KAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. BERICHT. EDEL METAAL, 1 No. 33. Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 27 April 1895. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. JJÏO. 4: Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. telephoonnummer telephon1sche verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers B centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad verschenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, k f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. TOONKUNST-UIT VOERING. Het Afdeelings-Bestuur van Toonkunst en niet minder de heer Robert, mogen met tevredenheid terugzien op de uit voering van Woensdagavond, die zich in alle opzichten waardig aansloot bij de voortreffelijke uitvoeringen, welke de Atdeeling sedert eenige jaren gewoon is haren leden aan te bieden. Aan de uitvoerende krachten, het Koor, de Solisten en de leden van het Orkest, komt een woord van dank toe voor de toewijding, waarmede zij hun taak hebben willen vervullen. Ongetwij feld deelden allen in de ondubbelzinnige bewijzen van ingenomenheid, door de bezoekers van het concert aan den dag gelegd. In de keuze der solisten was het Bestuur dezen keer bijzonder gelukkig. Slechts zelden vindt men een viertal bijeen, waarvan de krachten zoo vol komen met elkander in overeenstemming zijn. Het kristal-heldere geluid van Mejuffrouw Nathan, de sonore stem van Marie Lüning, het machtig orgaan van Rogmans en den vollen, waardigen zang van den heer Sistermans gaven in den samenzang effecten van zeldzame schoon heid. Wij herinneren aan de ensembles O, zarte SehnsucktEin siisser Trost ist ilirn geOlieben en aan het innig mooie terzett, Holder Friede. Doch ook in de solo's vond men overvloedig gelegenheid, de kostelijke talenten van elk hunner naar waarde te schatten. Ten opzichte van mejuffrouw Lüning en den heer Rogmans kan eene verdere uitwijding achterwege blijven. Beiden zijn te goede en te welkome bekenden in onze concertzaal, dan dat het noodig zou zijn, den aard van hunne kunste naarsgaven nader te definiëeren. Met mej. Nathan en den heer Sistermans is dat anders. Zij toch traden voor de eerste maal bij de Toonkunst uitvoerin gen op en hadden derhalve hun entree nog te maken. Wij meenen, dat beiden dit op uit stekende wijze hebben gedaan en veilig voor volgende gelegenheden op hen de aandacht kan gevestigd blijven. Dit geldt in de eerste plaats mej. Nathan. De stem van deze zangeres wij hadden bij de bespreking van een der Bachconcerten reeds gelegenheid daarop te wijzen onderscheidt zich door zeldzame klank schoonheid, terwijl de voordracht getuigt van groote muzikaliteit, gepaard aan intelligentie en fijnen kunstsmaak. De heer Sistermans is uit wat grover leem gevormdzijne stem, overigens omvang rijk en krachtig, is minder gepolijst, zijne voordracht minder gekuischt doch daardoor is deze zanger juist aan gewezen voor de Meisterpartij in het werk van Bruch en die der Druïde in den Walpurgisnacht. Hij zong ze met warmte en karakter. De heer Sistermans heeft in Duitsch- land als liederen- en oratoriumzanger een gevestigden naam verworven. Zijne bruikbaarheid voor klassieke werken is boven alle twijfel verheven. Wij voor ons zullen èn mejuffrouw Nathan èn den heer Sistermans gaarne weder zien optreden. Het aandeel van het Koor was in de ten gehoore gebrachte werken belangrijk en voor het grootste deel dankbaar. Er werd met lust en opgewektheid gezongen. Waar Bruch massale kracht in het vuur brengt vond hij voldoende materiaal, zoowel bij de mannen- als vrouwenstem men. De laatste hadden in de vrouwen koren gelegenheid, zich bijzonder te doen gelden. In het algemeen kan gezegd worden, dat de dames en heeren van het Koor zich flink bij de Solisten aansloten. Overbodig mag het geacht worden, veel te zeggen over de verrichtingen van het orkest, hoe belangrijk die ook waren. Sedert het instrumentale gedeelte van de hier besproken uitvoeringen is toe vertrouwd geworden aan het Orkest uit het Concertgebouw heeft zich even als in de zuiver orkestrale muziek eene nieuwe periode geopend, die zich boven de vorige verheft door bijna absolute volmaaktheid. En zoo is het geworden een heerlijk genot, temogen luisteren naar een belangrijk onderdeel der uitvoering, dat vroeger maar al te dikwijls werd verwaarloosd. Alle eer aan de h.h. van het Orkest, die zooveel hebben bijgedragen tot het welslagen van den schoonen concert avond. Aan den heer Robert voor zijne rus tige en zekere leiding en zijn onver moeid streven in het belang der Haar- lemsche Afdeeling onze oprechte hulde. B. Weer is er sprake van eene verloving van den kroonprins van Italië, thans met eene dochter van den Belgischen koning. Een der Engelsche bladen heeft onze ruim veertien jarige Koningin bestemd tot gemalin van den een en twintig jarigen prins Alfred van Saksen-Coburg, den zoon van den hertog van Edinburg, nu groothertog van het vorstendom Sak sen-Coburg. Natuurlijk is alleen het Engelsche blad met dit nieuwtje bekend, want niemand anders schijnt er iets van te weten. Op het Duitsche wachtschip Heimdal zijn in de laatsten tijd proeven genomen