HAA Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 29. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zeventiende Jaargang 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 13 April 1895. Ned. Vereefl. tet van Zondagsrust A o. 2 BERICHT. EDEL METAAL, Nieuwsberichten. f' te1ephoonnummer txleph on1sche verbinding ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad versehenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, a f 0.50 ingen. en 0.75 geb. Haarlem, 4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. Tusschen Engeland en Frankrijk zijn moeielijkheden gerezen ten aanzien van de wederzijdsche rechten in Egypte. Niet alleen in de Engelsche, maar ook in de Fransche vertegenwoordiging is de kwestie te sprake gebracht, 't Is ze ker niet aangenaam voor Turkije en Egypte, wier landpalen aan het betwiste gebied behooren, te moeten aanzien, dat op deze wijze met hun gebied door vreemden wordt omgesprongen. Een eigenaardige manier om het werk te staken, hebben de henneparbeiders in het Russische dorp Robnidino, district Roslawl. Wanneer zij oordeelen, dat de loonen te laag zijn, en dat geschiedt dikwijls, en de werkgever niet wil toe geven, verdeelen zij zich in twee gelijke groepen en laten dan door het lot be slissen, welke dezer groepen in het dorp zal blijven, en welke het dorp zal ver laten. Door de plotselinge vermindering van werkkrachten stijgen natuurlijk onmid dellijk de loonen en de arbeiders hebben hun zin. Onlangs waren de vertrekkende arbeiders nog maar '10 kilometer van het dorp, toen zij door hun meesters werden teruggehaald, met de belofte, dat aan hun eischen zou worden voldaan. Tot nog toe geschiedde de reis van Cairo naar de Pyramiden steeds per kameel en de drijvers verstonden de kunst, de reizigers geducht te laten betalen. Deze kleine industrie gaat verdwijnen, want de Egyptische hoofdstad komt in het bezit eener electrische tram, welke, na de stad doorsneden te hebben, wordt voortgezet naar de Pyramiden. Iemand te Topeka in Kansas heeft een moord gepleegd terwijl hij onder hypnotischen invloed stond. Niettegen staande bewezen was, dat de hypnoti seur zich op tien mijlen afstand van de plaats, waar de moord plaats had, be vond, is deze tot de galg verwezen, terwijl de moordenaar werd op vrije voeten gesteld. In hooger beroep is het vonnis bevestigd. Nog steeds ontvangt de oude Heer Bismarck deputaties, Maandag weer een van vierhonderd leeraren van Pruisische inrichtingen van Hooger Onderwijs. De oude staatsman wees er in eene korte toespraak op, van hoeveel belang het is voor het vaderland, als de jeugd waar heidsliefde wordt ingeprent, omdat het tegendeel hoogmoed aankweekt. Tusschen de Amerikaansche staten Argentine en Chili bestaat weer ernstige spanning, die gemakkelijk tot een oorlog leiden kan. Reeds worden krijgstoerus tingen gemaakt en Chili het klinkt vreemd wil hiertoe zes en dertig millioen gulden leenen. Dr. Ishiguro, eerste militair-genees heer van het Japansche leger, heeft aan de families, welks zonen gedurende den laatster, oorlog in het leger gediend heb ben, een open brief gericht, waarin hij over kleeding en voeding der troepen enkele mededeelingen doet. Volgens dit schrijven was de sterfte der gewonden, die onder geneeskundig toezicht waren 4 pCt., dat der zieken 2.9 pCt. Het leger leed veel aan typhus, dysen terie en andere besmettelijke ziekten, vooral te wijten aan het klimaat van Korea. In het leger waren in het geheel 530 personen, artsen, apothekers, ziekenver plegers, tot hulp, hieronder 138 genees- heeren en ziekenverplegers door het Roode Kruis uitgezondeneen groot aantal waren in de hospitaal-barakken werkzaam. Den 7 September a. s. is de concessie der Nederlandsche Bell-telefoonmaat- schappij te Amsterdam afgeloopen en thans worden maatregelen genomen, om met dien datum het telefonisch verkeer van gemeentewege te verzekeren, nadat in 't laatst van 't vorige jaar door den Raad was besloten, om van gemeente wege den aanleg van een nieuw tele foon-net te ondernemen. Uit een thans in zake overgelegd rapport blijkt dat voor den aanleg van een net met tweeduizend aansluitingen be- noodigd is 750.000, ongerekend de kosten van een centraal bureau. Het systeem laat eene vermeerdering tot zesduizend aangeslotenen toe. De renten van het aanlegkapitaal zullen ruimschoots gedekt worden en de gemeente kan, bij ruime deelname, zelfs geleidelijk tot abonnements-ver mindering overgaan. B. en W. vragen thans machtiging, om tot den aanleg over te gaan en vragen hiertoe een voorloopig crediet van een halfmillioen, althans voor het geval het aanbod der gemeente, om het bestaande net voor twee ton over te nemen, niet mocht worden aangenomen. De zoogenaamde Postelsche bosschen, gelegen op de Hollandsch Belgische grens tusschen Bergeik, Postel (België) Reuzel en Bladel, worden om hun rijkdom aan wild vooral in den winter telken jare door talrijke jachtliefhebbers bezocht. In den laatsten tijd is het echter niet meer uitsluitend om de hazen en konij nen, dat deze bosschen zulk