Ten opzichte van een vermelden op stand in Bulgarije verkeert men nog steeds in 't! onzekere. De regeering ontkent alle bekendheid met omwente lingsplannen, doch het buitenland schijnt de zaak ernstiger in te zien. Op het traject RotterdamHaag Amsterdam van den Hollandschen IJzeren Spoorweg maatschappij ontstondVrijdag- avond groote vertraging door het de- railteeren van den passagierstrein no. 767, komende van Maassluis. De trein ontspoorde even voor het station Schie dam. De locomotief en de daarop vol gende bagage-wagens kwamen dwars op het dubbel spoor te staan, zoodat de beide lijnen versperd waren. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De oorzaak van het déraillement wordt geweten aan een defect van den wissel, waardoor de trein op dubbel spoor liep. De aansluiting der treinen naar Bel- gie omstreeks zeven uur werd te 's-Gra- venhage gemist en de treinen tusschen Rotterdam-Den Haag Amsterdam kon den, zoolang de weg versperd bleef, hun reis niet voortzetten. Te 9 ure vertrok een extratrein van Den Haag naar Rotterdam. De reizigers moesten bij de plaats, waar de ontsporing plaats had, overstappen en zich te voet begeven naar een extra-trein, die in de nabijheid van het station Schiedam gereed stond. Een trein van Rotterdam, die om streeks half acht te 's Gravenhage moest arriveeren, kwam daar ongeveer 10 uur aan. Vooral het goederenvervoer onder vond door dit ongeval groot oponthoud. Daarentegen werd de verbinding met Engeland en Duitschland niet belemmerd. De oorzaak van het déraillement kan wel in de strenge vorst gelegen zijn door het krimpen van de rails. De we gen zijn van dien aard, dat kleine af wijkingen in de ligging der rails niet zoo gemakkelijk zijn na te gaan. De gemeenteraad van Zaandijk hield Zaterdag een belangrijke zitting waarin de vervanging van gas door electriciteit behandeld werd. Zes ontwerpen waren ingekomen,doch geen van allen voldeed den Raad, daar uit de rentabiliteitsrekening bleek, dat bij de kosten van aanleg der complete installatie ad ƒ25,000, de jaarlijksche kosten van exploitatie minstens 2300 zouden bedragen, tegen ƒ1400 voor de gasverlichting, zoodat een 120tal gloei lampjes door particulieren zouden moe ten worden aangesloten, om, zonder ver hooging van kosten, de renten en af lossing der aan te gane geldleening met 5 pet. van voornoemd bedrag te kunnen verzekeren. De raad verwierp met 4 tegen 3 stemmen het voorstel van B. en W. om reeds nu tot stichting eener elec- trische inrichting over te gaan en be noemde eene commissie tot nader on derzoek. Gelijk men weet zal ter gelegenheid van de tentoonstelling te Amsterdam dezen zomer een groote mailstoomboot achter het rijksmuseum worden gebouwd en als koffiehuis, café chantant enz. wor den ingericht. Omtrent dit schip, de Prins Hendrik, wordt het volgende medegedeeld: Be neden zal een groot solon zijn, waar de firma Bulla eene permanente tentoon stelling zal organiseeren. Deze salon zal 400 personen kunnen bevatten, op het dek zal eene kombuis zijn, met de brug daarboven. Daar zal zich verder be vinden een rooksalon, geplaatst door de Maatschappij Zeeland, terwijl het dek door zonnetenten zal beschermd worden. Bij Koninkljjk besluit is: lo. bevorderd tot ridder 3de klasse der Militaire Willemsorde de generaal- majoor van het leger in Nederlandsch Indië J. A. Vetter. 