heid in het licht van 'tgeen de heer Drucker wenschte, en wees den heer Kerdijk op de moeilijkheid van het vinden van een geschikt terrein. De geheele begrooting van Hoofdst. IX werd aangenomen zonder stemming. Hoofdst. X (Kolonieèn) was toen aan de orde. Er werd algemeen debat gevoerd. De 11 eerste artikelen werden goedgekeurd. Bij de begrooting voor Suriname, die Zaterdag het eerst aan de orde was, hield de heer Kerdijk een scherp pleidooi over het vervoer der Javaansche Koelies naar Suriname op de Voorwaarts van de Maatschappij Nederlanddie gepaard ging met groote sterfte en ziekten, ten gevolge van onvoldoende inrichting en ruimte, bedorven voedsel en slechte ver pleging. De schuld ligt, volgens Spre ker bij den Kapitein en den geneesheer, maar ook bij de Maatschappij Nederland de Nederl. Handelmaatschappij en bij den Goeverneur Generaal. Spreker vroeg, of de Min. ook nagegaan had, of vervolging hier mogelijk was, nn of aan de Maatsch. Nederland de vracht niet kon worden onthouden. De heeren Bool, de Ras en Pijttersen gaven verschillende werken tot bevordering van den bloei van Suriname; o. a. word aangedrongen op verbetering van het lot der ambtenaren. De heer Pijnappel achtte de Kamer niet in staat, de strafwaardigheid van het koeli-vervoer met de Voorwaarts te be- oordeelen, daar er een epidemie aan boord heerschte, zoowel onder de land verhuizers als onder de equipage. Wel was voorziening noodig, ferwijl ook gelet moest worden op de uitrusting der Javanen en op de keuze van valiede personen. De Min. van Kol. betreurde zeer het gebeurde met de Voorwaarts doch schreef dit niet toe aan de schuld van den een of ander, doch aan de om standigheid van de vertraging in het ver trek, waardoor de uitzending geschiedde op een verkeerd tijdstip. Betreurenswaar dige omstandigheden hebben den toe stand veroorzaakt. Het schip was zee waardig en behoorlijk uitgerust. De G'oeverneur-Generaal zal voortaan de route voorschrijven en aan boord een ambtenaar plaatsen voor het toezicht op de koelies. Bizondere bepalingen zul len voor het vervoer naar Suriname worden gemaakt. De heer Cremer meende, dat er wel tekortkomingen zijn gepleegd, maar dat geen schuld aan bepaalde personen ten laste kan worden gelegd. Uitzending van kleine troepen koelis meende hjj te moeten aanbevelen. De Min. hield tegenover den heer Kerdijk vol, dat de zaak hoogst betreurenswaar dig is, doch geen schande kan heeten. De heer F. Mackay beval den Min. het belang van het onderwijs der Moravie- sche Broeders aan. De heer Pijttersen trok het amendement betreffende een inrichting voor lepra-lqders in Suriname in. De Begrooting voor Suriname, Hoofdst. X Koloni-enen XI onvoor ziene uitgavender Staatsbegrooting, en en de Middelen wet werden aangenomen. Tengevolge van de verlaging van het totaal met 6 ton is de som voor uit gifte van schatkistbiljetten met dat be drag verminderd. De Kamer is geschei den tot nadere bijeenroeping, Indien de wet op de heffing van vervoerrechten bij terugkomst rijp is voor behandeling, zal zij het eerst aan de orde worden gesteld. Koningin Victoria kan niet gereed komen met de benoeming van een hof poëet. Ook hier is de politiek in 't spel. De dichter Swinburne zou volgens de regelen der capaciteit het eerst in aanmerking komen, maar deze begaafde dichter heeft in vroegere tijden wel eens in zijrie verzen meer demokratiesche gevoelens uitgepakt, dan goed was in de oogen der koningin en der regeering en daarom meent men, dat hij niet zal benoemd worden. Alfred Austin is de tweede ernstige kandidaat; hij heeft zich reeds enkele malen verdienstelijk gemaakt, door het bezingen van vorstelijke huwelijken en geboorten en het gevoelen bestaat, dat dit hem vrij wel afgaat, hoewel hij bij