ven, mag men in deze het beste hopen. Omtrent het punt oorlogsschatting schijnt men vrijwel overeen te komen, hoewel vierhonderd millioen yen zeker geen gering bedrag is. Vraagt men hoe China aan zulk een kolossale som moet komen, dan is het I antwoord: Leenen, en het vermoeden bestaat, dat grootendeels Engelsch en Amerikaansch kapitaal in het zaakje zal gestoken worden, en wel te meer omdat niemand beter met de hulpbronnen van China bekend is dan Engeland en dit land er wat voor over heeft zjjn invloed in den vreemden te doen toenemen. Frankrijk heeft dezer dagen een sol daat in uniform op de banken der ver tegenwoordiging gezienhet was de Heer Mirman. Het geval heeft zich toegedragen op de volgende wijze. Mir man was professor en deze zijn vrij van militaire diensten zoolang zij professor blijven en wel gedurende tien jaren. Nu is Mirman verkozen tot kamerlid voor de tien jaren verstreken waren en toen moest de minister de legerwet uitvoeren en hem onder de wapenen roepen. Nu vroeg hij een verlof aan om de zittingen te kunnen bewonen, maar j dit kon niet toegestaan worden. Nu bestaat in Frankrqk de gewoonte, dat de soldaten, die hunne godsdienst plichten willen waarnemen, vijf dagen verlof kunnen krijgen en hiervan heeft ook Mirman gebruik gemaakt en hij ver scheen alzoo in uniform in de Kamer. De minister liet hem aanzeggen, dat zijn verlof zou ingetrokken worden voor het geval hij anders dan in burgerkleeding verscheen. Intusschen heeft het geval tot heel wat moeielijkheid aanleiding gegeven en heeft men zich over de zaak geducht warm gemaakt, wat te meer jammer is, naardien van beide kanten veel had kun nen voorkomen worden. De wet had niet voorzienin een dusdanig geval, maar thans staat het bij een wet geregeld te worden. De keizerin-weduwe van Rusland scheen eerst voornemens Kopenhagen tot woonplaats te kiezen. In de vorige week echter is zij te St. Petersburg teruggekeerd, zoodat ook haar plan om haar zoon te bezoeken, die tot herstel van gezondheid in Algiers verblijft, schijnt opgegeven. Uit een krankzinnigengesticht te Mat- teawan in Noord-Amerika is ontvlucht zekere Perry, die tot voor een paar jaar zeer van zich deed spreken. Hij was een beruchte dief en behoorde spe ciaal tot de categorie spoortreindieven. In 1892 pleegde hij zijn stoutste stuk. Hij was te weten gekomen, dat in een der achterste wagens van een trein veel geld was, doch onder bewaking van een conducteur. Om het machtig te worden, verborg hij zich tusschen twee wagens en kwam op een hem daartoe geschikt oogenblik den bewusten wagen binnen. De wachthebbende conducteur bemerkte den aanval nog tijdig genoeg om den trein te doen stoppen, waarop Perry werd gearresteerd en veroordeeld. Toen in 1893 bij hem sporen van ver standsverbijstering werden waargeno men, werd hij verder verpleegd in een krankzinnigengesticht, waaruit hij thans heeft weten te ontsnappen. De Fransche Kamer heeft Woensdag een crediet toegestaan van twee millioen francs ter pensioneering van door ouder dom ongeschikt geworden werklieden. Het crediet is aangewezen ter aanvulling van door maatschappijen uit te keeren pensioenen, aan hen die 65 jaar oud, en meer dan tien jaren lid zijn, doch het jaarlijksch inkomen derzulken mag in geen geval met de aanvulling hooger zijn dan 360 francs. Voor pensioenen beneden honderd francs zal het staats subsidie honderd francs bijdragen. Het afcommandeeren der parade, wel ke Dinsdag te Brussel, ter gelegenheid li van 's konings verjaardag had moeten worden gehouden, wordt nog druk in Brussel besproken. Van het praatje, dat het weer niet goed en de lucht zoo grijs was gelooft men niets, omdat de parades te Luik, Antwerpen enz. wel z\jn doorgegaan. Sommigen beweren, dat een der leden der koninklijke familie plotseling ziek was gewordenanderen, dat men bang was voor het volk, dat zich zeer