2o. bevorderd tot commandeur der Militaire Willemsorde de generaal- majoor J. A. Vetter voornoemd, en 3o. bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandsche Leeuw de luitenant-generaal A. R. W. Geij van Pittius, adjudant in buitengewonen dienst der Koningin, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch Indië. „Een goede winter op zijn tijd is niet kwaad," wordt algemeen beweerd en het moet erkend worden dat daar veel van waar is; terecht wordt er bij ge zegd »op zijn tijd," want als Februari half gepasseerd is, wordt de hoop op dooi meer algemeenvooral de buiten man, landbouwer, veehouder en tuinier ziet den winter thans graag vertrekken. Enfin, het is nu ook mooi genoeg en de liefhebbers van schaatsenrijden, die nu bijna drie weken hebben kunnen pro- fiteeren, zijn niet meer zoo verlangend naar de ijsbaan 'als in het begin van den winter. Een groot verschil op de om Haarlem liggende banen was het Zondag in vergelijking met de vorige ZondagenHet aantal rijders was aan zienlijk minder. Ook de wedstrijden, de laatste dagen der vorige week gehouden, trokken weinig publiek. Intusschen zijn ook de kassen van de meeste ijsclubs uitgeput, er zijn er die ook reeds vier hardrijderijen hielden. Op het Noordzeekanaaal is Maandag middag een Engelsch stoomschip ge trokken door de sleepboot »'t Zand" door eene opstopping van zwaar ijs in de vaargeul blijven stekende ijsbreker I moest te hnlp komen en sleepte het stoomschip naar IJmuiden. Overigens had de stoomvaart op het kanaal geen belemmering. Verbazend is de vischvangst onder het ijs in de zijkanalen; in de fuiken zit van 20 tot 30 K. G. aal en paling; ook baars wordt er in deze en andere wateren thans veel gevangen. Het voornemen van den kerkeraad te Hillegom om Ds. van den Broek, predikant te Noordwijkerhout, ten twee de male te beroepen, is door de drie hoogere colleges van de hand gewezen, aangezien Z.Eerw. voor het eerste be roep, omstreeks een half jaar geleden uitgebracht, heeft bedankt. HAARLEM 19 Februari 1895 Ter gelegenheid van het vijf- en zestigjarig bestaan der Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" is bij den boekhandelaar P. Meurs eene tentoonstelling geopend van verschil lende bescheiden, op de geschiedenis der Liedertafel betrekking hebbende. Portretten van Directeuren te beginnen met den eersten Directeur, den Heer J. E. Schmidts, de eerste notulen, oude ledenlijsten en tekstboekjes, de vaandels, zoowel het oude als het nieuwe, de ver schillende bescheiden betrekkelijk de per sonen, die Zang- en Vriendschap meer door gewone belangstelling betoonden, dit alles vormt eene verzameling, zeer zeker de aandacht ten volle waardig. Gisteren avond werd in de Groote Kerk alhier de 43e openbare vergadering gehouden van het Hulp zendeling ge nootschap „de liefde van Christus dringt ons". Op deze vergadering bracht Ds. J. W. Knottenbelt verslag uit omtrent de Ver- eeniging. Hij deelde een en ander mede omtrent de financieën en hetgeen de vereeniging verrichtte. De financieen ver keerden in zeer goeden staat. Allen, die nog geen lid waren der Vereeniging wekte Spreker op, het te worden. Na dezen Spreker trad als feestrede naar op Ds. M. A. Adriani, Zendings director van de Utrechtsche Zendings- vereeniging. Als tekst koos zijn Weleerw. Matth. 5: 16, waaruit hij in korte trekken besprak 1 het doel dat de zending beoogt, 2 het middel waardoor zij dat doel tracht te bereiken. Met tal van voorbeelden toonde de Spreker aan hoe de zendelingen onder de heidenen moesten arbeiden, zij moesten trachten hen voor zich te winnen, hunne kran- ken verzorgen, hunne twisten beslechten enz. Veel geduld was daartoe noodig. Op deze bijeenkomst bracht het Zangkoor „God is mijn lied" eenige liederen ten gehoore. Hoewel het zeer koud in de kerk was, was zij toch ta melijk goed gevuld. Wel een bewijs van belangstelling. Uit de 31e rekening der Holl. maatschappij van levensverzekering over 1893/94, gevestigd te Haarlem (Direc teuren de Heeren J. C. van Bemmelen en J. C. van Bemmelen Jr.) blijkt, dat de som der op Ult° October van kracht zijnde verzekeringen 648100 bedraagt. Aan diverse premiën is ontvangen ƒ22892,66, aan diverse intresten is ont vangen 4879,131/j, aan inschrijvingen Grootboek N. W. S is belegd 4523,75, het saldo der loopende kas bedraagt 195,94, terwijl de bezittingen der i maatschappij eene waarde vertegen woordigen van 157217,24. Hier ter stede is overleden de heer A. M. Schraders, geboren in het jaar 1808, oud strijder van de jaren 18301831. Hij was versierd met de Citadel medaille en het Metalen Kruis, nam een ijverig deel aan de bestrijding van den opstand te Brussel en was later krijgsgevangen in Brussel. Aan het Verslag over 1894 aan Aan deelhouders van de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen ont kenen wij de volgende bijzonderheden. Het aandeelen-kapitaal, ƒ161.000 nominaal,waarop 70 pet. gestort,bedroeg na aftrek van 1610.— amortisatie '1893 en ƒ1610.over 1894, ƒ109 480. In 1894 had de verbouwing plaats van gebouwen aan de bron. In 1895 zullen opnieuw daar verbouwingen plaats hebben tot het vervaardigen van tafel- water en het aaleggen van buizen naar het Brongebouw, terwijl eene aanschaf fing van nieuwe toestellen om het water op flesschen te tappen noodig was. Van eene bezending Water in con signatie naar West-Indië wordt de af rekening te gemoet gezien en zal ver moedelijk door meerdere zendingen in vasten verkoop gevolgd worden. De exploitatie der zaak in het buiten land eisehte betrekkelijk aanzienlijke uitgaven, doch op het Medisch congres te Rome werd het water eene zilveren medaille toegekend en hiervan waren de eerste uitzendingen van water het gevolg. Ook in België werd het water inge voerd, een gevolg van het verkrijgen van eene gouden medaille ter tentoon stelling te Antwerpen en van een Eere diploma op de mede aldaar gehouden tentoonstelling voor Voedingen Hygiene. Voor verkocht water werd ontvangen de som van ƒ23.562.12. De netto winst bedroeg ƒ4508..waarvan 1127.het reparatiefonds ten goede kwam. Het Balans-saldo wijst dus een voor- deelig slot ter uitkeering groot ƒ3381, toelatende eene uitdeeling van 3% over het gestorte bedrag, wat, in aanmer king genomen de jeugdige exploitatie en de hierdoor veroorzaakte hooge reclame kosten zeker niet ongunstig kan genoemd worden. Ongeveer twaalfduizend flesschen water werden als proeve gratis verstrekt en menigmaal bleek, dat het staalwater der Wilhelminabron de overwinning behaalde, waar andere middelen faalden. Gelukkig dooiweder van Zaterdag tot Maandag, maar langzaam aan, zoo langzaam, dat aan het ijs de sporen ervan noch bijna niet merkbaar waren. Die zachte dooi behoedde ons inmiddels voor spiegelgladde straten. De opgewaaide sneeuw heeft in onze omstreken nog al eens oponthoud ver oorzaakt in de vervoermiddelen. De Noord en Zuidhollandsche tram onder vond er een van een paar uren. In Haarlem wemelde het Zondag van vreemden, die per schaats onze gemeente aandeden. De ijsongelukken zijn betrekkelijk tot heden gering. Met den dooi schijnen die altijd veelvuldiger te worden, omdat men zich te lang op gevaarlijke punten waagt. Zaterdag had op de ijsbaan der IJsclub voor Haarlem en Omstreken een match plaats tusschen de Amsterdamsche Hockey- en bandyclub en die van Haar lem, waarbij Haarlem eene schitterende overwinning behaalde. Het Haarlemsche elftal bestond uit de heeren: Jhr. W. Schorer, H. en J. Eldering, van der Ley en W. Muiier (forwards), K. Pander, A. Koolhoven en Jhr. H. Sminia (halfbacks), J. Lief- tinck en Jhr. Mr. B. C. van Merlen (backs) en L. H. Koolhoven (goalkeeper). Met 1 Mei a.s. worden naar men ons mededeelt, al de kantoren der Rijks belastingen, welke tot dusver op zeer uiteenliggende plaatsen gevestigd zijn, in één gebouw vereenigd, en wel in de Kleine Houtstraat, alzoo niet ver van het midden der stad. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te ruim een uur is een felle brand uitgebroken in het perceel Zijl straat No. 53, bewoond door den winke lier in schoenen en laarzen J. H. van Deurzen, en boven door den heer M. O. de Kanter. In den tijd van eenige minuten stond het perceel in lichte laaie, zoodat de bewoners, zoowel be neden als boven zich slechts met moeite kunnen redden. De heer De Kanter heeft zijne beide voeten gebrand en is ter verpleging naar het St.