HAA Eerste Blad. ISo. 49 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 22 Juni 1895. M Vereen, tst bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? BERICHT. het Haarlemsch Predikbenrtenblad, VIJFTIG CENTS. Uitgave van DE ERVEN LGÓSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOONNUMMEK TELEPHON 1SCHE VEEBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel Afzonderlijke nonimers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Zij, die zich met 1 Juli a.s. wenschen te abouneeren op betalen slechts tot 1 Januari 1896: De Uitgevers. Haarlem, 21 Juni 1895. KRONIEK De Agenda voor de Raadsvergadering zag er tamelijk onschuldig uit, wetti gende het vermoeden, dat de punten betrekkelijk spoedig zouden afgehandeld zijn, zoodat niemand had kunnen ver moeden, dat de openbare vergadering tot omstreeks half zes zou duren. Het was daarbij met het buiige weer en de warmte niets gezellig in de zaal en niemand kon het verwonderen, dat van de raadsleden zoo stilletjes weg enkelen verdwenen om niet terug te komen. De mededeelingen gaan wij met stil zwijgen voorbij, doch buiten agenda vroegen B. en W. een crediet aan van 500 voor het leggen van een pont over de Ringvaart, wat werd toegestaan zon der stemming. Het eerste punt der agenda was de ontslag aanvraag van Dr. E. van der Ven als directeur der Burgeravondschool. Het werd eervol verleend. Zeker sluit zich iedere vriend van goed onderwijs van harte aan bij de woorden van den Voorzitter, waarbij dank jwerd betuigd voor de vele en gewichtige diensten door Dr. Van der Ven aan de gemeente bewe zen. Het proces-verbaal van de opneming van de kas bij den gemeenteontvanger werd voor kennisgeving aangenomen. De geloofsbrieven van het nieuw in komend lid, den Heer J. Winkler, wer den door de hiertoe benoemde Com missie onderzocht en in orde bevonden en genoemde Heer als lid toegelaten. Het voorstel van den Heer Klein, in de vorige vergadering aangehouden, strekkende om aan de Bouwvereeniging „Helpt elkander" slechts 50% te doen betalen in de kosten van gemeentewege te maken voor bestraling enz. kwam op nieuw, maar thans beter aangekleed, ter tafel. In een begeleidend schrijven wijst de Voorsteller er op, dat de koop reeds gesloten was in 't laatst van December 1894, maar de overdracht ongeveer een halve maand later plaats had, terwijl bo vendien verschiller.de belemmeringen hebben medegewerkt om de zaak met de gemeente te eilenen. Daarom deed de Heer Klein in deze een beroep op het billijkheidsgevoel van den Raad. De Heer Klein licht zijn voorstel nader toe, doch wil eerst den indruk wegnemen, dien zijn voorstel op enkele leden schijnt gemaakt te hebben. De Heer Van Styrum wijst er op, dat de eigendom van het terrein op 12 Januari, dus vóór den voorgestelden tijd, aan de Vereeniging is overgegaan en kan dus met het voorstel wel meegaan. De Heer Waller beschouwt de zaak als een overgang en wil daarom 75 pCt laten betalen; dit am. wordt ondersteund. De Heer Van Styrum vestigt er de aandacht op, dat de 25 pCt. méér hier zullen drukken op de Vereeniging, niet op den verkooper en ook de Heer Willink wil mede den weg der 50 pCt. op. De Heer de Breuk wil ook in deze de billijkheid betrachten. Een kleine strijd ontstond nog over de vraag eerst het am. Waller, dan wel het voorstel Klein in stemming te brengen. Het voorstel Klein ging na eenige bespreking voor. In stemming gebracht, viel het met 13 tegen 11 stem men en het amendement werd aangeno men met algemeene stemmen. De Veree niging betaalt dus 75 pCt. Nu kwam ook nog Vereeniging Recht en Plicht, wier belangen door den Heer Beynes ter vergadering verdedigd waren, vragen ook om 50% te mogen betalen, en dit in verband met hetgeen de Heer Beynes in de vorige vergadering