eene aan trekkelijkheid voor jagers en stroopers hebben, maar vooral om de reeën, die daar sedert een paar jaren verblijf houden. Herhaalde malen, zoo schrijft men zijn dan ook verleden jaar drijf jachten gehouden, en al worden die pogingen altijd niet met goeden uitslag bekroond, toch zijn binnen anderhalf jaar acht a tien exemplaren (waaronder bijzonder zware) buit gemaakt. De reeën schijnen in deze streek «goe den aard" te hebben, tenminste haar aantal neemt immer toe, wat echter niet te verwonderen is, als men in aanmer king neemt, dat de bosschen zeer uit gestrekt zjju en het voedsel, gras en heide, overvloedig is. In den winter ver laten zij hun verblijfplaats niet, doch tegenwoordig en in den zomer bespeurt men haar meermalen bij twee- of drie tallen langs de rivier of in de weiden ten zuiden van Bladel. Ook tnsschen Netersel (Bladel) en Beers worden deze dieren meermalen gezien. Men deelt mede, dat, de regeering zou besloten zijn tot de benoeming eener staatscommissie over te gaan, tot het uitbrengen van advies omtrent regeling en grondslagen eener pensioen-verzeke ring voor oude werklieden. Reeds binnen een betrekkelijk kort tijdstip zou de benoeming dezer commissie kunnen worden tegemoet gezien. Mevrouw Albrecht-Engelman en hare dochter, Mevr. DonsAlbrecht, tot heden werkzaam aan het theater Van Lier, hebben zich voor het a. s. zomerspeel- seizoen verbonden aan het gezelschap van Prot Zoon, onder leiding van den Heer D. Lageman. Op het Amsterdamsche tentoonstel lingsterrein is een galerij, behoorende bij he Belgische terrein, ingestort, waardoor een vijftal werklieden verwond werden. De oorzaak zoekt men in den gemaakten spoed om op tijd gereed te komen, waardoor aan het te lood zetten der pijlers niet de noodige zorg werd besteed. De Belgische monteurs had men ge waarschuwd omtrens te korte piquet- palen; zij hadden echter den raad om langere te plaatsen eenvoudig in den wind geslagen. De timmerlieden aan de Belgische afdeeling hebben het werk gestaakt, wegens verschil over zekere kortingen. Men meende, dat eene schikking ge troffen en dus het werk zou hervat worden. UAAKLËM 13 April 1895. Woensdagnamiddag had in de School Lt. D op de Oude Gracht eene eenvoudige plechtigheid plaats. Men herinnert zich, dat door de erfge namen van Dr. P. W. Korthals, alhier in 1892 overleden, een fonds werd ge sticht, waaruit jaarlijks eene som be schikbaar gesteld wordt, om prijzen uit te reiken aan leerlingen der kostelooze Openbare scholen of hen te steunen bij de voortzetting van het onderwijs na het verlaten der school. De beheerders van dit fonds, de Heer P. Droste alhier en de Heer W. Korthals te Hilligersberg, hadden het Bestuur der Vereeniging Door Vermaak tot Nut opgedragen de regeling en de uitreiking der prijzen. Woensdagnamiddag had deze uitrei king plaats. De leerlingen, hiertoe door de hoofden der scholen aangewezen, werden door den Voorzitter der Vereenigir.g boven genoemd, den Heer P. Dyserinck, toe gesproken. Het deed Z.Ed. genoegen voor zich te zien kinderen, die met vrucht het lager onderwijs genoten hebben en ook, die het nog met goed gevolg genieten, m. a. w. knappe kinderen en zich daar door eene belooning hadden waardig gemaakt. Hij beval hen aan op den ingeslagen weg voort te gaandie de school verlaten, zich de toegedachte ondersteuning waardig te toonen, door het getrouw gebruik maken van het onderwijs hen door het Korthals-fonds aangeboden. Deze categorie van bevoor rechten vielen de volgende onderschei dingen ten deel: Van School A. Cornells Wit, het bezoeken van gedurende 3 jaar de Am bachtsschool Johs. Jacs. van Leersum, 3 jaar Ambachtsschool. Van School B. Willem Hoogerbeets, 3 jaar Ambachtsschool; Geertje Kok, (gaat dienen) 30 gulden voor een kastje en eenig lijfgoed. Van School C. Willem Tieskens, drie jaren den avondcursus van de school voor KunstnijverheidWillem Radema ker, vier jaren de Burgeravondschool; Johan Hendrik Recourt, drie jaren de Burgeravondschool. Van School D. Bartholomeus Ebelie, drie jaren de Ambachtsschool; Jeldrik Wijdom, drie jaren de Burgeravond school Hendrik van Gend, twee jaren de BurgeravondschoolJacob Otto, twee jaren de Burgeravondschool en een Passerdoos als extra-geschenk. Van School E. Petronella Gezina Boogaardt, twee jaren een cursus in het wollennaaien te volgen; en Maarten Bastiaan Koning, avondcursus bij den heer Fortgens (ƒ30.) Bovendien ontvingen nog twee en dertig hiertoe aangewezen kinderen, die de school nog bezoeken en door trouw schoolbezoek en goed schoolgedrag uit munten, een spaarbankboekje met eene inschrijving van 2.50. Ten slotte bracht de Heer M. Sterk een woord van dank namens de kinde ren en de hoofden der scholen. Naar men verneemt, is op het ver zoek van de directie der staalwaterbron- nen om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het brongebouw met bijbehoorend park, door het gemeen tebestuur afwijzend beschikt. Aan het examen, ingesteld door de Commissie van toezicht op liet Lager-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1