet in te zien, dat wij ons met het inwendig bestuur aldaar hadden behoeven in te laten, en hij hoopte, dat de nu geslaagde expeditie niet het zenden van nieuwe expeditieën ten gevolge zou hebben. De heer Pyttersen achtte het hoven allen twijfel verheven, dat de expeditie naar Lombok gerechtvaardigd was wegens de wijze, waarop de Sultan het Nederl. Goevernement had bejegend, diens mis kenning van onze Suzereiniteit, en door den opstand der Sassaks wegens de afpersing der Balieërs en den hongers nood. Deze spreker betoogde tevens, dat de voorbereiding der expeditie voldoende was geweest, daar wij genoegzaam op de hoogte waren. Ten slotte vroeg hij eerbiediging voor de Lomboksche helden, die voor hun vorst met heldenmoed streden, zoodat op hen niet moge toe gepast worden het: „Wee den over wonnenen De Min. van Kol. bleef het behoud van den Raad van Indië ver dedigen, en verzekerde nogmaals ernstig voor te bereiden eene betere organizatie der politie in Indië. Hij zou over de Lombokzaak niet verder spreken, maar verzekerde, steeds krachtig te zullen voorstaan handhaving van ons gezag in Nederl. Indië. Het denkbeeld van invoe ring van het waterrecht bij de irrigatie- werken kon de Min. niet dadelijk toe juichen, daar hij afkeerig is van elke nieuwe direkte belasting voor den inlan der, die kalm indirekte belastingen draagt, maar het meest ontstemd wordt door nieuwe direkte lasten. Omtrent decentralizatie bleef de Min. een nader onderzoek beloven; van de uitkomsten van dat onderzoek zal het af hangen, of hij een wetsontwerp zal indienen. Het algemeen debat werd gesloten. Bij het voortgezet debat over de Indiesche Be grooting antwoordde de Min. op een opmerking van den heer Beelaerts van Blokland, dat herziening der wetgeving in zake den rechtstoestand opzichtens inlandsche Christenen hem zeer ter harte gaat. De heeren Pijnacker Hordijk en Cremer spraken den wensch uit, dat de koperen duiten buiten cirkulatie zouden gebracht worden. De Min. had daartegen ernstig bezwaar, zoowel om de kosten als om politieke redenen. Bij art. 28 pensioenenbesprak de heer van Karnebeek de regeling van de mili taire pensioenen naar het oordeel van den Min. eene moeilijke kwestie: hij zou echter nagaan, of het mogelijk is de Indiesche officieren van eene vroeg tijdige pensioen aanvrage te weerhouden. De heer Bahlmann wees, bij de 4de Af deeling Binnenlandsche Zaken) op de officieel gekonstateerde misbruiken bij de vrije suikerkuituur ten nadeele der inlanders, speciaal in Bezoeki, en beklaag de zich, dat de Goev. Gen. in eene cirkulaire feitelijk partij heeft getrok ken voor de ondernemers. Spreker vroeg, of de Min. die cirkulaire goedkeurt. De Min. van Kol. noemde den inhoud van de vóór zijn optreden uitgevaardigde cirkulaire, waarin niet enkel het belang der bevolking, maar ook dat van de aannemers is in 't oog gehouden. Geen krachtiger tegenstander van misbruiken dan de tegenwoordige Goev. Gen. De heer Bahlmann stelde daarop eene motie voor, waarin wordt aangedrongen op betere handhaving der suikerwet, welke motie later zal worden behandeld. Op eene klacht van deu heer van Alphen over den slechten veterinairen dienst in Indië, antwoordde de Min. met de verzekering, dat, als er onverhoopt eene besmettelijke veeziekte mocht uitbreken, de Reg. niet zal aarzelen maatregelen te nemen. De heer v. Limburg Stirum meende, dat de verwachtingen van den Min. omtrent de koffie-kultuur op Java en den bijslag te optimistiesch zijn. Hij drong er óp aan, dat de Min. zijne belastingplannen omtrent Sumatra's Westkust nog eens nader overwegen, en het advies van den tegenwoordigen Goev. Gen. inwinnen zou. HAARLEM, 30 November 1894. Toen den 29 Maart 1893 Burge meester Iordens afscheid nam van den Gemeenteraad en daarmede van de ge meente Haarlem, wenschte ieder den krachtigen grijsaard nog menig rustig jaar, nu hij Haarlem verliet om zich te 's-Gravenhage te vestigen. Het mocht niet zoo zijn; Dinsdag avond bereikte ons het bericht, dat Mr. Ernst Anthon Iordens, te Deventer ge boren den 31 December 1821, overleden was. Wat burgemeester Iordens voor onze gemeente geweest is, wij herinneren het onswat wij in hem, den volbloed oud liberaal, waardeerden was zijn doortas tendheid in bestuurszaken, maar ook zijn goede wil om bij alle overwegingen steeds het gemeentebelang voor oogen te hebben; zijn tact om bij veel verschil van meening steeds de partijen bijeen te brengenzijne hoffelijke welbespraakt- beidden burgervader die voor ieder een goed woord had, ieder bij name kende, de kleinste bijzonderheden in 't geheugen bewaarde, en ze te pas wist te brengen, daar, waar de omstandig heden zulks vorderden. Iordens was een model-magistraat en bovendien een man op wiens gegeven woord men bouwen kon. Zijn heengaan, na een zeven en twingjarige trouwe toewijding aan onze gemeentebelangen deed der burgerij pijn lijk aan, zijn overlijden zal menigeen smartelijk treffen. Zjjne nagedachtenis zal onder ons voortleven. De begrafenis zal plaats hebben Zater dag namiddag, kwart over eenen op het kerkhof alhier. Aan dit nummer is toegevoegd het portret des overledenen, vervaardigd naar een der laatste photografiën.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1