HAARL SCE Eerste Blad. (Jitgave van OE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zeventiende .(aargang 144. van WOENSDAG 23 Januari 1895. Nieuwsberichten. £So 6 TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advèrtentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen by De erven Loosjes, te Haarlem. Bibliotheek (Internationale) dl. 4/5 (Socia- lisme 2 dln)iug. 1.25 BERRINGTON B. A. (BERJ. J.) Prac- tisch Engelsch Leerboek.ing. 1.25 Christelijke Zangen. Twintig liederen voor gemengd koor, met begei. van orgel of piano. Woorden van M. Weersma, Mu ziek van H. P. Steenhuis. Partit. met begeling. 160 Het werk der liefde. Tijdschrift onder redactie van Dr. J. J. P. Valeton. Ie jaarg. Januari p. j- 1.50 LEVY (Mr. J A.) Kinderbescherming en ouderlijke macht. Verslag uitgebracht aan den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik. (Met aanteekeningen) ing. .75 Natuur (De) 15e jaargang. Afl. 1. p. c. - 5.20 Buitenlandsche nieuw vereohenen werken. Kritik (Die) Wochenschau des öffentli- cken Lebeas. 2e Jahrg. Jan. '95.ing. MARTIN (PROF. K.) Geologische Stu diën iiber Nederl. West-lndiën, anf Grund eigener Untersuchungsreisen. Mit 4 Co'. Karten, 4 Tafeln u. 41 Holzschnit- tening. »12.50 VIETOR (W,) Die Anssprache des Schrift- deutscbenÏDg. 1.05 GESENIUS (W.) Hebraisches und Ara- maisches Handwörterbach über das Alte 'testament. 12e Aufl..ing. 9.75 LEUBE (Dr. W. v.) Speciele Diagnose der inneren Krankheiten. Bd Iing. 6.50 RUBNER (Prof. Dr. MAX) e. a. Drei Vortrage aus dem Gebiete der Hygiene. ing 130 GAUTIER (Dr. L M.) Les Champig nons, considérés dans leurs rapports avec la médecine, l'hygiène publique et privée, Pagriculture et l'industrie. Avec 16 planches Chromolitliograpbiée3.ing. 9.90 MARTIN (M. L.) Diagnostic bactério'o- giqiie de la Diphtérie et traitementde cette maladie par le serum antitoxique. ing. .55 LOTI (PIERRE) Le deserting. 1.90 ROD (EDOUARD.) Les Roches blanches. ing. 1.90 Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes -.35 Kinder-Matinée. Mejuffrouw Cath. van Rennes uit Utrecht heeft Zondag middag met hare kinder-matinée bijzonder veel succes gehad. In de ruime bovenzaal van de sociëteit Vereeniging bleef geen plaatsje onbezet, velen moesten zelfs teleurge steld terugkeeren door gebrek aan plaats. Dat het auditorium hoofdzakelijk uit kinderen zou bestaan, mocht worden verwacht, toch waren ook vele ouderen aanwezig om deelgenoot te zijn van het alleraardigst genot, dat de voordrachten ongetwijfeld zouden verschaffen. Wie het meest hebben genoten, de kinderen ot de ouderen, wagen wij niet te be slissen, doch opnieuw hebben zeker de laatsten al de aantrekkelijkheid gevoeld, die er schuilt in het eenvoudige kinder lied. Uit de onderscheidene bundeltjes kinderzangen, door haar in het licht gegeven, had mejuffrouw van Rennes een twaalftal samengelezen, waarmede zij het eerste deel van het programma vulde. De inhoud van deze versjes ligt onder het begrip van de kleinen, waar voor zij bestemd zijnzij hebben een nobele strekking en zullen in de kringen, waar ze gezongen worden, het kinder hart heen leiden in de richting van het goede. Mej. van Rennes kiest met zorg en met goeden smaak de teksten voor hare liederen. Uit het volle, rijke kinder leven geeft zij den kinderen, wat der kinderen is, zonder daarbij het ernstige, vermanende woord te versmaden. De muzikale bewerking is meestal in goede overeenstemming met den in houd der gedichtjes. Alles klinkt onge zocht en natuurlijk, prettig of ernstig, al naarmate het woord daartoe aan leiding biedt. Met de goede stemmidde- len, waarover de componiste beschikt en hare voortreffelijke voordracht wist zij de eigenaardige schoonheden in het voordeeligst licht te stellen. Bij herhaling mogen wij de aandacht van hen, die zoeken naar mooie kinderlie deren, vestigen op de werkjes van mej. van Rennes. "In liet tweede deel vond men gele genheid, mej. van