onte vreden toont over de aanneming der gemeentekieswet. Dat zijn echter slechts beweringen, die niet zijn bewezen. Zeker evenwel is het, datde koning zich op zijn verjaardag niet te Brussel bevond. Zondag heeft hij in alle stilte in de uniform van een ordonnans officier Brussel verlaten en is naar Keulen gespoord; daar heeft hij onmid dellijk den trein naar Mainz genomen en heeft hij zich naar Frankrijk bege ven, van waar hij gistermorgen te Brussel is teruggekeerd! Zooals men zich herinnert, is bij koninklijk besluit bepaald, dat het gar nizoen te Assen aanmerkelijk zal ver meerderd worden, doch nu doet zich het geval voor, dat er gebrek is aan woningen voor de te verwachten officie ren en onderofficieren. Assen's gemeentebestuur heeft nu besloten aan eene combinatie gronden, in het Stadsbosch gelegen, tot dit doel te verkoopen, nadat de inspecteur der infanterie er den burgemeester op ge wezen had, dat eventueele bouwplannen vóór November 1895 tot werkelijkheid dienden gekomen te zijn. In den Raad scheen men deze be merking opgenomen te hebben als eene bedreiging, dat bij niet voorziening in den woningnood het koninklijk besluit wel eens kon ingetrokken worden. De eischen der stakende werklieden op het Tentoonstellingsterrein te Am sterdam zijn ingewilligd, de arbeid is dientengevolge hervat; alzGO luidden Zaterdag de berichten, doch zoover schijnt het nog niet te zijn, althans men vernam later, dat de beslissing afhangt van den aannemer, die toen nog in Engeland was. Omtrent de tentoonstelling zelve voor spelt men niets dan goeds; veel deel neming, druk bezoek. In navolging van tentoonstellingen in het buitenland heeft het Amster damsche comité zich door het uitgeven van certificaten met tickets verzekerd van 1 Vs millioen gulden aan entrees. De koo- pers dier stukken kunnen dan rekenen, dat ieder toegangbewijs hun dertig cents kost, tegen vijftig cents voor den ge wonen bezoeker, bovendien komt het comité op die wijze aan een renteloos bedrijfskapitaal van twee en een half millioen gulden, waarvan een millioen aan de houders der certificaten terug komt. Dat het geheele aandeelenkapitaal in vijf dagen geplaatst was, bewees dat het publiek in de zaak vertrouwen stelt ofdat de uit te loten geldprijzen menig klein burger een kansje deden wagen. Hoe dit ook zij, zeker is het van het tentoonstellings-comité goed ge zien op beide of een der gevallen te speculeeren. In hoever de tentoonstelling op tijd gereed zal zijn is niet te zeggen. Waar schijnlijk zal het hier gaan als overal elders, dat men niet geheel gereed zal zijn voor half Juli. Natuurlijk worden ook onze Konin ginnen in dien tijd te Amsterdam ver wacht, wat aan het bezoek eene nieuwe aantrekkelijkheid zal bijzetten. Er gaan geruchten, dat de Koningin nen bij hun bezoek aan Maastricht, al daar eene beleefdheidsvisite zullen ont vangen van Prins Albert, den vermoe- delijken aanstaanden koning van België. Een der kleinere Belgische bladen maakt hieruit al de gevolgtrekking, dat dit eigenlijk de bedoeling heeft onze Koningin alvast in kennis te brengen met dat prinsje, met het uitzicht op een huwelijk, om zoodoende te hereenigen j wat in 1830 feitelijk en in 1839 wet telijk gescheiden werd. Zooals men weet, zijn er vele aan zienlijke en invloedrijke Belgen, die deze scheiding ten sterkste betreuren, terwijl ook de zoogenaamde Ylaamsche partij van eene hereeniging niet af- keerig schijnt. Het bestuur der Amsterdamsche schoenmakers vereeniging «St. Chrispi- nus," vestigt de aandacht van het publiek op de nadeelige gevolgen, welke uit het tegenwoordig machinaal vervaardigd wordend schoeisel voor de gezondheid kunnen voortvloeien, wanneer het niet geheel van leder, maar gedeeltelijk van papier vervaardigd wordt, zooals wel met binnenzolen, contra voering, kam- pereur en inleg geschiedt. Het papier, dat voor de