Sterling, en voor al de overige hoofd stukken de heeren Engelberts, Schim- melpenninck v. d. Oye, Wetheim, van Boneval Faure en Kist. De overeenkomst met Pruisen tot verbetering van het grensgedeelte van den Ouden Ysel werd aangenomen met 43 tegen 2 stemmen na bestrijding door den heer van Nispen van Pannerden, wegens onvoldoende in lichting omtrent de peilen. Daarna werd behandeld het ontwerp, toelatende raffi nage van suikers boven 99 pet, met korting van lVs pet. De heer Oodin de Beaufort was er tegen omdat het ont werp enkel de raffinage zal bevorderen van buitenlandsche bizonder beschermde suikers. De heer Rahusen wees op de allerellendigste regeling van den suiker akcijns. Afschaffing ware gewenscht, doch anders entrepót-stelsel, en liefst langs internationale regeling. Indien dit ontwerp de protektie verhoogt, is Spreker bepaald tegen, maar uit het adres van de firma Spakler en Tetterode leest hij het tegendeel. De heer Sassen bestreed krachtig het ontwerp, waar voor volgens hem geen enkele reden bestond. Amsterdam., zeide hij, lijdt aan suikerziekte, zoodat raffinadeurs zeer laag binnenlandsche suikers kunnen koopen, en geen protektie van buiten landsche noodig is. De heer A. Prins zou nu vóór het ontwerp stemmen, daar alle bezwaren van het vorige jaar waren vervallen. Z. i. moeten de belemmeringen voor eene vrije industrie vervallen. Spre ker drong aan op vermindering van akcijns en vermeerdering van konsump- tie. De Min. van Fin. meende, dat de verleden jaar bestaande bezwaren waren vervallen. Het ontwerp bedoelde alléén een fout weg te nemen in de akcijns- wetgeving. De bezwaren berusten alle op vergissingen in aanleiding en gevol gen van het ontwerp, vergissingen om trent fabricage, vergissingen in logika. De Min. constateerde, dat het ontwerp geen vermeerdering van protektie voor de raffinadeurs zal meebrengen, en drong ernstig aan op aanneming van het ontwerp in het belang der suiker industrie. De raffinadeurs mogen niet schatplichtig worden aan de beetwor- telsuikerfabrikanten. Het ontwerp werd aangenomen met 28 tegen 17 stemmen. De zitting der Kamer is verdaagd tot 28 Januari. KNOEIERIJEN IN FRANKRIJK. De Fransclie politie heeft thans weder eenige hooggeplaatste personen in hech tenis genomen, die zich in het beheer der Zuid Fransche spoorweg-Maatschap pij aan knoeierijen hebben schuldig ge maakt. Hieronder bevindt zich de heer Felix Martin, oud directeur der Maat schappij, officier van het legioen van eer en burgemeester van St. Raphael. De heer Martin was de rechterhand van baron Reinach, die bij de ontdek king der Panama schandalen zelfmoord pleegde. Men vreest, dat weder eenige hooge politieke persoonlijkheden in deze nieu we schandaalzaak zijn betrokken. JAPANSCHE ORDE. Naar men zegt, heeft de Mikado de orde van de keizerlijke chrysantemum verleend aan den Duitschen keizer, voor de diensten, door de Duitsche officieren aan het Japansch leger bewezen. Dit bericht klinkt tamelijk onwaar schijnlijk want het is bekend, dat de Japanners trotsch erop zijn, zichzelf in de kunst van het oorlog voeren onder wezen te hebben. Het vervoer der zieke en gewonde Japansche soldaten levert moeilijkheden op, daar de kusten met ijs bezet zijn en de communicatie over zee onmogelijk is. Moekden moet volgens de laatste berichten, aan de grootste regeering- loosheid ten prooi zijn. Herhaaldelijk hebben bloedige gevechten plaats tus- schen de Chineesche en Mandschoesche soldaten. Het garnizoen is in de laatste dagen met 11.000 man versterkt. CZAAR NICOLAAS III EN POLEN. Het schijnt den nieuwen czaar eene behoefte, een eind te maken aan het stelsel van onderdrukking waaraan de niet-slavische bevolking van Rusland nog steeds bloot stond. In de eerste plaats houdt hij thans zijn oog op Polen gevestigd. Terstond na het heengaan van Gourko zijn be velen van