doelingen en trad op. Intusschen de lOberstaatsanwalt," die het woord in zijn verband las, voelde zich niet sterk genoeg om den «Staalsanwalt" zonder meer gelijk te geven. Hij vroeg orders aan den «Justizminister." Deze die geen Oatpreuazer is vroeg op zijn beurt langs offieieelen weg wat sdamlig" beteekende. Het rapport luidde toen, dat het woord „waarschijnlijk" van durnm afslamt en dat men de «umlaut" niet bemint in Oost-Pruissen. De «Jus- tizminister" moet daarop een leelijk ge zicht getrokken hebben. De rechtzaak zal nu wel op een sisser uitloopen. Felix Faure, President van de Fran- sche republiek, Périer naar huis om zijn leven als ambteloos burger voort te zetten, afstand gedaan van zijne hooge positie, terwille van drang op hem uit geoefend door de beide dames Périer. Men gelooft dit bijna ongelooflijke, doch de ware reden is dieper te zoeken; in den weinigen aanhang in de republie- keinsche partij. Dat iemand anders dan een staatshoofd nu onder zulke omstan digheden er het bijltje bij neerlegt, is te begrijpen, maar een Périer De Heer Faure is op staatkundig ge bied geen indringer; hij heeft ee»e leerschool gehad, advocaat, souschef bij openbare werken, onderprefect, prefect enz. enz. minister van Binnenlandsche Zaken, Onderwijs en Justitie, dus zoowat van alle kanten klaar. Men vraagt alweer voor hoelang Faure de eerstaanwezende zal zijn. Tot het volk, de vertegenwoordiging, hem moede is, of tot hij opgebruikt is? Het eerste is eerder te verwachten dan het laatste, daarvoor zijn de Franschen Franschen. Toch moet men erkennen dat Frank rijk zijne zaken berecht met kort recht. Binnen driemaal vier en twintig uren te beslissen tusschen geen president en een president mag handig genoemd worden. Bij de verkiezing heeft de radicale partij getoond uitstekend georganiseerd te zijn, wat waarschijnlijk wel van in vloed zal zijn op het te benoemen nieuwe ministerie. Faure is niet katholiek. Zal dit van j invloed zijn op den duur van zijn pre sidentschap? Sneeuw en sneeuwstormen in het Zui den, men meent, dat wij er ook nog wat van krijgen. Milaan had een halve meter sneeuw. Alle verkeer was er ge stremd. In het Engelsche parlement is een strijd ophanden tegen het huis der Lords. Zouden de Engelschen werkelijk over gaan tot opheffing van dit huis, of zijn zij hiervoor nog te conservatief? Von Bismark heeft op Friedrichsruhe een nieuw bewijs van keizer Wilhelms gunst mogen ontvangen, het bestond in een bloemgeschenk, hem namens den keizer aangeboden door den vleugel adjudant Graaf Moltke. Na de bekende flesch Steinberger was dit het eerste gunstbewijszij volgen elkaar dus niet te snel op, maar te veel weelde bederft den mensch en..de oude heer mocht weer eens uit den band schieten! Welke reden ervoor bestond Op den Hen Januari verjaarde de dag waarop Bismarck in den Rijksdag eene schit terende redevoering hield ten behoeve van legerversterking. Zou de keizer mis schien Bismarcks naam nog aan dit feit willen verbinden? Zaterdag middag middag te twaalf uur stoomde te Ymuiden binnen het Nederlandsche stoomschip Conrad, van Batavia, aan boord hebbende terugkee- rende officieren onderofficieren en manschappen, die hadden deelgenomen aan de krijgsverrichtingen op Lombok. Reeds vroeg in den ochtend waren vele personen te Ymuiden om de dap pere strijders op vaderlandschen bodem te verwelkomen, aangezien men de boot reeds en paar uren vroeger had ver wacht. Gedurende het schutten speelde de Ymuidensche Yeieeniging Concordia de vaderlandsche liederen en vervolgens be gaven zich vele autoriteiten aan boord. De Burgemeester van Velsen-Ymuiden de Heer Weers, sprak in hartelijke woorden de terugkomenden toe, waarna kapitein Wijnmalen namens de man schappen dankte voor de hulde het In- diesche leger bewezen. Toen stoomde de Conrad op naar de hoofdstad. Tegen vijf uur kwam het