terstaat enz. eenige inlichtingen gegeven had. Daarna is het algemeen debat over de Staatsbegrooting aangevangen. De heer Heemskerk, hopende, dat het Kabinet vóór de verkiezing in 1897 kiesrechtherziening op ruimen grondslag zal geven, ontwikkelde zijne bedenkingen tegen de samenstelling van het ministerie, dat het karakter draagt van een kabinet, dat belangrijke voorzieningen zal uit stellen, en een ministerie is uit den oud-liberalen tijd, in plaats van een koalitie ministerie. Bovendien de rich- ting-Roëll verschilt te veel met de beginselen v. d. Kaay en van Houten, die ook ten aanzien van het kiesrecht minder verzoenend zijn dan de heer Roëll, die voor kiesrechtherziening meer de aangewezen man was dan zijn beide ambtgenooten, die vurige voorstanders zijn van het kapaciteiten-stelsel, dat Spreker verwerpt. Overigens een gelijk tijdige regeling van het provinciaal en gemeentelijk kiesrecht betreurende, acht Spreker den oorsprong van het Kabinet een beletsel voor specifiek liberale her- yormingen. Verder betoogde hij, dat van verbetering van de gemeente-financiën niets kan komen bij gebrek aan geld, en zoolang de gemeentekassen niet ontheven worden van de kosten van het openbaar onderwijs. De eenige politieke taak van Ministeris is dus kiesrechtregeling, behoudens misschien herziening van de personeele belasting. Desniettemin drong Spreker aan op behartiging der ekonomische volksbe langen, met het oog op de klachten van nijverheid en landbouw. Zoo kunnen, beweerde de heer Heemskerk, maatre gelen in het belang der werklieden worden bekostigd uit de meerdere opbrengst eener tarief herziening, en een heffing vaa rechten op granen noemde hij meer bereikbaar dan afschaffing van van grondbelasting: eene geringe brood- prijsverhooging wordt ruim opgewogen door meer werk en loon. Ook dringt Spreker er op aan, dat de Reg. klein grondbezit onder de landbouwbevolking zal bevorderen. Hij betreurde, dat de Reg., behalve de Min. van Kol., koud is voor de geestelijke behoeften der natie. De heer Kerdijk deed scherp uitkomen, dat dit Kabinet is opgetreden voor Kiesrechtherziening en drong aan op toezegging, dat nog in dit zittingjaar eene kiesrechtregeling zou worden in gediend. Hij besprak uitvoerig den fi- nancieelen toestand, dien hij voor de toekomst donker inziet, wegens de steeds toenemende militaire uitgaven met name voor de doode weermiddelen. Spreker berekende, dat de vitgaven voor de defensie-middelen het honderdtal mil joenen ver zal overschrijden, en hij betwijfelde of de Kamer die lasten op de natie zal leggen. Doch, daar gelaten of, trots al dat geld, het doel bereikt wordt, kwam Spreker krachtig op tegen de stuksgewijze oorlogsaanvrage in plaats dat men duidelijk den toestand uiteenzet. Met het oog op de nog noo dige zware offers voor sociaal politieke doeleinden, zag Spreker de financieele toekomst donker in, gezwegen nog van geldelijke teleurstellingen en het ongewenschte om steeds meer uit te geven voor doode weermiddelen, zonder verbetering der levende strijdkrachten. Daarom drong Spreker aan op eene vaste wettelijke regeling der defensie, en wenschte hij, dat in afwachting daarvan, alle nieuwe uitgaven zouden geweigerd worden. HAARLEM 4 December 1894. Nog het een en ander heb ik op mijn geweten, dat er bepaald af moet, wil ik met een onbezwaard hart den grooten feestdag te gemoet gaan. Groote feestdag; bijna zou men 't een nationalen feestdag kunnen noemen. Immers, haast zonder uitzondering neemt ieder er aan deel, Jood en Christen, li beraal en anti-liberaal, heer en knecht, geestelijke en leek, arm en rijk, oud en jong. Nu is de tijd ontegenzeggelijk van veel invloed geweest op de mate der feestviering. Ik zal U eens in her- n nering brengen, hoe St. Nicolaaswas in het burgergezin voor ongeveer een halve eeuw. De 5e December ging kalm zijn gang tot aan den vooravond. Dan kwam va der