St. Petersburg te Warschau in gekomen, waaruit eene tegemoetkoming aan de rechtmatige eischen van het Polonisme ten duidelijkste blijkt. Zoo zullen voortaan de Poolsche op schriften aan de spoorweg-stations, die op last van generaal Gourko waren weg genomen, weder worden hersteld. De personen, die wegens de demonstraties te Vilinskij waren veroordeeld, zullen kwijtschelding van straf ontvangen. EEN TREURIG EINDE. Gedurende eene vroolijke danspartij, die op Kerstavond te Silverlake, in den straat Oregon, gegeven werd, viel een lamp om, waardoor de vloer in brand geraakte. Een ontzettende paniek ont stond onder de vele gasten. Allen snel den naar den eenigen uitgang, die echter zoo smal was, dat een vreeselijk gedrang ontstond. Velen sprongen uit de ramen en allen, die in 't leven ble ven, ontkwamen op deze manier. Zestien personen werden door den sprong ern stig gekwetst. Sommigen zelfs doodelijk. Bij het wegruimen der puinhoopen vond men de verkoolde lichamen van veertig menschen. IN EENE KERK DOODGESCHOTEN. Uit Madrid wordt gemeld dat in de kerk te Puella de Soto, bij Murcia, gedurende de vroegmis een zeer treurig onheil heeft plaats gevonden.- Er heerscht daar het gebruik dat, gedurende het offertorium, eenige schoten worden ge lost. Bij deze gelegenheid kreeg een kind een schot in het hart en de toe stand van 't ongelukkige wezen was van dien aard, dat de geestelijke het de laatste sacrementen moest toedienen, enkele oogenblikken later stierf de gekwetste. Twee andere personen wer den, tengevolge der schoten, zeer ernstig gekwetst. De Chineezen schijnen ten opzichte van de vredesonderhandelingen besloten wel te kunnen berusten in oorlogsschat ting, doch niet in het afstaan van grondgebied. De koning van Korea heeft plechtiglijk doen afkondigen, dat zijn land voortaan van geen ander land meer afhankelijk is. Intusschen nadert het Japansche leger Peking en het zou wel eens kunnen zijn, dat het den Chineezen in hunne hoofdstad de vredesvoorwaarden ging voorschrijven. Zooals men weet, heeft Gladstone zich in den laatsten tijd zeer scherp uitgelaten over de Armenische gruwelen. Dit heeft den sultan van Turkije irl heftigen toorn doen ontbranden, zoo zelfs, dat hij thans geheel anti-Engelsch gestemd is en den Britschen gezant hier van de gevolgen doet ondervinden. Sneeuw, niets dan sneeuw, den gan- schen Zondag. Zoolang het dag was, dwarrelden de zilverige vlokken naar beneden, nu eens voortgejaagd in even wijdige, schuine lijnen, dan eens in een schroefvormige beweging neerkomende, al het onreine van wegen en straten bedekkend. Hoe schoon is zoo'n sneeuw- gezicht. Alle takken bezet met een helder dons, hoe bevallig teekent de sneeuw alle kleine oneffenheden, hoe kantig verlicht doen zich de voorwerpen aan ons oog voor. Wat pret voor de stoeigrage jeugd, zoo'n overvloed van licht en luchtig werpmateriaal. Zie hoe de kleine, vuur- roode handen de stoffe bewerken, be ken de juistheid van den worp. Zij ge nieten, die knapen, in hun verboden spel, te meer aantrekkelijk omdat het verboden is. Tintelend van genot slaan ze de ver kleumde handen ineen om aanstonds de prikkelende kou te vergeten als een nieuw voorwerp tot mikpunt onder hun bereik komt. Niet aangenaam, zoo'n sneeuw-saluut voor ons, ouderen! Waren wij in onze jeugd beter Maar toen was 't nog niet bij artikel zooveel van de algemeene politie-verordening verboden. Wat gieren ze het uit, als er een schot bijna raak wasde mislukte wor pen geven 't meeste genot. Maar ver boden is het eneerbied voor de bepaling, andersmen zou nog mee willen doen, trots grijzende haren en mindere geoefendheid van oog en hand. Wandelaars weinig. Wie uit moet gaat noode te voet of neemt een rijtuig. Arme paarden! Zie ze sjouwen door de ruwe sneeuw. Hoor ze proesten als ze daar met hun dampend lijf staan te wachten tot