Swinburne achterstaat, terwijl ook 's mans politieke overtuiging hem niet in den weg staat. De verwachting bestaat, dat in deze belangrijke zaak spoedig de noodige overeenstemming tusschen kroon en regeering zal tot stand komen en men hoopt, dat het heilig dichtvuur van den benoemde alsdan niet te zeer zal uitgebluscht worden door den glans der hooge positie. De betrekking van hofpoëet is een onbezoldigd ambt. Tusschen Argentyne en Chili is weer wat gaande, thans over de grensregeling. Natuurlijk ontstaat hieruit een oorlog. Reeds heeft de Argentijnsche republiek de noodige sommen beschikbaar gesteld tot aanschaffing van oorlogsmaterieel. Hoe de kosten gedekt zullen worden? Waarschijnlijk door het leengrage, win- zieke Europa, dat evenmin als elk ander werelddeel, er zoo nauw op zietof de bron der inkomsten rein is, of dat de bodem misschien, wat de dichtheid betreft, te wenscher. overlaat. De Fransche kapitein Dreyfus, schul dig verklaard aan het verkoopen van legergeheimen, is gedegradeerd en van voor het front van het leger weggejaagd. Dit laatste gedeelte van het vonnis is maar eene ceremonie, want hij wordt naar Caledonië verbannen en hiertoe dient men hem eerst weer op te vangen. Potarko I is de naam des konings van den onafhankelijken Congostaat. Naar dien de Belgische koning deze waardig heid bekleedt verwarre, men Leopold li niet met Potarko I. Nu gaan er geruch ten, dat de Congostaat ten dienste van België zal geanexeerd worden, en dat in Februari de zaak in de Kamers zal gebracht worden. De Belgen zijn met het bezit der Congo zeer in hun schik meermalen gaven zij hiervan blijk, ook bij de tentoonstelling te Antwerpen, waar het Con galeezen-park van vroeg tot laat, bij zonneschijn en regen door duizenden werd aangestaard. Bedacht men ook, dat dit Zondags Con galeezen waren; geciviliseerde, gedresseerde? Van den ChinaJapan oorlog weinig nieuws. Steeds trekt Japan voorwaarts, steeds komen berichten in van groote verslapping van krijgstucht bij de Chi- neezen. Werkelijk zullen eerstdaags de vredesonderhandelingen aanvangen, al tijd als de Chineezen met de hun eigen sluwheid niet een middel vinden om de zaak slepende te houden. Bij de laatsten heeft eene verwisseling plaats gehad van legeraanvoerders. Of dit grooter kans op welslagen geeft zal de ondervinding moeten leeren. Bij den componist Leoncavallo is eene nieuwe opera in bewerking, eigenlijk meer een ballet. Zij heeft tot titel Reinecke en is ontleend aan den Reinaert de vos. Dit dieren-ballet zalteWeenen het eerst worden opgevoerd, doch eenig begrip, omtrent de wijze waarop Leon cavallo zijne beren, zwijnen en tijgers zal laten huppelen zóó, dat het be schaafde publiek er vrede mee kan heb ben, kan men zich nog niet vormen. Vroege huwelijken zijn reeds meer malen is er op gewezen een der oorzaken van den maatschappelijken nood. De wet staat ze niet in den weg, slechts de publieke opinie is ertegen; de wet om erger kwaad te voorkomen. Een verblijdend verschijnsel is, dat thans eene werkliedenvereeniging eene christelijke aan haar gevoelen uiting geeft en wel in afkeurenden zin, hoewel zeer zeker de middellen om tot beter toestand te geraken, niet de volle sympathie der jeugdige huwbaren zal wegdragen. Zij wil de kinderen aansporen tot spaarzaamheid en vlijt, ze wijzen op hunne aanstaande verplichtingen; het kroegloopen tegengaan door ze des avonds voor tien uur te doen thuis komen;de ouders doen beschikken over het loon der kinderen en zelfs aan meerderjari gen voor het einde van het dienstjaar geen voorschot op het loon worde uit gekeerd, en dan nog eenige bepalingen, die zeker heel mooi klinken, maar. slechts in toepassing gebracht kunnen worden door ideaal-ouders van ideaal- kinderen, dienende of werkzaam zijnde in ideaal gezinnen, waar de hoogste belangen der dienstboden en jonge werklieden door niemand of door niets worden voorbij gezien, wat wel eens niet het geval is. Er is een tijd geweest, dat de belan gen van baas en knecht één waren, tusschen hen een band vormende, die aanleiding gaf tot onderlinge waardee ring. Die tijd schijnt voorbij, die toe stand schijnt nog slechts sporadisch voor te komen. Aan wie de schuld? Vroeger hartelijke deelneming in eikaars wel en wee, thans volslagen onbekendheid met eikaars streven en pogen. 