schip te Amsterdam aan den steiger waar mede een groote menigte bijeen was. Tal van officieren begaven zich aan boord om de terugkeerenden te verwelkomen en menig hartelijk woord werd gesproken, even hartelijk beantwoord. Hierna begaven zich de militairen met kapitein Wijndalen in een stoombootje, dat hen door Westerdok, Korte Prinsen gracht, Prinsengracht, Leidschegracht en Buitensingel naar de Lauriergracht zou brengen en dat aan de andere zijde van de Conrad lag. De tocht door de stad was een ware triomftocht. Een onafzienbare menigte begeleidde de bootop de bruggen ver drongen de menschen elkaar en telkens daverden de hoera's haar tegemoet. De kolonialen waren blijkbaar erg getroffen door deze volkshulde en beantwoordden haar met vroolijke hoera's en allerhan de liederen. Op de aanstaande wereldtentoonstel ling te Amsterdam zal ook Nederland vertegenwoordigd zijn; men begon er reeds aan te wanhopen. De elektrische verlichting van terrein en gebouwen heeft plaats door twee en twintighonderd gloeilampjes en honderd vijftig booglampen; een en ander wordt daargesteld door de firma Geveke en Co. te Amsterdam. Bovendien zal het gas licht er vertegenwoordig zijn door vijf en twintighonderd pitten. Er is bevon den, dat nog drieduizend meter terrein zal noodig zijn, wil men aan al de aanvragen voldoen. Met den bouw gaat het snel vooruit, wat wel noodig is, als men bedenkt dat primo Mei alles moet gereed zijn. In Friesland worden pogingen aan gewend, om op de Wereldtentoonstelling te Amsterdam «in aid Frysk weardhüs" (eene oude Friesche herberg) in exploi tatie te brengen. Stijl, ameublement en kleederdracht van den waard en zijne vrouw zullen naar de XVIIe eeuw heen wijzen, HAARLEM 22 Jannari 1895. Aan het Jaarverslag over 1894 van den particulieren Arbeidsraad, voor en door bouw- en aanverwante vakken, opgericht te Haarlem, den 6den April 1894, is het volgende ontleend. Alvorens het eerste jaarverslag uitte brengen van den Particulieren Arbeids raad bovengenoemd, wordt met een enkel woord de geschiedenis van zijn ontstaan herinnerd. Het ontstaan van den Arbeidsraad is in de eerste plaats te danken aan de Afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbonddeze Afdeeling toch was de eerste, die het denkbeeld opperde om in navolging van andere Gemeenten ook hier ter stede een dergelijken Raad op te richten. Dit denkbeeld 1e verwezenlijken, was echter niet zoo gemakkelijk, want de noodige steun en medewerking, die zij daarvoor noodig had, scheen zij in den beginne moeielijk te kunnen vinden. Toen zij zich echter tot het Departe ment Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij lot Bevordering van Nij verheid wendde, om diens medewerking te verzoeken, werd haar verzoek gaarne ingewilligd. Het Bestuur van dit Depar tement nam de leiding op zich en riep op den avond van den 15 December 1893 de afgevaardigden uit de onder scheidene Patroons en Werklieden- Vereenigingen bijeen om over de wen- schelijkheid en mogelijkheid der op richting van een Arbeidsraad te dezer stede van gedachte te wisselen. Elf Vereenigingen waren op deze eerste bijeenkomst vertegenwoordigd. In de eerste vergadering werd be sloten, dat in dien Raad zitting zouden moeten hebben: Architecten, Patroons en Werklieden. De afgevaardigden der verschillende tot de oprichting van den Arbeidsraad toegetreden Vereenigingen werden onder Voorzitterschap van den Heer Mr. Z. W. Straatman, op den 6 April 1894 bij eengeroepen ter verkiezing van de leden voor den Raad, Gekozen werden: De Architecten: J. van den Ban en D. E. L. van den Arend, de Patroons: H. J. Geijl Jcz., G. Husebosch, J. Machielse en J. W. Veldheer, de Werklieden: J. van der Wijde, H. Blokdijk, J. Veen, J. C. F. Deppe, A. J. van de Laarschot en B. Dreef en hiermee was de Particuliere Arbeidsraad voor de bouw- en aanver wante vakken vakken