een uurtje vroeger thuis dan anders. Moeder had het druk genoeg gehad om de kinderen goed warmpjes in te pak ken voor een „kijkje" naar de winkels. Zoo'n wandeling duurde dan tot een uur of half negen. Kwam de familie te huis, dan kwam meestal de ketel met anijsmelk op tafel en men peuzelde de de gekochte zoetigheden op Dan werden de kousen op een goed plekje opgehin- gen en de kinderen naar bed gebracht. Tegen den tijd, dat de jeugd in rust was, haalde moeder hare geschenken voor de kinderen te voorschijn; een paar hand schoenen, een wollen boufante, soms een paar nieuwe schoenen, een gevulde grif- tenkoker of ander schrijfgerjj. Dan werd alles behoorlijk afgepast in mandjes of houten bakjes, er werd een koeken hart, wat suikergoed of zoo iéts bijgelegd. Als dit alles gereed was, gebeurde het nog wel eens, dat de oudjes een straatje om gingen en dan vóór elven naar bed Laat ik er nog bijvoegen, dat in de meeste gezinnen geen strooiende of bang- makende Klaas werd toegelaten't was toch alles al geheimzinnig genoeg voor de kleinen, temeer daar een heilzame schrik voor den boeman in dien tijd nog al druk werd wakker gehouden en menig kinderhoofdje opgevuld was met gedachten aan verschijningen van aller hande bovennatuurlijkheden, doch dit soort bijgeloof beheerschte toen, evenmin als nog wel, uitsluitend de kinderen. De ochtend van den zesden was de kleine wereld al vroeg op, een gegeven sein en het „zoeken," begon, dat meê of tegenviel, naarmate de oude lui hunne inkoopen hadden gedaan. En het kleine volk was dankbaar en tevreden en zet ten hun „zoeken" later nog voort bij verdere familieleden. Het was goed, dat er dien dag geen school werd gehouden zooals men zich herinnere, viel de ver jaardag van Z. M. Koning Willem II samen met den St. Nicolaasdag. De tijden hebben echter den aard van het feest, oorspronkelijk kinderfeest, gewijzigd en zijn de ouderen in den stroom meegesleept, en het is er niet minder aantrekkelijk opgeworden. Men moge nu van overdrijving in deze spre ken, maar zeer stellig kan niemand er eene groote mate van aantrekkelijk heid aan ontzeggen. Onze neringdoenden zijn dan ook van de waarde van het feest ten zeerste bewust. Hun streven is tegen dien tijd goed toegerust te zijn om aan de aan vallen op hunne voorraden het hoofd te kunnen bieden. Reeds een en ander werd hiervan in ons vorig nummer medegedeeld. Zoo ronddrentelende troffen wij nog eene goed gedachte voorstelling in de winkelkast van Prent van den Berg in de Kleine Houtstraat; de Sint wordt daar in een roeibootje door een paar aardige matroosjes binnen de haven gebracht, 't Tafereel lokt kijkers; nu daarmee moet het beginnen. In diezelfde straat, dichter bij de Anegang, is gedurende de laatste weken een magazijn verrezen, waar men van alles kan koopen en niet duur; het is de Nieuwe nickelwinkel. Men zegt, dat een portret een goed feestgeschenk is, dit hangt natuurlijk geheel af van de waarde, die zijn lichtbeeld voor een an der heeft, maar zeker waar is het, dat Van der List op de Parklaan U kan voort helpen, te meer, daar hij weer aan zijne inrichting eene kolossale verbete ring heeft doen maken. Natuurlijk is er nog heel wat af te doen gedurende den Woensdag. Ik wijs U nog even een adres voor speelgoed en goedkoope schrijfbehoeften; het is in de Gierstraat bij Smit en een voor extra extra goede chocolade-letters in de Frankenstraat bij juffrouw Kok. Gedurende de kijkdagen heeft het weer zich tamelijk goed gehouden, beter dan de weerprofeten ons voorspeld hadden. Professor of Doctor Falb heeft 't met zijne kritieke dagen in November mis gehad; de '22e en de25eNovember zijn kalm voorbijgegaan, en we zullen maar hopen, dat de geleerde, die toch blijk baar de atmosfeer goed in de kaart heeft gekeken, de kritieke datums, maar voor zich en de wetenschap wil houdenalle respect voor 's mans bekwaamheden, maar wij weten 