Rennes te leeren ken nen, als uitnemend vertelster. Aan het klavier gezeten, verhaalde zij de ge schiedenis van een meisje, dat in haar droom naar de muizenwereld gevoerd werd en eenige oogenblikken onder de vroolijke springers mocht doorbrengen. De muzikale illustraties, door mej. van Rennes aan deze vertelling toegevoegd, zijn even geestig, als de wijze, waarop de vertelling zelve door mej. Agatha Snellen is behandeld en opgezet. Waar lijk, de beide dames hebben in deze »vertelling aan het klavier" een werkje geleverd, dat een plaatsje mag vragen in elk beschaafd gezin, waar liet onge twijfeld aan jeugd en ouderdom genoegen zal verschaffen. Dat de aanwezigen zich Zondag mid dag kostelijk amuseerden, bleek uit het aandachtig toeluisteren en uit het luide applaus, dat mej. van Rennes werd ge schonken. Een jeugdige violist droeg tot afwis seling eenige solo-nummers voor, die bij de kleine toehoorders natuurlijk ook heel wat toejuichingen mochten ver werven. Naar wij vernemen, zal een gedeelte van de opbrengst der matinee bestemd worden voor een liefdadig doel. Met dubbele tevredenheid èn met het oog op de belangstelling, aan haar werk geschonken èn met het oog op de flinke recette, mag mej. van Rennes derhalve aan baareerste optreden in Haarlem terugdenken. B. dochter van den lichtwachter gezien, die zich de kleine attenties van Dirk liet welgevallen, onnadenkend, niet beseffend dat die stoere knaap hier uit de verte aan bad. Dirk zelf gevoelde dat hij eene hope- looze liefde koesterde. Gelukkiger in zijne liefde was de Heer Dolf Reedag. Deze had het meisje ontdekt en kennismaking aangeknoopt. Door een toeval kwam Diik er achter. Eerlijk en rond bracht hij, zij het ook op een eigenaardige manier, zijn medeminnaar aan 't verstand, hoe hij 't meisje had te behandelen, terwijl hij zwoer, hem als 't noodig was van het einde der wereld te zullen opzoeken voor het geval Roosje eenig leed over kwam. Te laat! Reeds was het leed over Roosje gekomen. Verlaten door den min naar,* verstooten door haar vader, vond Roosje een tehuis onder het dak van vrouw Vos, terwijl Dirk zich verhuurde als matroos om hierdoor het kleine gezin aan den Hoek voor gebrek te bewaren, maar tevens om Reedag te zoeken en dien te noodzaken tot hetgeen eer en plicht in deze omstandigheden geboden. En het lot was hem gunstig en te Londen vond hij Reedag en hij voerde hem mede naar het vaderland. De stoomboot strandde in 't gezicht van de haven. Redding was onmogelijk, tenzij iemand der bemanning van't schip zijn leven durfde wagen. Dirk durfde, doch eerst deed hij Reedag zweren zijn plicht jegens Roosje te zullen nakomen. Toen greep hij de boei en de lijn, sprong in de woedende golven, uitgeput en gewond bereikte hij het strand, doch het scheepsvolk was Weten en Werken. De Heer Chappuis van Amersfoort vervulde de spreekbeurt Maandagavond ip 1 Weten en Werken. Den vorigen winter hadden de be zoekers met den Spreker kennis ge maakt; dat die kennismaking gaarne vernieuwd werd bleek uit de opkomst. De Spreker voerde ons naar het westerstrand in den tijd thans ach ter ons toen de Hoek van Holland, de nieuwe waterweg, in wording was, toen eenige keeten de woningen waren voor de vlottend bevolking, werkzaam aan het groote werk. Toen woonde daar in een kleine woning, met haar zoon Dirk, de oude vrouw Vos. Zij dreef eene kleine nering en Dirk, de krachtig gebouwde jongen van vrouw Vos, van beroep visscher, jager, strandjutter, schipper, werkte hard mede toor het dagelij ksch brood en het tweetal leefde een rustig leven, tot Dirk gevangen werd in de netten der liefde; hij had Roosje Vonk, de Den avond van dien dag lag de oude vrouw Vos in droefheid gebogen over het lijk van Dirk en zaten Roosje en Reedag verslagen, doch hand in hand, in het kleine kamertje bijeen. Dat was het werk van Dirks liefde, hij had lief gehad, zijne liefde bekroond doorzelfs- verloochening. De