hun werkkring, in het belang van han del, nijverheid en landbouw. Hij juichte arbitrage over de Costa Rica Paeket zeer toe. De heer Melvill van Lijnden drong aan op wijziging van het zalm 1 traktaat, wat de heer Rahusen minder gewenscht achtte. De Min. van Buitenl. Zaken verklaarde, dat wijziging der diplomatieke examens in overweging is. Hij dankte voor den steun in de Uesta Rica kwestie en en achtte wijziging van het zalmtraktaat wat minder gewenscht. Hoofdst. III werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij Hoofdst. IV Justitiebesprak de heer van Lier de kwestie der vermogensrechten van de gehuwde vrouw, en het wenschelijke van wijziging van art. 407 B. W. ter meer dere beveiliging van de belangen van de minderjarige kinderen bij het aan gaan van een tweede huwelijk. Door de heeren van Weideren Rengers, van Swinderen, Breuning en Bergsma, niet bevredigd door het antwoord van den Min. van Binnenl. Zaken betreffende onderzoek naar de armbedeeling in Friesland, is de volgende motie voorge steld. De Kamer, overwegende, dat de onderstand van de burgerlijke armbe sturen in verschillende gemeenten van Friesland buiten verhouding staat tot de plaatselijke middelen, zonder dat de oorzaken van dit betreurenswaardig feit zijn aan te geven, spreekt den wensch uit, dat door een administratieve en quête onderzocht worde, of en in hoever beperking daar van door wettelijke voorschriften mogelijk is. Vrijdag werd het debat over Hoofdst. IV voortgezet. De heer Kist drong aan op wettelijke regeling van het politie wezen, daar de bestaande toestand tot groote onzekerheid aanleiding geeft; de politie moet Rijkszaak worden uit stel tot na de Kieswet is niet te recht vaardigen. De heer van Weideren Ren gers bestreed de voorgenomen vermin dering van het personeel bij de Rechtbank te Leeuwarden. De heer Melvill van Lijnden was van oordeel, dat als de grens van strafbaarheid voor kinderen verhoogd mocht worden, er voor kinderen bereden 10 jaar een korrektie-middel moest worden toegepast, of de ouders verantwoordelijk moesten gesteld wor den voorts wilde hij de regeling van afstand van verwaarloosde kinderen voor een paar jaar. De heer Vlielander Hein betoogde de noodzakelijkheid van de aanvulling van het personeel bij de Rechtbanken, uitbreiding van de kom- petentie van den kantonrechter en in krimping van hel personeel bij de Ho ven en den Hoogen Raadverder be streed hij de voorgenomen opheffing der procedure op stukken in het voorstel - Hartogh tot herziening van de Burgerl. Rechtsvordering. De heer Vening Mei- nesz bestreed het denkbeeld om de Ge meente politie op te lossen in de Rijks politie, vooral met het oog op de gemeen lijke autonomie. De Min. van Just, durfde geen bepaalde toezeggingen doen betreffende het tijdstip van partieele herziening van het Burg. Wetboek. Als zijn ministrieel leven voort duurt, hoopte hij ze in te dienen. Regeling van het politiewezen is eene moeilijke zaak. Hij erkende de onvoldoendheid van het be staande stelsel, maar de oplossing van de Gemeente politie in de Rijkspolitie was bezwaarlijk, vooral met het oog op de autonomie der gemeenten en de pozitie van deu Burgemeester. Eene bepaalde belofte kon hij niet doen. Niet voorziening in de vakature te Leeuwarden is n et definitief. Eene practische rege ling van korrektie straf voor kinderen is zeer lastig. Tijdelijke overdracht van kinderen achtte hij verkeerd. In principe is de Min. niet tegen uitbreiding van de kompetentie van den kantonrechter en beperking van het aantal raadsheeren bij de Hoven en den Hoogen Raad. Met de Rechtbank te 's Gravenhage is over leg gepleegd, waardoor met eene kleine uitbreiding van het personeel achter stand zal kunnen verdwijnen en voor het vervolg voorkomen. Hoofdstuk IV werd goedgekeurd. Aan de orde waren nu de ontwerpen betreffende Opsterland en Weslstelling- werf. De heer Breuning bestreed de ontwerpen, waarvan de zedelijke ver antwoordelijkheid rust op de Reg. en de voorstemmers. De achteruitgang der gemeente is, volgens Spreker, voor een groot deel het gevolg van Rijkswetten. De Min. van Binnenl. Zaken antwoordde, dat zij daarom extra-subsidie ontvangen. Deze ontwerpen zijn noodig om de orde te herstellen in de huishouding, die grovelijk verwaarloosd is. De Reg. mocht geen hooger subsidie geven zonder grove onbillijkheid tegenover andere gemeen ten te plegen. De Reg. neemt de volle verantwoordelijkheid van de wetten op zich. De heer Godin de Beaufort, erken nende, dat de schuld deels licht bij de Wet en bij Gedep. Staten, zou vóór stemmen, omdat de toestand onhoudbaar is. Alleen meent hij, dat, om te voor komen, dat dergelijke gevallen zich herhalen, in de toekomst aan de subsi- dieën voorwaarden moesten worden verbonden. De heer Engelberts achtte de ontwerpen strijdig met de Grondwet. De heer Bergsma was van eene tegen overgestelde overtuiging. De Min. van Binnenl. Zaken konstateerde, dat hij enkel gelet heeft op het feit der ver- waarloozing van de huishouding der Gemeenten, en dat geen speciale wet op deze feitelijk diende gemaakt te wor den. Hij zal overwegen om geen subsi- dieën toe te kennen aan Gemeenten, die geen geregelde begrooting hebben. De ontwerpen zijn aangenomen. Bij Hoofdst. V BinnenlZaken) betoogde de heer van Boneval Faure de wensche- lijkheid, om de dissertaties te doen ver vallen, emeriti professoren een raadge vende stem te verzekeren in den Senaat. De heeren Verhegen en Viruly drongen aan op gebouwen voor een muzeiim voor de nat. historie en voor een eth- nografiesch muzeiim. De heer Breebaart drong aan op subsidie voor veefokkers. De heer Wertheim vroeg den Min. om inlichting betreffende de beteekenis zijner uitlatingen over den geest van het Lager Onderwijs. Tweede Kamer. In de zitting van Vrijdag werd het ontwerp betreffende Opsterland met 57 tegen 27 en dat betreffende Weststellingwerf met 57 tegen 28 stem men aangenomen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Ondanks de steeds toenemende hevige vorst in de eerste dagen dezer week hielden de Haarlemsche stoomboo- ten den dienst tot Woensdag vol. Van uit Haarlem werd dien dag geen dienst gedaan, doch van Amsterdam stoomde op de sleepboot Betsy" van het Kaar- seladeveer; de tocht van het Noordzee kanaal tot Haarlem ging moeilijk; de afstand die anders in een uur werd afgelegd thans de geheelen dag n. 1. van 's morgens 9 tot 's avond 6 uur. Op het Noordzeekanaal ondervindt de stoomvaart nog weinig of geen vertra ging; de ijsbreker I doet geregeld dienst tusschen Amsterdam en Ymuiden. Ofschoon het ijs over het algemeen niet mooi is, heeft men buiten Haarlem thans zeer goed te berijden banen, die tot elkaar zijn doorgetrokken. De baan op het Noorder Spaarne is thans ook gereed, zoodat een aanbevelenswaardig tochtje is van Haarlem naar Spaarndam en vandaar over Mooie Nel, Binnen- en Buitenliede, Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder en Zuider Spaarne terug naar Haarlem. Ofschoon het ijs op de Leidsche vaart minder mooi is, kan men daar langs zeer goed naar Leiden; op den terugtocht zou men dan de Hoofdvaart van den Haarlemmer meerpolder kunnen nemen, die bijzonder goed is en verder de Ringvaart. Verschillende hardrijderijen en andere wedstrijden worden reeds gehouden of zijn aangekondigd. Een goed idee is het voorzeker van de ijsclub „de Liede" die Zondag eene wedstrijd houdt ten bate der algemeene armen. HAARLEM 8 Februari 1895 Naar men ons mededeelt, heeft het Bestuur van Weten en Werken besloten zijne bemoeiingen ten behoeve van den handwerksstand uit te breiden. Men herinnere zich dat de Vereeni- ging behalve de zeer druk bezochte Maandagavond-voordrachten ook nog in het bezit is van eene Bibliotheek, waar van een even gretig gebruik wordt ge maakt. Vroeger stelde het Bestuur ook de gelegenheid open tot het ontvangen van lessen in het hand- en rechtlijnig tee kenen, het boekhouden, rekenen en vreemde talen, welke echter met het toenemen van de gemeentelijke inrich tingen voor onderwijs de een na de ander overbodig zijn geworden, althans voor het opkomende geslacht. Tusschen de laatste categorie van handwerkslieden en die welke gevormd wordt door de zeer ontwikkelden be weegt zich eene breede schare van man nen, die de schoolbanken zijn ontwassen en toch nog niet te oud en te wijs zijn om wat te leeren. Op deze heeft het Bestuur van Weten en Werken het oog geslagen, zonder dat het de bedoeling is hen weder op de schoolbank te plaatsen, veeleer door middel van kunstbeschouwingen, waar- bjj op eene wijze, als men in W. en W. zoo recht verstaat, door opmerking en aanwijzing door desbevoegden de aandacht zal gevestigd worden op veel en allerlei betreffende de uitmuntende overblijfselen van het bouwvak. Zoo b. v. afbeeldingen op het gebied van Timmer- en Smeedwerk, Meubel vak Stoffeering, Metaalbewerking, Schilderwerk enz. enz. alsmede afbeel dingen van bestaande bouwwerken uit vroeger tijd. Verklaringen en onderlinge bespre kingen, die een gezellig karakter zullen hebben, behandelen verder de technische uitvoering der ter aanschouwing ge brachte vourwerpen. Over een en ander I heeft het Bestuur van Weten en Wer ken zich vriendschappelijk verstaan met de goed aangeschreven krachten, die de alhier bestaande vereeniging Kunst zij ons Doel bevatten; meest jonge kunste naars op allerlei gebied. Weten en Wer ken, getrouw wenschende te blijven aan haar spreuk, zal zoodoende zeker ach ting opwekken voor de vakken en smaak en kunstzin aankweeken. Deze tijdelijke tentoonstellingen zul len zooveel mogelijk vergezeld gaan van sciopticonbeelden, opdat ze door allen tegelijk kunnen worden waargenomen. De eerste kunstbeschouwing zal, als wij wel zijn ingelicht, plaats hebben Vrijdagavond den 15 Februari a. s. en toegankelijk zijn voor de houders der kaarten, belangstellenden niet uitge sloten. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, is eene zeer belangrijke tentoonstelling geopend van teekeningen en aquarellen van Dordrechts oude ge bouwen die door den kunstschilder J. Rutten e.a. werden afgehaald. Deze afbeeldingen maken deel uit van de historische verzameling van Mr. J. van Gijn te Dordrecht door wiens wel willendheid het Museum in de gelegen heid is deze merkwaardige gebouwen, waarvan reeds een groot gedeelte onder sloopers handen verdwenen is, aan Haar lems ingezetenen te doen aanschouwen. Des Zondags is de toegang vrij. Bij de Commissie tot uitdeeling van koffie en brood zijn ingekomen de volgende giften. Ingekomen bij de heeren H. H. Kolkmeijer, Mevr. M. B. f.30, v. O. kaartkransje .75, K. de L. 10N. N. 2.50, Mev. v. V. 25. N. N. ƒ40. Guskens, B. ƒ25.v. K. 5.D. 2.50, Mev. B. 2 50, Dam. C. ƒ1.— B. Serné, Mejuffrouw Wed. G. 2.50. V. d. Vaart, B. ƒ10.—v. R 5.— II. v. Niel Hz. Penningmeester, N. N. ƒ10—, Mev. de C. 5—I. P. ƒ20.— Q. v. U. ƒ10,—, N. N. 5—, v. L. 10—, N. N. ƒ10—, Geb. M ƒ2.50, Charithé 3. 175 kilo brood, Bakkerij de Hoop, Ged. Oude Gracht, eenige mudden cokes en eenige witte brooden. De aflevering van de tot den dienst bij de militie aangewezen lotelingen enz. zal dit jaar alhier plaats hebben op Donderdag 14 Maart e k. des voormid dags ten 9lA uur op den Doelen. Naar men ons mededeelt zal bij het concert, den 5n April a. s. te geven door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vrienschap" alhier, bij gelegen heid der herdenking van het 65 jarig bestaan, medewerken mej. MarieLuning, van Rotterdam en de heer Joh. Mes- schaert. 8'ERGERLIJKE 8TANI). ONDERTROUWD. 6 Feb. A. van der Putten en W. Serfaas. T. W. B. M. Breemsen C. J. van Meurs. - P. Langeveid en H. M. Kop. C van Poorten en M. Breve. S Drent en D. J. Noordman. C. Putten en M. de Geus. C.J.van Baren en J. Swidde. 7 Feb. M. Ockeloen en E Dee. J. WSpinks en C. Kokkelkoren. GETROUWD. 6 Feb. C. Duin en W. L. A. Clavel. W. der Linden en J. A. van het Nederend. C. Sehellingerhout en A. Aafies. H.P. de Bell en A. Timmermans. J. N. Caarls en A. G. F. Kaart. C. J. Klumper en M. Wij- nands J. Maas en A. M. van Eijndthoven. 7 Feb P. van Dijk en A. Terpstra. J. Veltkuijsen en G. J. Tollenaar. GEBOORTEN. 31 Jan. A. Hnogland geb. de Boer z. A. Mitzenoeek geb. Monnee z. G. G. Prijden geb Corsten z. (levenl.) -- J Lanser geb. Del- liaes d (levenl.) I F'eb. T. G. G. Nijsen geb Lambooij z. M. C. E. Vennekergcb.Hooren- dijkd. en z. A Philippo geb. Meerwijkz. J. M. Martin geb. Pelser d. G. Homborg geb. de Boer z. M. E. van Zomeren geb.Vierhout 2d. A. C. Bijster geb. de Leeuw z O. Kaptein geb. van Gestel z.2 Feb M. Pen- narts geb. van Gelder z. A. H. Ottignongeb. Jonkerd. P.J. Maolonaldgeb Reijnvaand. S. M. Kwant geb. van der Goes z. C H. M. Koojj geb. Mulder z JC. Antoniesen geb. Baas z. C. C Kaulback geb. Snel d. E. de Vries geb. Bakker d. J E. Hippe geb. Braamhorst z. (levenl.) 3Feb. A J.vsnLuijk geb. Vosse d. M. E. Oderkerk geb de Haan z. H. J Schipper geb. va-i der Kaaij z. T. Paulen geb. de Vo' d. G van Aken geb. van Franken z. K. M. Beets geb. Dudok van Heel z. H. F. Borghouts geb. Bakker d. J. C. Ophuijsen geb. Dijkland d. A Feb. A.M. Vooges geb. van Geneegen z. G. van der Meulen geb Kox d. G. Wijnands geb. van Maanenberg d. J G. Morseld geb. Engel» berts d. (levenl.) A. de Ridder geb. van Noorduijn z. 5 Feb. AJ oneepier geb. Harm- sen d. - A. M. Prin«en geb van Acker d. M. C. Blits geb Legel z. S. M. P. Pörtzgen geb Wesselingh z. G. Beers geb. Meiudersd. A. van Meel geb. van Roosenbeek d. I. M. lfuijboom geb. Sinink d. S. E de Graaff geb. Zwarter d. 6 Feb. A. M. vaD Zandijkgeb. Wijkhuizen d. A. Nieuwenhuis geb. Schuit z. J. W. Faassen geb. Kruupd. 