't maar liever niet en voornamelijk niet als we wel aan wat anders te denken hebben. Eene zeer kleine gemeente vierde j.l. Zondag een zeer groot feest. Het kerkgebouw der broedergemeente aan de Parklaan was van binnen met groen versierd. De cijfers 1744 en 1894 ter weerszijden van het spreekgestoelte herinnerden ons aan het 150 jarig be staan der thans feestvierende Evang. Broedergemeente. Tusschen deze beide getallen er. boven de spreekplaats hing een sierlijke textplaat, eenvoudig maar - toch schoon, de woorden uit Ps. 344 te lezen gevende. Dezelfde tekst werd door den Eerw. Heer Ds. E. Weiss des morgens in eene feestpredikatie tot onderwerp gekozen, terwijl ZWelEerw. naar aanleiding daarvan de gemeente met hare vrienden in den geest op een berg leidde, van welks top hun een panorama te zien werd gegevente midden van een tijd van modernisme en stjjf orthodoxisme ontstond de Broedergemeente om de wereld het vrije Evangelie te brengen. Spreker herin nerde aan mannen, als Dover, Christiaan David, Spangenberg e. a. Verder hoe de Broedergemeente te Haarlem kwam en de Heer Cohen Stuart uit Utrecht zich gedrongen gevoelde het woord te voeren.Daar de tijd kort was kon alles niet in breede trekken worden mede gedeeld, maar ontving men korte, zaakrij - ke schetsen van een en ander. Beter ging dit des middags ten 2 ure toen Ds. Weiss de geschiedenis der Broederge meente verhaalde. Achtereenvolgens traden nog de volgende sprekers op. Een Duitsche broeder uit Zeist, Prof. Gunning van Leiden, Ds. Hoog en Ds. Mulder van Haarlem, Ds. van der Dussen van Amsterdam en Ds. van Hoogstraten uit den Haag, allen hunne gelukwenschen uitsprekende. Een brief, ingekomen van een broeder die verhinderd was te komen, werd nog voorgelezen, waarna Ds. Moeton van Haarlem deze bijeenkomstmet dankge bed sloot, 's Avonds ten 7 ure werd een liefdemaal gehouden. De twee eerste bijeenkomsten werden opgeluisterd door een zangkoor, dat het feest niet weinigen luister bijzette, door het zingen van eenige schoone liederen. Het feest van het 150 jarig bestaan behoort alzoo weder tot het verleden, en gaarne stemmen wij met de ver schillende sprekers in, waar zij het uit spraken: „Nog vele jaren na dezen!" Zaterdag-middag had op de be graafplaats alhier de teraardebestelling plaats van onzen Oud burgemeester Mr. E. A. Iordens. Een groot getal vrienden en belang stellenden was bijeen, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten terwijl de corporatiën, die vroeger met den Heer Iordens op eenige wijze in betrekking stonden, vertegenwoordigd waren. Op de lijkbaar prijkte een zestal fraaie kransen. De opvolger van den Heer Iordens, de Heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden voerde aan de groeve het woord. Hij herdacht wat burgemeester Iordens voor onze gemeente was geweest, hoe hij Haarlem had zien groeien en bloeien, ook nog na zijn vertrek belangstelling in de Haarlemsche aangelegenheden onverzwakt was gebleven en hoe aan zijn wensch om hier te Haarlem, de stad, waar hij ziine beste krachten ten algemeenen nutte had gegeven, ter ruste gelegd te worden, thans was voldaan. Een »rust zacht na een zegen rijk leven" besloot de korte aangrijpende toespraak, waarna de Oud-wethouder Mr. H. Enschedé, die gedurende vele jaren met den Heer Iordens deel van het gemeentebestuur uitmaakte, mede de voortreffelijke eigenschappen des over ledenen in herinnering bracht. De Heer E. A. Iordens, de zoon des overledenen, dankte, diep getroffen, voor de eer zijn vader bewezen en I hiermede was de droeve plechtigheid afgeloopen. Het zeer talrijk publiek verliet de begraafplaats met het bewustzijn ten grave gebracht te hebben een man aan wien de gemeente dure verplichtingen heeft, een oud-burgemeester, die zijn taak breed opvatte en zoodoende in werkelijkheid was een goed burgervader, i Ter gelegenheid van de benoeming van den heer