ANARCHISTEN. De Kinderroofster 3e Soirée Musicale „De Papa van Daisy Bell" ADVERTENTIEN. Woensdag 27 Maart a.s. „flet Xederlaiidsch Tooneel." Donderdag 28 Maart 1895, PLICHT, Zondag 81 Maart 1895. 's Gravenliaagsche Tooneelisten. Donderdagavond 28 Maart '95, 8 uur, gen Bismarck den len April met zijn tachtigsten geboortedag namens den Rijksdag geluk te wenschen. Veront waardigd over den den uitslag nam de voorzitter, de heer Levetzow zijn ont slag als zoodanig. Men had mogen verwachten, dat de Rijksdag, als vertegenwoordigende geheel Duitschland, zelfs al was zijne politieke overtuiging geheel in strijd met die van den oud-rijkskanselier, toch de ontegen zeggelijk groote diensten van Bismarck tegenover Duitschland zou erkend hebben hebben, door den voorzitter de gevraagde opdracht te verleenen, vooral ook omdat keizer j Wilhelm door het geven van verschillende bevelen betreffende het vieren van den dag, hierin zoo welwil lend is voorgegaan. Keizer Wilhelm zond na het bekend worden van den uitslag het volgende telegram naar Friederichsruhe Aan prins Bismarckhertog von Lauenburg Ik betuig u bij dezen mijne innige verontwaardiging over het besluit, dat de Rijksdag heeft genomen. Dit besluit is ten eenen male strijd met de meening van de Duitsche Vorsten en het Duitsche volk." Wilhelm. Prins Bismarck antwoordde aldns: „Aan Zijne Masjesteit, den keizer en koning, te Berlijn. Ik betuig uwe Majeseeit mijn eerbie digen dank voor uwe betuiging. Daar door is de onaangename, mij nog niet bekende houding mijner voormalige politieke tegenstanders, veranderd in eez daad van waardeering, die mij hoogst aangenaam is." He- Spaansche demissionaire minis terie zal toch waarschijnlijk aanblijven. Het aangevraagde ontslag was, zooals men zich zal herinneren, gedaan ten gevolge van de houding der Spaansche officieren tegenover de pers, in welke de militaire rechter uitspraak wilde doen. Nu heeft het ministerie zich be reid verklaard tot blijven, als de pas genoemde rechtbank hare pretentie wil laten vallen. De regeering zal dan natuurlijk ook wat moeten doen, en dit zal zijn het indienen van een wets ontwerp tot bestraffing van de persover tredingen ten opzichte van het leger. In onze Tweede Kamer was men druk bezig met besprekingen aangaande het invoeren van graanrechten. Terwijl door de voorstanders van protectie wordt be weerd, dat de landbouw bij de invoering ervan winnen zal, wordt van de andere zijde de vrees uitgesproken, behalve, dat het brood drie centen per kilo duurder zal worden, dat de voordeelen zullen vloeien in den zak van den grondeige naar. Dat dit |laatste werkelijk het geval kan zijn blijkt uit hetgeen reeds dezer da gen inde gemeente Oldehove is voorgeval len. Daar wilde een huurboer de bij hem in gebruik zijnde gronden weder inhuren. De grondeigenaar vroeg eene pachtsom van ƒ74.50 de Hectare, indien echter protectie werd ingevoerd, zou de huur prijs tot 90 moeten klimmen. Dewe- derinhuring sprong op deze voorwaarde af. Natuurlijk zal door de voorstanders er wel op gewezen worden, dat dit feit geheel op zichzelf staat, doch het bewijst, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de tegenstanders gelijk kunnen hebben. Bovendien weegt nog al mee, dat tot zelfs de meest behoeftige door eene kunstmatige verhooging der brood prijzen zal moeten medewerken, om den landbouwenden stand of den landheer te verrijken. Algemeen houdt men het er voor, dat de landbouw moet geholpen worden, maar of protectie, invoering van graanrechten, hiertoe de weg is, wordt in twijfel getrokken. Beziet men echter de zaak van een anderen kant, dan rijst de vraag, of niet elke tak van nijverheid, die eens tijdelijk in druk verkeert, ten zijner tijd om beschermende rechten kan gaan vragen als er een voorbeeld gesteld is en men vraagt, waar het dan heen moet met den vrij handel, waarbij ons kleine land zich immer wel bevonden heeft. In de te Beekbergen gevestigde in richting voor bedelaars en landloopers, zijn nog slechts een 8 9 tal personen opgenomen. Naar beweerd wordt, ont breken de noodige fondsen, om er voor alsnog een grooter getal op te nemen. De kosten van administratie zijn vrij aanzienlijk, en van den landbouw, dien men daar denkt uit te oefenen, koestert men geen hooge verwachtingen. Recht jammer, dat de inrichting door een en ander ten gronde gericht staat te worden. Landloopers zijn er genoeg, zie te Haarlem, maar de groote vraag is, of die lui genegen zijn zich te laten ver beteren en dus hunne toestemming geven tot eene afzondering gedurende eenigen tijd. 