HAARLEMSCH Eerste Blad. EDEL METAAL, Ho. 14. Zeventiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 20 Februari 1825. BERICHT. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte üudegracht 86 telephoonnummer TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, eikeregel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad versehenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, a ƒ0.50 ingen. en ƒ0.75 geb. Haarlem, 15 Februari 1895. DE ERVEN LOOSJES. ^ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. Album van het Gooi en Baarn. Opname's in Lichtdruk van Kleinman Co., Amsterdaming. f 1.25 HAAN (Dr. J. D. BIERENS DE.) De Psychische afkomst van het oorzaakbe grip. Een studie tot kennis van het menschelijk denkening. .90 Overdenkingen. Onder Redactie van Prof. Dr. P. D. Chantepie de la Saussaye Prof. Dr. J. J. P. Valeton Jr. 3ejaarg. Ie bundel pro. c. p. j2.90 PAULIAN (LOUIS.) Het bedelende Pa rijs. Echte en valsche nooddruftigen. Het kwaad en hit geneesmiddel. Naar het Fransching. 1.60 SCHWIPPERT, (P. A.) Studiën fïir Candidaten, die sich zu den Prufnngen hehufs Erlanguog der Diplome L. O. nnd M. O. a. im Deutschen vorbereiten 2e, Wohlfeile Aasging. 1.90 STEMPEL Jr., (A. v. d.) Leerb. v. h. boekhouden. 2e geheel herz. dr2.90 WARD, (Mrs. HUMPHRY.) De geschie denis van David Grieve. Uit het En- gelsch door Snze van Cleeff. Tweede, goedk. uitgaaf. 3 dln.....ing. 4.90 Buitenlandsche nieuw verschenen werken. Catalogue de la 17ième Exposition de la Société d'Aquarellistes francais, 1895. ing 1.65 Good reading about many books mostly by their authorsing. .75 Bovenstaande werken zyn voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes Weten en Werken. Vrijdag avond was, ondanks de strenge koude, een zeer gezellig uurtje voorde bezoekers voor Weten en Werken. Inge volge de reeds in dit blad gedane be richten had het Bestuur in overeenstem ming met de leden van Kunst zij ons Doel, de bezoekers in de gelegenheid gesteld kennis te maken met eene reeks van prachtige platen, allen afbeeldingen van heerlijke oude gebouwen uit ons land en ver daar buiten, en daartoe afgestaan door den Heer J. A. 6. van der Steur, Architect, en de leden van Kunst zij ons doel zooals de HH. Kuij- per, v. d. Steur, Veldheer Jr., du Cro Crop, Voet Jr. en anderen beijverden zich om de bezoekers al de schooneen eigenaardige kenmerken dier gebouwen aan te wijzen en ze te verklaren. En toen ten slotte door middel van den Sciopticon de meesterwerken van bouwkunst voor allen zichtbaar werden vertoond, was de avond voor ons allen veel te snel voorbij gegaan. Geen wonder dat door menig knap arbeider den wensch werd te kennen gegeven om zulke oogen- blikken, die niet anders dan leerzaam en zeer onderhoudend zullen zijn, nog dikwijls in Weten en Werken te kunnen genieten. Kon het Bestuur hiertoe be sluiten, dan zou zeker een een uitmun tend werk worden verricht. Met genoegen merkten wij ook eenige leerlingen der Ambachtsschool alhier op voor zulke jongelieden is dit, onzes inziens, de gelegenheid veel te leeren door zien, opmerken en voorlichten. Nog deelde men ons mede, dat de opkomst zeer voldoende was, zoodat aangenomen mag worden, dat de proef volkomen geslaagd is. Maandagavond waren wij onder het gehoor van Dr. Bleekrode van 's-Graven- hage. Tot onderwerp was gekozen de elek trische gloeilamp, m a.w. het licht der toekomst. Voor elektrisch licht xijn noodig de lamp, de geleiding, de elektrische stroom, het werktuig om dien voort te brengen. Het sterkste elektrische verschijnsel is zeer zeker de bliksemstraal. Zij geeft vonken van eenige dozijnen meters lengte, terwijl de sterkste elektrische machine in dit opzicht, die van Teylers Stichtingy slechts vonken levert van 75 duim. De