te Haarlem eu aangrenzende Gemeenten opgericht en de taak, die het Bestuur van het De partement Haarlem van de Nederland sche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid welwillend op zich nam, volbracht. Tot Bestuur van den Raad werden gekozen tot Voorzitter de heer J. van den Ban; tot vice-Voorzitter de heer D. E. L. van den Arendtot Secretaris de heer J. van der Wijde en tot Pen ningmeester de heer J. W. Veldheer. In de beide volgende Vergaderingen werd het Huishoudelijk Reglement in behandeling genomen en vastgesteld en tengevolge daarvan de heer J. Machielse tot 2n Secretaris benoemd. Door de welwillendheid van het Be stuur van „Weten en Werken," kon de Raad zijne vergadering in éen harer zalen houden tegen vergoeding van 1 per avond en daardoor de contributie stellen op 5.voor iedere Vereeniging. Als rechtskundig adviseur werd door den Raad benoemd de Heer Mr. Z. W. Straatman, die deze benoeming wel willend aannam. Aan eene uitnoodiging van den Par ticulieren Arbeidsraad te Amsterdam, om op 22 April aldaar eene Vergadering van afgevaardigden der bestaande Ar beidsraden hier te lande bij te wonen om de werkkring dier raden te bespre ken, werd gevolg gegeven, zij werd bijgewoond door de Heeren H. J. Geijl en J. van der Wijde als afgevaardigden. Op een ingekomen klacht betreffende het slechte toezicht bij het besteigeren, bij afbreken en bouwen van perceelen en op verzoek om dit onder de aandacht van het gemeentebestuur te brengen, werd door den Raad aan de klagers om feiten en nadere toelichting gevraagd; welk schrijven evenwel niet beantwoord werd. Na eene ernstige bespreking over loon en arbeidsduur van den werkman sprak de Raad de wenschelijkheid uit van het opnemen van bepalingen in de bestekken bij uitbestedingen van Bouwwerken omtrent het vaststellen van een Mini mum loon en Maximum Werktijd en besloot om een dergelijk verzoek te richten aan den Gemeenteraad, waarvan een copie aan de toegetreden Vereeni gingen is toegezonden. Antwoord hierop is nog niet ont vangen. Een klacht kwam in over eenige werkplaatsen betreffenden het ontbreken van privaten en goed water. De daarbij genoemde patroons zijn met de klacht in kennis gesteld, met beleefd verzoek tevens, om indien deze klacht juist is, hierin verbetering te willen brengen. Ook heeft de Raad een schrijven ge richt aan Heeren Architecten te dezer stede, waarin hun aandacht werd ge- gevestigd op den te korten tijd, die in den regel voor de uitvoering van bouw werken wordt gegeven, met het verzoek om dien tijd meer in overeenstem ming te brengen met den omvang, den aard en den eisch der werken. Wellicht doordat het denkbeeld van een Arbeidsraad nog nieuw is vindt het nog te weinig vertrouwen; er blijft echter nog veel te doen, maar dan verwacht de Raad ook veel hulp en medewerking, zoowel van Werkgever als Werknemer. Om bevorderlijk te zijn aan de goede verstandhouding en verbetering van den toestand van hen, die te Haarlem én aangrenzende Gemeenten het bouw vak beoefenen, is aller steun en medewerking onmisbaar. Wij vestigen de aandacht op het concert, dat morgen- (Woensdag)avond voor de leden der sociëteit Vereeniging door het Gemeentelijk Muziekkdrps zal gegeven worden. Het optreden van den heer Johan Smit, violist, professor aan het conservatoire te Gent, waarborgt daarbij een hoog te waardeeren kunst genot. De heer Smit is een Nederlandsch kunstenaar, die zich door zijne groote talenten in het buitenland een schitte renden naam en ten slotte eene uitne mende positie heeft verworven. Geboren te Utrecht in 1862, studeerde hij ach tereenvolgens in zijne geboorteplaats aan de koninklijke muziekschool te 's Hage eri bij Leonard te Parijs. Behalve in verschillende plaatsen van ons land trad de heer Smit met ongemeen succes op in Zweden, Denemarken, België, Frank rijk, Duitschlaud en Zwitserland. In 1880 was hij als soloviolist aan de kapel te Ostende werkzaamin 1882 verbond hij zich als le concertmeester aan de vermaarde Bilse kapel te Berlijn, om in 1889 benoemd te worden tot leeraar voor de hoogste vioolklassen aan het bovengenoemde conservatoire. De heer Smit speelt op het hier bedoelde concert het le rioolconcert van Max Bruch en eene Fantaisie op de opera Carmen be werkt door Hubay. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Ingekomen giften tot 21 Jan. 1895. Jhr. G. 25.A. de C. ƒ10.-, N, N. 50.E. de L. 25.Langepij- penclub 1.50. Met het voorgaande ƒ2984. Het bestuur dankt hartelijk allen, die gaven hebben gezonden. Het ziet zich evenwel tevens genoodzaakt nog eens de aandacht te vestigen van hen, bij wie de kaart oningevuld is blijven liggen, op de bestaande behoefte. Door de Vereen, worden thans gesteund 550 gezinnen, waaronder 151 weduwen met 3 9 kinderen en 171 ouderen van dagen, zieken enz. Indien het cijfer der extra giften niet aanzienlijk stijgt verleden jaar ont vingen wij aan zulke giften pl. m. 7000, nu nog geen ƒ3000 dan zal de ondersteuning van de meeste gezinnen moeten worden gestaakt en van de overige personen nog meer moeten wor den besnoeid. Wij kunnen niet gelooven, dat de gegoede ingezetenen van Haarlem dit zouden wenschen. Helpt ons dan 1 Moch ten wij spoedig kunnen zeggen: wij zijn er! Het proces-verbaal van verhoor, gehouden door de Commissie, benoemd door den Raad, tot onderzoek naar de plaatsing van het Kurhaus in hetFre- derikspark, is thans in druk verschenen Het uitgebreide stuk, twee en twintig bladzijden op den voet te volgen in de verhooren en tegenverhooren, waaronder enkele, die elkaar, geheel weerspreken, heeft alleen voor den Raad in verband met de juiste plaatsing van het gebouw en tevens voor deskundigen waarde. In het begeleidende stuk resumeert de Commissie. Het komt ons voor dat, hoewel lang niet alles tot klaarheid is kunnen gebracht worden en meer licht ons zeker aangenaam cou zijn, geweest, uit het gehouden onderzoek is gebleken, dat van het voor de rooiing aangegeven punt is afgeweken, doch dat de bewering der architecten, dat dit is geschied in overleg met en onder medeweten van de gemeente ambtenaren en vad den heer Zoeker, niet nader is gestaafd. De bevolking der gemeente Haar lem was op 31 December 1893 26597 mannelijke, 30197 vrouwelijke, totaal 56794; door geboorte vermeerderd in 1894 959 m., 870 vr., totaal 1829; door overlijden verminderd 484 m., 505 vr., totaal 989, alzoo eene vermeerdering van 475 m., 365 vr., totaal 840. In de gemeente hebben zich in 1894 gevestigd 1714 m., 2144 vr., totaal 3858; en zijn vertrokken 1463 m., 1690 vr., totaal 3153, alzoo eene vermeerdering van 251 m., 454 vr., totaal 705. De bevol king is alzoo vermeerderd met 726 m., 819 vr., totaal 1545, samen 27323 m., 31016 vr., totaal 58339. De bevolking in garnizoen enz. bedraagt: 605 m., 108 vr.. totaal 713, zoodat de totale bevolking op 31 Dec. was 27928 m., 31124 vr., totaal 59052. Onder de ge borenen waren 36 tweelinggeboorten. Gehuwd zijn 445 paren. Naar wij vernemen zal de lieer Farncombe Sanders in het begin van Februari voor de leden der Haarlemsche Handelsvereeniging optreden met het onderwerp„Is Zondagsrust gewenscht?" Het bezoek aan het stedelijk mu seum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis te dezer stede, was in het jaar 1894, alsvolgttegen betaling 4274 personen en kosteloos op Zondagen 3580 personen. Aan het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem bestaat ge legenheid tot inschrijving van werke- loozen voor vakmannen op Woensdag avonden en losse werklieden op Zater dagavonden telkens van 81/2 tot 91/2 uur op de Doelen ingang Luitensteeg. Door de Commissie worden de volgende werkeloozen met getuigschriften aanbe volen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2