De Raad benoemde tot leden van de Commissie voor de bezwaarschriften de Heeren Willink. Leupen, Sneltjes, Hu- genholtz en Sabelis, en stelde de bureaux voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Tot onderwijzeres tweede klasse aan de opleidingsschool voor Meisjes werd benoemd mejuffrouw A. M. van der Ley tot onderwijzers derde klasse aan de tweede opleidingsschool voor Jongens de Heeren B. van der Werf en A. Ring; tot onderwijzer 3e klasse aan School C. de Heer J. Zijlstra tot onderwijzeres 3e klasse aan School C. Mejuffrouw H. Cats tot onderwijzers 3e klasse aan School F. de Heeren D. de Vries er. G. J. Burger tot gemeente vroedvrouw Mejuffrouw J. Schenk de Visser; Het Verslag eindexamen Burger avondschool werd aangenomen voor kennisgeving evenals het gasrapport over April. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en als toegift op den langen middag hadden de Heeren nog eene ver gadering met gesloten deuren. De opening van het Staalbad Haarlem. Het is gereedgekomen, het Bronge bouw met toebehooren, de buisleiding uit de Meer, het fraaie park, en dit niettegenstaande bijna voor ieder onder deel der inrichting de afzonderlijke goedkeuring van den Raad moest ver kregen worden. Vooral in de laatste weken is het werk verbazend opgescho ten. Het getuigt voor het spreekwoord willen is k unnen. Den 14 September 1894 had de aan besteding van het gebouw plaatsbijna onmiddellijk na de gunning werd het werk begonnen en voortgezet met eene volharding, die zeer zeker bouwmeesters en aannemers tot eer strekken, en thans, negen maanden later, kon de opening plaats vinden. In de laatste dagen is bijna dag en nacht doorgewerkt. Wat Woensdag nog onontgonnen leek was Donderdagmiddag geëffend, zelfs de breede toegangsweg naar het hoofdge bouw, voor een paar dagen nog eene aaneenschakeling voor hoogere en lagere heuveltjes, was geheel gereed gekomen. Men dankt dit aan de voortvarendheid van den hoofdopzichter van gemeentewerken. In herinnering zij gebracht, dat in 1884 het staalwater in de Haarlemmer meer werd ontdekt door den Heer Veenen daal en dat een hieruit gevolgd chemisch onderzoek de aanwezigheid constateerde van al de eigenschappen in het water, dat het stempelt tot een der werkzaamste geneeskrachtge wateren. Men schreef 1889 voor ook de financieele zijde der bron werd aangepakt door den wakkeren Heer C. Prins Sr. Toch schreef men 1892 voor de Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen was gesticht en met waardeering mogen hier de leden ge noemd worden van het voorloopig Comité, de Heeren Dr. S. Posthuma, C. G. Loomeijer, Jhr. H. Teding van Berkhout, F. G. N. Haitsma Muiier, J. A. Lodewijks, A. v. d. Steur Jr. en N. v. d. Sleen. Donderdag had de opening plaats, tot de bijwoning waarvan waren uitgenoo- digd de Provinciale en Gemeentelijke burgerlijke en militaire autoriteiten, onze afgevaardigde ter Tweede Kamer, de Heer Farncombe Sanders, de professoren bij de geneeskundige faculteiten aan de Universiteiten en allen die op eenige wijze met de Inrichting in betrekking stonden, waarbij de ontdekker van het water, de heer Veenendaal, niet was vergeten. De heer Lieftinck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Commis saris der Maatschappij, sprak de feest rede uit. Na een welkom aan de genoodigden te hebben toegeroepen, wees Spreker er op, dat, hoewel hij met vreugde deze vereerende taak vervulde, het te betreu ren was, dat de geestelijke vader van het staalbad Haarlem, die zich tot ideaal had gesteld bij deze gelegenheid de genoodigden toe te spreken, Dr. S. Pos thuma, wegens minder goeden gezond heidstoestand hierin verhinderd was, hierbij den wensch uitsprekend, dat het hem nog lang vergund mochte zijn, te aanschouwen den bloei van het Staalbad, zijn voedsterling, die hij lief heeft. Het was Spreker niet mogelijk dank te brengen aan allen, die op eenige wijze het hunne hadden gedaan aan de totstandkoming der Stichting. Hij zou dan in niet geringe mate moeten danken de ontwerpers der gebouwen, de uit voerders, de werkliedenmoeten geden ken de