Kanter vindt mannen die de zaak aanraden, doch ook die er tegen zijn en yvel aan beide zijden man nen van theorie en praktijk. Het Rapport der Raadscommissie van 1891 iu herinnering brengende, vindt hij, dat daar gevreesd wordt voor een grooten toevloed van arbeiders, juist zooals er inde aanbevelende stukken op gewezen wordt, dat daartegen dient gewaakt te worden. Verder is een goede proef te nemen zoo moeielijk, dat men er voor terug moet deinzen. De maatregel zal een groot aantal arbeiders schaden, zal dus tegen stemmen. De Heer Beynes blijft zijne meening volhouden, dat het verschil in cijfers bij aanneming niet drukt op loon. Bij het werk door den Heer Beijnes bedoeld, wordt een proef genomen. Werkelijk wordt er te lang gewerkt, hij wil, dat het gemeentebestuur ook eens bij de werklieden der gemeente zal rondzien en stelt eene motie, destrekking hebbende den adressanten te berichten dat door particulier initiatief een proef genomen wordt, en er geen termen be staan om in gemeentebestekken bepa lingen op te nemen, doch dat de Raad aan B. en W. opdraagt, in den geest der nota, handelend op te treden ten aanzien van allen die werken in dienst der ge meente. De Heer Kroll vindt, dat de strekking niet ver genoeg gaat, wil afwachten hoe het in andere gemeenten gaat. Nog heeft de Heer Willink het woord naar aanleiding van de vrees voor te grooten toevloed van werklieden. De Heer van der Mersch is niet over tuigd en zal dus tegen 't voorstel zijn. De Voorzitter beantwoordt nog breed voerig deze en geene bemerkingen, waarbij hij nog deed uitkomen, dat hij, als beslist voorstander van invoering, in beginsel tegen proefneming was. Het amendement Beijnes werd, als niet genoegzaam ondersteund, niet in behandeling genomen en daarna het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht. Met 19 tegen 9 stemmen werd het verworpen. Vóór stemden de Heeren De Lanoy, Klein, Roog, Willink, Koop- mans, Hugenholtz, de Breuk, Macaré en Waller. De vergadering wordt na omvraag gesloten. N ieu wsberichteai. Tweede Kamer. Dinsdag vergaderde de Kamer weder. Er waren onderscheiden ontwerpen ingekomen. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen de heeren A. Mackay, Van Delden, Veegens, Tak en Mees. De twee volgende dagen zouden gewijd worden aan sektie-onder- zoek. Vrijdag zal de open bare behande ling plaats hebben van de reeds aan gekondigde wetten, te beginnen met de motie van den den heer Tydeman over de telefonie. De heer Smidt heeft verlof gevraagd en gekregen om op een nader te bepalen dag een interpellatie te richten tot den Min. van Buitenl. Zaken over het gebeurde met het schip Anna op de Noordkust van Afrika door onderdanen van den Sultan van Marokko. HAARLEM 31 Mei 1895. Door Gedeputeerde Staten van Noord Holland is, naar wordt medege deeld, aan B. en W. machtiging verleend om aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen alhier vergun ning te geven tot het verkoopen van ster ken drank in hetkleinin het Brongebouw in het Fredrikspark. Bij de Woensdag plaats gehad heb bende opening der stembriefjes voor een lid van den gemeenteraad bleek, dat 1323 stembriefjes waren ingeleverd, waarvan twintig van onwaarde. Op den heer J. Winkler zijn uitge bracht 705, op den Heer A. Resink 597 stemmen, zoodat verkozen is tot lid van den gemeenteraad de Heer J. Winkler. In het bestek der aanbesteding van den bouw der nieuwe kathedraal te Haarlem, zijn bepalingen opgenomen betreffende minimum-loon en maximum arbeidsduur, uitbetaling van loon, enz. Deze bepalingen, welke De Tijd mede deelt. zijn in hoofdzaak de volgende. Den aannemer wordt de verplichting opgelegd, zijn werklieden geen lager loon te betalen dan hieronder is aangegeven Aan een timmerman per uur 21 cent, een loodgieter 21 cent, een metselaar 21 cent, een