I De rekening en verantwoording der voormalige corporatien van neringen, ambachten en bedrijven over 1894 wordt goedgekeurd. Het batig slot, ƒ1620.59, vloeit in de gemeentekas. De Raad ging vervolgens over het benoemen van een tijdelijken Wethou der; de vorige tijdelijken waren benoemd voor zoolang twee Wethouders afwezig waren en letter en geest van het besluit pleitte dus voor eene nieuwe benoeming. De Heer de Haan Hugenholtz werd als zoodanig verkozen en nam de,benoeming aan. Ter vervanging van den Heer B. J. ter Brugge, eervol ontslagen leeraarin Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool, benoemde de Raad den Heer P. Frisius de Haan, te Delft. Tot onderwijzer tweede klasse aan school A. werd benoemd de Heer J. Tijm, thans onderwijzer derde klasse aan die school. Tot onderwijzer derde klasse aan school E benoemde de Raad den Heer P. M. de Pee te Beverwijk. Uit eene drietal, bestaande uit J. Schip per, B. A. Koster en P. H. Dolle, benoem de de Raad J. Schipper met 18 stemmen tot bewaarder van het Raadhuis. Toen benoemde de Raad de stem- bureaux tot de verkiezing van leden der Provinciale Staten en lid van den Gemeenteraad. De overige Raadsleden zijn ingevolge de wet plaatsvervangende leden. Het gasrapport voor Februari werd aangenomen voor kennisgeving, waarna de voorzitter nog mededeelde, dat van den Heer Mr. A. J. Enschedé voor het stedelijk Museum was ten geschenke aangeboden een portret van wijlen Koning Willem II, geschilderd door F. J. Dubois. De vergadering werd hierna gesloten. N ieuwsberichten. HAARLEM 3 Mei 1895. Voor eenige jaren werd onder de verplichte vakken van Lager-Onderwijs opgenomen en zulks nadat ook dit leer vak bij het Middelbaar Onderwijs was verplichtend gesteld. Dit laatste had toen zijn lijdensloopbaan achter zich. Het had gezocht en gevonden den weg tot de praktijk, kon zich thans aan sluiten bij de gronden door Lager On derwijs gelegd en daardoor zich ont wikkelen in de richting van het am- bachtsonderwijs. Tot welke resultaten een en ander kan lei den, kon dezer dagen opgemerkt worden, toen het teekenwerk der leerlingen van onze Burgeravondschool voor eenige belangstellenden was ter bezichtiging gesteld en dat de wanden en werktafels van eenige lokalen vulde. Onder goed geleide konden wij kennis nemen van veel goed werk, dat een geoefende hand en een juist oog verried, maar in de eerste plaats het ernstig streven der leeraren aantoonde, om de jongens op te leiden tot de praktijk. Zoo maakte men kennis met fraai gestyleerd ankerwerk, een mooi uit- hangteeken, zeer mooi afgewerkt hang- werk voor smeden, een en ander ge- teekend met een onmiskenbaren smaak voor het schoone, terwijl ook eenige proeven aanwezig waren van werk voor schilders, behangers en meubelmakers. In deze afdeeling trokken de aandacht de zuivere lijnen, terwijl menige goed aangebrachte tint en schaduw van juist zien getuigde. Op de vraag, hoe de jongens dit alles in één cursus konden afwer ken, bij de veelheid der vakken, volgde de beleefde terechtwijzing, dat slechts rekenen en taal de verplichte vakken zijn en er zoodoende negen a tien uren aan het teekenonderwijs kunnen besteed worden. Werkelijk was deze regeling, die zoo in ruime mate het teekenon derwijs ten goede komt, door ons voor bijgezien. Na afloop van de eerste en tweede klasse begint de leerling aan het recht lijnig teekenen, leert passer, liniaal en trekpen gebruiken. Keurig nette proe ven van dit teekenwerk waren geëtaleerd, vooral bij het vlak-ornamentwerk waren mooie zuivere lijnen te waardeeren, komt de jongen zoo geleidelijk tot hetleeren begrijpen en teekenen van projecties, de verschillende houtverbindingen, ook in verband met het metselwerk. In de derde klasse steeds meer volmaakte techniek en hooger vak-werkstukken, kozijnen, deuren, wat nog de waarde heeft, dat het teekenen plaats naar modellen, alsmede, dat al de onderdeelen op de ware grootte worden