Het vorige jaar hebben dergelijke feiten plaats gehad, doch de voorbeeldige straf, toen toegepast, schijnt geen ge- noegzamen indruk gemaakt te hebben. De Afghaansche prins, die thans Engeland bezoekt, is een zoon van den Emir van Afghanistan, op wiens goede gezindheid Engeland in het belang van zijn buitenlandsch bezit, veel belang stelt. Hij geniet van de Engelsche re geering een jaargeld wat hem na tuurlijk niet enkel uit menschenliefde wordt verleend. Lang reeds was er sprake van, dat de Emir Engeland zou bezoeken, doch hij kwam er niet toe; toen zou hij zijn oudsten zoon zenden, doch deze wenschte zijn ouden vader, met het oog op alle gebeurlijkheden, niet alleen achter te laten en zoo was het, dat nu de tweede zoon in Engeland is. De prins is met een Engelsch oorlogschip overgebracht. Zijn gevolg bestaat uit negentig personen, waaron der twintig ruiters. Al wat Engeland merkwaardigs bevat zal den prins worden aangetoond en de grootwaardigheidsbekleeders zullen hem van aangezicht tot aangezicht bekend maken, en dit alles met veel prachtvertoon, want de prins moet een overweldigenden indruk met zich nemen van Engelands rijkdom, maar bovenal van Engelands machtmen kan nooit weten, waarvoor dit goed kan zijn en als de kuur op den prins niet de ge- wenschte uitwerking heeft, zal het niet de schuld zijn van de Engelsche re geering. De prins woont te Londen in een ingericht huis; om het hem gemakke lijk te maken, heeft de regeering dit zoo beschikt. Men ziet dat de Engel- schen hunne belangen goed begrijpen, en er als eerste handeldrijvende natie ook wat voor over hebben, hun stand punt niet alleen te behouden, maar ook te versterken. Nederland was vroeger de eerste handelsnatie der wereld, doch in den loop der tijden is het afgedaald tot de vijfde of nog lagere klasse. Men schrijft dat toe aan de zucht der Hollanders om in de eerste plaats groote winsten te ma- j ken, waarvan het gevolg was, men zoo weinig mogelijk opofferde om het eens ingenomen standpunt te behouden, m. aw. dat verkeerd geplaatste zuinigheid veel heeft bedorven. Ter gelegenheid van de tegenwoor dige tentoonstelling te Arasterdam geven de Duitsche bladen weer eens op Neder land af. Zij noemen de geheele inrich ting eenvoudig eene geldklopperij als hoofdzaak, waarbij de belangenvan handel en nijverheid geheel zijn uit het oog ver loren of voor het minst genomen bij zaak zijn. Neemt men nu eenvoudig de feiten zooals ze zijn, dan behoort men toe te geven, dat de Duitsche bladen werkelijk den bal niet geheelmisslaan. De eigenlijke tentoonstelling voor hötel- en reiswezen, wat levert zij voor den bezoeker, tenminste nog voor het oogen- blik? Men oordeele. De inrichting wordt beheerscht door tal van groote en kleine aantrekkelijkheden, waaronder Oud Hol land eene eerste plaats bekleedt, terwijl ook de mailboot veel bezoek trekt. In hoofdzaak zijn het geldverslindende aan trekkelijkheden, waaraan geldmaken, onmiddellijke winst, tot grondslag ligt. Nu behoeft niemand de tentoonstelling te bezoeken, niemand kan er toe gedwon gen worden, doch dit neemt niet weg, dat het doel der tentoonstelling wel wat voorbij gestreefd is en onze Duitsche naburen niet zoo geheel en al ongelijk hebben. Medegedeeld wordt, dat Japan reeds heeft beproefd, zich op Formosa te ves tigen, doch dat er verzet plaats had, waardoor de schepen zich verwijderden, waarschijnlijk om nieuwe orders te gaan halen. De meening bestaat, dat het ver zet door China wordt gesteund of liever aangemoedigd. Blijkbaar is het Japan ernst met de inbezitneming, want er zelfs wordt be richt, dat het reedseen belangrijke plaats, Keeling, heeft gebombardeerd. Verder