mooie, frische voordracht van den Heer Chappuis pakte; de ademlooze stilte bewees het. De oplossing der ministerieele kwestie in Ralie zal nu wel spoedig plaats heb ben. Zij wachtte op de huwelijksvol trekking van Crispi's dochter, waardoor natuurlijk de tijd ontbrak om eerstge noemd zaak in orde te brengen. Van zeer groote regeeringsdaden van czaar Nicolaas III verneemt men niet. Het is dan ook veel heter op het be staande goede voort te bouwen, te her vormen, dan door omverwerping van bestaande toestanden andere te schep pen, wier bruikbaarheid nog niet door de praktijk deugdelijk zijn bevonden. Toch verneemt men met belangstelling, dat de keizer plan heeft een minister voor de verkeerswegen te benoemen, wat zeer zeker het Russische volk zal ten goede komen. Duitschland erkende de bekwaamheid van een Nederlandscli geleerde. Het heeft pogingen aangewend om den Amster- damschen hoogleeraar, Professor Van 't Hoff, aan de Berlijnsche Universiteit te verbinden. Professor Van 't Hoff blijft liever te Amsterdam. toch gevonden Naar uit New-York gemeld wordt is William Lippert, vroeger een der groot ste kooplieden in de Kaap-kolonie, te Cincinnati gearesteerd en reeds naar New-York overgebracht, waar hij zijn uitlevering tegemoet ziet. Lippert was een van de directeuren van de Union- Bank in Kaapstad. De vervalschingen van handelspapieren, die hij op naam der bank pleegde, beloopen een bedrag van niet minder dan anderhalf miliioen gulden. De bank ging in 1890 met een montant van zes miliioen failliet en Lippert vluchtte. Langer dan vier jaar kon men hem ner gens vinden. Toen de consul vanEngeland onlangs hoorde dat Lippert zich te Cincinnatie bevond, stuurde hij er de- tectieves heen. Zij slaagden er in den man te vinden. Lippert was agent van de «Chicago Publishing Company" en had den naan William A. Laird aan genomen. De detectives wachtten heel kalm met de arrestatie tot de papieren omtrent uitlevering uit Londen in Ame rika waren aangekomen. Eerst nadat hij verscheidene malen een verhoor had ondergaan kwam Lippert tot de beken tenis, dat hij de man was dien men zoolang had gezocht. mevrouw joniaux, de Antwerpsche dame, beschuldigd van opzettelijke vergiftiging, kwam den vo rigen Maandag op de bank der beschul digden. De beschuldiging luidde als volgt: 1°. Dat zij in Antwerpen in Februari 1892 met voorbedachten rade moord heeft gepleegd op haar zuster, Léonie Ablay, en wel door haar iets te doen gebruiken waardoor de dood langzaam of snel wordt teweeggebracht, naar mate van de hoeveelheid, welke wordt toegediend. 2°. Dat zij te Antwerpen in Maart 1893 met voorbedachten rade moord heeft gepleegd op Jacques van den Kerck- hove onder dezelfde omstandigheden. 3°. Dat zij te Antwerpen in Maart 1894 moord heeft gepleegd op Alfred Ablay, onder dezelfde omstandigheden. Derhalve eischt het openbaar minis terie, dat -de rechtbank deze misdaden zal straffen door toepassing van de artikels 392, 393 en 397 van het straf wetboek. Deze acte van beschuldiging is onderteekend door den procureur- generaal Servais. Gedurende de verliooren behoudt de beschuldigde steeds hare kalmte. Slechts eene enkele maal liet zij zich vervoe-' ren om den rechter in de rede te vallen. Het was toen de president wees op haar geldgebrek en de vele schulden. Volgens hare bewering zou er "één getuige verschijnen, die haar volkomen zou rechtvaardigen. Men was algemeen in spanning wie dit zou kunnen zijn en wat die zal aan te voeren hebben in het belang der beklaagde. die drukfouten. In eene kleine stad van Oost-Pruisen is een rechtzaak aanhangig tegen der. redacteur van een plaatselijk blaadje omeen drukfout. Sprekend van dc redevoering van een hoog personage schreef deze redactie de ndamalige Rede' maar de zetter maakte er van de itdam ligen Rede." De „Staatsamwalt" dacht natuurlijk dadelijk aan geniepige be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1