gebracht. Vervolgens trokken de aandacht de teekeningen van trappen en kappen en wees de met dit vak belaste leeraar er op, dat een der diensttrappen van het Brongebouw in hoofdzaak geteekend was door leerlingen daar werkzaam. Dat een en ander met animo was geteekend en uitgeslagen, is gemakkelijk na te gaan. Dan kwamen', voor hen, die zich aan het machinevak wenschen te wijden de re sultaten van het onderwijs te bezichti gen. Alle schroeven, ankers, spieën, kus- senblokken, raderen, kamraderen, als mede al de onderdeelen der machine worden ook hier op de ware grootte geteekend, wat zeer zeker tot het juist begrip in niet geringe mate medewerkt. Al het werk kenmerkt zich door netheid en geeft blijk dat de leerling met opgewektheid en zin tot het schoone bezig geweest is, wat in de eerste plaats pleit voor het goede inzicht der leeraren, die blijk geven met lust en liefde zich van hun moeielijke taak te kwijten. Zeer stellig is het te verwonderen, dat door een betrekkelijk gering getal aanstaande werklieden van onze uitste kende Burgeravondschool wordt gebruik gemaakt. Het zal ons aangenaam zijn, als wij hebben kunnen aantoonen, dat door het wegnemen van menige griet tegen het onderwijs, in de meest ruimebeteekenis teekenonderwijs daardoor gebaat is en dit dan ook aan die school zeer in betee- kenis en omvang heeft gewonen. Het Verslag over 1894 der Af deeling Haarlem van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen bevat het volgende, dat wel de aandacht verdient. Het ledental der Afdeeling breidde zich uit tot honderd zeventig. Van een twintigtal ontslagenen, die de hulp der Afdeeling inriepen, werden vier om verschillende reden afgewezen, drie ontvingen tegemoetkoming voor reis- en verblijfkosten, zeven eenige ondersteuning, terwijl zes aan eene kostwinning werden geholpen. Van deze baarde één teleurstelling; na geholpen te zijn verviel hij tot de oude zonde. Omtrent twee verkeerde men in vreeze. De drie anderen maken het goed. Omtrent vroeger door de Afdeeling voortgeholpen personen luiden de berich ten gunstig. Van twee kan het Bestuur mededeelen, dat zij hunne plaats in de maatschappij heroverd hebben, welke uitkomsten den moed schenken op den ingeslagen weg voort te gaan en dit zal tevens den weldadigen, die de Afdee ling reeds met hunne bijdragen steunen, de overtuiging schenken dat hun geld goed en rentegevend wordt besteed. Aan het verslag, dat in ruimen kring wordt verspreid, is een Inschrijvingsbiljet toegevoegd. Mogen velen zich gedrongen gevoelen de Afdeeling te schragen in hare pogingen, om afgedwaalden op het rechte pad terug te leiden. Het aantal kiezers voor de provin ciale staten in het Hoofdistrict Haarlem bedraagt dit jaar 6196; waarvan het onderkiesdistrict van Haarlem 2821 de overige onderkiesdistricten tellen 3375 kiezers. Aan het Verslag omtrent de werk zaamheden van het Parc-Vaccinogène alhier gedurende 1894 ontleenen wij het volgende. Even als het vorige jaar waren met den directeur, den Heer H. van den Berg, als geneeskundigen werk zaam de Heeren Dr. H. L. van Linden van den Heuvell en Dr. H. Prins Visser, terwijl steeds een student in de medi cijnen aan het bureau, werkzaam was. Gedurende 1894 werden geëint 38 kalveren, die steeds vóór de zitting door den aan het pare verbonden veearts werden gekeurd en geen lymphe werd gebruikt of verzonden alvorens een gunstig sectiebericht omtrent de gezond heid van het half was ingekomen. Ten einde alle ziektekiemen verwijderd te houden, werd behalve de gewone rei niging nu en dan buitengewone desin fectie verricht. Voor de eerste maal werden ingeënt 1319 personen en 55 personen gere vaccineerd. Bij elk kind kwamen ge middeld 8.6 pokken tot ontwikkeling. In 1894 werd gestadig gebruik ge maakt van de vaccinoStyle van Dr. Mare- chal, ten einde alle gevaar voor infectie te ontgaan. Aan verschillende garnizoensplaatsen werd op aanvraag van den chef van den geneeskundigen dienen lymphe