Dr. C. H. Th. Bussemaker, leeraar aan het gymnasium alhier, tot hoogleeraar te Groningen, werd Maan dagavond ongeveer te 8l/s uur aan den benoemde een serenade gebracht door de leerlingen van het gymnasium. Natuurlijkerwijze trok deze betooging een groot getal belangstellenden en nieuwsgierigen Bij Kon. besluit is vergunning verleend aan de commissie voor eene te Haarlem te houden loterij van een niet bijeengebrachte dameshandwerken en andere voorwerpen jten voordeele der Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen." Het aantal loten zal mogen bedragen 3000, tegen den prijs van /I per lot. Naar men ons mededeelt, bestaat jl ook te Haarlem eene beweging onder de bakkers. Zij wenschen in de eerste plaats een normalen werkdag van twaalf uren en den Zondag vrij. Alleen voor Vrijdag op Zaterdag wenschen zij acht tien uren te werken. Bij de Amsterdamsche bakkerswerk staking is de loonsverhooging eenvoudig verhaald op de verbruikers en men re kent uit dat maar 't kan ook wel laster zijn. De Afdeeling Haarlem van den Volks bond, had Vrijdagavond voor hare leden een feestelijke bijeenkomst georganiseerd een van die bijeenkomsten, welke door de leden zoo gewaardeerd worden. Ter deze gelegenheid trad de letterlievende i Vereeniging J. J. Cremer op met het blijspel Het Zangersfeest van C. von Moser en de klucht Jochum Pezel, naar Fritz Reuter. Als naar gewoonte werden beide too- neelwerken flink afgespeeld en betoonde men zich zeer dankbaar voor de goede opvoering. In de maand November jl. is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 419 personen tegen en 288 personen zonder betaling. Zondag heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den werk man J. Melsen, woonachtig aan de Lange Annastraat, No. l*2a, waarvan de oor- zaak onbekend. Drie wollen dekens zijn verbrand en drie glasruiten door de hitte gesprongen. De brand werd geluk kig ontdekt en docr de bewoners gebluscht. Zondagavond had een 33 jarige bleekersknecht het ongeluk in de Ba- kenessergracht te vallen. Gelukk.g bevonden zich in de nabijheid de hor logemaker T. Kuyte, wonende Anthonie- straat en de smid Steenken, wonende Haasstraat, die na eenige moeite den drenkeling hebben gered. I VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 5 Dec. 1894, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Missive Commissie van Toezicht middelbaar onderwijs toekenning prijzen meisjesschool voor mid delbaar onderwijs. Aanwijzing plaats nieuw te bou wen hulpbureau van politie. 2. Herstemming voorstel B. en W.W. met advies Commissie van Fi nanciën verhuring grond in den Hout aan H. Scholten. 3. Voorstel B. en W.W. wijziging verordening, regelende de in richting der gemeente politie. 4. Id. id. adres bloemisten en tuin- bouwgilde „Elizabeth", afgraving duingronden. 5. Id. id, adres D. Bremer e. a. ver meerdering aantal gravenmakers. 6. Id. id. met advies Commissie van Financiën verschillende adressen wederinhuring gemeente-eigen dommen. 7. Id. id. id. id. adres J. C. P. A. Lanzing en H. C. LouwerseJr., aankoop grond Zijlweg. 8. Id. id. benoeming onderwijzer lste kl. school D. 9. Id. id. bevordering 3 onderwijzers 3e kl. scholen B. C en F. 10. Benoeming curator gymnasium. 11Id. 3 leden Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. 12. Id. Lid Commissie van Toezicht Stedelijk Museum. 13. Id. lid Commissie van deskundigen bedoeld bij art. 40 gas-contract. 14. Verslag opzichter gasverlichting over October j.l. ORGELBESPELING in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 6 Decern oer 1894. des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie EroïcaKübmstedt. 2. Andantino Rheinberger. 3. Sonate No 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso, b Andante tiaoqaillo. 4. Aria uit Figaro's Hochzeit..Mozart. 5. Ave Maria (le Prelude)Bach-Gounod.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2