vervaardiging van schoeisel wordt gebezigd, wordt namelijk, zegt genoemd bestuur, in massa opgeslagen, soms in een vochtig hok geborgen, zoodat het al spoedig met de vuilste sappen is gedrenkt en de schim melplanten er zich op beginnen te ver- toonen. Bovendien wordt er voor het plakken van de verschillende deelen bijna altijd lijm gebruikt, die ieder om haar be dorvenheid liefst niet in zijne nabijheid verlangt, en tot overmaat van ramp slurpt het papier de smetstoffen op van den wellicht aan borst- en longtering lijdenden werkman. Al deze schadelijke bestanddeelen behoudt het papier tot ze door de warmte en de uitdampingen der voeten worden opgelost en, zich daarmede ver- eenigende, de poriën der huid binnen dringen en alzoo ziekte na zich kunnen sleepen. Dat postzegel-verzamelaars nog al aanzienlijke offers brengen voor het completeeren van hunne collecties, heeft men de vorige weken kunnen waarne men ter gelegenheid van de groote postzegelveiling te Rotterdam, waar voor enkele exemplaren ƒ45 werd betaald. De waarde van zoo'n papiersnipper, groot drie of vier vierkante duim is natuurlijk zeer denkbeeldig. Zij hangt, als van de meeste zaken, af van vraag en aanbod, innerlijke waarde bezit een gebruikte postzegel niet. Men is het er niet over eens tot welke rubriek eene postzegelverzameling be hoort gerangschikt, tot kunst, tot indus trie of tot geldbelegging. Jammer dat die collecties, als geheel luxe-artikel, niet door den fiscus kunnen getroffen worden. Er zou misschien nog wel wat uit te kloppen zijn. Intusschen bewijzen de open vakjes in sommige albums, dat er nog leemten bestaandie aan te vullen eischt offers, welke men gaarne schijnt te brengen. Te Posterholt (L.) doet zich een zeld zaam geval van »nona" voor. Een schoen maker met zijne vrouw zijn reeds drie dagen lang slapende. Een werkman, zich 's morgens vroeg aanmeldende om 1 in den tuin te spitten, vond het geheele gezin nog in diepe rust. Op zijn geklop werd de leerling wakker, die zijn baas wilde wekken, doch op zijn geraas geen antwoord ontving. Aan het bed gekomen, vond hij man en vrouw in diepen slaap, en hoe hij ook schudde en riep, hij kon er niet in slagen ze te wekken. Den daarop ontboden geneesheeren uit Wald- feucht en Roermond mocht het alleen gelukken den man even de oogen te doen openen; de vrouw echter, op wie eene kleine operatie met inspuiting werd toegepast, bleef slapen. De juridische faculteit der Amsterdam sche Universiteit heeft bij het college van curatoren, voor de, door het vertrek van prof. Moltzer ontstane vacature van hoogieeraar in het burgerlijk recht en de burgerlijke rechtsvordering, aanbe volen Mr. M. W. F. Treub, wethouder der gemeente Amsterdam. Te Middelburg is een drie en tachtig jarige vrouw dood in hare woning ge vonden. Toen de buren, haar op den gewonen tijd missende, hare kamerdeur openden, vonden zij die vol rook en op den vloer de vrouw levenloos; de ge neeskundige constateerde den dood door verstikking. Een droevig ongeval is een gezin van E. W. te Hoofddorp overkomen. Een jongentje van twee jaar, zich voor de woning met spelen vermakende, werd door een beladen wagen met zand over reden, met het treurig gevolg, dat het kind op de plaats des onheils dood bleef. De eerste manoeuvres, welke te Haar lemmermeer op groote schaal gehouden worden, zullen waarschijnlijk technische bezwaren opleveren, vooral de inkwar tieringen op groote schaal. De uit gebreidheid der gemeente en voorname lijk de groote afstanden, waarop de landbouwers van elkander wonen, als mede de tijd wanneer die geschieden, leveren allen bezwaren, die men misschien nergens anders dan in Haarlemmermeer aantreft. ÜAAELE» 16 April 1895. Vrijdag had alhier plaats de aan besteding tot het plaatsen van een ijzeren hek ter grootte van ongeveer 450 Meter om het aanleg zijnde Frederikspark. Ingekomen waren