ver strekt, evenals voor het gesticht Meer- enberg. Verzonden werden 1735 buisjes, zijnde bijna het dubbele van 1893. In de gehouden jaarvergadering van de «Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en bevordering van het vreemdelingenver keer" is o. a. het verslag over het af- geloopen jaar uitgebracht, waaruit bleek, dat de financieele toestand gunstig en er op dit oogenblik een bedrag van ƒ1149,755 in kas is. Wat de werkzaamheden betreft, ver meldt het verslag reeds bekende feiten wegverbetering in den Hout; plaatsing van wegwijzers; verhuring van stoelen, welke echter geen resultaat had opge leverd, eendeels tengevolge van liet on gunstige weder, anderdeels doordien de pachter zijne verplichtingen niet was nagekomen. Vex-der werd medegedeeld, dat het bestuur eene geldelijke bijdrage van 1000 had toegezegd, te verdeelen over drie jaren, voor de oprichting van een monument voor Frans Hals. In de vergadering werden voorts de aftredende bestuursleden herkozen en, in de plaats van twee naar elders ver trokken leden, benoemd de heeren Dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman en Andries J. Winkler. In plaats van den heer J. J. van Minden, die zijn ontslag had in gediend als 1ste secretaris,werd als zoo danig benoemd Dr. Nieuwenhuizen Kru seman en tot 2den secresaris de heer Winkler. Gisteren avond vergaderde de kiesvereeniging Burgerplichtten einde een candidaat te stellen voor het lid maatschap van den Raad der Gemeente. Opgekomen waren 25 leden. Bij de eerste stemming werden 10 stemmen uitgebracht op den heer Hijman en 10 op den voorzitter der kiesveieeniging, den heer W. A. J. van de Kamp. Bij de tweede stemming verkreeg de laatste 12 stemmen en de heer Hijman 9, zoodat de heer Van de Kamp als can- jj didaat van Burgerplicht is aangewezen. Genoemde heer zal over eenige dagen bekend maken, of de candidatuur door hem wordt aangenomen. De uitslag van het eindexamen der Burgeravondschool is, dat den 29 en 30 April was afgenomen, dat met volledig getuigschrift de school verlaten J. H. Prins, W. Wolff en G. Captein en met een getuigschrift voor de ver plichte vakken S. J. Vester, D. J. van de Wetering en W. J. Nelissen. Wij maken onze lezers opmerk zaam op de tentoonstelling van teeke ningen en prenten, omvattende de heer lijkheid „Heemstede" van Zuiderhout bij de Spanjaardslaan tot de Hofstede sMeerenberg" aan den weg naar Ben- nebroek, welke op het stedelijk museum op het Raadhuis, des Zondags kosteloos, te bezichtigen is. Gisteren is een 22 jarige werk man, bij de werkzaamheden aan een baggermolen op de Werf Conrad, van eene stelling gevallen, ten gevolge waar van hij aan den rug, de zijde en het linkerbeen inwendig zwaar werd ge kneusd en heelkundige hulp moest wor den ingeroepen. Op het Museum van Kunstnijver heid aanstaanden Zondag is de tentoon stelling Le Com te voor het laatst ge opend. Des Zondags is de toegang vrij. UURSERLiJ&E STAND. ONDERTROUWD. 1 Mei. P. van Loevezijn en A. C. Porre. G. H. van Santé en A Visser. J. S Takken en G. E. ter Smitten. B. Burger en H. Brus- see. J. Biersteker en J. Dikkeboom. II. van Brederode en E. Droglrop.— P.van Zonne veld en A. Jvan den Berg. A. J. Scherpen- buijsen en S. J. de Lugt. O. Y. Pauwen A. G. Delchambre. 2 Mei. C. G. van Langeveld en J. E. Blad. G. Sigling en A. G. J. Meijer. GETROUWD. 30 April. A. C. Laane en L. M. H. Nienwen- buijs. 1 Mei. J. Olij en M. Boeree. P. G. J. Sernee en L. C. de Graaf. W. A. Hnssel- meijer en E. Ketzer. 2 Mei. G. Jongkind en A. Deutman. GEBOORTEN. 24 April. Y. Hartel geb. Schermer d. E. Scheelings geb. van Acker z. 25 April. A.C. de Maaker geb. Amelrooij z. M.Vernout geb. Rgbroek z. W. van Opzeeland geb. Schaar z. (levenl.) 