nister van buitenlandsche zaken gewend, met het verzoek al het mogelijke te doen, om de aanneming van die wet te verijdelen. Het Amsterdamsche Panopticum is voorzien van een nieuwe groep, voor stellende een tafereel uit den Lombok- krijg. De volgende personen zijn er in voorgesteld. 4. Generaal Vetter met zijn staf bestaande uit 2. Luitenant-kolonel J.J. K. de Moulin, chef van den staf; 3. De Majoor van den generalen staf A. J. Hamerster; 4. De kapitein P. Wiersma, adjudant van den opperbevelhebber, staat in af wachtende houding voor de verwoeste poeri. 5. De Resident Dannenborg eenigsins ter zijde. 6. Generaal M. Segov te paard is uit het Oosten juist aangekomen met den gevangen- vorst 7. Ratoe Agoeng Agoeng Gedeh Ngoerah Karang Assem, die in een draagstoel door de kettingjongens (ver oordeelden) gedragen wordt, en den opperbevelhebber salueert. 8. Een der rijksgrooten Goesti Wajan Banjar Mangkoe biedt in nederige hou ding op een kussen de wapenen van den vorst aan. 9. Een ander volgeling Goesti Wojang Tedoekh houdt den vorst een pajong bo ven het hoofd, om hem tegen de branden de zonnestralen te beschermen, terwijl 10. een derde Goesti G'deh Kompany, het hoofd van den vorst steunt met een kussen. t De generaal Segov wordt gevolgd door een troep soldaten, terwijl achter de eerstgenoemde officieren ook een groep fuseliers opgesteld is. Onder deze laatsten merkt men op: 11. De fuselier Terpstra, die zich in Lombok zeer onderscheiden heeft, tweemaal gewond werd en in genot van pensioen den dienst verlaten heeft. Naar men zegt zijn de beelden zeer gelijkend. De werkstakingen in de Friesche venen zijn, naar gemeld wordt, geëindigd met een accoord, waarbij de werklieden niet veel wonnen, wat, met het oog op den stand van zaken te verwachten was. De plechte opening van de Amster damsche tentoonstelling, welke den 1 Mei zou plaats hebben, geschiedde Za terdag. De Koningin Regentes had den Opperceremoniemeester afgevaardigd om de plechtigheid in haren naam te vol brengen. In het receptie-paviljoen naast den hoofdingang van het tentoonstellings gebouw werd de Vertegenwoordiger door de autoriteiten opgewacht, waarna de voorzitter van het uitvoerend Comité, de Heer Mr. N. A. Calisch in eene uit voerige rede het ontstaan, doel en strek king der tentoonstelling uileen zette. Vervolgens werd de tentoonstelling uit naam van H. M. de Koningin-Re gentes geopend verklaard. De hooge bezoekers, waaronder zich vjjf der ministers bevonden, namen hierna een overzicht van de verschillende inzendingen en begaven zich toen naar Oud-Holland. Zondag, de eerste dag der tentoon stelling voor het publiek, is vrij druk bezocht geworden. Volgens de contóle waren toegelaten 9400 betalende bezoekers op de terreinen, 9600 op Oud-Holland en ruim 6000 op de mail boot. Voegt men bij het aantal betalenden aan den hoofdingang, de vele houders van diploma's, dan valt het gemakkelijk' te begrijpen, dat het bezoek den geheelen Zondag buitengewoon geanimeerd was. De verlichting bij avond is werkelijk prachtig. Op alle punten van het terrein staan electrische booglampen. De lijnen der verschillende alleeën zijn, evenals die van het hoofdgebouw en van den muziektempel, aangegeven door duizen den Fay lamps. Deze en de ontelbare Venetiaansche ballons verlichten het terrein op eenefan- tasische wijze. Bij avond geeft deze tentoonstelling een tooverachtigen in druk. De li-jarige arbeider W. V. uit Ba- rendrecht, die een 13 jarigen jongen zeven glaasjes jenever had laten drinken, tengevolge waarvan deze bewusteloos werd, is door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. De eisch was 6 