HAAELllSCfi Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 40 1894. No. 1 (Jitqavc van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zeventiende Jaargang 144. met AMSTERDAM. ZATERDAG 5 Januari Nerf. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TELEPHOONNUMMER TELEPHON 1SCHE VERBINDINS ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke uommers S centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe 'nkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. 7*1894 is achter ons; leve 1895! zeg gen wij met een kleine variant op het spreekwoord nit den tijd toen Frankrijk geregeerd werd door koningen. Leve 1895! het brenge gelukvrede, overeenstemming omtrent de groote vraagstukken van onzen tijd, vooruit gang op zedelijk gebied, doch bovenal de rustige stemming, eigen aan den mensch, die weet wat hij wil, omdat zijn streven in de goede richting is, zonder voorbij te zien wat 1894 goeds en minder aangenaams bracht, maar dankbaar de erfenis aanvaardt, die dat jaar naliet en waarvan onze plicht ge biedt die zonder voorbehoud te aan vaarden, opbouwende, voltooiende wat er voor vatbaar is, doch ook met ge paste zelfbeheersehing het verkeerde, het minder goede, terugbrengende tot een minimumdit te doen in Staat, in Gemeente, in Kerk, maar in de eerste plaats in het gezin, omdat daar de grondslag wordt gelegd voor het volks geluk. Het afgeloopen jaar was in vele op zichten een merkwaardig jaar; in de eerste plaats wenschgn wij na te gaan, wat het ons gaf, wat het achter liet Onze Gemeenteraad onderging niet veel verandering. Door het bedanken van Mr. II. Enschedé als wethouder werd in 't laatst van Maart in deze vaca ture voorzien door de benoeming van den Heer J. de Breuk als zoodanig. Algemeen vond deze keuze instemming. Moge de werkkracht van den toen be noemde blijken opgewassen te zijn tegen de gewichtige werkzaamheden die in 1895 hem te wachten staan. Den 28 Mei verloor onze Raad in Thr. J. W. M. van de Poll een alge meen geacht lid. In October werd in de vacature voorzien door de verkiezing van den lieer G. L. van Lennep, Deze verkiezing had heel wat gemoederen in beweging gebracht. Reeds in Juni proclameerde de Burgerkiesvereeniging tot haren kandidaat den Heer W. J. A. van de Kamp. Deze kandidatuur had kans van slagen; de kandidaat was lid van het kermis-comite en als zoodanig kon hij rekenen op den steun van hen, die de kermis op den ouden voet wensch- ten hersteld te zien, terwijl er nog sprake was van eene kiezersgroep, welke die verkiezing zon steunen bij wijze van protest tegen wat men noemde te hooge uitgaven. Vijf dagen voor de verkiezing stelde „Vooruitgang" haren kandidaat, den Heer G. L. van Lennep. Op den verkiezingsdag beschikte men over vijf kandidaten. Twaalfhonderd van de ne gen en twintig kiezers kwamen op, uit slag: Herstemming tusschen Van de Kamp en Van Lennep. Bij de herstem ming bleven o, algemeen kiesrecht slechts de helft der kiezers weg. De heer Van Lennep werd gekozen. Onder de belangrijke verrichtingen van den Raad in 1894 noemen wij de invoering van eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen. De gevolgen van deze daad, welke den middenstand ten goede komt, laten zich nog niet overzien. Om hare werking na te gaan, behoort het jaar vijf a zes maanden ouder te zijn, doch de verwachting is niet sterk gespannen en het beste blijft men hopen, temeer daar de belasting druk met uitzicht op Waterverschaf- fing van gemeentewege, Sluisvergroo- ting, Burgerschool bouw en wie weet wat meer, eer zal toe- dan afnemen. Jn Februari werd besloten tot den bouw van een brug over den Kinder huissingel, met eene bijdrage van tien duizend gulden van belanghebbenden ter verbinding van het "Westelijk kwar tier der gemeente met de binnenstad. Het beste bewijs voor de doelmatigheid van dien bouw blijkt uit het ruime ge bruik. Voor eene nieuwe Stads-Apotheek, dienstig om te voorzien in een uitge- breiden dienst, werden