in deze besprak ten aanzien van het inleveren der bouwplannen bij de gemeente. Een en ander te samen genomen, stellen B. en W. voor de bijdrage voor deze Vereeniging op 75% te stellen. De Heer Van Styrum voert hier het woordkan geen enkelen grond vinden met het voorstel mee te gaan. De Heer Beynes betreurt dit zeer en gelooft, dat de gronden wel bestaan. De zaak is, dat de Vereeniging wel degelijk aan prijs en tijd van betaling gebonden is, wat de Heer Krol alweer niet zoo vindt. De Heer Roog vindt ook, dat er geen officieele koop heeft plaats gevon den. De Heer Hugenholtz zegt, dat dit wel het geval is, maar dat de Vereeniging, hoewel zij van den koop af kan, zij er niet af wil. Nog eenige Heeren voeren er het woord zoo voor als tegen en in j stemming gebracht wordt het voorstel verworpen met 16 tegen 9 stemmen. In verband met den aanleg van een stoomtramweg Haarlem-Schoten Velsen- Beverwijk verzocht de Heer Maurice Lubcké, ingenieur te Brussel, vergunning voor aanleg en exploitatie, voor zooverre het de gemeente Haarlem betreft. B. en W. stellen voor onder zekere voorwaarden de vergunning te verleenen voor den tijd van dertig jaar, met dien verstande, dat het eindpunt komt op den Kruisweg met een wissel op het Kennemerplein. Na aankomst zal de tram moeten rijden naar dit plein, om tegen het vertrek terug te rijden naar den Kruisweg. De recognitie aan de gemeente te betalen was bepaald op vijftig gulden per jaar. In verband met de plaatsing was een adres ingekomen van bewoners van den Kruisweg, die de standplaats willen hebben op het Kennemerplein. De Heer Van der Mersch is niet vóór stoomtramwegen en vindt ook de zaak niet financieel voordeelig. Met de strekking van het adres bovengenoemd is ook de Heer Stolp het eens en dient dienaan gaande eene wijziging in. Het voorstel wordt ondersteund. De Heer De Breuk zal vóór het voorstel Stolp stemmen, en ontvouwt zijne redenen hiertoe, be staande voornamelijk in het lossen en laden. De Voorzitter zet het voorstel nader uiteen, als gedaan te zijn in het belang van het reizend publiek. De Heer Van Styrum dient eensubam. in op het am. Stolp, met de strekking de plaats op het Kennemerplein en die dan te bepalen door B. en W. Het voorstel Stolp met dit laatste vereenigd komt nu in stemming en wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. komt artikelsgewijze in behandeling. Omtrent artikel 3 der voorwaarden, het teruggeven van de bepaalde borg stelling van ƒ300.— wenscht de heer Van der Mersch te bepalen, dat die aan de gemeente vervallen, dus niet terug gegeven worden. De Heer Krol brengt in herinnering hoe de borgstelling in de mode is ge komen en leidt daaruit af, dat de 300 behooren teruggegeven, wat ook de mee ning van den Heer Macaré is. De Heer Van Styrum zal ook niet meegaan. In stemming gebracht, wordt het voor stel V. d. Mersch verworpen. De Heer Macaré zou nog eene bepa ling willen opgenomen zien omtrent het maximum gewicht, dat de brug over den Singel mag passeeren, wat echter niet noodig wordt gevonden. De Heer Van den Berg wenscht te doen vervallen de tel waarmede de man die de tram binnen de gemeente moet voorafgaan, gewapend iswordt verwor pen. De luidklinkende bel blijft dus. Omtrent de te betalen recognitie wil de Heer van der Mersch eenige veran dering. Hij wenscht die te bepalen op ƒ200.De Voorzitter vindt ƒ50 genoeg en nu komt de voorsteller tot ƒ100 af. Het voorstel in stemming wordt aan genomen. De recognitie zal dus ƒ100 zijn. De Heer Van Lennep wenscht nog een artikel bevattende gemeentetoezicht op het materieel. Het wordt aangenomen en de Heer Macaré wenscht nog eene bepaling omtrent maximum-gewicht. De Voorzitter wijst er op, dat hiertoe geen tijd meer is, maar de Heer Macaré wijst er op, dat hij steeds betreurt dat dit niet meer kan als een stuk in den Raad komt. Men wilde B. en W. uit- noodigen alsnog eene bepaling in dien geest op te nemen; het werd aange nomen. Door enkele ingezetenen der gemeente Bloemendaal is bij de directie der Gas fabriek verzocht de verlichting van hun ne woningen met gas. De directie vraagt thans aan de gemeente vergunning tot het leggen van eene aansluiting der geprojecteerde buizenleiding in de ge meente Bloemendaal aan het bestaande buizennet hier ter stede, zoo die gemeente J althans het leggen van buizen toestaat. B. en W. stellen echter voor het verzoek van de hand te wijzen en wel op grond van de meening der directie in 1893 uitgesproken, dat het noodig is het productief vermogen der fabriek te vergroote'n met het oog op meer der verbruik en het niet te denken is, dat de directie hiertoe zal overgaan nu haar voorstellen omtrent verlenging 1 der concessie niet door den Raad zijn aangenomen. De Heer Leupen wil 3 cents door de fabriek doen uitkeeren voor elke meter gas, die op deze wijze buiten de gemeente wordt geleverd en op die voorwaarde het verzoek toestaan. Het voorstel wordt ondersteund, maar de Heer Willink meent, dat hier geen geldkwestie gelden mag, wel een beginsel-kwestie. Het voorstel B. en W. wordt aange nomen waardoor voorstel Leupen ver valt. De Gasfabriek zal dus geen gas mogen leveren aan de gemeente Bloe mendaal. Het gymnastiekonderwijs aan de Meisjesschool op de Krocht was in No vember geschorst. De commissie van Toezicht evenwel had een voorstel ge daan om dit onderwijs aan die school op nieuw te regelen, doch dit plan zou duizend gulden kosten, daarom stellen B. en W., hoewel de voorgestelde regeling de beste keurende thans voor het gym nastiekonderwijs aan die school te laten vervallen. De Heer van der Mersch gaat op goede gronden met het voorstel mee. Eén uur gymnastiekles per week, zelfs al is dit verdeeld in vier kwartieren, kan voor de gezondheid der leerlingen niet van zooöanigen invloed zijn, dat uitgaaf van 1000 hiervoor gemotiveerd mag heeten. De heer Macaré brengt in herinnering de geschiedenis van de Meisjesschool en die van de invoering van het gym nastiekonderwijs aan die inrichting en wil ook om die reden de zaak niet van de geldzijde zien. Ook het advies van de Commissie van Toezicht zou hij wil len kennen. Wethouder Waller ver dedigt het voorstel van B. en W. De Heer Willink wil eene betere organisatie van dat onderwijs. Nog vele besprekin gen hadden in deze plaats en een klein incident nog tusschen de Heeren Van der Mersch en Macaré omtrent een persoonlijk feit, dat met een sisser afliep. Toen besloot de Raad, ingevolge voor stel van den Heer Macaré, het advies der Commissie te vragen. Nog stelde de Raad vast een tweede sup- pletoire begrooting en een paar staten van af- en overschrijving op dienst 1894. Met eene kleine bemerking werd de rekening-verantwoording 1894 van het Elisabeths Gasthuis goedgekeurd tot een totaal bedrag van ƒ133.717,12 alsmede een verzoek van den Schuttersraad om hare begrooting over 1894 met 14,12 en 43,56, te verhoogen wegens on kosten bij het schijfschieten en schermen. Vastgesteld werd het primitief kohier der plaatselijke directe belastingdienst 1895. Met eene bevolking van 59052 zielen wijst het kohier een beschreven inkomen van 12,393,000. Door de vermindering der laagste klassen is het belastbaar inkomen 7,988.254 en het bedrag van den aanslag ƒ295.565,60. Vergelijkt men de cijfers van den officieelen staat, dan trekt zeer de aan dacht, dat hoewel de bevolking der ge meente in één jaar met 1591 was toe genomen, het beschreven inkomen voor den dienst 1895 ruim zes ton minder bedraagt dan dat van 1894.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1