't Zou anders wel een klein offer waard zijn eens van die lastige lui af te komen, maar het publiek gooit nu eenmaal liever tien gulden in centen weg ten bate der algemeene gemakzucht, dan een rijksdaalder te geven ter wille van eene totale opruiming, waarmee de maatschappij heel wat gebaat zou zijn. Bij H. H. M. de Koninginnen bestaat het voornemen aan officieren, onder officieren, en minderen, die zich, hetzij op Lombok of in Atjeh, zoodanig hebben onderscheiden, dat zij de Mil. Willems orde hebben verdiend en aan wie het ridderkruis daarvoor nog niet is uit gereikt de onderscheidingsteekenen zelf te overhandigen. Het tijdstip van uit reiking zal later worden bepaald. In de Gemeentestem komt onder de vacante plaatsen voor de betrekking van burgemeester der Limburgsche ge meente Schaesbergh, welke ongeveer 1200 zielen telt, op eene jaarwedde van 170. Gaarne zullen wij later vernemen, hoe groot het aantal sollicitanten was. Door eene onbekende oorzaak is van de Stoomwatermachine »de Leegwater" te Haarlemmermeer, de cylinderstang gebroken. Aan de activiteit van 't dienst doend personeel is 't mogen gelukken ernstige ongelukken te voorkomen. Met vereende krachten is men bezig, als 't mogelijk is die te herstellen, zoodat men hoopt, dat de Leegwater weer spoedig dienst zal kunnen doen. HAARLEM 26 Maart 1895. Het examen voor leerlingen van de openbare- en bijzondere scholen voor lager-onderwijs, sedert eenige jaren ingesteld door de Commissie van Toe zicht op het lager-onderwijs, zal dit jaar plaats hebben in school D, (hoofd, de heer M. Sterk) op 9 en 10 April a.s. Tot dit examen, hetwelk loopt over de vakken lezen, schrijven, rekenen en Ned. taal, worden toegelaten de leer lingen, die dit jaar het onderwijs in de hoogste klasse hebben gevolgd en met 1 Mei de school zullen verlaten. Zij, die voldoende bewijzen van ont wikkeling geven, ontvangen een diplo- ma, geteekend door den voorzitter en den secretaris der Schoolcommissie en waarop verder met een enkel woord de graad der vorderingen is aangegeven. Wij achten het niet overbodig, op de waarde van bedoeld diploma de aandacht te vestigen. De bezitters ervan kunnen zonder nader examen toegang verkrijgen tot de ambachtsschool en de herhaling- school, terwijl aan de werkplaatsen van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij op de aanwezigheid van het eind diploma wordt gelet. Bovendien-en hierop mag worden aangedrongen als eeneischdes, tijds zal,bij nog algemeener bekendheid welhaast elk werkgeven van eenige beteekenis, bij het aannemen van jeug dige werkkrachten, de voorkeur geven aan hen die het bewijs kunnen over- l^ggcn, althans voldoend lager onderwijs te hebben genoten. Naar men verneemt, bestaat bij de Cristelijke gerefomeerde gemeente, thans vergaderende in een lokaal in de Ridder straat, het voornemen een kerkgebouw op te richten in de Zuiderstraat. Tot directeur van de Haarlemsche Ambachtsschool is benoemd de heer J. Temme, leeraar aan de le Ambachtschool te Amsterdam. Zondag is hier ter stede overleden de heer T. Soeters, ridder der militaire Willemsorde. Geboren te Amsterdam 5 October 1808, werd hem die onder scheiding reeds op 16 November 1830, dus op twee en twintigjarigen leeftijd, toegekend. De Commissie tot uitreiking van brood en koffie aan behoeftigen heeft dezen winter 10587 portiën brood en koffie uitgereikt. Een woord van dank aan allen, die ook dit jaar weder hunne hulp verleen den, hetzij door giften in geld als ook in Consumptie artikelen, ook aan de dames helpsters, die weer zoo trouw ter zijde stonden, den welgemeenden dank van het Bestuur. Het Edel Achtbaar Gemeentebestnur schonk weder het gratis gebruik van lokaliteit terwijl de Heer M. v. Ommeren op nieuw tafels en banken plaatste zonder daarvoor iets in rekening te brengen. Al deze bewijzen van instemming waren voor de Commissie bemoedigend en maakte haren arbeid des te gemak kelijker en aangenamer. VEBGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, des namiddags te 1 ure, op WOENSDAG 27 Maart 1895, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde vjorden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Adres mr. A. J. Heshuysen ver zoek eervol ontslag lid commissie van toezicht lager onderwijs. Proces-verbaal kasopneming. 