EAARLEISCH BERICHT. EDEL METAAL, Nieuwsberichten. No. 16. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 27 Februari 1895. TELEPHOONNUMMER telephon1SCHE VERBINDING met AMSTEEDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, eikeregel ineer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De ondergeteekendeR berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad verschenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, i. f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 15 Februari 1895. DE ERVEN LOOSJES. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. POLENZ, (W. VON) De Predikant van Breitendorf. Naar het Daitsck door Dr. H. P. Berlage 2 dlning. f 6.50 Vriend der Wiskunde, (De) Tijd&ehr. voor allen, die exasaen in dat vak moeten afleggen. 10e jaarg. Afl. 1. p. j2.50 Bnitenlandeche nieuw verschenen werken. BARTH (Fr Der Obstbau. Tbeor. prakt. Anleitung zur Obstbaumzucht, Obst- baumpflege nnd Obstbenutznng...geb. 1.50 BLOCHMANN (R.) Darstelluüg cfoemi- scher anorganischer Praparate für Che- miker und Pbarmazentengeb. 1.45 BORNE (m. VON DEM) Künstliche Fischzucht. 4e Auflgeb. «1.65 Id. id. Teicbwirtschaft. 4e Aufl....geb. 1.65 DORNBLüTH (O.) Kompendium der inneren Medizin. 2e Anflgeb. 4.90 ÏTJCHS (Prof. Dr. Fr.) üeber die Be- deutung der Hypnose in forensicher Hinsichting. «—.35 LALLEMAND, (Ch.) Jérusalein-Damas. Avec illustratioos directes d'apre9 na ture .geb. «19.80 LIBONIS (L.) Lea Styles frai^ais en- seignés par l'Exemple. Tome T/III ing. 1.65 PETITOT (EMILE) Origines et migra tions des peoples de la Gaule jusqu' a l'avénemeni des Francsing. 6.60 TINSEAU (DE) Dette oubliéeing. 1.90 Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes. De Zweedsche luchtreiziger André ■wil een reeds vroeger geopperd plan uitvoeren en naar de Noordpool reizen met een luchtballon. In de Academie van Wetenschappen te Stockholm be sprak hij zijn plan. Het zou naar zijn meening, bij de vorderingen, welke de luchtscheepvaart in de laatste jaren maakte, en de voor luchtreizen gunstige gesteldheid van de Poolstreken, zeer goed mogelijk zijn in dertig dagen een reis van Spitsbergen over de Noordpool te doen. De kosten van de reis zouden 130 000 kronen bedragen. Uit Port au Prince, eiland Haïti, wordt gemeld, datde stad Port-au-Prince door het vuur is vernietigd. Vijfhonderd huizen zijn in de asch gelegd, ongeveer 56 zijn nog blijven staan. Alle factorijen zijn vernietigd; de schade wordt ge schat op '15 miilioen. Om te herstellen van eene influenza- aanval ging de prins van Wales naar Nizza, doch 'kon het niet verder bren gen dan tot Calais. Daar kreeg hij een nieuwen aanval en moest daar dus voor- loopig blijven. Men zegt, dat de Franschen spaar zaam zijn, maar de Ieren beginnen hen hierin naar de kroon te steken. Het bedrag der Iersche spaarpenningen, belegd in spaarbanken, bedroeg op het eind van 1894 ruim vier en tachtig miilioen galden; het was in dat jaar toegenomen met acht miilioen. Uit het Britsche „beschermingsge- bied" aan -den Niger worden onlusten bericht. Zestienhonderd inlanders uit Brass of Nimbi hebben het station Akassa van de Niger-maatschappij aan gevallen, geplunderd, het hoofd van dat station, den Heer Wijse, onthalsd en een aantal inlandsche beambten der maatschappij gevangengenomen ot ge dood. De inlanders hadden zich, zonder dat het Engelsch bestuur er iets van wist, voorzien van goede wapenen1000 ge weren en een aantal kanonnen. Of die wapenen van Engelschen oorsprong waren wordt niet bericht. Zoo hadden zij Akassa, waar men op den aanval van zulke