acht inschrijvingen, de hoogste van P. D. Graalf voor 19.80 per strekkenden meter, de laagste van Th. M. Blom, beiden alhier, voor 9 60. De gunning werd aangehouden. Tot voorloopige candidaten van de Kiesvereeniging Vooruitgang" voor de Provinciale Staten zijn gesteld de heeren mr. J. F. T. van Valkenburg, Joh. ter Hoffsteedde, dr. E. van der Ven, P. Goedkoop Dzn. en jhr. J. B. van Merle. De definitieve candidaten worden op 23 April a.s. gesteld. In zake het adres aan den Raad van den Heer Jb. van den Ban Pz. en elf anderen, als uitmakende den parti culieren arbeidsraad alhier voorde bouw en aanverwante vakken, strekkende om in de voorwaarden betreffende werken door of vanwege de gemeente uit te voeren, bepalingen op te nemen omtrent minimum-loon en maximum arbeids duur, is ingekomen een voorstel van B. en W. tot het volgende besluit: Burgemeester en Wethouders op te dragen eene proef te nemen met het op nemen van bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in daartoe door Burgemees ter en Wethouders geschikt geoordeelde bestekken van werken of voorwaarden van aanbesteding door of van wege de gemeente uit te voeren of te houden; van den uitslag dezer proefneming te zijner tijd, uiterlijk binnen drie jaren, mededeeling te doen aan den Raad aan Adressanten mededeeling te doen van dit besluit. De Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid „voor Va derland en Koning" behaalde gisteren bij den schermwedstrijd, uitgeschreven door de 's Gravenhaagsche scherm- en exercitie- vereeniging „Wilhelmina Garde" in den Corpswedstrijd geweer den 3en prijs, zilveren medaille. Voor de Vereeniging kwamen uit de heeren Frans Wesselingh, D. Teekens en F. A. Boeree. Aan het Verslag over 1894 van de Naamlooze Vennootschap »de Haar- lemsche Hypotheekbank" gevestigd te Haarlem, ontleenen wij het volgende: De Vennootschap bleef in 1894 voor verliezen bewaard. De vraag naar 4 pCt. pandbrieven was grootverdere uitgave van deze stukken werd gestaakt. De inschrijving op het restant der 31/2 pCt. pandbrieven groot 500.000 slaagde naar wensch. Het aandeelen-kapitaal onderging wei nig verandering. Gedurende 1894 werd aan 3.770.580 aan hypotecaire leenin gen aangevraagd, waarvan toegewe zen ƒ1.939.980, en waarvan 1.306.680 aangenomen en gesloten. Op 31 Decem ber 1894 was aan de bank verschuldigd ƒ2.406 375 61, ruim 61 pCt. der door de deskundigen vastgestelde waarde van de verbonden onroerende goederen. In het geheel was geplaatst aan 3y» pCt. pandbrieven een bedrag van ƒ913700; aan 4 pCt ƒ1.507.000.—. Het dividend werd bepaald op 5y; pCt. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 30 Maart 1895 in de „Gouden Leeuw" te Haarlem- De in volle werking zijnde algemeen bekende STOOM BIERBROUWERIJ, geDaamd „De Witte Raaf", met de vaste en losse Gereedschappen, Rust- en Vaatwerk tot de uitoefening eener Brou werij behoorende, benevens PAKHUIZEN, alles gelegen te Haarlem aan de Spaarnwouderstraat en een perceel open terrein met WOONHUIS en STALLING, uitkomende aan het Spaarne. 1. Een groot open terrein, met WOONHUIS en STALLING, aan de Spaarnwouderstraat en aan het Spaarne. 2. Een PAK.HUIS met de halve steeg daaraau grenzende, aan de Spaarnwouderstraat No. 20. 3. De STOOM BIERBROUWERIJ geoaamd „De Witte Raaf" aan de Spaarnwoudeistrant No. 14. De perceelen No 1, 2 en 3 gecombineerd, ƒ47495, J, v. d. Berg. 4. Een groot PAKHUIS en ERF, metde halve steeg daaraan grenzeDde, aan de Spaarnwouder straat No. 22. ƒ4000, S. Velthuyxeo. ORfiELBESPELINB in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 April 1895, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaMendelssohn, 2Adagio (5e Symphonie)Beethoven. 3. IntermezzoRheinberger. 4. ElevationSaint-Sacns. 5. Elsa's Brautzug zom Munster. Wagner-Halven. 6. Aria LitaneySchuiert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2