met eene verbinding der oorlogsschepen met het vasteland door middel van de telefoon. De proeven zijn zeer goed ge slaagd. In het vervolg zullen nu alle schepen, die in de haven van Kiel aan de boei liggen, telefonisch verbonden zijn. Het hoofdbureau zal zijn gevestigd in het torpedo-depot te Düsternbrook. Van uit een houten buisje loopen de draden onder water naar de boeien en worden daar vastgemaakt. Wanneer een schip de boei verlaat, heeft men eenvoudig den kabel van het toestel los te maken. Eenige Engelsche dames zijn op eene rondreis door de wereld om handtee- keningen te verzamelen op een adres, protesteerende tegen den verkoop van sterken drank. Op het ten vorigenjare te Antwerpen gehouden vredescongres waren zij tegenwoordig; alle congres leden teekenden het adres. Thans be vinden zich de dames in Engelsch Indië. Zeven en een half miljoen naamtee- keningen draagt het adres. Het is op linnen geplakt en heeft eene lengte van i kilo meter. De vorige week zijn te Butler Springs, in den Amerikaanschen staat Alabama, drie blanken vermoord, die zich in ge zelschap van drie negers en drie neger innen hadden bevonden. Men verrastte de negers, toen zij op het punt stonden een der vermoorden te verbranden. Een neger ontkwam, de anderen werden gevangen genomen. Honderd gewapende mannen hebben daarna de sherifs over rompeld, zich van de vijf gevangenen meester gemaakt en dezen gelyncht. De negers werden eerst opgehangen en hun lichaam daarna met kogels doorboord. De beweging in den bodem der stad Laybach hield nog steeds aan, waardoor de schade aan gebouwen en verdere eigendommen nog aanzienlijker wordt. De regeering heeft duizend tenten naar de omstreken van Laybach gezonden om degenen, die zonder dak zijn, voorloopig te helpen. Het eiland Cyprus is eene Engelsche bezitting. De bewoners hebben aan het Lagerhuis een adres ingezonden, waarin zij verzoeken, bij Griekenland ingelijfd te worden. Echt Russisch, heeft de Czaar afwij zend beschikt op een verzoek van ruim zeventig vertegenwoordigers der Russi sche litteraire wereld om, verzachting te verkrijgen van de bezwarende drukpers wetten. De Heilige Synode en de Mi nisters hadden gepraeadviseerd, dat het niet aan bijzondere personen staat de Regeering tot verandering der landswet ten aan te sporen. Volgens geruchten zou er sprake zijn van het verleenen van een rijkspensioen aan den gewezen koning van Servië, Milan, en dit niettegenstaande hij geheel afgekocht is. Nog is er sprake van eene hereeniging van dien vorst met koningin Nathalie welke laatste hiertoe naar Servië zou komen. Eer het zoover is, zou de schupschtina eerst de riog van kracht zijnde verbanningswet moeten opheffen. In Japan zijn verleden jaar 357,913 huwelijken gesloten en 116,636 door echtscheiding ontbonden, volgens een briefschrijver in de Kolnische Zeitung. Japan schijnt dus niet ver meer te zijn van het ideaal der vrije liefde, namelijk slechts zoo samen te leven, als het beide echtgenooten behaagt. Dinsdag ontving de Koningin ver schillende corporaties en personen te Amsterdam in audiëntie, en werd op een grooten rijtoer een bezoek gebracht aan zeer uiteenliggende stadsgedeelten De Koningin-Regentes bracht Woens. dagochtend een bezoek aan het Diaconie OudeVrouwen,-Mannen- en Bestedelings- huis, waarna beide Koninginnen het Israëlietisch Meisjes-Weeshuis in de Rapenburgerstraat met een bezoek ver eerden. De namiddag was aan de kunst gewijd en zoo lag het Rijksmuseum aan de beurt, waar verschillende verzamelingen met belangstelling werden bezichtigd, waarna ook het tentoonstellingsterrein werd bezocht. In der haast had men daar opruiming gehouden en van een bekleeden loopplank een gangpad gemaakt van een 2000 Meter lang. De douanen en de genie-soldaten, die het terrein, bewaken stonden aan den ingang geschaard en het geheele bestuur was aanwezig om de vorstinnen te ontvangen. Er werd een wandeling gemaakt door „Oud-Holland" en van daar naar het schip de Prins Hendrik. De voorzitter, Mr. Calisch, begeleidde Hare Majesteiten en legde haar alles uit. Zij informeerden blijkbaar met veel belangstelling naar een en ander. Woensdagavond woonden de Koning innen eene voorstelling bij in den stads schouwburg, waar de Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel eene voor stelling gaf van De Schoonzoon van mijnheer Poirier. De zaal was gevuld met dames en heeren met avondtoilet en Donderdag werd een bezoek gebracht aan het Wilhelmina Gasthuis, het R. K. Maagdenhuis, het gesticht voor Weezen en Weduwen in de Hugo de Grootstraat en het Museum Fodor. De Koninginnen zqn Vrijdag ten 3.40 nam. (Greenwichtijd) meteen extra-trein der Staatsspoorwegen van het Centraal station via Utrecht's-Hertogenbosch naar Vlissingen vertrokken, alwaar zij ten 7.10 n.m. zijn aangekomen om dan verder met de Talk de reis naar Engeland voort te zetten. Zooals men zich herin nert, zullen de Koninginnen in Engeland een streng incognito bewonen. Vermoe delijk zal het bezoek tot ongeveer half Mei duren. Dat kleine kroegjes met vergunning meer waard zijn dan groote huizen met tuinen,bleekWoensdagavond op eene vei-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1