de fondsen aan gewezen. Eene regeling betreffende het vijf en driejarig M. O. werd getroffen en hoewel men 't niet eens kon worden over de plaats, waar 't nieuwe gebouw dier stichting zou verrijzen, kwam de Raad overeen hiertoe niet het Wilsons- plein zou bestemmen. Welk terrein de Raad zal aanwijzen; onbekend! Den len Mei werd de 'kostelooze school Lr. F in gebruik gesteld en dat ook voorstanders van Bijzonder Onder wijs niet stil zaten bleek uit het feit, dat op den Burgwal eene Chr. Bewaar school en in Augustus de R. K. St. Jozefsschool, Heerensingel geopend werd. In 't laatst van Mei stond de Raad voor een moeielijke vraag. Het betrof den duur der kermis. Een zeer groot getal neringdoenden kon zich niet neerleggen bij een kermis, die korter duurde dan van Maandag tot Maandag, omdat. allerhande belangen dit eischten, waar tegenover stond eene strooming, die in krimping of afschaffing in haar schild voerde. De Raad kwam toen terug op haar besluit van ruim een jaar vroeger en besloot in den geest van hen, die de meening waren toegedaan, dat de ker- mismaandag in nauw verband stond met den bloei van de neringdoenden en het geluk van den werkenden stand en zelfs toen in Augustus de cholera dreigde, kon do Raad niet besluiten het nieuw ingenomen standpunt prijs te geven. Een der Instellingen, die gedurende 1894 telkens en telkens van zich deed spreken was de Wilhelmina-bron en hare aankleve, het Brongebouw. In Februari had de inwijding plaats van hare nieuwe installatie in de Haarlem mermeer. Door tusschenkomst der pers werd voor de zooveelste maal het pu bliek in herinnering gebracht de groote herstellende kracht van het staalwater en de wijze waarop de exploitatie plaats had, terwijl middelerwijl onderhande lingen geopend waren tot het in erf pacht bekomen van terrein tot stichting van een Brongebouw, welke in 't laatst van Augustus leidden tot de goedkeuring van het bouwplan, waarna de aanbe steding plaats had voor de som van ongeveer honderd en drie duizend gul den, en de bouw werd aangevangen. Doch er onstond verschil van meening over de plaatsing in verband met het desbetreffende Raadsbesluit. De Raad besloot, als bemiddelings maatregel, den „overmoedigen" architecten eene geld boete op te leggen, in plaats van zich door geheel zelfstandig onderzoek op de hoogte te stellen. Zooals men weet, werd de straf aanvaard, zij het ook onder protest, en dit protest leidde tot dat, waarmede men had behooren te beginnentot eene Raadscommisssie van onderzoek. De tijd zal 't resultaat doen kennen. Dan zal 't publiek kunnen oordeelen of het Brongebouw daar staan zal als getuige „van den overmoed van twee architekten", of van iets anders, doch in elk geval zal het er zijn als een ge- denkteeken voor de mannen op wiens initiatief eene poging werd gewaagd tot meerderen bloei van de gemeente Haar lem. In April vierde een stille in den lande haar Eeuwfeest. Het was de Volksbibliotheek, in 1794 opgericht door het Haarlemsche Nutsdepartement. Hon derd jaren lang was zij onder toene- menden bloei werkzaam aan volksver lichting en volksgeluk; wie wijst op zulk een verleden? In dezelfde maand genoot onze ge meente de eer van een bezoek van H.H. M.M. onze Koninginnen, als bewijs van H.D. hooge belangstelling in eenvan Haarlems bronnen van bestaan, de bloem bollencultuur. En geheel Haarlem ge voelde zich gelukkig, dat, niettegenstaan - de de politieke dampkring in die dagen zuivering eischte, H.M. zich in de eerste plaats boven de partijen wist te plaatsen en inmiddels Hare aandacht wijdde aan een onderdeel der volkswelvaart. Wat had plaats gehad In de Tweede Kamer was het kieswetontwerp- Tak gevallen en Kamerontbinding, op welke wijze dan ook verkregen, was er het gevolg van. Protest- en Sympathie-mee tings waren niet van de luchtvoor of tegen Tak werd de leus. De natie besliste tegen Tak, doch te Haarlem had de verkiezing een eigen aardig verloop. Twee kandidaten, de