voorbeeldige orde op het werk, en dan moet spreker gewagen van de drinkhal, van het badhuis, van de dui zenden flesschen water reeds door de we reld gezonden, van de menigvuldige at testen aanwijzende de geneeskracht van het water. En nu, de lading is aan boord, het water is er, om gezondheid te bren gen den lijdende, om nieuwe welvaart te brengen aan onze schoone stad. Van waar, vroeg Spreker, zijt gij gekomen, heilaanbrengend water Het geheim Uwer geboorte verklapt ge niet, maar ge komt uit de koude diepte om warmte te brengen, men zond naar boven om kracht en gezondheid te brengen, waar ge kunt. En er was, vervolgde Spreker, te Jeruzalem aan de schaapspoort een bad water genaamd Bethesda, hebbende vijf zalen. In dezelve lag een groote menigte kranken, wachtende op de beroering des waters; want een Engel daalde neder op zekeren tijd en beroerde het water. Die Engel der gezondheid is tot ons gekomen om kranken te genezen en op te heffen. Wij, verzekerde Spreker, stellen ons van de zaak veel voor, wij gelooven, dat niet door veel spreken, maar door het ge - neesmiddel te gebruiken, genezing wordt verkregen, wij gelooven aan die genees kracht en denken dan tevens aan Dr. Daniels, die door zijn wetenschappelijk streven de werkzaamheid van het water zoo klaar, zooduidelijk, heeft aangetoond. Is het Staalbad Haarlem voor de wereld een weldaad, voor Haarlem kan 'tzijn een bron van welvaarthet bron water komt uit de diepte, het brenge pit en kern in het bloed, warmte naar boven, in de harten. In ons Brongebouw, profeteert de Heer Lieftinck, zullen ze komen, vreemden en ingezetenen, ver schillend van rang en standze zullen er elkaar leeren waardeeren. Het is daar vergund toe te geven aan de vroolijkheid en opgeruimdheid, de beste helpsters van den geneesheer; hier is veel vergund. Wordt onze wensch vervuld, dan verkrijgt onze Haarlemsche Stedemaagd, nu wel eens bleek van bloed, door het Staalbad een helder oog en een vasten, vluggen tred. Vier eeuwen geleden, herinnerde Spre ker, bracht het staal schrik en ontstel tenis binnen Haarlem, thans zal het vloeiend staal brengen nieuwe krachten wat Spanje niet vermocht, welvaart te brengen, zal de Wilhelminabron vol voeren. Thans het woord richtende tot den Commissaris der Koningin in deze pro vincie, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, ver klaarde de Heer Lieftinck, dat het be stuur der Wilhelminabron bescheiden moet zijn, waardoor geen uiting kon gegeven worden aan den wensch om het Staalbad geopend te zien door H. M. onze Koningin, hierbij verzoekende aan II. M. Vertegenwoordiger in deze pro vincie thans deze taak op zich te nemen. De Heer Schorer voldeed aan dezen wensch na een korte toespraak waarin hij de beste wenschen uitsprak voor het Staalbad en een woord van hulde en dank brachtvan hulde voor de taaie energie, betoond bij de stichtingvan dank, dat hierdoor de gemeente Haar lem, de provincie, het land, verrijkt was met eene schoone stichting. Dat de pittige, opgewekte rede van den Heer Lieftinck, zooveel optimisme, getuigende van zooveel geloof aan het goede, veel bijval vond, werd bewezen door het krachtig applaus, dat telkens het gesprokene onderbrak. Na het uitspreken der feestrede toog men naar het park of plaatste zich onder de veranda's of genoot men al wan delende langs de breede paden, van het concert gegeven door de Koninklijke kapel, terwijl ook velen gebruik maakten van de gelegenheid om het Brongebouw te bezichtigen. Dit voorbeeld volgende, laten wij het uitwendige, dat er evenwel van alle zijden recht aangenaam uitziet, buiten bespreking en wijzen eerst op de groote zaal, welke men binnenkomt door eene fraaie vestibule van uit den hoofdingang aan de Baan. Zij meet 24 bij 19 meter, bevat twee gaanderijen en een orkest dat, naar behoefte, groot of klein kan gemaakt worden. Dit orkest is 8 Meter breed en kan ook tot tooneel dienen. De mooie acoustiek dankt de zaal aan het tongewelf, dat zeer zeker door de wijze van bouw een kunststuk mag heeten. Het daglicht ontvangt de ruimte door lunettes van gekleurd glas, die