7Feb. M. H. van Zorge geb. de Graaff z. G H. Schreijers geb. Glas z OVERLEDEN. 31 Jan. H. C. Cornet 19 m. d. Oranjestraat. 1 Feb. M. J. A. Smits 10 d. d. KI Hout straat. E. Maas geb. van der Aar 71 j. Korte fleerenstraat. M. G. Smolenaars 13 m. d. Amsterdamstraat. T. Bakker 60 j. L. Raam straat. 2 F'eb. J van den Boogaard 2 d. d. Barendsestraat. S. C. van Vliet 9 m. d. Koohteeg. W. C. van den Eij k hoff 2 jd. Z Polderstraat. H. C. Ilarreboaiee 76 j. Park laan. J. H. J. Lokman 4 m.z Spaarnwou- derstraat. V. Avis geb. Schoon 66 j.J .Steen straat. 3 F'eb. J. M. F'rensen 39 j. Brouwer straat. J. H. Rees 3j.z. Ged. Raamgracht. H. M. Vesrer 7 m. z. Koksteeg. A Feb. P.K. Visser 27 j. Wagenweg. G.C. M.Len- sen 67 j. Schotersingel. 5 F'eb. P. T. van der Aar 2i j. Hagestraal. L. C. L. van Loden- steijn A2 j. Jansstraat. - I. Z. W.Banck geb. Berkenvelder 70 j. Janstraat— H. W. Quint 22 m. d. Z. Polderstraat. JVeldmeijer 2 m. z. Oudenweg. C. van Luijken geb. Kot ij72j. KI. Houtstraat. 6 F'eb. M. W. H. van flon- scboten j. d. Kerkhofstraat. H. Scheller 8 j. z. Leidsche vaart. - - G. Moras 69 j. Kerk hofstraat. 7 Jan. C. C. Plevier 14j.d. Spoor weg traat,. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (-uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voorde eigenaars terug t bekomen zijn. Een kwast. Een hoedje. Een trouwacte. - Een kindermof. Eene liniaal. Een zilveren penning. Een boezelaar. Twee hondjes. Een manteltje. Een naamplaatje. Een mes. Een gulden. Eene ba lans. Twee sleden. Een oorbel. Een paar schaatsen. Een armband. Een-gouden ring. Een schrobzaagje Een kinderwantje. Een paar polsjes. Een duimstok. Eene zak met een want. Een muilkorf. Een bak kerskleedje. Eene zak met steenko len. Eene parapluie. Een hand schoen. Een stuk bindtouw. Eene broche. Een stalen veer met pen van eene huisschel. Een ijzeren staaf van een vrachtwagen. Een exemplaar der Ned. Heidemaatschappij. Eene portemonnaie met een lombardbriefje. Een zakboekje. Een pluim van een ar. Een kaart van de IJsclub. Een remontoir horloge. Een kinder wantje. Een vragenboekje. Een bril. Eenige sleutels. HAARLEMSGHE BACHVEREENIGING. 3e CONCERT (buitengewoon) op Dinsdag 12 Februari 1895, 's avonds 7Vs uur precies, in de Concertzaal der Sociëteit - V ereeniging," met mede werking van bet orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den Heer WILLEM KES, Perelid der Bacfivereenigingen den heer Professor J. JOACHIM uit Berlijn (piool) Eerelid der Bachvereeniging PROGRAMMA. 1. Symphonie G mol (Köchels Ver- zeichniss No. 550)\V. A. Mozart. a. Allegro molto. bAdante. c. Menuetto. Trio, Menuetto da Capo. d. Allegro assai. 2. Concert voor vioolL. van Beethoven. 3. Ouverture -Die Fingalsböhle".F.Mendelasohn. Bartholdy. A. Romance uit bet -lingarische Concert" voor vioolProf.J.Joachim. 5. Ouverture voor Griliparzer'a treurspel -Sappho"C. Goldmark.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2