EAABLEHSGl Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 37. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegraeht 86 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 11 Mei 1895. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. BERICHT. EDEL METAAL, Nieuwsberichten. TïlEPHOONNU JfM E H TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTEKDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën warden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopeti liefst niet •{i Zondag. Waarom zoudt gij gebeel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. o. 6 van de is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad verschenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, k ƒ0.50 ingen. en ƒ0.75 geb. Haarlem, 4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. Muziekuitvoeringen. Van een drietal uitvoeringen, door hier bestaande dilettanten-vereenigingen gegeven, hebben wij thans tot sluiting van het concertseizoen melding te maken. Het Doopsgezind Zangkoor, dat zijn bestaan dankt aan het jubileum van den heer H. J. Overbeek, bij welke gelegenheid een groot aantal oud leer lingen zich vereenigde tot een zangkoor, hetwelk sedert zijne oefeningen voort zette, kwam Dinsdagavond voor het eerst als zangvereeniging uit. Het deed dat op bescheiden wijze voor begunstigers en genoodigden, met een programma voor het grootste deel bestaande uit religieuse liederen, welke niet te zwaar waren voor de krachten van het Koor. De uitvoering kenmerkte zich door een heid, als het gevolg van de goede voor bereiding en de toewijding, welke door alle leden zonder onderscheid in dezen kring wordt aan den dag gelegd. Het klankvolume is in overeenstem ming met het groote aantal executanten, - veel figuranten heeft het Koor niet de klankkleur dient nog wat mooier te wordeneene loutering van de mannen stemmen zal daartoe in de eerste plaats ncodig zijn. De heer J. de Nobel, onderwijzer te dezer stede, een ambitieus dilettant musicus, leidde de uitvoering met veel goede hoedanigheden. Zijn optreden wekt het vermoeden, dat het Koor in hem een goeden gids langs de soms distelige paden der kunst gevonden heeft. Eenige viool-solo's en een drietal kwartetten gaven aan het programma de gewenschte afwisseling. Met ingeno menheid werd de uitvoering in haar geheel ontvangen, zoodat de jeugdige vereeniging over haar debut tevreden kan zijn. De liedertafel Haarlem's Zanggenot zong Woensdagavond voor de tweede maal onder aanvoering van haren nieu wen directeur, den heer H. Pielage. De indruk, dien wjj daarbij van diens lei ding ontvingen, was in meer dan een opzicht gunstig. De heer Pielage verstaat blijkbaar de kunst, zijn Koor te laten zingen, d. i. de voordracht te maken tot eene vrije uiting van de zangers zeiven in den vorm door den componist aangegeven zonder dat de gedachte aan africhting bij den hoorder op den voorgrond treedt. Al de koornummers uit het 1ste deel, bij de tweede afdee ling waren wij niet tegenwoordig, gaven daarvan afdoende bewijzen. Het geliefde werkje Mijn hof van den heer Loots werd keurig gezongen, doch ook het lang niet gemakkelijke IcoorvanR. Hol, Psalm VIII, deed zien, hoezeer de heer Pielage in korten tijd Zanggenot in het rechte, in het muzikale spoor heeft weten te brengen. Zanggenot kon op dit concert door de welwillende medewerking van eenige beoefenaren der muzikale kunst, de noodige afwisseling aanbieden, zoowel op vocaal- als instrumentaal gebied. De kwartetten voor viool, violoncel, piano en orgel klonken recht aangenaam en vonden evenals de liederen van den heer P. een gunstig onthaal. Met belangstelling blijft het oog op Zanggenot gevestigd en wordt de uit slag van de deelneming aan het a. s. concours te Luik tegemoet gezien. nieten. Zijn programma gaf de volgende nommersRomance van Ries, Ungarische Rhapsodie van Hauser, Air van Bach (gespeeld met te veel portamento's) en Mazurka van eigen compositie. Het verlangen naar een extra-num mer, dat zich na de Mazurka openbaarde, moge den heer Dessau een bewijs zijn van den ingenomenheid met zijne kun stenaarsgaven. De begeleiding der solisten was opge dragen aan mejuffrouw V. welke zich van deze taak met correctheid kweet en alzoo het hare bijdroeg tot het welslagen van den waardigen avond. B. De Mannen-Zangvereeniging Crescendo sloot het drietal der hier besproken concerten met hare uitvoering van gis- steren avond. Het talrijke, flink geoefende Koor deed zich daarbij opnieuw van zijn goede zijde kennen. De uitgevoerde nummers klonken opgewekt en frisch en gaven de uitnemende krachten in het Koor, welke in het bijzonder onder de Bassen schuilen, gelegenheid zich duch tig te laten gelden. De meeste koren vonden daardoor een aandachtig en waardeerend gehoor. De beide Duitsche werkjes Weiss und Biau van Holzinger en Wanderschaft van Zöllner deden de herinnering herleven aan de vroegere liedertafelszij behooren ongetwijfeld tot de periode waarmede de meer ont wikkelde kunstsmaak der hedendaagsche zangvereenigingen heeft afgerekend. De heer Andriessen, op wiens goeden smaak wij natuurlijk geen aanval bedoelen, nam ze zeker als „vulling" in het programma op- De solisten bij Crescendo's concert waren mejuffrouw Anna Kappel uit den Haag en de heer Dessau (viool) uit Rot terdam. Het mocht de eerste gelukken, de goede meeningen omtrent haar talent, bij een vorig optreden