het licht temperen en geheel in overeenstemming is met de binnen de zaal heerschende kleur. De buitendeuren geven toegang tot de veranda's, eene oppervlakte hebbende van 400 M!. Uit de groote zaal bereikt men de conversatiezaal, betimmerd in Oudhol- landschen stijl. De meubelen zijn hier mede in overeenstemming. Ook de bil jartzaal ziet er gezellig uit. Boven zijn de restauratie- en eetzaal waartoe men toegang verkrijgt langs de flinke bordestrappen. Hier is ook het dames salon. De muziektent, pas in de voorgaande Raadsvergadering was hiervoor de plaats bepaald, komt ons voor zeer gunstig gelegen te zijn. Een blik in het mooi aangelegde park, waarde bestaande boomen gebleven zijn, is werkelijk schoon, terwijl het goed gekozen hek het oog niet belemmert. Natuurlijk is de nieuwe aanplant nog niet wat het worden moet, maar men stelt zich voor, dat het volgende jaar ook in deze het gewenschte zal verkre gen zijn. Naast het Bronbestuur is hier een woord van waardeering voor de archi tecten, de Heeren D. E. L. van den Arend en J. A. G. van der Steur en den aannemer den Heer M. van Om meren wel op zijne plaats. Het plan van aanleg van het park dankt men den Heer L. P. Zocher. Het avondfeest, aangeboden door de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omstreken is uitstekend geslaagd. Het Brongebouw en het park waren fraai verlicht en dank zij het schoone weer was de omgeving zeer druk bezocht. N ie-owsb ericht en HAARLEM 21 Juni 1895. Woensdagavond vergaderde de kiesvereeniging „Vooruitgang" in de bovenzaal van het Café Brink man n tot het verkiezen van drie afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Li berale Unie, welke op Zaterdag 22 Juni a. s. te Amsterdam zal plaats hebben. Door de twintig aanwezige leden werden daarvoor met groote meerderheid van stemmen aangewezen dehh. Fr. Liettinck Mr. L. C. Kronenberg en Mr. H. Ph. de Kanter. Het tweede punt van de agenda, ver kiezing van twee bestuursleden in plaats van de heeren W. L. Schram en Dr. P. M. Heringa werd aangehouden, aan gezien eene aanvulling voor hetoogen- blik niet dringend noodig wordt geacht. Door den Heer H. J. D. Daudey, Kapitein van Spuit 10 de Vrijwilli- gersspuit wordt aan het personeel der spuit een diploma aangeboden, vervaar digd door den Heer H. J. Bronkhorst, ter herinnering aan de eervolle onder scheiding het personeel onlangs te beurt gevallen. Het is eene fraaie penteekening bevattende de emblemata van het brand- blusschen, benevens de welgeslaagde teekeningen der medaille. De opdracht is uitgevoerd in Oudhollandsch letter schrift en het geheel geeft een goeden indruk van den kunstsmaak des vervaar digers. Thans gevat in eikenhouten lijst, zal het nog enkele dagen ter bezichtiging zijn bij den Heer J. D. Niemann, spie- gel- en lijstenfabrikant, Oude Gracht No. 85. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal het prachtwerk, betrek king hebbende op de Orientaalsche ta pijten, aanstaanden Zondag nog tentoon gesteld zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Den 15en Juni is te Haarlem onder verdachte omstandigheden, ver moedelijk van diefstal afkomstig, op een 16 jarigen knaap in beslag genomen: een vierkant blauw fluweelen étui, met veersluiting, waaraan een knopje van paarlemoer, van binnen met blauwe zijde gevoerd, waarop met vergulde let ters „Dickhoff en Salm, Kal verstraat 9, Damrak 22, Amsterdam. De Commissaris van Politie verzoekt mededeeling van de herkomst van het j voorwerp. uj&rtJfiiiLi Jtih tt'l'AJS i>. ONDERTROUWD. 14 Juni. N. F. de Korte en A. M. Koender- man. A. W. Wesselius en M. M. Horeman. J. J. Vrugt en L. van Opijnen. 15 Juni. E. J. Korthals en M A C.van Wijk. 19 Juni. H.J.Zuurendonken W. Pingueele. 20 Juni. A. Y. Geise en B. A. Staphorst. GETROUWD. 18 J uni. J. C. A. Padberg en P. H. M. Perrin. 19 Juni. P. van Santé en C. Snoek. F. C. Roestenberg en JCorsten Th. Brink en Ph. J. Staplurst. 20 Juni. P. Elias en A. M. Broms. P. H. Baggerman en J. C. Serné. H. G. A. Engelkamp en Ch. J. de Vries. GEBOORTEN. 12 Juni. W. de Jong geb. van Bakel z. 13 Juni. A. