Chinees, wien zonderlingen naam Ku- Hung Kuk een weinig aan Coxinga doet denken en die zich tot Koning van Noord-Formosa deed uitroepen, maken zij alle aanstalten tot verzet. Nu de vredeskwestie van Japan met de mogendheden geschikt is, zullen de Japansche troepen successievelijk de be zette punten in China verlaten en naar het vaderland terug trekken, doch het zal waarschijnlijk nog wel eenige maan den duren, eer de ontruiming een vol dongen feit is. Men denkt, dat Korea den Japanner noode zal zien vertrekken. Gedurende den tijd der bezetting heerschte er orde en welvaart, wat vroe ger, onder den Chineeschen invloed, nog al te wenschen overliet. In de Russische stad Brest-Litowsky (gouvernement Grodno, 20,000 inw.) is in den avond van den löden Mei een felle brand ontstaan, die, door een he- vigen wind aangewakkerd, zich snel heeft uitgebreid en ten slotte de geheele stad, op eenige steenen huizen na, heeft in de asch gelegd. Dertig menschen zijn in de vlammen omgekomen. In den circus van Sanger, te New castle, heeft een der leeuwen een ande ren, jongeren leeuw plotseling aange vallen en het dier na een kort gevecht den strot afgebeten. Er was nog een derde leeuw in het hok, maar deze nam geen deel aan het gevecht, en na het wegruimen van den dooden leeuw lagen de twee overblijvende zeer vreedzaam bij elkander. Ernst Possart, tot dusver General- direktor van den Hofschouwburg te München, is door den Prins-Regent benoemd tot intendant van dien schouw burg (een Hofambt.) Op het bevel van de Belgische justitie hebben er Woensdag huiszoekingen plaats gehad bij verscheiden couranten- verkoopers en bij een boekdrukker te Saint Josse ten Nood. Men dacht anarchistische brochures te vinden en heeft er ook ongeveer honderd gevonden. Op verzoek van keizer Wilhelm is den veteranen, die de slagvelden van 1870 thans na vijf en twintig jaar nog eens willen bezoeken, op de Pruisische spoor wegen vermindering van vrachtprijs toegestaan. Een aantal andere spoorlijnen hebben dit voorbeeld gevolgdsommige vervoeren de oudgedienden zelfs gratis. Op kosten van baron Hirsch zijn 500 Joodsche landverhuizers uit het Russische gouvernement Grodno naar Argentinië vertrokken. Het bezoek der Koninginnen droeg zich verder toe als volgt: Te een uur werd Yrijdag de kin dercantate uitgevoerd door de leerlingen van verschillende scholen te Nijmegen waaronder van de normaalschool. De Koninginnen vertoonden zich voor het raam in morgentoilet. Gezongen werden Gez. 224 vers 1 en 5 vaderlandsche liederen. Te twee uur werd door de Vorstinnen een rijtoer door de stad ondernomen naar Hees, St. Anna, Meerwijk, Ber- gendal en terug. De Regentes had haar voornemen te kennen gegeven om na afloop van den rijtoer de Protestantsche en Roomsch Katholieke ziekenhuizen te bezoeken, aan welk voornemen werd gevolg ge geven. Tot de patiënten werden eenige vriendelijke woorden gericht en bloemen aangeboden. Zaterdag werd een bezoek gebracht aan de nijverige fabriekstad Tilburg, een stad die veel van haar bloei en opkomst te danken heeft aan Oranje en waar nog in dankbare herinnering de nage dachtenis in eere wordt gehouden aan den tweeden koning uit het stamhuis ,van Oranje. Voor een feestelijke ontvangst was uitstekend gezorgd, en de geestdrift was hoog gestegen. Na een bezoek aan het Raadhuis nam de stoet zijn weg naar het monument van wijlen Z.M. Koning Willem II. Dit gedenkteeken, blijkens de opschrif