strijdkrachten niet was ver dacht, spoedig overmand. Na het plunderen van Akassa dreig den de inlanders ook de Europeesche stad Brass aan te vallen. Maar zij durfden dat bij nader inzien niet te wagen. De Europeanen te Brass loopen geen gevaar. De Britsche Gouverneur, is daar met voldoende strijdkrachten om de plaats te verdedigen. Men verwacht, dat de Engelschen op Nimbi zullen aanrukken, om de ge weren, kanonnen en oorlogskano's, wel ke men in het bezit der zwarten ge vaarlijk acht, in beslag te nemen, en dan zal het wel uitkomen, wie ze leverde. Het zou natuurlijk eene heele verrassing zijn voor de Engelschen te vernemen dat landslieden hun die poets gebakken hadden. Over de viering van den Zondag schrijft in het Maartnummer van the Church Monthly de grijze Gladstone een schoon artikel. Hij wijst daarin op het feit, dat in de vesting van het Christendom, thans van alle kanten belegerd, de Sabbath het eenige punt is dat dubbel verdedigd wordt en wel door strijdkrachten van zeer verscheiden aard. Een deel der voorvechters beroept zich op de nood zakelijkheid, dat de mensch een dag van de zeven rust moge genieten, om zich te verfrisschen naar lichaam en geest; de anderen beroepen zich op het Goddelijk gebod en voorbeeld. Sprekende over de eerste argumenten, zegt Gladstone, dat het wel belangwek kend zou zijn, die door statistieken te bewijzen wat voor zoover hij weet, tot dusver nog niet is geschied. Het zou zeker de moeite waard zijn de quaestie te onderzoeken, door het vergelijken der gezondheidsstatistieken van het kleine deel van het Engelsche volk, dat niet een groot deel van den Zondag rusten kan, met die van de groote meerder heid, welke Zondagsrust geniet. In den Duitschen Rijksdag is een aanvang gemaakt met de algemeene beraadslagingen over de tabaks belasting. Volgens dit ontwerp moet de opbrengst dezer belasting 32.000.000 mark meer bedragen dan tot nu toe het geval is. Het lot van het ontwerp is nog niet beslist. Te Londen heerscht de griep in hevige mate. Te Parijs wordt beweerd, dat graaf Tornielli, de nieuwe Italiaansche gezant, van den heer Crispi de bijzondere op dracht heeft ontvangen, om in de eerste plaats zijn krachten te beproeven aan het sluiten van een handels-tractaat tusschen Frankrijk en Italië. Het is bekend, dat tusschen beide Staten reeds sedert eenige jaren een tarief-oorlog bestaat, waarvan vooral Italië de nadeelige gevolgen ondervindt. Men vertelt nu te Parijs, dat de heer Crispi den handelsviede met Frankrijk wil herstellen, met het oog op de aan staande Kamer-ver kiezingen. Indien het hem gelukt, aan dezen tarief oorlog een einde te maken, zullen natuurlijk Cris- pi's kansen bij de verkiezingen aanmer kelijk rijzen. Zekere Taylor, die door de Londensche politie werd gezocht, en aan de Kaap werd gevonden, heeft buitensporig veel geluk, dat nog maar alleen wordt over troffen door zijn ongeluk. Men had hem reeds te Londen in handen gehad; doch hij had weten te ontsnappennu vatte men hem aan de Kaap de Goede Hoop en hij ontsnapte weer; hjj werd gegrepen, doch sprong nu uit een treindaarna werd hij nog maals in hechtenis genomen. Volgens een telegram uit Lyrin (Mas sachusetts) had een ontploffing plaats in een ijzermagazijn, terwijl dat maga zijn reeds in brand stond. Daardoor werd het gebouw letterlijk in tweeën ge scheurd. De ladders, waarop de brand weermannen stonden, vielen, en de brandweermannen zelf stortten neer op straat. Vier hunner zijn gedood en acht ernstig gekwetst. Nog twee personen worden er vermist. Men vermoedt dat deze met de ladders in de vlammen