2. Voorstel B. en W.W. adres Maat schappij Staalwaterbronnen aan leg Frederikspark enz. 3. Id. id. id. id. ontheffing bouw bad inrichting in het Frederikspark. 4. Id. id. met rapport commissie van financiën betreffende ruiling met het Rijk ten behoeve van een nieuw huis van bewaring. 5. Id. id. id. id. adres Haarl. Bank- vereeniging aankoop grond Zijl straat. 6. Id. id. id. id. adres !M. A. v. d. Berg ruiling grond Gasthuisvest en Klein Heiligland. 7. Id. id. id. id. verhuring grond Oost- vest aan Gebr. Schornagel. 8. Id. id. adres kaaswerkers tot het bekomen van een vast weekloon. 9. Id. id. adres afd. Haarlem en om streken Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gebruik Hertenkamp voor tentoonstelling. 10. Id. id. adres afd. Haarlem en om streken van den Volksbond op richting kiosk Stationsplein. 11. Id. id. adres J. Machielse lichtramen perceelen Kleverlaan. 12. Id. id. regeling Heemstede verbete ring Meesterlottelaan. 13. Id. id. crediet bestrating Gaelstraat. 14. Missive B. en W.W. recognitie Gasfabriek. 15. Rapport commissie yan financiën rekening Bank van Leening 1893/1894. 16. Id. id. rekening Stads-Apotheek over 1894. 17. Id. id. rekening Barbara Gasthuis over 1894. 18. Id. id. af- en overschrijving begroo ting Huiszittende armen en Stads Armen- en Ziekenhuisdienstl894. 19. Aanbeveling curatoren Gymnasium benoeming leeraar Nederl. taal en Geschiedenis. 20. Voorstel B. en WT.W. bevordering onderwijzers 2e kl. le opl. school voor jongens. 21. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer 3e kl. 2e Burger school. 22. Id. id. benoeming onderwijzer 3e kl. School D. 23. Verslag opzichter gasverlichting over Januari jl. Markt van 25 Maart 1895 Boter. Aangev. 115, verk. 95 KG. L. pr. 1.00, H. pr. ƒ1.10, p. K3. Biggen. Aangev. 132, verk. 107 st. L. pr. 4.H. pr. 7.00, p. st. Schrammen. Aangev. 78 verk. 78 st. L. pr. ƒ9.H. pr. ƒ13.p.st. Aardappelen. Aangev. 74, verk. 74 H.L, L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ4.p. H.L. Appelen. Aangev. 49 verk. 28 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ7.p. H. L. Peren. Aangev. 64 H.L. verk. 49 H.L. L. pr, ƒ3.H. pr. ƒ4.—p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Maart 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA 1. ToccateJ. S. Bach. 2. Choralvorapiel und FugeJ. Brahma. 3. ^aSi°--- - Mendelaaohn. Ree. et xinale 4ConsolationLiszt. 5. Die Ehre GottesBeethoven. De Zondagswijding is geen gebod van God, geen voorschrift van Jezus, geen apostolische ver ordening. COHEN STUART, Predikant. De Haat tegen de Joden heeft geleid tot verwisseling van den Sabbat met den Zondag. NEANDER, Hoogleeraar en Kerkelijk geschied- schrjver. OPVOERING VAN Oorspronkelijk Blijspel in drie bedrijven, door J. F. Prijzen der plaatsen: Balcon en Stalles ƒ1.50, Parterre, le en 2e Loge ƒ1.Gaanderij ƒ0.50. Voor leden van de A. N. W. B., op vertoon van Diploma, Balcon en Stalles ƒ1.Parterre, le en 2e Loge 0.75. Plaatsbespreking dagelijks van 2 tot 4 en op den speeldag van 10 tot 3 uur. Aanvang 8 uur. Koninklijke Ver- eeniging: Klucht in 3 bedrijven door Justus van Maurik Jr. Voorafgegaan door dramatische schets in één bedrijf door Justus van Maurik Jr. Bekende prijzen. Aanvang Tj uur. Illli Itil i ■■IBIil ■lllll lll—HH III II Beroemd drama in 8 tafereelen. le Tafereel. De Kinderroof. 2e De Herkenning. 3e De Ontvoering. 4e Moeder en Kind. 5e De Uitdaging. 6e Het Duel. 7e De Moordaanslag. 8e De Ontmaskering. Aanvang uur. Balcon 1.25, Stalles en le Loge ƒ1.Parterre ƒ0.75, 2e Loge ƒ0.50, Gaanderij ƒ0.25. in de bovenzaal der Sociëteit VEREENIGING." Mevr. S. BOSMANS-BENEDICTS, Piano. De Heer HENRI BOSMANS, Violoncel. De Heer H. HOFMEESTER, AU. De Heer JOH. STEENMAN, Viool. Introductiekaarten a 2.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2