1 Gedurende 1894 werden 3856 zonder middel van bestaan zijnde vreemdelin gen over de grenzen gebracht. Dat is meer dan tien per dag. HAARLEM 8 Januari 1895. ELECTRICITE1T voor vei lichting en beweegkracht is een eisch des tijds. In onze gemeente is tot verschaffing ervan eene coöperatieve Maatschappij opgericht. Een kapitaal van twee ton wordt hiertoe noodig ge acht. Het voorloopig comité zal zich tot den Gemeenteraad richten met een verzoek om de noodige kabels in ge meentegrond te mogen leggen, alsmede om het gebouw van het oude postkan toor in erfpacht te bekomen. Aan de gemeente wordt het recht gewaarborgd ten allen tijde de electrische fabriek tegen den kostenden prijs over te nemen. Reeds is het twintigste deel der aan- deelen geplaatst. In hoeverre de vereischte vergunning al of niet zal verleend worden, hangt natuurlijk samen met allerhande plan nen, welke het gemeentebestuur zal kunnen hebben, omtrent eigen exploi tatie van gas- en electriciteitsfabriek, en even natuurlijk is het, datdefinan- cieele kant der zaak niet in de laatste plaats beslissen zal, te meer daar volgens sommiger oordeel onze gemeente met de invoering van het nieuwe be lastingstelsel in een staat van overgang verkeert en een krisis voor de deur staat, welke als alle krisissen in het voor- of in het nadeel der ge meente kan uitvallen, al naarmate de gehechtheid der hoog aangeslagen Haar- lemsche familien voor de plaats hunner inwoning meer of minder bestand is tegen de inkomstenbelastiug. Om die reden is de vraag gesteld of de wenschen der maatschappij te vroeg of te laat aan den Raad worden kenbaar gemaakt. HAALEMSCH GEMENGD KOOR. Maandag, 14 Jan. a. s. geeft de Zang- vereen. H. G. K.. Beschermheer Jhr. Er- nest H. van Loon, Directeur de Heer Chr. P. W. Kriens, haar eerste concert, met medewerking van; Mej. Johanna Stuifsand, Sopraan Rotterdam, Mej. Marie Lüning, Alt, Rotterdam, den Heer T. B. M. Stachelhausen, Tenor Amster dam, den Heer F. H. van Duinen, Bas, Amsterdam. Begeleiding vol orchest Stedelijk Muziekkorps. Opgevoerd worden »Die Kreuzfahrer" en „Erlkönigs Tochter" van Niels W. Gade. De generale repetitie, Zondag 13 Jan. is voor het publiek toegankelijk a 50 Cts. Door de Zangvereeniging van de afdeeling «Haarlem" der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst zijn voor de tweede uitvoering in studie genomen: Has Lied von der Glocke van Max Bruch en Die Walpurgisnacht van Mendelssohn, beide voor Koor, Soli en orkest. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 9 Jan. 1895, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Trekken afdeelingen. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Verzoek ontslag J. H. Brinkman als makelaar. Id. id. S. Voorzanger, onderwij zer 2e klasse le opl. school voor jongens. Adres Cricketclub „Rood en Wit" om ontslag huur van grond in het Fredetikspark. 3. Voorstel B. en W.W. adres Maat schappij tot Expl. van Staalwa- terbronnen, wijziging erfpacht van gronden in het Frederiks- park. 4. Id. id. tot het in gebruik geven van een lokaal der Burgeravondschool aan H. J. de Vries. 5. Id. id. bestrating Saenredamstraat. 6. Id. id. met rapport Commissie van Financiën, wijziging gemeentelij ke begrooting, dienst 1895. 