de visite van het vrachtje is afgeloopen. Hoe leggen ze de ooren in den nek als de onbarmhartige, fijne sneeuw zich verzamelt tusschen de oog kleppen, hoe trekt en trilt het lichaam van den gemoedelijken sloover als de kille noordooster hem langs de flanken strijkt! Wie zich een paardenparadijs voor stelt, denke de sneeuw weg en.... den mensch. Sneeuw en kinderen behooren bijeen tot op zekere hoogte. Het kind heeft er eene uitrusting bij van noode; heele schoenen of goede klompen, dat wil zeggen goede glij klompen, wat afgesleten mogen ze, doch waterdicht moeten ze zijn. Zijn dat alle klompjes? Nu, dan zeggen wij niets. Vraag nu eens niet of het1 kind, dat ge van schoeisel voorziet, zijn sneeuwbal vlak langs Uw oor doet vlie gen; vraag, of 't zoo erg wel gemeend was. Och, zoo'n beetje sneeuw geeft zooveel variatie in 't leven van een kind op klompen. Sjip, sjiep, sjip; 't zijn de musschen. Slechte Zondag, voor de kleine leven maaksters. Alles onder de sneeuw. Al de broodkruimels van Zondag ochtend verscholen onder een handdikke sneeuw laag, waar de brutaalste uit den troep ze niet kan wegpikken. Hoe loerend kijkt het koolzwarte musschenoog naar de deur, waaruit soms een schat van eetwaar hem te gemoet wordt geworpen. Doch, het sneeuwtge waagt U niet buiten. Waar om zoudt ge buiten gaan, üioe teerkost is in Uwe woning. Arme muschte armer naarmate de menschen meer de goede gaven erken nen. De musch zamelt niet op, zij heeft dit niet geleerd. Zij leeft bij den dag, van de hand in de tand. Als de sneeuw is verdwenen, heeft zij Uwe hulp niet meer noodig. Helpt haar door een paar kwade dagen. Menschen helpen, kinderen helpen, musschen helpen, waar moet het heen En terecht vraagt UWie helpt mij Ja, wie! DE STORM EN DEN STRIJENSCIIEN POLDER. Omtrent den toestand van den Strjj- enschen polder, komt nu er enkele dagen zijn verloopen sedert de doorbraak van den zeedijk aan den polder van Strijen, gemeente Poortvliet, het meer en meer aan het licht, welk groot nadeel op Zondag 30 December aan velen is toegebracht. De Strijensche polder, ongeveer 200 gemeten groot, komt bij eiken vloed, als gevolg van de zeedijkbreuk van 75 Meter lengte geheel onder water. In dezen polder bevindt zich het gehucht Strijen, door ongeveer 200 menschen bewoond, voor het meerendeel veldar- beiders, die zich nu in eens van hun have beroofd zien. Op den bewusten Zondagmiddag toch hebben ze in allerijl moeten vluchten, teneide het leven te redden, wat dan ook. dank zij der omstandigheid dat het ongeval nog bij dag plaats had, gelukte. Doch dit is schier alles; hunne huizen staan tot aan de daken in het water en dagelijks worden door de kracht van den vloed meubelen stuk geslagen of bedorven hun winterprovisie is geheel verloren, varkens, kippen, kanarievogels en duiven zijn verdronken. Het tooneel, dat deze polder te aan schouwen geeftishuiveringwekkend maar toch bezienswaardig, duizenden uit het gansche eiland Tholen brengen eenbezoek aan het terrein en waden bij laagwa- ter door de dorpstraat, allerlei voorwer pen, bijv. doode dieren kleeding stukken, bedorven levensmiddelen enz., op hun weg ontmoetende. De Strijensche polder is ingesloten door de zoogenaamden Zuiddijkdeze met boomen beplant, is nu zeedijk ge worden, en met alle kracht is men bezig dien zooveel mogelijk te versterken, door voor de sluizen daarin dammen op te werpen en de boomen daarop at te zagen. Hoogst wenschelijk is hel, dat storm achtig weder nog verscheidene dagen of weken uitblijft, anders zal deze zeedijk het eveneens begeven en dan gaat de geheele Poortvlietsehe polder, met enkele aangrenzende polders, ja ongeveer het halve eiland onder water. De menschen uit Strijen wonen in de gemeenteschool en de meestoof te Pooitvliet of ook bij vrienden en ken nissen. HAARLEM 15 Jaunari 1895. Naar men ons mededeelt, zullen