elektrische stroom wordt opgewekt door scheikundige werking en door be weging. De stroom werkt door de geleidinghoe, dit weet men nog niet voorshands stelle men zich tevreden dat zij werkt. Bij de scheikundige werking, waar zink en zuur met elkaar in betrekking worden gebracht komt, als eerste ver schijnsel, warmte vrij. Met eene proef werd dit duidelijk gemaakt. Maar ook is vrij gekomen elektriciteit waarvan de aanwezigheid mede door een fraaie proef werd aangetoond, terwijl ver volgens werd duidelijk gemaakt, dat metalen, eerst zilver, dan koper en ten laatste ijzer de beste geleiders der elek triciteit zijn en wat men te verstaan heeft door element. De elektrische stroom werkt zonder tijdverlies; in zeven seconden zou zij om de aarde trekken. De elektrische stroom op bovenge melde wijze verkregen is in staat de metalen aan 't gloeien te brengen, zelfs te doen smelten. Spreker toonde dit aan met ijzer, platina en zilver. Op deze eigenschap berust de inrichting van de gloeilamp, doch het gloeiüchaam is hier kool. De vervaardiging van het glas gedeelte der lamp, vijf of zes verschil lende bewerkingen, maakte spreker met afbeeldingen duidelijk. Het gereed maken van het gloeilichaam, waarvoor Edisson den bamboesvezel gebruikt, is een in gewikkelde bewerking voor zij als zoo danig geschikt is, en heeft dan de dikte van een paardenhaar. Als de kooldraad in het glazen omhulsel geplaatst is, moet dit laatste nog luchtledig gemaakt worden en niettegenstaande al die bewerkingen is de prijs van het lampje slechts 50 a 60 cents; vroeger f 7 50. De geleiding is een zaak van veel zorg bij de verlichting. Men gebruikt hiertoe koperdraad. Voor de Haagsche geleiding kost het koperdraad met zijne isolatie f 9.per meter. Na deze toelichting werden de elek trische lampjes ingeschakeld en de voor deden van dit licht uiteen gezet. Grooter lichtsterkte, geen luchtbederf, geen vuil worden der lokalen door walm, een minimum van brandgevaar. Slechts de duurte van den aanleg en hij voort brenging langs scheikundigen weg ook van verbruik, stond het algemeen gebruik in den weg; het is twee en een half maal zoo duur als het gas. Het gebruik der gloeilampen dagteekent van 1878. Ten slotte toonde Spreker aan hoe het licht ook kan voortgebracht worden door beweegkracht. Het werktuig hiertoe is de dynamo, in werking gebracht, soms door stoom- of gaskracht, soms door water, zooals te Hammerfest, waar men beschikt over een snel waterverval, dat zelfs bij den strengsten winter niet bevriest. Spreker wees er op, dat al die ma chinale arbeid in het belang van in dustrie en werkman zijn, dat dui- zennen met het nieuwe licht hun brood verdienen. Natuurlijk kon Spreker in den zeer beperkten tijd niet alles bespreken en ophelderen wat op de zaak betrekking heeft, doch een algemeen denkbeeld ervan mochten wij verkrijgen, te meer daar alles werd verklaard door middel van verschillende eenvoudige als door meer ingewikkelde proeven, waartoe Spreker al de voorwerpen ter tafel bracht. Van rijkswege werkstaking aan de universiteiten te Rome en Palermo. De studenten waren daar zoo opgewonden wegens de sluiting der Milaansche hoogeschool, dat de regeering tot dien maatregel moest overgaan. Tot eer van de bezetting der Chinee- sche haven Wei hai-Wei kan gezegd worden, dat op de overgegeven forten alle ammunitie verbruikt was. Van verdedigen was dus geen sprake meer. De Keizer van China heeft Li Hung Chang, onderkoning van Petschili, in al zijne waardigheden hersteld, hem het gele vest en de pauweveêr met drie oogen doen teruggeven en hem opgedra gen in allerijl naar Japan te gaan om vrede te sluiten, na zich eerst naar Peking te hebben begeven, teneinde eene audiëntie te hebben bij den Keizer. De keizer moest tot