HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. BERICHT. EDEL METAAL, No. 31. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zeventiende Jaargang 144. van ZATERDAG 20 April 1895. ftsi Vereen, iet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TELEFHOONNUMMEK TELEFHON1SCHE VEEBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. A o. 3 van de is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad versehenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, it f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. Eerste Kamer. Dinsdag was de Eerste Kamer weder bijeengekomen. Eerst werd mededeeling gedaan van inge komen boodschappen en van de door de andere Kamer goedgekeurde ontwerpen, alsmede het bericht, dat de H.H. Hartogh en Pijnappel door de Tweede Kamer zijn aangewezen, om het goedgekeurde voor stel tot herziening van het Wetb. van Burgerlijke Rechtsverordening in deze Kamer te verdedigen. De heer Geertsema vroeg het woord voor eene motie van orde, om het voorstel Hartogh nietdade- ljjk te verzenden naar de afdeelingen, maar eene Kommissie te benoemen van vijf deskundige leden, en haar op te dragen: het sektie onderzoek voor te bereiden, en door het lot te doen aan wijzen, welke van die leden in ieder der afdeelingen zal zitting nemen, en verder als rapporteurs over het voorstel op te treden. Bij aanneming zou hij den Pre sident willen verzoeken de Kommissie te benoemen. Zonder beraadslaging of stemming werd het voorstel van den heer Geertsema aangenomen. De Voor zitter benoemde hierop tot leden dezer Kommissie, naar ouderdom van zitting, de heeren: Melvill van Lijnden, Vlie- lander HeiD, Rahusen, Zinnicq Bergmans en Van Boneval Faure. Daarna zijn de afdeelingen op nieuw saamgesteld, waar na de vergadering is gescheiden. De vrede tusschen Japan en China was Woensdagochtend nog niet tot stand gekomen. Naar van geloofwaardige zijde wordt medegedeeld luiden de voorwaar den als volgt: Onafhankelijk-verklaring van Korea. Aistand van alle plaatsen, die door de Japanners zijn veroverd. Afstand van het grondgebied ten Oosten van de Liao- rivier. Afstand van Formosa. Het betalen eener oorlogsschatting van 200.000.000 Yen. Het sluiten van een of en defensief verhoud tusschen China en Japan. Alleen in de oorlogsschatting is ver andering gekomendeze is aanmerkelijk verminderd. Naardien den 20 April de wapenstilstand eindigt zou de vrede voor dien datum moeten gesloten zijn. Te Berlijn gaat het gerucht dat de veel genoemde Japansche veldmaarschalk Yamagata niemand anders is dan de Oostenrijksche aartshertog Johan, die wegens een geschil met keizer Frans Jozef onder den naam van Johan Orth het land verliet en van wien verder niets heeft vernomen. Als bewijs wordt vermeld, dat in geheel Japan geen familie Yamagat bestaat en dat de aarthertog werkelijk in Japan zich zou gevestigd hebben. Woensdag in den loop van den dag is eindelijk de vrede tot stand gekomen, hoewel het nog niet duidelijk is, dat gezanten toen nog niet door hunne regeeringen waren ingelicht. Behalve de reeds genoemde voor waarden wordt aan Japan het recht verleend in China katoenfabrieken op te richten, benevens eenige handels- voordeelen. De Engelsche bladen schijnen minder ingenomen met de voorwaarden. Er wordt gezegd, Engeland moet zorgen dat het verminkte China niet de buit worde van Japansche eerzucht, terwijl een ander blad de regeering aanspoort om te waken tegen Japansche plannen voor de toekomst. Een Parijsch blad komt tot deze slot som »Men is te Parijs algemeen van mee ning, dat Engeland, Rusland en Frank rijk zoo groote belangen in Oost-Azië hebben, dat hun het recht toekomt, hun stem te doen hooren bij het vredestrac- taat, dat tusschen Japan en China zal worden gesloten. Het recht van Japan om, zonder interventie der andere mo gendheden, vrede te sluiten met China, wordt niet in twijfel getrokken, maar toch is het tractaat, ook al is dit reeds gesloten, nog voor herziening vatbaar." De meeste der Duitsche bladen be spreken het vredestractaat, dat tusschen China en Japan is gesloten. Algemeen wordt de vrees uitgesproken, dat de Europeesche belangen door de be palingen van het vredes- tractaat zullen geschaad worden. Nader wordt nog bericht dat de Chineesche regeering den Japanners de bezetting van Port Arthur slechts voor een bepaald aantal jaren heeft toegestaan. Daar deze haven niet voor goed aan Japan wordt afgestaan, wordt de tus- schenkomst der Europeesche mogend heden vermeden. De vrede moet nu nog door de Japan sche en de Chineesche regeering gera tificeerd worden om welke reden de wapenstilstand tot 8 Mei is verlengd. Bij de plaats gehad hebbende aard beving in Zuid-Oostenrijk schijnt de stad Laybach zeer geleden te hebben. In acht uren tijds werden dan ook 1 ruim dertig schokken gevoeld. De ge- rneeiitelijke gebouwen zij. zwaar be schadigd, eene kazerne is ingestort en verschillende particuliere woningen heb ben in meerdere of mindere mate geleden. Bovendien zijn verschillende personen door vallende dakpannen gedood of ver wond. De financieele uitkomsten van de tentoonstelling - te Antwerpen, thans openbaar gemaakt zijn zeer gunstig. Op een kapitaal van fr. 1,500,000 is fr. 285,166,55 winst behaald. De aan deelhouders krijgen niet alleen