weken. Uit de provincie Groningen wordt aan de N. R. Ot. gemeld, dat er pogingen bij de regeering gedaan worden, om van haar te verkrijgen dat zij het Marok- kaansche gouvernement bewege de roovers, die het Nederlandsch schip Anua plunderden, den kapitein Velvis doodden en den stuurman W. Smit zwaar ver wondden, te straffen en aan de betrek kingen geldelijke schadevergoeding uit te keeren. Te Oudewoude (Fr.) werd bij nacht door onverlaten de boom doorgezaagd, waarop een ooievaarspaar zijn nest gemaakt had. Het nest was neergevallen, doch de eieren waren nog heel. Deze werden warm gehouden, liet nest werd spoedig op een anderen hoogen boom geplaatst en de eieren daarin gelegd. Dadelijk nam het paar weder bezit van de verplaatste woning, en het wijfje zette zich weder op de eieren. HAARLEM 11 Hei 1895. Maandag namiddag had in de groote hal van het Raadhuis eene plech tigheid plaats, waartoe aanleiding hadden gegeven de menigvuldige branden in de beide eerste maanden van dit jaar, als mede de erkenning van de gewichtige diensten der Haarlemsche Brandweer door eene aanzienlijke firma hier ter stede en van eenige hooggeplaatste ingezetenen. De manschappen van Spuit 10 en zij, die zich verder bij de brandweer meer dan gewoon onderscheiden hadden, wa ren Maandag tegen drie uur ten Raad- huize ontboden, waar zij door den Bur gemeester op de meest hartelijke wijze werden toegesproken. Z. E. A. wees erop, dat, waar de kroniekschrijver zou te beschrijven hebben het jaar 1895, hij dan naast den langdurigen winter en de veelvuldige branden, ook zou te gewagen hebben van de plichtsbetrachting van de Brandweer, welker leden zich van de laagste tot de hoogste van hunne taak heeft gekweten met een nauwgezetheid, die waardeering verdient. Om van die waardeering te doen blijken, had eene geachte Firma hier ter stede een geldelijk bedrag beschik baar gesteld, dat, vermeerderd met bijdragen van eenige stadgenooten, in staat stelde enkelen personen eene gra tificatie uit te reiken. De tien brandweermannen, hiertoe door den Commandant voorgedragen, ontvingen toen uit handen van den Bur gemeester de hun toegedachte belooning, waarna het woord werd gericht tot de Vrijwilligers van Spuit 10. Z. E. A. had gemeend aan hen een blijvend aandenken te moeten aanbieden als blijk voor de vrijwillige, belangrijke diensten der gemeente belangeloos bewezen. Het bestaat in een zilveren Medaille, vervaar digd op het atelier van de firma W. Voet en Zonen alhier, en welke toespraak een hartelijk applaus ten deel viel. De kapitein van de Tien, de Heer H. J. D. Daudey bracht in welgekozen be woordingen namens allen dank voorde onderscheiding den jongelieden te beurt gevallen en voegde er aan toe de belofte, dat deze plechtigheid zou zijn een nieuwe spoorslag, om, waar 't gevaar roept met kalmen ijver de aangewezen taak te volbrengen. Een driemaal aangeheven „Leve de Burgemeester" besloot de plechtigheid. De medaille heeft een diameter van 81/2 centimeter en is gevat in opstaanden koordrand. De eene zijde bevat het fraai uitge voerd gemeentewapen met de attributen der Brandweer; de keerzijde bevat in antiek schrift de volgende inscriptie Aan de Vrijwilligers van Spuit No. 10, ter herinnering aan de vele branden in den aanvang van 'tjaar 1895. Er bestaat eene Vereeniging Reisbe- lasting. Zij bedoelt giften in te zamelen met het doel daarvoor minvermo genden, die voor herstel van gezond heid, volgens attest van hun geneesheer, bosch- of zeelucht noodig hebben, voort te helpen. Haar zesde Jaarverslag heeft dezer dagen het licht gezien. Het volgende is er aan ontleend. De arbeid der Vereeniging breidde