zijn gevallen. De Engelsche bladen bevatten het verhaal van het verhoor voor een der Londensche magistraten betreffende een geval, dat te Amsterdam speelt. Zekere Annie Nightinghale vroeg den raad van den magistraat om haar kof fer en eenige andere goederen uit Am sterdam terug te krijgen. Zij verklaarde, dat zij door een agent voor cafés-chan- tants in Londen aangenomen was om in Amsterdam komische liederen te zingen. Zij was nog eerst kort bij het vak en het was haar tweede emplooi. De agent verklaarde, dat zij bij fatsoen lijke lieden zou komen. Een ander méisje, Stewart genaamd, werd eveneens aan genomen, en de klerk van den agent zond beiden via Harwich naar Am sterdam. Zij kwamen daar in een lokaal nabij het Damrak. Er waren 5 Hollandsche, 3 Fransche en een Engelsch meisje. Nadat Annie Nightingale en Stewart er drie dagen geweest waren, bleek 't haar, dat van haar in de inrichting diensten gevergd werden, waaraan zij niet wilden voldoen. Miss Nightingale vertelde toen aan de vrouw van de in richting, dat ze niet wilde blijven en naar Londen om geld voor de terugreis geschreven had. Men trachtte haar daarop bang te maken, maar zij kreeg geld uit Londen en ging toen weg. De eigenaar weigerde haar koffer te laten gaan. Ze ging daarop naar den Britschen consul, die haar naar de politie zond, maar de eigenaar bleef weigeren iets af te geveu. Dien nacht sliepen zij en miss Stewart, die ook terugkeerde, in het politiebureau en den volgenden morgen gingen ze naar Londen terug. Het derde Engelsche meisje is nog ter plaatse, omdat zij, volgens hare verklaring, een contract geteekend had, waardoor ze voor 3 maanden gebonden is. Nightingale had geen contract ge teekend. De magistraat zeide, dat hij niets kon doen, en verwees Nightingale naar den Hollandschen Consul. Deze zal echter ook wel weinig kun nen doen. 't Is een bedroevend schouwspel, dat de heele wereld machteloos staat tegen over den houder van zulk een fraaie inrichting. Aan de Da Costakade te Amsterdam zakten Zaterdag negen jongens door het ijs. Zij hieven een koor van jammer kreten aan. Twee personen, die hun te hulp kwamen en zich ophetbrooze ijs waagden, raakten evenzeer te water. Door middel van lijnen en touwen werd gelukkig het elftal op het droge ge bracht. Omtrent een Vrijdagavond te Amers- fort gepleegden moord wordt vandaar nader gemeld: De zeven en vijftig-jarige v. d. E. leefde sinds geruimen tijd in onmin met zijn negentienjarigen buurman B. Nadat ze een uur te voren een woor denwisseling hadden gehad, geraakten de beide mannen, toen zij elkaar weer ontmoetten, in twist en heeft B., v. d. E. met drie messteken, waarvan één een diepte van ongeveer 12 cM. heeft, zoo danig verwond, dat verbloeding onmidde- lijk den dood tengevolge had. B. is in verzekerde bewaring geno men en heeft reeds aan den commis saris van politie bekend Het mes, waarmede de daad gepleegd moet zijn, is echter nog niet gevonden. Tengevolge van het vertrek van enkele der vermogendste ingezetenen naar el ders worden dit jaar te IJlst, de aansla gen in den hoofdelijken omslag, welke tot dusver zeer gunstig bij die in vele andere Friesche gemeenten afstak, met ruim 34 pCt. verhoogd. Terwijl daar nl. verleden jaar 3,05 pCt. van het belast baar inkomen werd betaald, is thans voor 1895 door den gemeenteraad de percentage van den hoofdelijken omslag op 4,1 pCt. vastgesteld. Men meldt uit Halfweg: Met de veiligheid is het in deze streken de laatste weken treurig gesteld; niet minder dan een tiental diefstallen

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1