steenhouwer 23 cent, een sjouwer 16 cent, een grondgraver 17 cent, een opperman 17 cent, een verver 18 cent, een smid 21 cent, een stukadoor 23 cent, een heibaas en een machinist 25 cent, een heier 18 cent, een stoker 17 cent, een fundeeringmaker 18 cent, een kunstsmid 25 cent, een steigermaker 18 cent, een voeger 23 cent, een schilder 21 cent, een glazenmaker 16 cent, een leidekker 21 cent, een stoffeerder 21 cent, een parquettier 23 cent, een ce mentijzerman 25 cent, en een straten maker 21 cent. De loonen voor de overige werklieden zullen door den aannemer in overleg met de directie worden geregeld in ver houding tot den plaatselijken loonstan- daard en in verband met de loonen, die hierboven zijn vastgesteld. Afwijking van bovengenoemde loonen is alleen geoor loofd onder goedkeuring van de directie. Ook voor jongelieden, die den leeftijd van 20 jaar nog niet bereikt hebben en die nog niet als volledige werkkrachten kunnen worden beschouwd, zullen door den aannemer in overleg met de directie de loonen geregeld en vastgesteld worden. Zij, die den leeftijd van 20 jaar nog niet bereikt hebben, mogen voor niet meer dan 15 pet. deel uitmaken van de werkkrachten. Wanneer door ongunstige weerge steldheid of door het niet aanwezig zijn van de benoodigde materialen of door een andere oorzaak, uit de handelingen des aannemers voortvloeiende, de werk zaamheden geheel of gedeeltelijk voor korteren of langeren tijd moeten worden gestaakt, zal de aannemer gehouden zijn aan die werklieden, welke dientengevolge werkloos zijn, tenminste de helft van het loon, gerekend over den normalen werk tijd van li uur per werkdag, te ver goeden. Het bestek stelt voorts den arbeidsdag op elf uren, doch voor overwerk wordt verhooging per uurloon uitgekeerd en is de aannemer verplicht zijne werklieden tegen ongelukken te verzekeren, evenals hunne gereedschappen tegen brand schade. Op het Museum van Kunstnijver heid zal gedurende de Pinksterdagen de tentoonstelling der gekleurde af beeldingen van Indische, Chineesche, Turksche Russische en andere bouw kundige ee kunstindustrieele voorwerpen nog tentoongesteld blijven. Des Zondags is de toegang vrij. Het Koloniaal Museum te Haarlem, ontving gedurende de drie eerste maan den van dit jaar de volgende geschen ken van den Heer S. Stibbe te Am sterdam twee badjing (Eekhoorn) huiden Nederlandsch Indiëvan den Heer L. Knyk te Leiden, Toeba-wortel voor vischvangst gebruikt, Borneo; van Dr. J. G. Boerlage, herbarium van Thu- area u woluta, Tjilatjapvan den Billiton- Maatschappij, tinertsen tinblok, voorwer pen van tin gemaakt en topografische kaart van het eiland Billiton; van den Heer J. H. Menten verschillende ertsen en gesteenten van Borneovan den Heer J. A. Maronier 20 negatieven van fotografiën betreffende N. I. nuttige gewassen van den Heer J Jockin 11 fotografiën van 3 verschillende boom soorten van den Heer J. E. Muller te, Paramaribo 3 fotografiën van gezichten in Surinamevan den Heer P. van Leersum voor de Kina schadelijke insecten van den Heer H. Th. Karsen, 7 monsters thee van de plantage, Sinagarvan de Nederl. Oliefabriek Delft, een monster aardnoten van den Heer H. Laurens 2 soorten bloedzuigers uit de Lanponsche districten, van den Heer W. Th. Ma- theeuwssen, Kajo kebel, koortswerend middel; van den Heer J. D. Kobur, Soerabaije, buffeljukversieringen Madoe- ra; van den Heer G. J. de Vogel, Han- dangan, monsters hout van verschillende schaduwboomen en herbaria van de vareteiten van koffie voorkomende op het koffieland Handangang van Dr. M. Treub, Buitenzorg, vruchten en zaden van Hernandica Sonoravan den Heer Joekes, monster boombast en weefsel, Z. Oostl. afd. Borneo; van den HeerJ. Wolterbeek, weeftoestel met bijna afge werkt sarong Loeang Z. W. eilanden van den Heer J. H. Maiden, Sydney, zaad van den Bunya Bunya-boom, Queenslandvan de Heeren Dr. M. Gushofï en Baron Ferd. von Mueller, kina van Eucalyptus ealophylla; van den Heer I. A. Arends, Amba, tuinor de hevra (Adelaar of klappersteen) Aubavan den Heer Laorno, onzen Consul te Singapore, moscat van aldaar aan een nieuw chemisch proces bereide Ramehvezels. Ook de boekerij ontving belangrijke bijdragen zoowel uit het buitenland als uit het binnenland. De zaal met de dierlijke producten uit Nederl. Indië werd op nieuw gerang schikt en door vertimmering der kasten en het bijvoegen van eene nieuwe vitrine veel doelmatiger ingericht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het spiegel- en platenmagazijn van den Heer Niemann op 1 Juni verplaatst is van de Schagchelstraat naar de Ge dempte Oude gracht No. 85. RURttEULUliË STAND. ONDERTROUWD. 28 Mei. J. C. A. Padberg en P. H. M. Perrin. 29 Mei. P. van Santé en C. Snoek. J. Gieske en J. A. Rijbroek. J. J T. M. Vol- laerts en J. M. Sagel. JK. van Roon en J. van der Meulen. D. Bergwerf en T. de Rid der. P. van Deurzen en C. Koning. GETROUWD. 29 Mei. P. Wilbrink en K. Wolda. C. Duijn en M. Lief ing. H. van der Kolk en H. M. Bakker. G. J. Spruit en J. A. Schilt- man. - J. J. Polleen W. M. Kortdoven. A. Eulkerts en A. P. Meijer. P. van der Helm en H. K. van der Voort. 3(J Mei. Mr. H. Ph. 't Hooft en J. C. Lieftinck. J. J. de Wildt en H. Jansen. W. H. Koomans en E. M. Lsupen. GEBOORTEN. 21 Mei. S. C. de Ridder geb. Wijdom d. 22 Mei. E. van Brussel geb. Éloore d. S. van Welt geb. Hessels d. E. Vermeer geb. Robin z. A. E. Roosen geb. Dreog z. H. Ivo geb. Toornent d. 21 Mei. van derZeegeb. Siderius z. J. E. Moerwijk geb. van der Pie terman z. J. Schouten geb. Verbeek z. C. W. van Koningsbruggen geb. van der Kroft z. D. Wijdeman geb. van der Steen d E. Meijnbout geb Miedema d. A. Leijergeb. Pauw a. M. Maasen geb. Kooij d. M H. Springer geb. van Doorn d. 24 Mei. E. de Vries geb. Wijkhuizen z. A.W. Nrëgeb. van Koten z. S. M. Langeveld geb. Waale wijn z. A. M. ten Thije geb. Koot z. C. Johannes geb. de Beurs z. T. vau Deventer geb. van Breemen d. (levenl.) 25Mei.A. Lenselink geb. de Braber d. C. M. Roemer geb. Kors d. M. P. Roelof s geb. Kaart d. A. Ch. van der Wilkgeb. Hlommendaal z. 26 Mei. D. van Slooten geb. Kosterz. E. van der Bel geb. Elart z, E. van der Hulst geb. Huiberts z. C. M. Sabelis geb. Toornent d. 27 Mei. G. Kimman geb. de Jong z. S M. van Meggelen geb. Bakker z J.G. Dijkhoffz geb. Daudeij d. 28 Mei. E. Moer kerk geb. van Es z. E. Seignelte geb. Koorn d. Th. E. Rooijers geb. Komen z. J. Poe- lenjee geb. Smink z. J. Jansen geb. Stoeven- belt d. (J. M. Blankwater geb. van der Schaar z. Ch. M. P. van W ateren geb. Frans- sen z. R. J. Borst geb van Rijen z. 29 Mei. A. Meijer geb. de Goede z. M. Long man geb. Bergman d. Th. Hunnego geb van der Schot z. L. de Zwart geb. van der Wer ken. H. Aukus geb. Ruijgrok z. OVERLEDEN. 21 Mei. C. de Dood geb. Smit70j KI. Hout weg. H. Muller 77 j. KI. Heiligland. 22 Mei. C. C. van Barneveld 83 j Schotersingel. 23 Mei. P. J E. Lefebre 13 m. z. Leidsche vaart. F. J. Fratacolla 69 j. Scheepmakers- dijk. 24 Mei. G. de Vries 11 uren z. Rozema- rijnsteeg. 25 Mei. J. H. Valbracht 85 j. Jansstraat. J. J Burgers 17 m. Schoterweg. 26 Mei. C. Tijhuizen, wed. Lemkes, 81 j. Hagestraat. N Vos geb de Zwart 71 j. Ha- gest.raat. Th. Waning 45 j. Mr. Joostenlaan. 29 Mei. B. W.Vallenduuk 54 j. Bannesteeg. Wvan Appelen 20 z. L. Heeren vest. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks uitgezonderd des Zondags van 's middags 11 tot lure voor de eigenaars terngte bekomen zijn. Eenige kinderschoentjes. Een fluitje. Een handdoek en eenige zakdoeken. Een paar manchetten met kneopen en eenige zakdoeken. Een nekriem van een tuig. Eeen paar kousen. Eene duimstok. Een zangboek. Een zakmeisje. Een armband. Een parapluie. Een demi-saison. Een manchetknoop. Een gedeelte van een landkaart. Eene pet. Eene ketting. Een gouden geldstuk. Eene gouden broche. Een hemd. Een bril. Een bril in étui Eenige criquetstokken Eenige sleutels. VEEMARKT 29 Mei 1895. AangevoerdPrijs 2 Koeien f 160. f 200. 