26 April. J. Keijzer geb. Boorsma d. J. Erbrink geb. Wijngaarden d. M. J. Smit geb. Kuijten d. M.E. Lodders geb. Kloos d. A. Scholten geb. Dragstra M. A. Oxscncr geb. Kockelkoren z. 27 April. M. A. Chabotgeb. Remmé d. J. Kedde geb. Dikkers d. S. Kort geb. Klingi d. 28 April. P. van Wijngaarden geb. Opzeeland d. E. Janssen geb. Monnéz. W. van Muijen geb. van Breers d. W. Hoenderdos geb. van Beaumont d. 29 Ap M. J. Vreenegoor geb. Janssen z. A. T. Jong geb Tulleners d. W. H. Sanders g Ruizenaars z. H. E. van Waard geb. Sno z. M. C. Serné geb de Jong d. G. T. v Scheijndel geb. Smeets d. J. van Marion gi van den Bosa.— 30 April. M. Bosmageb. IV z. J. P. van der Bent geb. ter Smitlen d. A. S L. M. Rip geb Landman d. A.L. Ls geveld geb. Weesing d. C. Abspoel g< Heeres z. I Mei. M. E. Pape geb. Kok d. A. Kessens geb. Bijster d. H.van Halen gi Grove z. en d. J. H. van der Steijlen gi Zoet d. A M. Terstal geb. van der Pol z. K. Joosten geb van Strijnen z. C. deJo' geb. Vrijenhoek z. C.vanlngengeb. Jochei d. G. Huijboom geb. Bogaart z. C. 1 Strybis geb de W aal d. OVERLEDEN. 24 April. D. Jansen 27 d. z. Gortesteeg. 25 April. J. G. Wubbe 65 j. Ged. O. Gracht. M. A. van der Linde 10 m.z. K. Wijngaai straat. J. W. Verschoor 1 m. d. Brouwi straat. J. van Dicrme 91 j. Parkiaan. 26 April. H. L. Wennekis 16j. Papentorenve JJ. van der Mark 9 j z. Dyserinckstra J. G. M. Schaap 2 m. d. Kennemcrstraat. JT. Bruin 31 j. Rozenpriëelstraat. P. C.v Noort, wed. van Giezen, 67 j. Spaarne. van Aken 2 d. z. Rozenpriëelstraat.27 Api E Fortgens 8 m. d. Palmstraat. A. Kooij 2 j. z. Hagestraat. C. H. P. Zwart 1 m. z. Heerensingel. M.Tit, wi Bouwer, 90 j. W. Heerensteeg. 28 April, van Rijzen 15 dg. d. Gasthuislaan. M. P 9 j. d. Rozenpriëelstraat. J. P. M. Zwaï veld 10 j. d. de Clercqstraat. J. C. van c Vossen 3 m. z. Hondesteeg. C. H. H. v Leeuwen 3 m. d. Spaarnwouderstraat. 29 April. A. Beers 2 m. d.Bannesteeg. P. Lijnzlat 11 j. z. Asterstraat. J. C. Vos, w< van Abshoven, 66 j. W. Appelaarsteeg. C P. H. Posthumus 2 m. d. Gr. Heiligland. 30 April. W. Wolzak 19 j. Zoetestraat. - Groenewout 59 j. Kerkhofstraat,. J.Blan water 2 m. d. Rozenpriëelstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aanh Commissariaat van Politie, die di gelijks uitgezonderd des Zondag van 's middagB 11 tot 1 ure voord eigenaars terng te bekomen zijn Gevonden in de opgehaalde vuilni stoffen een zilveren eetlepel, terug bekomen aan het bureau van den Hooi opzichter der Stadsreiniging, Harme jansweg. Eene kinderzak. B spion. Een riem. Eene faizant. - Een slaapmutsje.. Een kerkboek. Een dop van een wiel. Een paternosti Een wielband Eenige portem naies met geld. Een handkar. Eeni witte boorden. eene gouden broei Een oorbel. Eene aardappelza Een spreitje. Een wandelstok; Een signaalhoorn. Eenige sleute MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 5 Mei des nami dags van 2%4 uur, door bet Gemeentel Muziekkorps onder directie van den Lui! nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier Dinsdag 7 Mei. 1895, des namiddags v 12 uur, door den Heer W. EZERMA1 PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Ave MariaSchubert. 3 SonateA. G. Kittel a. Rasch und entschlossen. b. ltuhige Bewegung. c. Rasch und feurig. 4. Aria; Ich weissdasmein Erlö-er lebetHandel. 5. AbendliedSchumann. Liedertafel „HAARLEMSCH ZANGGENOT* Directeur de Heer HENRI PIELAGE. CONCERT op Woensdag S Mei 1895, 8 ui in de Concertzaal der Sociëteit -de Kroon" Haarlem, met welwillende medewerking vand Heer J. B. PBaryton, en een Instrnme taal Kwartet: Viool, Violoncello, Piano, Org Begeleiding: Mej. BETSY F PROGRAMMA. 1. Vaderlandsch lied (koor)Berlyn. 2. Loverkrans (baryton)Nicolaï. 3. a. Mijn hof KIPhilip Loots b. Viooltjes l iNicolal'. 4. a. Das Abendglöckchen (Idylle) (Kwartet)E. Bach. b. Eatreactaus der Opera »König Manfred" (Kwartet)Carl Reineki 5. Psalm VIII (koor)R. Hol. 6Serenade (koor)Joh. JH. VerhuL 7a. Levenslied.Brandts Bu} b. Liedje in den Mane- ^barytonj -y MiUigea> 8. a. Sonnenuntergang v_,a.fAf Gustav Hasi b. Ab entgebed Max Oesten, 9Holland's Glorie (koor)R. Hol.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2