ten gesticht op de plek waar het sterf huis van Willem II stond en dat door zijne kinderen is opgericht, was eenigs- zins versierd. De leden der afd. Tilburg van den Ned. Bond van Oud Onderoffi cieren, bij wie enkele oud strijders, hadden ter zijde van dit monument zich opgesteld. Bezocht werden er het Moederhuis der zusters van Liefde en een tweetal fabrieken. Er was in Tilburg veel werk gemaakt van de versiering. Om één cijfer te noemen werd o. a. door den Heer Hubert Meolis te Tilburg, aangenomen om voor het feest, bij gelegenheid van de komst der Koninginnen, te leveren 16980, zeg ge zestienduizend negenhonderd tachtig meter katoenen en 800 meter wollen vlaggedoek. De betooging op de „Veldhoven", waar Hare Majesteiten na het bezoek aan de fabriek Van Doorn en Dams heen reder., was zeer eigenaardig. Ongeveer 60 Noordbrabantsche lief hebberij Harmonie- en Fanfare-Gezel schappen hadden toegezegd, zich daar te zullen opstellen, om den Koninginnen een provinciale hulde te brengen. De betooging slaagde beter, dan men 's morgens had durven hopen, daar het weer iets opklaarde. Evenwel was het groote veld nog vrij drassig en de omtrek zeer slikkerig, doch een talrijk publiek was niettemin op de been, dat de Ko ninginnen bij Haar aankomst ongeveer half vijf, met geestdriftig gejuich be groette. Toen de Koninginnen hadden plaats genomen in het gevlagde paviljoen, waar de commissie van ontvangst Haar kwam verwelkomen en twee meisjes bouquet- ten aanboden, werd het tfien Neer- landsch Bloed, volgens de orgineele toonzetting van Coenen, door alle corp sen te zamen aangeheven. Het klonk werkelijk zeer goed, ook al was de klank niet zoo zuiver, als men het wel zou kunnen wenschen. Daarna volgde de Triomfmarsch „Oranje Nassau", gecomponeerd door den heer Jos. Kessels, directeur der „Nieuwe Koninklijke Harmonie" en tevens directeur van het huldebetoon. Aangeboden werd een album met zilveren plaat, bevattende de volgende inscriptie Aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes der Nederlanden bij Hoogstderzelver bezoek aan de provincie Noordbrabant. De liefhebberij Harmonie ën Fanfaren Gezelschappen in dit ge west. Tilburg, 18 Mei 1895.. Na het vertrek der Koninginnen vierde Tilburg nog tot laat in den nacht feest. Het weer was den ganschen dag koud en regenachtig. Zondag waren de Koninginnen inde Groote Kerk te Nijmegen onder het gehoor van Ds. van der Flier van 's Gra- venhage. Het kerkgebouw was zeer dicht bezet. Tegen 12 uur bracht de Koningin Regentes een bezoek aan de Weesin richting te Neerbosch waarna beide Koninginnen een rijtoer maakten over Berg en Dal, Beek, Ubbergen, Lenten Bemmel. Te Nijmegen terug gekomen werd nog een bezoek gebracht aan 't aloude Valkhof. In den avond werd HH. MM. eene schitterende ovatie gebracht door de soldaten van de koloniale reserve. De Gemeenteraad heeft Zaterdag, als iets zeer actueels, aan een drietal nieuwe wegen, welke nog niet gedoopt waren, de namen gegeven van: Wilhelminasingel, Regentesslraat, Waldeck-Byrmont- Singel, hetgeen steeds eene aangename herin nering aan het huidige Vorstelijke ver blijf te Nijmegen zal zijn. Door de gezamelijke kinderen van het R. Katholieke en het Protestantsche Weeshuis werd Zaterdagavond aan de Koninginnen voor het hotel eene ovatie gebracht. Maandag zetten de Koninginnen de reis in het Zuiden voort. Thans gold het bezoek de stad Venloo. Hoe erg ernstig soms door de kiezers