1 Pink 60. 49 N. Kalveren d 9.— t> 13. 62 Schapen j> 17.26. 183 Lammeren 9.13. 13 Paarden KAASMARKT van 29 Mei 1895. Verkocht 60 stapels, uitmakende 6915 kazen, wegende 13394 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 25. De Sociëteit sVeieeniging" heeft het volgende programma vastgesteld van de concerten gedurende het zomerseizoen 1895. Maandag 10 Juni, 's avonds 8 uur, Gemeentelijk Muziekkorps. Maandag 17 Juni, 's avonds 7 Vs uur, Utrechtsch Muziekkorps. Vrijdag 28 Juni, 's avonds 8 uur, Kon. Mil. Kapel, Reg. Grenadiers en Jagers. Vrijdag 12 Juli, 's avonds 7y2 uur, Utrechtsch Muziekkorps. Maandag 22 Juli, 's avonds 8 uur, Gemeentelijk Muziekkorps. Dinsdag 30 Juli, 's avonds 8 uur, Kon. Mil. Kapel, Reg. Grenadiers en Jagers. Maandag 5 tot Maandag 12 Augustus, Kermisconcerten. Maandag 19 Augustus, 's avonds 8 uur, Gemeentelijk Muziekkorps. Vrijdag 23 Augustus, 's avonds 7ys uur, Utrechtsch Muziekkorps. Koninginnendag 31 Augustus, Kin derfeest. Maandag 3 Juni, Concert Berliner Philharmonisch Orkest Orkestdirecteur, Professor Mannstaedt. Vrijdag 16 Augustus, Concert Wiener Ilofkapelle. Orkestdirecteur, Professor Strauss. Bij deze twee laatstgemelde concerten hebben de leden met hunne huisgenoo- ten toegang tegen betaling van 0.50 de persoon. Eventueele wijzigingen zullen bij ad vertentie worden bekend gemaakt. MUZIEKUITVOERING iu den Hout op Zondag 2 Juni des namid dags van 2;4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsch aus AthaliaMendelssohn. 2 Ouverture Morgen, Mittag und Abend a WienSuppé. 3. Immer Hei'erer, WalzerStrauss. 4. Grande Fantaisie sur der Motifs de Popera La JuivieHalevy. 5.. Ouverture RoraildaetConstance.Meijerbeer. 6. Der Kaiser Wilbelms Jagd.Kontkey. 7. Grand Ballet de Popera Gustaaf 111Auber. Buiten-societeit „TR0U MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Zondag 2 Juni 18(J5, des avonds te 7 if, unr, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch aus der Oper Riëozi. Wagner. 2. Ouverture -Cosi fan Tutti".Mozart. 3Indigo-Walzer aus der operette Tassend und ein Nacht". .Strauss. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opera -i'Africaine"Meyerbeer. 5. Ouverture -Tantalusqnalen"..Suppé. 7. a. Einzng der Götter lm Wal- hall aus dem Musikdrama Das Rheingold"Wagner. (Voor Harmonie bewerkt door Kriens) b. Rigodon de DardanusRameau. 7. Ballet „Coppellia"Delibes. 8Grande Fantaisie sur des motifs de Fopéra -la Favorite"Donizetti. Maandag 3 Juni, 's avonds te 71/g unr, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder direc tie van den Luitenant-Kapelmeester C'. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch sus der SuiteLacbner. 2. Ouverture naar bet treurspel van Racine -Phèdre"Massenet. (Voor Harmonie bewerkt door Kriens.) 3. Eotre Nous,*valseWaldteufel. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opera -Faost.''Gounod. 5Ouverture Les clocbes de Cor- neville"Planquet. 6. Vorspiel zum Biihnenweihfest- spiel -Parsifal"Wagner. (Voor Harmonie bewerkt door Kriens). 7. Czardas aus -der Geist des Woï- woden" Uugariscb Ballet.Grossman. (Geïnstrumenteerd door Kriens). 8. Selection la Fille de Phaëron.Pugni. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 4 Juni 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioMailly. 3. SonateA. G. Ritter. a. Rasch und entscbiossen. b. Ruhige Bewegung, c. Rasch und feurig. 4. CavatineJ. Raff. 5. Arie Agnus Dei" aus der H moll MesseBach-Litzau.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2