hun geld terug maar daarenbeven nog 20 fr. winst op ieder aandeel van 800 fr. Voorts is er nog een reservefonds van fr 338,100 achtergehouden, voor de nog loopende processen, waarin het tentoonstellings- bestuur is betrokken. Blijft daarvan geld over wat niet onwaarschijnlijk is dan krijgen de aandeelhouders nog Omtrent de stijging der petroleum prijzen wordt het volgende bericht. De geheele productie .van petroleum is in de laatste vier jaar geducht aan het afnemenzij bedroegl89l 54,291,890 barrels; 1892 50,509.136 barrels; 1893 48.413.666 barrels. De voorraden, welke men had, zijn geslonken, geheel verdwenener is eindelijk een te kort ontstaan. In Januari van dit jaar is geproduceerd2,327,872 barrels; verzonden: 3,410,864 barrels; in Febr. 1895geproduceerd 2,036,950 barrels, verzonden: 2.808,801 barrels. In de eerste maand zijn er derhalve 812,992 barrels, en in de tweede maand 771,851 barrels meer verscheept dan geproduceerd." Dat geeft dus over de beide maanden een tekort van 1,584,843 barrels. Naast dit tekort komt nu nog een vermindering in den voorraad ruwe olie. Deze voorraad bedroeg op het einde van Februari in 1893; 16.623 732 barrels; in 1894, 10,996,435 barrels; en in 1895 niet meer dan 4,893,563 barrels. De oorzaken der onevenredig hooge olieprijzen zijn dus geringe voorraad bij lager productie, terwijl nog in aan merking moet genomen worden eene overeenkomst tusschen de Amerikaan- sche en Russische syndicaten, welke hieruit blijkt, dat Amerika niet meer naar Azië uitvoert. Rusland voorziet nu Azië en heeft geen transportmiddelen genoeg om ook Europa te voorzien. Het kan nog lang duren eer in dezen toe stand verandering komt, tenzij de syn dicaten alsnog van besluit mochten willen veranderen, wat niet te wachten is. De Engelsche hoogleeraar dr. Vaughan Harley heeft op zich zelf proeven ge nomen met de kracht, welke het gebruik van suiker geeft. Hij heeft daarbij be vonden, dat men in den namiddag sterker is dan in den voormiddag, en wel het zwakst 's voorm. tegen 9 uur, het sterkst 's nam. te 2 uur. Als men zich enkel met suiker voedt, kan men evenveel arbeid verrichten als met ge wone voeding, maar gevoelt zich eerder vermoeid. Het enkel gebruik van een pond suiker maakt, dat men 60 tot 76 pCt meer arbeiden kan dan bij geheel vasten. Door bij den maaltijd suiker te gebruiken kan men 8 tot 40 pCt. meer arbeid uitrichten. Neemt men 50 gram suiker dan verdwijnt de vermoeienis, die men gewoonlijk tegen 5 uur waar neemt. De Perzische stad Kutschau, die bij een aardbeving geheel werd verwoest, is in de aarde verdwenen. Een voerman, die van het onheil ooggetuige was, ver haalt, dat hij den 17 Januari, kort nadat hij de stad had verlaten, een onderaardsch gerommel hoorde, gelijkende op kanon gebulder. Hij zag om en bemer kte een dichte rook en stofkolom. Eenige oogen- blikken daarna was de stad als van den aardbodem weggevaagd. Een consulaire agent te Kutschau, die -als door een wonder werd gered, verhaalt, dat hij een hevigen schok voelde, kort daarop gevolgd door een tweeden nog sterkeren, waarop de stad in een diepe kloof verdween. De opperceremoniemeester aan het hof te Berlijn, Von Kotze, wiens vrijspraak bekend is, heeft een aanvang gemaakt met de duels, tot welke hij de perso nen, die hem belasterden, uitdaagde. Zaterdag duelleerde Von Kotze met der. heer Reischach, op het pistool. Von Kotze werd in de dij getroffen, zijn toestand is niet gevaarlijk. Hoeveel duels de Heer Von Kotze nog te voeren heeft, eer hij het rijtje langs is, is niet bekend, doch het blijkt, dat de aangewende pogingen om ze te voorkomen tot heden ijdel zjjn gebleken. Men zou zoo meenen, dat de Heer Von Kotze genoegen kon nemen, met den voor hem gunstigen uitslag van het rechts geding. Drie Amerikaansche meisjes, waarvan twee heetten Blanche Lamont en Minnie Williams, alle drie bekende leden van de Baptisten kerk te San Francisco, waren sedert eenige dagen verdwenen. Het lichaam van de een is Zaterdag barbaarsch verminkt teruggevonden in de studeerkamer van den predikant; een tweede, eveneens vermoord en ver minkt, werd gevonden in den toren der kerk, terwijl de politie, luidens een bericht in de New-York Herald, Zondag een arm en andere overblijfselen van het derde meisje heeft gevonden onder den vloer der kerk. Een student in de medicijnen en een hulponderwijzer der Zondagsschool zijn in hechtenis genomen. Bij een stierengevecht te Barcelona is een stier over de omheining van het strijdperk heengesprongen onder de toeschouwers, die verschrikt naar alle alle kanten vluchtten. Een gendarme schoot het dier dood, maar hij trof daarbij een toeschouwer, die stervend werd weggedragen. In het gedrang werden vele menschen meer of minder ernstig gewond. Te Pola de Lena in Australië is een moord gepleegd op een jong meisje, wier lijk op volkomen dezelfde afgrijselijke wijze verminkt werd gevonden als dat der slachtoffers van Jack the Ripper te Witechapel. De moordenaar is gezien. Hij is van middelbare grootte en draagt een blon den baard. Men zegt, dat hij niemand anders is dan een zekere Villoria, die vier jaren geleden tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens het vermoorden van zqn zuster. Hij wist

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1