- Elisabeth's Gasthuis over gebracht. De toestand van den gewonde is bevredigend. Het geheele perceel is uitgebrand, de belendende zijn behouden, maar hebben veel waterschade bekomen, terwijl aan de tegenoverliggende per- ceelen alle glasruiten door de hitte zijn gesprongen en een achterdeur in de Zoetestraat geducht door het vuur ge teisterd is. Met de brandkranen had men door den vorst veel moeite. Gelukkig dat de brandputten op de Oude Gracht in het oogenblikkelijk gebrek aan water konden voorzien. Een der brandkranen ging Zaterdag namiddag van zelf open, wat tot eene tijdelijke overstrooming aanleiding gaf. Van de verrichtingen en het goed inzicht van de brandweer verneemt men niets dan lof. De slangenwagen der politie was het eerst op het terrein en gaf water, na eenigen tegenspoed met de brandkranen en naar men zegt mindere geoefendheid van de agenten van politie met de bediening belast. Meer en meer wordt de wenschelijkheid besproken om althans één met de behandeling vol komen vertrouwd persoon voor den slangenwagen beschikbaar te hebben. Spuit 10, de vrijwilligersspuit, gaf onmiddellijk daarna water en wel met drie stralen. Naar een ooggetuige ons mededeelt, werd door het personeel van de 10 dapper gewerkt, en was het aan haar in de eerste plaats te danken, dat het perceel aan den anderen hoek van de Zoetestraat gespaard is gebleven en aan den persoonlijken moed van den eersten pijpgast van de „Tien", de Heer Kerkhoff, dat de bovenbewoners in dat perceel behouden zijn. Naar luidt achterstaande advertentie wordt de zaak door den HeerVan Deurzen tijdelijk voortgezet in het per ceel Zijlstraat 56. Zaterdagochtend weer brand, thans in het perceel Kruisweg 36, bewoond door den hotelhouder J. J. Wagner. Ook hier is de waterschade belangrijk. Teneinde op de kiezerslijsten ge plaatst te kunnen worden, hebben zich dit jaar 29 bewoners van gedeelten van perceelen, z. g. lodgers, aangegeven. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Ingekomen tot 17 Februari. Mevr. de V. ƒ10, T. B. 10. Mevr. C. D. v. d V. ƒ50, G. v. d. V. 25, J. de V. ƒ5, H. C. V. ƒ25, S. B. G. ƒ5. Met voorgaande ƒ4358. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van Janu ari 1895, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. Klinkenberg. M. W. v. Wickevoort Cromme- lin, M. R. Bruch, C. Brand, Wed. Boeren, D. van Emden, Holehaan, KriiBeman, M. van der Linden, Mossenkoff, C Ris (2 stuks), Schooning, W. J. Zittersteijn, B Torenvliet, allen Amsterdam M. Baggerman, J. E. Litcas, G. Metman, J. Kal- wijn, Wed. J van der Straaten, MRieman, allen Den Haag; Obelt, H. Seben, A. J. Oostcrveen, allen HaarlemIJsberg, IJmnidenW. Nederkoorn, Kralingen; M. v. d. Spek, Leiden; (2 stuks). F. Boorema, Niekerk; A. E. Taa9sen, Edam; Van Essen, J. v Boukels, Sandpoort; Wed. Vor- meer, Schagen; W. de Wit, Schagen, Ds. J. H. F. Bosch, Zwartsluis; D. Bruins? J. van Leeuwen? Briefkaarten. Geerlings, B. Smit, A. Jansen, Zwitselaar, C. P. Snoek. Jansen, W. Elsnerus, allen Amsterdam D. v. Tienen Prager, Ginneken T. K. Nienwenhuis, den Haag; G. Muller, Groningen; C. Wast, Gro ningen; M. v. Crefeld, Haarlem; J. Nieuwenhuis, Haarlem; D. de Kok, Rotterdam; A. de Waal? Buwalda? Buitenlandsche Brieven. Bosman, Gregory, te Grand Rapids; G. Borg- greven, Dnsseldorf; Kranz, Lichtenfels; C. Killy, St. Johns Wood; Hubert Vos, Londen; F. Tits- wick, Newport, Engeland; H. Drumont, Paris; T. v d. Heijden, Ronbaix Markt van 18 Febr. 1895. Boter. Aangev. 122, verk. 122 KG. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.50, p. KG. Biggen. Aangev. 54, verk. 54 st. L. pr. 3.H. pr. 7.p. st. Schrammen. Aangev. 28 verk. 17 st. L. pr. ƒ12.50, H. pr. ƒ17.,p.st. Appelen. Aangev. 37 verk. 26 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ8.p. H. L. Peeren. Aangev. 22 H.L. verk. 14 H.L. L. pr, ƒ3.H. pr. 4p. H. L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2