blijkt, dat Japan de Formosa- zaak ernstig opneemt; de troepen-ont ruiming in China gaat snel vooruit omdat de manschappen noodig zijn tot bezetting van het eiland. Van den pre sident der aldaar uitgeroepen republiek verneemt men niets. Of dit een goed teeken mag genoemd worden kan men niet zeggen. Sommige Engelschen zijn zeer boos op den zoon van den emir van Afgha nistan, die thans Engeland bezoekt. Zaterdag heeft hij zich veertig minuten laten wachten op het diner, dat de staatssecretaris voor Indië te zijner eere gaf, en ongeveer een half uur op de soiree van lady Tweedmouth. De prins van Wales, de hertog van York en de gansche koninklijke familie hebben op het portaal der eerste verdieping op den prins moeten wachten. Zondag moest Nazr Oullah den zoö- logischen tuin bezoeken en ongeduldig werd op zijn komst gewacht. De talrijke hooggeplaatste personen, die bij den in gang hem hun opwachting zouden maken, hebben zich tevreden moeten stellen met een briefjeNazr Oullah was moe en zijn dokter had hem rust bevolen. Gelukkig voor den jongen man, dat overigens de Engelschen nogal met hem zijn ingenomen; hij verstaat de moeie- lijke kunst zich goed voor te doen. Vooral bij de allerhoogste standen schijnt hij zeer in den smaak te vallen. De keizer van Duitschland heeft aan de dochter van den uitvinder der te lefoon, Philip Reid, een jaargeld toe gekend van vierhonderd mark. Zooals men weet heeft Bell later aan de tele foon gewichtige verbeteringen gemaakt en hierdoor het gebruik bevorderd, maar de vinding zelve behoort niet aan Bell. Het is meer gebeurd, dat uitvinders niet de vruchten plukten van hun ver nuft, maar anderen, die handig genoeg waren om in de vinding het onvolmaakte te verbeteren. De dikwijls besproken Armenische gruwelen hebben weer aanleiding gege ven, tot een paar onbeschoftheden der Turken, tegenover de consuls die zich belast hebben met een onderzoek in die zaak. Zooals gemakkelijk is nategaan wordt de Turksche regeering, die blijk baar met de kwestie in de war zit, door deze nieuwe toevoeging aan het stel mishandelingen aan christenen opnieuw in de engte gedreven, wat waarschijn lijk wel aanleiding zal geven, dat de sultan de gestelde eischen omtrent vreemdelingen en inlandsche christenen zal waarborgen. Het barbiers-gilde te Londen bezit een schilderij van Holbein, waarvan de waarde wordt geschat op vijftien duizend pond sterling. Het stelt koning Hendrik VIII voor, terwijl hij het gilde zijn vrij brief overreikt. Het stuk moet een parel van portretschilderkunst zijn. Het gilde moet nu besloten hebben het werk te verkoopen. In Messina hebben gemeentelijke katten en ganzen een ideaal leven. Op de begrooting worden voor haar de vol gende sommen uitgetrokken: voor het on derhoud van de kat in het lokaal der archieven, 20 francs per maand voor de zeven ganzen in het park 30 francs per maand, totaal zeshonderd francs per jaar. Eenige weken geleden is een rijk rentenier uit Frankfort, de heer "Wilhelm Pentzel te Port Said gestorven. Zijn testament is onlangs geopend. Deze zonderling heeft belangrijke sommen aan weldadige instellingen vermaakt en vijf tienduizend mark geschonken aan de kellners van het café, waar hij gewoon was te eten. Een boerenzoon en een boerenknecht uit de gemeente Doornspijk, dezer dagen te Elburg zijnde, gingen eene wedden schap aan, wie van hen de meeste bor rels kon verorberen. Zij brachten het tot twintig, doch waren niet in staat huiswaarts te keeren en zijn dan ook aan den weg neergevallen, waar zij des morgens door personen, die naar het land gingen om te melken, meer dood dad levend gevonden werden. Pasteur, de beroemde Fransche ge