op 11 Februari de bekende Engelsche Bell- Ringers of Klokkenspelers onder di rectie van Mr. Duncan S. Muller we derom onze stad bezoeken en eene uit voering geven in de muziekzaal der sociëteit „de Kroon". Zooals men weet waren zij ook in 1888 alhier en hadden toen veel succes. Dat hun klokkenspel zij werken met 131 welluidende klok ken een wezenlijk muzikaal genot biedt, is genoegzaam bekend, getuige nog het feit, dat zij meermalen speelden voor de Koningin van Engeland, den Koning van Zweden, van Denemarken en den overleden Tsaar, 't Program hunner uitvoeringen is steeds rijk ge varieerd. Waarschijnlijk zal des namid dags ook eene uitvoering voor kinderen worden gegeven, tegen laag entrée. Aan vele toehoorders zal het den Bell-Ringers zeker niet ontbreken. Op den derden Dinsdag van Juli a.s. moet alhier eene verkiezing plaats heb ben van de Raadsleden, die met Sep tember e.k. aan de beurt van aftreding zijn en wel de heeren: M. A. C. Wal ler, G. L. van Lennep, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Mr. W. A. 't Hooft, M. O. de Kanter, J. Sabelis, Mr. N. Gz Cnoop Koopmans, E. de Lanoy, Johs. de Breuk, J. J. F. Beynes en J. Leupen. De Heeren Jöhs. ter Hoffsteede, G. B. 't Hooft en Mr. J. F. T. van Val kenburg, leden der Prov. Staten van Noord-Polland, moeten mede dit jaar als zoodanig aftreden. De verkiezing moet op den tweeden Dinsdag der maand Mei worden gehouden. Voor het jaar 1895 zijn benoemd tot voorzitter van het college van Cu ratoren van het gymnasium alhier, de heer Mr. N. G. Cnoop Koopmans en tot secretaris de heer A. G. H. van Gende- ren Storttot voorzitter van de plaatse lijke commissie van toezicht op het la ger onderwijs de heer H. L. Janssen van Raay en tot secretaris de heer P. H. van der Leytot voorzitter van de com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs de lieer P. C. Kool en tot secretaris Jh. H. M. Speelman. Op 1 Januari 1895 bestonden al hier 200 localiteiten waarin met ver gunning sterke drank in 't klein werd verkocht, d. i. 1 op 295 inwoners. Bij het inwerking treden der drankwet op 1 Mei 1881 waren op een bevolking van 40000 zielen hier ongeveer 30O gelegenheden waar sterke drank ver kocht werd, d. i. 1 op 133 inwoners. Volgens de wet mag het maximum aantal vergunningen hier bedragen 118. De heer C. Druyvestein, commies ter provinciale griffie van Noordholland alhier, chef der afd. waterstaat, wegen, spoorwegen, telegrafen, verveeningen, waterschappen, strandvonderij, jachten visscherij, heeft eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. De heer Druy- vesteyn heeft meer dan 40 jaren dienst. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd, voor onbekende personen, gedurende de tweede helft van Decern- ber 1894, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieve». J. Goria te Ter Aa; Iloogerwerf, P. Kos, A. vau Houwelingen, Capit, Mej M. Car bin, Mej. A. Bussman, Abiaa, ailen te Amsterdam; Mej. J. G. Lucas, Mr. M. Rutgers v. d. Loeff, den Haag J. Kom, J. v. Duijn, Ho?, Mej, M. Brams, Haar lem; J. v. Ombergen, Hulst, H. de Wolff, Roert mond; J. de Jongh—Onintns, Rotterdam; H. M. Ie Roux, Utrecht; Mej. C. Toussaiut. Waarden- burg; Wed. D. Willemsen, Zwolle; D. Schoken te? Briefkaarten. Wed. L. Jobs, J. Steenbergen, J. v. Hoevert, C. v. d. Stok, Amsterdam; Mej. v. Lierde, Ilea Haag; Mej. Lotje, A. Hantgraaf, Haarlem; Mej. van Zante, Mej. M. Schiek, Rotterdam; Bruinalda, te ORGELBESPELING ill de Qroote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Januari 1895, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1. FantasieWorp. 2. Andante uit 't Viool-concert... Mendelssohn. 3. Sonate No. 2J.A.v.Eijken. a. Allegro con brio. b. Adagio. c. Finale. 4. Intermezzo uit Cavallena rusticana. Mascagni. 5. Fluit-concert le deelRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2