Heeren Farneombe Sanders en Jhr. Roëll, de één vóór de ander tegen Tak, stonden gereed om onze gemeente te gaan vertegenwoordigen op het Binnen hof. Tegen Tak Jhr. Roëll-, werd met eene meerderheid van 143 stemmen ge kozen, doch daar de gekozene voor een ander district opteerde, werd de Heer Karnebeek de tegenkandidaat van Farn eombe Sanders en bij de thans noodige vrije stemming keerde Haarlem tot zijne oude liefde terng en koos den Oud-af gevaardigde. De wegblijvers bij de eerste verkiezing hebben hem bij de tweede de overwinning bezorgd. Ons overzicht zou niet volledig zijn als niet in herinnering ware gebracht de sombere Novemberdag waarop Haarlem geschaard stond aan de groeve van den man, aans wiens initiatief onze gemeente veel te danken had, onzen waardigen Oud-burgemeester Jordens. Hij rust in onzen bodem, zijn aandenken zal bij ons in zegening bljjven. Wenden wij onzen blik buiten de grenzen, dan denken wij aan ons Insu- linde, aan Lombok, aan de mannen die, na droeve dagen van verraad, niet despereerden en zich door hun dapper heid een onverwelkbare lauwerkroon vlochten. Eere den mannen, die onder zulke hachlijke omstandigheden wisten te handelen! De hulde, de bewondering van tijdgenoot en nazaat hebben die helden zich weten te verzekeren. Heer lijk wordt de natie hierin voorgegaan door hare vertegenwoordigers. Met innigen weemoed denkt het va derland terug aan de ontelbare, gesla gen wonden, aan de stroomen bloeds, veroorzaakt door den krijg, al is die ook gevoerd in den naam der mensche- lijkheid. Met bloedend hart denken wij aan de menschenlevens in 's levens opgang afgesneden. Slechts de gedachte dat het misschien niet anders kon, kan ons in het onvermijdelijke doen berusten, doch de glorie is duur gekocht. De tijd zal leeren of zij te duur werd verworven. In ons werelddeel bleef de vrede on gestoord, ondanks de neiging om zich in vredestrijd te prepareeren voor den oorlog, eene neiging die waarschijnlijk blijken zal, de financieele krachten der volkeren te boven te gaan, maar te verwachten is, dat men te laat tot de overtuiging zal komen, dat niet elke nabuur een vijand is. In de Fransche, Duitsche en Belgi sche Kamer der volksvertegenwoordi ging deden zich in de laatste weken tooneelen van wanorde voor, veroor zaakt door de partijleden, die hervor ming der maatschappelijke toestanden denken te verkrijgen door omwerping van het bestaande, in plaats van den natuurlijken weg tot het betere, stap voets, schui vend,niet schuifelendte bevorderen. De geschiedenis leert, dat bestaande toestandener zijn minder goedeslechts door taaie volharding, langzaam aan, gewijzigd worden, en dat verzet tegen dit voorschrift aan- prikkelt tot tegenverzet, waarin hij het onderspit delft, die door gewelddadig ingrjjpen tegen de praktijk des levens zondigt. Een verblijdend teeken des tijds is het streven naar de verbetering van den maatschappelijken toestand der vrouw. "Wie de beteekenis verstaat van den in vloed der vrouw op het gezin, wie in ziet dat daar de uitvoerende macht in de eerste plaats bij haar berust, en dus in niet geringe mate de toekomst in hare hand ligt, zal dit streven zich ten plicht maken. De onmondigheid, de staat van machteloosheid, staat het initiatief in den weg en nieuwe rech ten leiden tot nieuwe plichten. Doch steeds gedenke men ook hier: Lang zaam gaat zeker. Buiten Europa is een hardnekkige strijd, tusschen China en Japan, nog verre van uitgevochten, en in het al gemeen maakt het Japansche leger, door zijne uitstekende organisatie, zijne voor beeldige krijgstucht, maar ook door zijn stoutmoedig voorttrekken, een goeden indruk. Vredesonderhandelingen worden slepende gehouden, naar men meent omdat China zijn voordeel zoekt in een winterveldtocht, waartegen de Jdpanner niet opgewassen geacht wordt. China bedoelt dus uitputting van zijn vijand en dej jverwachting bestaat, dat alleen

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1