7. Id. id. id. id. adres J. Faber, huur grond Lange Heerenvest voor touw baan. 8. Id. id. id. id. adressen J. C. P. A. Lanzing en H. C. Louwerse Jr., wederinhuring gronden Zijlweg. 9. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer le klasse School F. 10. Id. id. id. onderwijzeres 3e klasse School F. 11. Verslag opzichter Gasverlichting over November jl. 12. Voorstel B. en W.W. lijst aanhan gig gebleven stukken op 31 De cember 1894. 13. Zitiing met gesloten deuren 7— Aan het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem bestaat ge legenheid tot inschrijving van werke- loozen voor vakmannen op Woensdag avonden en losse werklieden op Zater dagavonden telkens van 81/2 tot 91/, uur op de Doelen ingang Luitensteeg. Door de Commissie worden de volgende werkeloozen aanbevolen. Timmerlieden, metselaars, opperlieden, schilders, grofbankwerker, lood en zink- werker, voorslaander, loopknechts, losse werklieden en een voor loop- en schrijf werk, te zamen 70 personen welke ge durende de laatste maand zijn inge schreven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Namens de Commissie J. HUIZING, waarn. Sec. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft van Decem ber 1894, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraagd Brieven. Wed. v. d. Scheer, Amersfoort; J. v. Engelen, Eutke, C. Huisman, Hoekstra, W. Jonker, Wed. L. Kuiper, A. v. Limbeek, C. Meijer, P. van De venter, Scheepers, J. Smits, G. Blankere, allen te Amsterdam; J. H. Nors, J. van Vastenhoven, Den Haag; MRutgers v. d. Loeff, Den Haag; A. Luijff (2 stuks), Veenstra, Goosse, Opstelten en Co., allen te Haarlem; J. Wager, IJ malden Wed. A. P. Hartman, Rozendaal. Briefkaarten. G. Mohringe, Haarlem; A. Teenwen, te f. B. Herli, te P Bnitenlandsche Brieven. C. H. Jense, Gleenwood A. B. Heinsbergen, Kansas City; G. Kroon, San Prancieco; H. L, Delmar, AntwerpenJ. P. E. Smit, Antwerpen M. Tix, DarmstadtJ. Hangar, Essen; Godel, Paris; St. Deni, Paris. STAAT van Aardappelen cn Botermarkt over het jaar 1894. Artikelen Aangev. Verk. 1. pr. h. pr. Boter10415 K.G. 8509 K G. 1.— f 1.70 Biggen8169 at. 7439 st. - 8.— - 16. Schrammen. 4060 st. 3756 st. -6.-25. Aardappelenl7670 H.L. 15987 H.L. 1.20 - 13.60 Appelen 8021 H.L. 2297 H.L. - 2.— - 6.— Peren5408 H.L. 3756 H.L. - 1.—8.— VEEMARKT 2 Jan. 1895. AangevoerdPrijs 18 N. Kalveren 8.f 11. 12 Schapen x> 10.» 26. Sociëteit VEREENI6ING," CONCERT te geven door het strijkorkest van. het gemeentelijk Muziekkorps, Luit.-Directeurt C. P. W. KRIENS, op Woensdag 9 Januari 1895, des avonds te L uur, met medewerking van Mejuffrouw JOHANNA STUIFSAND, Rotterdam (zang) en den Heer HENRY. W. HOFMEESTER solo-violist. Amsterdam. PROGRAMMA. 13e Symphonie Introduction und Allegro agitato, I Scherzo assaï vivace. Adagio cantabile. i Allegro guerriero gnd Fir ale maestoso, f j| 2. Concert-Aria voor zang met V -3 orkestIs 3. Concert voor viool1 S Allegro molto appassionato. 1 Andante. Allegro molto vivace. 4. Ouverture zur "Prometheus".. Beethoven. 5. a. Fruhling '...Max. Stange- b. Poème d'amour .zang J.Massenet. c. Serenade f...S. de Lange. 6Introduction et Rondo capricci- -Saint-Saëns. 7. Ouverture "Guillaume Teil". Rossini. Solo voor violoncel, hoboë en fluit: de Heeren Blazer, Berendes en Schmidt. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 Januari 1895, des namiddag! van 2—3 uur door den Heer W. EZERM AN. PROGRAMMA. 1.Preludium en FngaG. F. Handel. 2. Andante uit de 4e Symphonie.Mendelssohn. 3.Sonate op het Koraal"Sollt'ich meinem Gott nicht siDgen"..S. de Lange. a. Maestoso moderato. b. Andante. c. Finale. 4.Ave MariaSchubert. 5.Duet uit Mendelssohn's Lobgesang.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2