zich in 1894 uit. Met inbegrip van een saldo groot ƒ248.57 bedroeg de som der ingekomen giften tot 1 November 4699.08s, zijnde 1529.66 meer dan een jaar vroeger. Voor dit geld werden geholpen 96 personen, 14 mannen en 82 vrouwen, tegen 70 in het vorige jaar. Van deze kwamen uit Amsterdam 32, uit Utrecht 20, uit Rotterdam 15, uit 's Gravenhage 4, uit Groningen en Nijmegen elk 3, uit Arnhem, Haarlem, Leiden en Nieu- wer-Amstel elk 2; en verder uit Alk maar, Almelo, Baarn, Delfshaven, De venter, Hilversum, Koudekerk a/d Rijn, Leeuwarden, Velp, Vlissingen en Zut- phen elk 1. Zij werden als volgt geplaatst: In het Badhuis voor minvermogenden te Zand voort 24, op Heideheuvel te Hil versum 23, op Canton te Baarn 22, op Rusthof te Zeist 7, op Klein Loo te Driebergen 4, op Bethaniê te Zeist 3, te Laagsoeren 3, terwijl verder bij particulieren geplaatst werden te Drie bergen, Baarn en Nunspeet elk 2, en te Apeldoorn, Ede en Wijk aan Zee eln 1. In den regel duurde het verblijf buiten vier wekenzes personen werd op advies van den geneesheer een langer verblijf toegestaan. De resultaten waren over het alge meen gunstigin de meeste gevallen her stel, soms verbetering van den toestand. Aan verpleegkosten, reisgeld, adver- tentiekosten, postzegels, briefkaarten enz. werd uitgegeven ƒ3775.65 Zoodat de Vereeniging het volgende jaar haren arbeid hoopt te hervatten met een batig saldo van ƒ923.42'. De belangen der Vereeniging, die blijkens het bovenstaande een ruim veld ter bearbeiding heeft, worden den wel- dadigen ten zeerste aanbevolen. Het Subcomité voor Haarlem bestaat uit Mejonkvrouw L. J. Quarles van Ufford, en Mejuffrouw M. de Booij. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zal weldra eene tentoon stelling worden gehouden op het gebied der Textiele Kunst oude en nieuwere werken, die door schoonheid van tee- kening en kleur, alsook van bewerking werkstaking van beide zijden geleden is, is rnoeielijk. De schadeloosstelling der stakers was in vergelijking van het gewone loon zeer laag, te gering om in de behoeften van het gezin op den tegenwoordigen voet te voorzien, zoodat met het inhalen van het te kort alweer eenige weken overwinst zullen gemoeid zijn. Gisteren Maandag namiddag omstreeks 6 ure, is de 5 jarige J. Rond, spelende in het water van den Heerensingel ge vallen. Deze knaap is met moeite gered, j door J. Scheepmaker, oud 19 jaren, wonende L. Heerenvest, die zich daartoe gekleed te water heeft begeven. Heden zijn ten Raadhuize alhier opge komen voor de verkiezing van drie leden voor de provinciale Staten 1289 Kiezers; voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad 1303 Kiezers. uitmunten. De tentoonstelling zal omvatten kunst werken, borduursels en andere werken tot het kunstnaaldwerk behoorende, weefsels van verschillende grondstoffen enz. enz., terwijl bij genoegzame deel neming hqt plan bestaat een speciale afdeeling Voor Indische en Oostersche werken te vormen. De directie van genoemd Museum doet alreeds thans een beroep op de welwil lendheid der Dames en allen, die in het bezit zijn van oude kunstwerken, bor duurwerken of weefsels, om deze voor de tentoonstelling af te staan. Slechts door algeheele samenwerking kan een goed geheel verkregen worden. De Conservator van het Museum, de heer E. von Saher, die de regeling dezer tentoonstelling op zich heeft genomen, is gaarne bereid alle gewenschte in lichtingen te geven. De ingezonden werken zullen desge- wenscht achter glas worden tentoonge steld en tegen brandschade verzekerd, de toezending moet franco geschieden aan het adres van den Conservator, ter wijl de terugzending op kosten van het Museum zal plaats hebben. Deze tentoonstelling belooft zeker zeer belangrijk te worden. Buiten- en bin- nenlandsche scholen, die op het gebied van kunstnaaldwerk werkzaam zijn, zullen worden uitgenoodigd, terwijl van verschillende zijden medewerking werd toegezegd. Alhier aangevoerd door Gebr. Wit kamp, de eerste nieuwe aardappelen, die gekocht werden door F. Beelen Gz. voor den prijs van 1.25 de 21/2 kop. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Benoodigd ƒ3000. Ontv: van Jr. D. door Douair: S. ƒ5, van N. N. van den heer v. d. Laan 2.50 van P. K. ƒ3. van de Haarl. Vélocip. club, netto opbrengst voorstelling ƒ62.50. Met voorgaande 478.64. De werkstaking der Haarlemsche timmerlieden is zoo goed als geëindigd, nu op ongeveer vijftig na allen het werk op de oude voorwaarden hebben hervat. Eenige plaatsen zijn bezet dóór vreem de krachten, wat ten gevolge heeft, dat eenig arbeiders als overcompleet, buiten de gemeente werk gezocht hebben. De schade te berekenen die door de Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den XI Mei 1895 in de «Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een HUIS en ERVE, aan de Bakeneaaer- gracht, met twee PAKHUIZEN, No. 5zwart en rood. 4015. M. J. Mok. 2. Een HUIS en ERVE, aan de Papentoren- veat. No, 7. 3. Een HUIS en ERVE, naaBt het voorgaan de. No. 9. De perceelea No. 2 en 3 gecombineerd, f 3510. C. v Mastwijk. 4. Een HUIS en ERVE, aan de Hontmarkt. No. 15./ 2730. Mej. E. G. Addink. 5. Een HUIS eü ERVE, aan de Spaarnwou- deratraat. No. 108. 1675. B. v d. Woerd. 6. Een HUIS en ERVE, aan de Wijngaard straat. No. 5 f 1070. P. B. Verberne. 7. Een PAKHUIS en ERVE, aan het Krom. No. 2. 1590. J. Verbeek. 8. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan de Jan,straat. No. 26. f 5460, W. G. Droog qq. 9. Een WINKELHUIS en ERVE, aan de Sp aam wonderstraal. No. 110. 2550. S. J. W. Mona qq. 10. Een WINKELHUIS en ERVE, aan do Gedempte Raamgracht. No. 20. f 2630. M. Mok. VEEMARKT 8 Mei 1895. Aangevoerd 13 Koeien 71 N. Kalveren 64 Schapen 62 Lammeren Prijs 150. 220. 5.9. Ï14.24.- 7.— 11.- KAASMARKT van 8 Mei 1895. Verkocht 28 stapels, uitmakende 3230 kazen, wegende 6090 KG. Hoogste prijs per 26 kilogr. 50. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 13 Mei 1895. Rogge 4.35. 4.50. Haver t> 2.75. 2.87' Gerst 4.90. Paardenboonen 5.50. Markt van 13 Mei 1895. Boter. Aangev. 213, verk. 154 KG. L. pr. 0.90, H. pr. ƒ1.00, p. KG. Biggen. Aangev. 93, verk. 75 st. L. pr. 4H. pr. 7.p. st. Schrammen. Aangev. 57, verk. 57 st. L. pr. ƒ11.H. pr. ƒ16.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 67, verk, 67 H.L, L. pr. ƒ2.50 H. pr. ƒ4.50. p. H.L. MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 15 Mei's avond» van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie vau den Luite nant-Kapelmeester C. W. P. KRIENS 1. Lea Bersaglieres MarscheEilenberg. 2. Ouvcrtnre Heimkebr aus den fremde'Mendelsohn 3. Cavatina (geïnatrnmenteerd door Doncbler)Raff. 4. Grande Fantaisie sor des Mo- tifa de l'opera la favorite..Donizetti. 5. Ouverture FradiavoloAuber. 6Tauaeud und einen NachtWalzer.Straua». 7. Rondo pour petite fliite Solo Donjon. Uittevoeren door den Heer George Smidt. 8. La fllle du Phaeron Fantaisie .Pugni. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 16 Mei 1895, des namiddag! van 2-3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaG. F. Handel. 2. Ree. en Romance: -O, dn mein bolder Abendstel'n"R. Wagner. 3. a. Allegro maestoso b. Solemn March°- Dienel- 4Aria uit 't Oratorium Paulus.Mendelssohn. 5. HosannahLemmens.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2