HAARLEMSCH J\o. 47 Wereldkroniek, Eerste Blad. EDEL METAAL, No. 15 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 23 Februari 1825. Nerf. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. BERICHT. f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 15 Februari 1895. Nieuwsberichten. *'^TE li E PH OONNUMMER TELEPHON1SCHB VERBINDINB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ep Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. van de is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad versehenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, a DE ERVEN LOOSJES. Voordrachten in Teyler's Stichting. Bij de vierde of laatste voordracht in Teylers Stichting trad Woensdag als spreker op Prof. B. J. Stokvis van Ara- sterdam. Naar aanleiding van de klachten in onzen tijd over een ongeduldig ja gen naar eer en rijkdom en de daaraan zich parende klachten over vermoeidheid, levensmoeheid en peinzensmoeheid, be handelde Spreker de Vermoeienis, den toestand welke zich openbaart wanneer eene beweging zoolang wordt voortge zet, tot verdere beweging onmogelijk is. Dan gevoelt men een niet te be schrijven gevoel van onlust en Spreker stelde zich tot taak de verschijnselen, die zich hierbij voordoen, te ontleden. Tot beweging wordt de mensch en het dier in staat gesteld door de spieren. De spier is gebouwd van vezels, de bun del eindigt aan beide einden in een pees en er door bevindt zich de zenuw. De spier kan zich verkorten en ver lengen, zich samentrekken, maar hierbij wordt stof gebruikt; van dit verbruik gaf Spreker een budjet. De wetenschap heeft het in bare macht de vermoeienis der spieren in maat, gewicht en getal uit te drukken. Gebruikte men hiertoe vroeger de een voudige krachtmeter, thans wordt hiertoe gebezigd de Ergograaf of werkschrijver van den Itaüaanschen professor Morso. Dit werktuig stelt zekere spieren b.v.b. van den arm buiten werking om die van eene bepaalde spier afzonderlijk te doen werken. Als resultaat van de onderzoekingen is tevens uitgemaakt, dat oefening der spieren van veel invloed is op het uit blijven der vermoeidheiduit de graphi- scbe voorstelling van den Ergograaf bleek, dat de kracht der linkerhand toe nam van 5 tot 8, die van de rechter van 6 tot 9. Tot de Nederlandsche geleerden, die de beteekenis van de oefening in het licht stelden, noemde Spreker in de eerste plaats Professor Donders. Bij elke samengestelde beweging, die voor het eerst verricht wordt, werken verschillende spieren, waardoor clan ook de vermoeienis spoedig intreedt. Oefening en gewoonte leeren den gebruiker ten laatste alleen de noodige spieren bezigen. De oorzaak der vermoeienis is echter niet te zoeken in de spier, zij zetelt in het centrale zenuwstelsel en ieder indi vidu heeft eene eigene wijze van vermoei en. Spreker maakte dit op geestige wijze duidelijk, als voorbeeld aangevende het examineeren, wat den een bovenmatig vermoeit, den ander tot meerdere werk zaamheid aanprikkelt, doch bepaald waar is, dat overmatige arbeid van den geest nadeelig werkt op de spierwerking en omgekeerd, doch dat matige vermoe- ing van beiden de werking van beiden verhoogt, bewees Spreker met een paar feiten uit eigen ervaring. Inmiddels is ook gebleken, dat eene opgewekte stemming de vermoeienis weerstaat. Omtrent de wijze waarop dit geschied is niets bewezen, maar er wordt verondersteld, dat het vermoeienis vergift, ontstaan door het spierverbruik, in zeer kleine hoeveelheid de zenuwen prikkelt, tot werkzaamheid aandrijft. Als spiervoedsel schijnt suiker een groote rol te spelen. Alcohol, hoewel vergift, neemt de vermoeienis weg, evenals andere genot middelen, als koffie, thee, decongoboon en andere. Tegenover vermoeienis staat rust. Gelukkig dat de slaap door de vermoeienis ontstaan de harmonie in het schepsel herstelt. Men spreekt tegenwoordig van de ziekte der vermoeienis, men heeft schrijf kramp, pianokramp, telegrafistenkramp het zijn de verschijnselen der ziekte veroorzaakt door zenuwzwakte, waarvan de gevolgen, als slapeloosheid en zelfs krankzinnigheid zijn zeer te duchten. Ten opzichte van het jonge geslacht heeft men te waken tegen overdreven vermoeienis, dit behoort men zich tot plicht te stellen. Zoodra eene spierwerking overschreden wordt, ontstaat eene grootere werking der organen als, hart, longen en darm kanaal. Hoewel 's Sprekers onderwerp nauw aansluit bij de sociale vraagpunten, duur van arbeidstijd enz., begeeft Spreker zich hier in deze niet te diep; men wake tegen te groote inspanning, opdat de overeenstemming in het individu be waard blijve. Descartes, de groote Fransche ge leerde, die in Holland gastvrijheid ge noot, leerdeDe mensch is een machine en ook Boerhave beschouwde den mensch als zoodanig, doch de machine is onver moeibaar en kan zich niet oefenen, dat wil zeggen, door gestadig doen beter worden. Men vergete evenwel niet, dat wij naast de machine organen bezitten, en al die machines werken samen tot het verkrijgen van één geheel; allen voor één en één voor allen. Het leven is een strijd, het lichaam kan vergeleken worden met het leger; elk deel heeft zijn bepaalde functiën en elk deel werkt mede tot de in stand houding ervan, wat de dure plicht in zich sluit om zoolang het leven duurt niet te rusten, maar te werken tot ge luk van ons zeiven en anderen. Professor Stokvis bezit de gave van improvisatie in hooge mate en hij paart hieraan etne groote duidelijkheid van voorstelling, waardoor het hem mogelijk is eene voordracht als deze niet alleen leerrijk en genietbaar, maar ook genot vol te doen zijn. Dankten de aanwezigen, die zeer tal rijk waren opgekomen, den Professor voor de gehouden voordracht, niet min der komt dank toe aan Heeren Direc teuren van Teylers Stichting, die dezen winter weer velen in hunne gehoorzaal de gelegenheid schonken den gezichts kring uittebreiden en de aandacht te leiden op het beantwoorden van de vele vragen, die in het gewone leven zonder antwoord blijven. De Franschen zijn zeer verguld met hun nieuwen president en wel voor namelijk omdat hij zich overal laat zien. Bij openbare feestjes, hospitalen, scholen, armenhuizen, kortom overal is hij. Bovendien vindt de alomtegen woordige president nog gelegenheid de noodige audiënties te verleenen. Dit laatste beschouwen de Parij zenaars nog steeds als een aanhangsel bij de be trekking, de overige baantjes als bui tengewone werkzaamheden, en deze voornamelijk zijn het, die de attentie der Parijzenaars gaande houden. Na de inneming van port-Arthur door de Japanners deelt men in de Nouvelle Revue mede verzochten de Britsche Admiraal Freemantle en zijn staf, den Admiraal Ito verlof, de vero verde sterkte te mogen bezichtigen. De Japanners waren woedend op de Engelsehen, die in zekeren zin de Chi- neezen geholpen hadden door gedurende het gevecht zoodanig te manoevreeren, dat de aanvallers er door gehinderd werden. Maar Freemantle's verzoek werd welwillend toegestaan. „Gij hebt hier een groot aantal zege- teekenen," zei de Engelsche Admiraal tot Admiraal Ito bij het bezichtigen van de citadel, «Zoudt ge er ons niet een willen geven als aandenken?" nsZeer gaarne"" was het beleefd antwoord van Ito, en toen de bezoekers vertrekken zouden, liet hij den Admi raal en den Engelschen officieren ieder een Remingtongeweer geven. De Engelschen keken echter leelijk op hun neus, toen zij bij het bezichtigen van dat geschenk de bedoeling van den gever begrepen en in die geweren de wapenen herkenden, welke door Enge land aan China waren verkocht. Te New-York worden nog steeds nieu we schandalen ontdekt. Thans is de oudburgemeester dier stad, de Heer Gilroy, tegenwoordig te Parijs, in staat van beschuldiging gesteld wegens on eerlijkheden, door hem gepleegd als wethouder van publieke werken, tus- schen 1889 en 1892. Drie inspecteurs en twee commissarissen van politie worden vervolgd als zijne medeplich tigen. Omtrent het alcohol verbruik in- België is door een oudminister van Belgie een rede uitgespraken in den Senaat, waaruit wij eenige bijzonderheden over nemen. In 1851 bracht de accijns vier millioen op, thans drie en dertig. België gebruikt thans twaalf liter per hoofd, en Frankrijk slechts drie. In 1850 waren er 53000 drank huizen. In 1892 waren er 175,000! En dan nog moet er gezegd worden, dat er voor de wet op het vergunningsrecht 189,000 drankhuizen waren België heeft dus een drankhuis op elke zes en dertig inwoners. Van 1851 tot 1888 is de criminaliteit met 200 pCt., de landlooperij met 290 pCt., de krankzinnigheid met 139 pCt., de zelfmoorden met 140 pCt. vermeer derd; en van dokter Crocq weten wij, dat er in de Brusselsche gasthuizen op 199 personen, die aldaar sterven, 80 pCt. jeneverdrinkers zijn! Voor het tijdvak 1866 tot 1869, een gewoon tijdvak, wordt geconstateerd een alcoholverbruik van 37,641,480 franc. Van 1873 tot 1876 een, tijdvak van bijzonderen, ongestoorden voorspoed, bedroeg het verbruik 71,717.720 franc. En van 1873 tot 1893 werd er 2,600,000,000 dat is twee en een halt milliards franc alcohol verbruikt! De openbare Belgische schuld is geen 2 mil liards Vóór 1850 was het alcoholisme in de Belgische geneeskundige wereld zoo goed als onbekend. De geneeskun dige wetenschap kende den dronkaard, en de rechterlijke wetenschap hield zich onledig met de dronkenschapdoch men zag ze aan als vrijwillig. Doch thans zegt de geneeskundige tot den rechtsgeleerdeweldra bevindt gij u voor misdaden, die gij niet zult durven straffen, daar degenen, die de alcoholziekte hebben overgeërfd, zich lijdelijk tot handelen laten aandrijven en bekwaam zijn gewelddaden te begaan, waarvoor zij niet verantwoordelijk zijn. En wij, besloot de minister, zijn in den strijd tegen het alcoholisme verre ten achter bij de ons omringende volken. Het vergif wordt door eene over- groote samenwerking van belangen ver spreid, en wij laten maar begaan Geheel de maatschappelijke hervor ming, de verhooging der werkloonon, de bescherming der kinderen, dat alles zal nutteloos blijven, zoolang gij het monster der jenever-plaag niet zult hebben neergeveld. Engelsche handelaars hebben met Ma dagascar contracten gesloten tot levering van oorlogsbehoeften, alzoo in het nadeel van Frankrijk, dat in Madagascar oorlog voert. De Engelsche regeering heeft besloten in deze eene algeheele onzijdigheid in acht te nemen, waardoor zij de con tractanten zelve voor hunne handelingen aansprakelijk stelt, wat zeer zeker de veiligste manier voor de Engelsche re geering is om zonder opspraak of on aangename gevolgen harerzijds den En gelschen handel zijn gang te laten gaan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1