leerde, heeft bedankt voor het Pruisische kruis van verdienste, dat de Berlijnsche Academie der Wetenschappen hem wenschte verleend te zien, hoewel van andere zijde bericht wordt, dat van het verleenen van deze onderscheiding aan Pasteur, die in 1871 het Bonnsche docters-diploma terugzond om dat hij 1870 niet kon vergeten,, geen sprake geweest is. Te Jeruzalem wordt eene Israëlietische Hoogeschool opgericht. Het doel van deze Inrichting is om voor Israëlietische studenten uit Rusland de gelegenheid voor hooger onderwijs te openen. Zoo als men zich zal herinneren laat de Russische regeering slechts een beperkt getal Joden op zijne Universiteiten toe, en als zoodanig is de aanstaande Jeru- zalemsche school zeker eene behoefte. Onder de in den nacht van 1.1. Maandag op Dinsdag te Nieuwer Amstel gestolen voorwerpen bevindt zich een groote camé in cantillen goud gevat met portret van Paus Leo XIII. De eigenaar looft 200 gulden uit aan den- gene door wiens aanwijzingen hij weder in het bezit hiervan komt. Te Ouderkerk a. d. Amstel wordt eene dynamietfabriek gebouwd, maar de in gezetenen zijn zóó weinig ingenomen met het invoeren van die nieuwe in dustrie binnen de gemeente, dat zij hun leed in deze gelucht hebben in een adres aan H. M. de Koningin Regentes, ten einde de gemeente te ontheffen van een buur die zóóveel kwaads kan brou wen. Hoewel het nu waar is, dat de fabriek toch ergens moet staan, bestaan er in ons vaderland nog ongelukkig ge noeg uitgebreide heidevelden genoeg die eene geschikte plaats zouden kunr.en zijn. De Raad van Opsterland heeft, in afwachting van het buitengewoon rijks subsidie het beheer van den hoofdelijken omslag over 1895 vastgesteld tot een bedrag van ruim een en vijftigduizend gulden, naar eene percentage van 8.769 tegen 9.05 het jaar vroeger. Er werd op gewezen, dat de boerenstand te zwaar werd belast, maar ditzelfde bezwaar werd aangevoerd tegen de aanslagen I van de personen met vast salaris en de werklieden. Nu, de ambtenaren zijn er in den regel het slechtste aan toe, waar het de belastingen betreft; uit den aard der zaak laat hunne positie tegenover den belastingheffer niet veel oppositie toe, en bovendien zou het wel kunnen zijn, dat anderen, wier inkomsten niet zoo juist bekend, hierin gelegenheid zien den aanslag tot een lager cijfer te brengen. Het onweer van Vrijdag avond heeft nogal schade berokkend aan de Am- sterdamsche tentoonstelling. Van het hippodröme werd de gas leiding weggeslagen en daarmee de buitenverlichting uitgedoofd. Ook Perry's koffer is beschadigd. Aan een der hoeken werd het gevaarte zwart gebrand. Aan daar ging de bliksem naar de electrisehe geleiding op het schip; een dame kreeg nog een stuk van den geleiddraad in het gezicht. De kantonrechter te Nijmegen heeft Vrijdag bij vonnis beslist, dat in den zin van het wetboek van strafrecht de nacht te Nijmegen aanvangt des avonds ten elf ure, en zulks naar aanleiding eener vervolging in zake nachtelijk burengerucht. Generaal Vetter, de held van Lombok, is bij zijne aankomst op vaderlandschen bodem te Rozendaal, te Rotterdam en te 's Gravenhage op de meest hartelijke wijze ontvangen, nadat hem bij zijn vertrek uit Antwerpen onder veel geestdrift ovaties waren gebracht. Te Rotterdam luidde het antwoord van den generaal aan den burgemeester„Ik ben diep getroffen door uwe ontvangst, om dat u in mij het Indische leger hebt gehuldigd. Ik zal naar Indië schrijven en ben overtuigd, dat dit voor ons leger een spoorslag te meer zal zijn, om bloed en leven voor Vaderland en Koningin veil te hebben. Te 's Gravenhage was het station versierd en waren een groot getal bur gerlijke en militaire autoriteiten aan wezig om den generaal te ontvangen. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben bij Provinciale Staten een ontwerp ingediend tot heffing van eene belasting op het gebruik van rijwielen. De heffing zal bedragen 5,per jaar. Zij zal niet geheven worden van in dienst zijnde militaire rijwielen, van die van kinderen beneden twaalf jaren j en van niet ingezetenen der provincie. Tot voorzitter van het bestuur van den Zuid-en Noord Spaarndammerpolder is gekozen de heer W. de Clercq te Haarlem. In gelijke functie voor den Zuid-Wijkermeerpolder werd gekozen de heer H. van Waveren Jr. te Hillegom. Dat bij het bezoek aan Limburg de gemeente Roermond geheel door de Koninginnen is voorbij gegaan, schijnt men toe te schrijven aan den Commissaris der Koningin in Limburg, als eene ver gelding in zake de Roermondsche ar chieven en niemand zal het verwonde ren dat Roermond, in deze opheldering wenscht. De Raad heeft dit thans gedaan in deze vorm van een brief aan den Com missaris der Koningin Jhr. Mr. Ruijs- van Beerebroek, om een mededeeling te mogen ontvangen, welke de motieven waren, die Zijne Excellentie deden be sluiten, om aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes een bezoek aan Roer mond te ontraden. Door een en ander is de archieven- kwestie met het rijk opnieuw in den Raad ter sprake gekomen. Maandag is tusschen Hoofddorp en Aalsmeer een omnibusdienst geopend; viermaal per dag wordt de gemeenschap tusschen beide plaatsen onderhouden in correspondentie met de stoombooten op Amsterdam en Leiden. Op het traject AmsterdamHaarlem passeerden Zaterdag 98, Zondag 97 en tweeden Pinksterdag 103 personen-trei nen het gewone aantal is 70. Aan de tol de Liede, passeerden 505 rijwielen. HAARLEM 4 Juni 1895. Gedurende de Pinksterdagen zijn alhier door de Haarlemsche tramway- maatschappij vervoerd 11119 personen. In de afgeloopen maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier be zocht door 312 personen tegen betaling en door 265 personen zonder betaling. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Mei 1895. Boter. Aangev. 822, verk. 634 KG. L. pr. ƒ0.90, H. pr. 1.00 p. KG. Biggen. Aangev. 496, verk. 424 stuks. L. pr. ƒ3.00, H. pr. ƒ7.00 p. stuk. Schrammen. Aangev. 297, verk. 268 st. L. pr ƒ7, H. pr. 16.00 p. st. Aardappelen. Aang. 247, verk. 247 HL. L. pr. ƒ2.60, H. pr. ƒ5.00 p. HL. Markt van 27 Mei 1895. Boter. Aangev. 154, verk. 132 KG. L. pr. 0.90, H. pr. ƒ1.00, p. K3. Biggen. Aangev. 173, verk. 119 st. L. pr. 4H. pr. 6.p. st. Schrammen. Aangev. 92, verk. 63 st. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ14.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 59, verk, 59 H.L, L. pr. ƒ2.50 H. pr. ƒ4.—. p. H.L. GRAAN- EN ZAAD MARKT. Marktbericht van 4 Juni 1895. Witte tarwe ƒ5.50. Haver 3.12s. ƒ2.80. Gerst 4.25. MUZIEKUITVOERING in den Hout op "Woensdag 5 Juni's avonds ten 8 uur, door liet Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. V. KRIENS PROGRAMMA. 1. PolonaiseFaust. 2Ouverture des Konigs Lieutenant-Tiri 3. Schmeichel Katzchen. Salonstuck.Eilenberg. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra HerodiadeMassenet. 5. Ouverture LaMuette de Portici.Auber. f). Lorelev Paraphrase.Neswaba. (Geïnstrumenteerd door Kriens). 7. Soiree d'Eté ValseWaldteufel. SPotpourri op Italiaansehe Volks- melodienRampezatti. 0RGELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Juni 1S95, des namiddags van -2—3 uur door den Heer WEZERM AN. PROGRAMMA, 1. Fantasie No. 2Fr. Kiel. 2. Fuge (As moll)Joh Brahms. 3. Grand MarscliJekijli. 4AndantinoRheinberger. 5. NachspielRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2