het kiesrecht wordt opgevat, blijkt niet alléén uit het feit, dat in gunstige ge vallen toch nog de helft niet aan hun kiesplicht voldoen, maar ook nog uit het volgende: Op een der stembriefjes, die bij de verkiezing voor de Prov. Staten Woens dag te Middelburg op het hoofdstem bureau werden voorgelezen stond Goesti Djilantik. De Raad der gemeente Amersfoort heeft in zijn Vrijdag avond gehouden vergadering in principe besloten tot overneming der gasfabriek in eigen beheer en machtiging verleend arn het Dagelijksch Bestuur om een taxatie dier fabriek te doen houden door drie deskundigen, een te benoemen door den Raad, éen door de concessionarissen en den derde door beide partijen. Later zal beslist worden of de fabriek zal worden overgenomen, dan wel of er een nieuwe zal worden gebouwd. Zaterdagmiddag is de burgemeester van Hillegom feestelijk ingehaald. Aan de grens der gemeente Hillegom en Lisse verliet Z.Ed.Achtb. met zijne echtgenoote den stoomtram om plaats te nemen in een met vier paarden be spannen rijtuig. De feestcommissie had voor den optocht de stoet samengesteld als volgt: 1°. Een veldwachter gevolgd door twee jongelieden, allen te paard 2°. Een vaandrig en twee commissarissen te paard3°. Een rijtuig waarin een muziekkorps; 49. Vier commissarissen per rijtuig5°. Eere wacht te paard 6°. Equipage, waarin Burgemeester en diens echtgenoote 70Eerewacht te paard; 1°. Rijtuig waarin commissaris sen 9°. Vertegenwoordigers van de Hillegomsche corporaties enz.10". Twee commissarissen te paard. De stoet begaf zich eerst naar den huize „Welgelegen" waar de school kinderen een viertal liederen zongen en daarna naar het versierde raadhuis, waar Z.Ed.Achtb. den eere wijn werd aangeboden. Vervolgens begaf men zich door alle straten, waarop de stoet te 5 uur werd ontbonden; het muziekkorps liet zich nog afwisselend tot elf uur hooren, terwijl des avonds op enkele plaatsen werd geillumineerd. De raad der gemeente Heemstede verleende met de meest eervolle wijze ontslag aan den heer D. Wolbers, als armmeester van het algemeen Armbe stuur, welke functie door hem bijna 40 jaar met veel ijver en nauwgezetheid was bekleed. Eene hoogst nuttige instelling is te Haarlemmerliede tot stand gekomen n.l. een vee-fónds. Nu het in den tegenwoordigen tijd vooral ook den boerenstand niet zoo voor den wind gaat, zijn verliezen van vee van den veehouder zware slagen en voor den kleinen boer dikwijls on overkomelijke verliezen. Bij genoegzame deelname kan de premie laag gesteld worden n. 1. 0.10 per maand voor iedere getaxeerde 100 waarde. In een Donderdagavond gehouden vergadering werden in het voorloopige bestuur gekozen de heeren A. van den Berg, L. J. Vallentgoed, B. Alesman en J. van Bruggen en werd een ontwerp- reglement ontworpen. HAARLEM 21 Mei 1895. Voor het zomerseizoen 1895 zijn door het Bestuur van de sociëteit Ver- eeniging de navolgende 10 concerten vastgestelddoor het gemeentelijk mu ziekkorps op 10 Juni, 22 Juli en 19 Augustusdoor het Utrechtsch muziek korps op 17 Juni, 12 Juli en 23 Au gustus; door de Kon. Mil. Kapel Reg. Grenadiers en Jagers op 28 Juni en 30 Juli; door het Philharmonisch Orkest uit Berlijn op Maandag 3 Juni en door de Weener Hofkapel onder de leiding van Professor Strauss op 16 Augustus. Bovendien zullen ook dit jaar van 5 tot 12 Augustus de gewone kermisuitvoeringen plaats hebben en zal de verjaardag van onze jeugdige Koningin met een kin derfeest worden gevierd. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 22 Mei 1895, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Adres W. Kok verlenging pacht I vischwateren. 2. Voorstel B. en W.W. tot het aan brengen van een portiers-vertrek vestibule Raadhuis en het maken van een doorgang. 3. Id. id. goedkeuring plan bebouwing van grond in het verlengde van de Linschotenstraat. 4. Id. id. adres commissarissen mu ziekkorps rekening 1894 en subsidie 1896. 5. Id. id. vaststelling verordening klopperijen van tapijten. 6. Id. id. adres G. J. C. de Klein verhuring grond Kinderhuissingel. 7. Id. id. wijziging raadsbesluit 9 Januari j.l. No. 16, betreffende verhuring van grond aan den Zijl- weg aan J. C. P. A. Lanzing en H. C. Louwerse Jr. 8. Rapport commissie van financien rekening Burgerlijk Armbestuur dienst 1894. 9. Benoeming commissien tot de loting en van onderzoek der schutterij. 10. Aanbeveling B. en W.W. benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. 11. Gasrapport over Maart j.l. 12. Voorstel B. en W.W. met nota Burgemeester adressen tot het op nemen van bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-ar beidsduur in bestekken van werken of voorwaarden van aanbesteding door of vanwege de gemeente uit te voeren werken. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van April 1895, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. XV. v. d. Woude, Wed. v. d. Vrourst, Bolle, allen Amsterdam; "VV. M. C. Iloogendijk, den Haag; H. Winter Waldt, Haarlem; Vereen, bevord. Vreemd Verkeer, Rotterdam; M. v. Boran, Rotterdam. Briefkaarten. H. Coeree, Hermsen, H. Coeree, allen Amster dam; F. v. Dijk, den Haag; L. v. Leeuwen,te? B u i t e n 1 a n d s c h e Brieven. T. Borgs, KaiserswerthG. C. Everwijn Lange, Nice; P. J. Dekking, Parijs. Markt van 20 Mei 1895. Boter. Aangev. 236, verk. 194 KG. L. pr. 0.90, H. pr. ƒ1.00, p. K3. Biggen. Aangev. '121, verk. 121 st. L. pr. 4.H. pr. 6.p. st. Schrammen. Aangev. 84, verk. 84 st. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ11.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 72, verk, 75 H.L, L. pr. ƒ2.50 H. pr. ƒ6.—. p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 20 Mei 1895. Witte tarwe f 5.75. Haver 2.89. 2.50. Gerst Paardenboonen 5.— MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 22 Mei's avonds ten 7 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS PROGRAMMA. 1. Mit Sang and Klang Marche. .Radiegger. 2. Ouverture Charles VIHalevy. 3. Eizug der Götter im Walhall.Wagner. (Geïnstrumenteerd door Kriens). 4Fantaisie de l'opérette La Petite MademoiselleLecocq. 5. Ouverture TantalusqualenSuppé. 6. Oardas Ungarisch BalletGrossmann. (Geïnstrumenteerd door Kriens). 7. Valse EspagnoleNita. 8. Ballet FantaisiePugni. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Donderdag 23 Mei des namid dags van 24—4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Schiitzengruss MaraehStelefeld. 2. Ouverture Si j'etait RoiAdam. 3. Carnavals Bilder WalzStrauss. 4. Grande Fantaisie snr des motifs de l'Opéra Samson et Dalila.. .Sacns. 5. Ouverture Le SermentAnber. 6. PolonaisseChopin. 7. Finale de l'Opdra Vittor Pisany.Peri. Buiten-societeit „TR0U MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Donderdag 23 Mei des avonds ten 8 ure door de Stafmuziek van het 4e Reg. Inf. Kapelmees ter de heer VAN ERP.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2