dien maatregel overgaan omdat Japan geen vredeson- derhandelaar van minderen rang willen aannemen. In hoeverre nu met den feitelijk gedegradeerden wordt genoegen genomen, moet de tijd leeren. De beide Chineesche opperbevelhebbers van leger en vloot te Wei-hai-Wei zijn, als men de geruchten gelooven mag, niet gevlucht of met den bodem, waarop zij zich bevonden, ondergegaan. Ook hebben zij zich niet persoonlijk aan de genade of ongenade der Japanners over gegeven, of zich aan de voeten geworpen van den keizer, hun heer, maar hebben zich onttrokken aan alle vervolging of bemerkingen, door zich te dooden, de een door verworging, de ander door een dolkstoot, een bewijs, dat de beide be velhebbers hun taak in de wereld voor afgedaan rekenden, wat niet ieder zal toegeven, die weet, dat de overgaaf eerst plaats had na voldoende verdediging en gebrek aan middelen om die voort te zetten. Hoe men ook over den zelfmoord denken moge, zeer zeker heeft die in den gedachtengang der Chineezen eene plaats en zoo zal ook bij de Japanners hun vrijwillige dood naar waarde ge schat worden, al moge men in de wan hoopsdaad der beide mannen ook zien een streven om, zij het ook door hun persoonlijk offer, de aanspraak te ver zekeren op een roemrijk aandenken. Wij, Westerlingen, zouden zeggen, vol harden tot het einde, hierin het voor beeld volgende van onzen generaal Vetter, die, niettegenstaande de aan vankelijke nederlaag op Lombok zich staande hield en ten slotte den zege behaalde. In de plannen tot pacificatie schijnt men niet verder te komen, althans de buitenlandsche gezanten schijnen er niet veel invloed op uit te oefenen. Wel ontvangt de keizer die heeren, doch veel te openhaar om volgens Chineesche begrippen met ernst aan de zaak te denken. Of de keizer zich voorstelt op een wonderdadige wijze van zijne vijan den ontslagen te zullen worden, zou men bijna gelooven, tenzij de ware toe stand voor hem een geheim is. De regeering van den jongen Russi- schen keizer is ook reeds niet onaan gevochten gebleven. Sedert hjj heeft doen bekend maken, dat hij alsalleen- heerscher zijn vader heeft vervangen, ontvangt hij van nihilistische zijde dreigbrieven. Bovendien is het niet aan genaam voor den keizer, de zekerheid te hebben, dat ook onder het paleis personeel nihilisten schuilen. Een dezer is de vorige week gearresteerd op het oogenblik dat hij in het studeervertrek, des keizers eene afbeelding nederlegde bevattende den moord van 's keizers grootvader, doch waarin de gelaatstrek ken van dien monarch vervangen waren door die van Nicolaas II, den tegenwoor- digen keizer. Dat deze ontdekking kwaad bloed zal zetten van de zijde des keizers, kan niemand verwonderen en dat de straf voor het misdrijf, voor het ver raad, de nihilisten zal verbitteren, is te voorzien. Stel, dat de nihilisten in hun streven naar hervorming recht van bestaan hebben, dan is het zeer zeker ongemo- tieveerd van hen, op deze wijze en thans reeds tegenover den nieuwen keizer op te treden. Volgens Russische begrippen hebben zij echter geen recht van bestaan. De Rus heeft slechts te wenschen en te gelooven aan de toekomst op het punt van deelneming aan de regeeringeene reden te meer voor de nihilisten om den bekenden vooruitstrevenden zin des keizers niet te stuiten en allerminst om door de bedreigingen een anderen toe stand in het leven trachten te roepen. Te Brooklijn zijn de botsingen tusschen burgerij en militie nog steeds aan de orde. In dien strijd voor en tegen het stakende trampersoneel, vallen zelfs dooden. Uit Konstantinopel bericht men nog steeds van choleragevallen, gedurende de vorige week een en zestig gevallen, die echter meest voorkwamen in de voorsteden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1