in onze concert zaal gewekt, te versterken. Stem en voordracht boden ook nu weder veel aantrekkelijks. Mochten beide zich in goede richting blijven ontwikkelen, dan zal mej. Kappel zich overal met het zelfde succès kunnen laten hooren, als zij dat gisterenavond hier deed. De heer Dessau is een goede beken de; meermalen vond men gelegenheid j van zijn mooi, geacheveerd spel te ge Tengevolge van de bemoeiingen der Europeesche mogendheden heeft Japan afstand gedaan van zijn definitief grond- in China. Het zal het bezette grondge bied verlaten, zoo spoedig China aan zijne verplichtingen zal voldaan hebben. Wat dit verlaten betreft neme men dit niet te letterlijk op, zoo wordt opgemerkt, omdat de Japansche gevatheid altijd nog wel een middel zal weten te bedenken waarop het zich grondt om vasten voet in China te blijven behouden. Dit bericht kwam onverwacht, omdat volgens geruchten Japan voornemens zou zijn niet toe te geven en de gestelde voorwaarden tot het uiterste door te drijven. De frontverandering schrijft men toe aan de bemoeiingen van Europa. Had die niet plaats gehad, dan zou waarschijnlijk de oorlog weder zijn voortgezet en daar Japan het in dat geval in de eerste plaats met Rusland zou te kwaad gekregen hebben, zou het veel kans van verlies te wachten gehad hebben omdat het Russisch leger en de vloot eene verpletterende meerderheid heeft. Een aardige trek van goedwilligheid werd dezer dagen vermeld van Keizer Wilhelm. Toen de keizer Maandagoch- dend te paard steeg werd hij gegroet door een arbeider, die een knaapje van vier jaar ongeveer, met twee houten beenen, aan de hand leiddehet kind kon slechts met moeite vooruit, komen. De keizer kreeg medelijden met het kind en zond zijn adjudant, graaf Moltke, naar den arbeider, om inlichtingen in te winnen omtrent de omstandigheden, waarin de man leefde en de oorzaak van de misvorming van den knaap. Nadat de adjudant aan dit bevel had voldaan, liet de keizer den werkman verzoeken na het einde der parade op het Tempelhoferveld zich naar de ka zerne der gardedragonders in de Belleal- liance-straat te begeven, om daar aan den keizer te worden voorgesteld en met dezen te bespreken op welke wijze de arbeider, die zonder werk is, het best kan worden geholpen. Milan, de oudkoning van Servië, heeft thans van de skupschtina een jaargeld van driehonderd duizend francs toege staan, dat is nog minder dan de helft der aangevraagde som. Sedert eenigen tijd bezit Berlijn een „automatisch restaurant". De eigenaar is een italiaan, die eenige maanden bezig is geweest met het samenstellen dezer nieuwigheid. Overal staan tegen de wanden automatische toestellen, waar in men 10 pfenning moet werpen om er brood, wijn en allerlei likeuren te krijgen, zelfs een kopje heete koffie. Ook bet spoelen der glazen geschiedt automatisch,, beweert De Post. Verleden Zondag werden daar gebruikt 2700 broodjes, 9000 glazen wijn en 12,000 kop koffie. De Standard ontvangt uit Rome be richt, dat de pauselijke nuntiussen de opdracht hebben gekregen aan de ver schillende regeeringen mede te deelen, dat elke gelukwensching aan Italië, of elke deelneming aan de feesten terge legenheid van de vijf en twintigsten verjaardag van het binnentrekken der Italiaansche troepen in Rome, zal wor den beschouwd als een vijandelijke daad tegenover den Heiligen Stoel. Een groote Parijsche dameskleeder- maker, Doucet genoemd, had dezer da gen den echtgenoot van eene dame, die sedert twee jaar voor 11000 francs japonnen liet maken, maar niet betaalde, gerechtelijk laten vervolgen. De man voerde aan, dat de heer Doucet hem nooit had gevraagd of de weelde zijner vrouw, moeder van zes kinderen, zijne goedkeuring wegdroeg, en op de recht bank maakte deze verklaring zooveel indruk, dat de rekening tot 6000 frs. werd teruggebracht. Uit Yokohama wordt aan Dailij News geschreven; „Het zal velen getroffen hebben, dat bij de gevechten in Mant- schourije, welke toch alle zeer hevig werden genoemd, de verliezen, door de Japanners geleden, altijd gering en die van de Chineezen zeer groot waren. Dit is voor een deel toe te schrijven aan de meerdere bekwaamheid der Ja panners, maar ook voor een deel aan het feit, dat de Japanners vloszij onder hunne kleederen droegen, ter beschutting tegen de koude. Die lichte en buig zame stof is in vele gevallen een kogel werend harnas voor hen geweest." Het voornemen bestaat, het geld door China benoodigd tot het betalen der oorlogsschatting in Europa te leenen tegen zes procent. Nu wordt de opmerking gemaakt, dat Rusland dit geld maar moet leenen; het zou dat kunnen doen door wissels af te geven op Turkije, dat nog steeds in gebrek gebleven is de oorlogsschatting van 1878 aan Rusland te betalen. Te Stettin stond dezer dagen een ar beidersknaap, Karl Miiller, terecht, we gens het stelen van een brandende sigaar. Hij had een andere knaap, onder bedreiging met een mes, gedwongen, hem een pas opgestoken sig:uy te geven, die deze in den mond had. De knaap gaf het geval aan. Müller werd door de gezworenen schuldig bevonden aan roof, en het Gerechtshof veroordeele hem als verzachtende omstandigheid in aanmer king nemende, dat hij nog onder de 18 jaren was tot een gevangenisstraf van zes weken. Overeenkomstig het advies der be grooting-commissie heeft de Fransche ministerraad besloten tot intrekking

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1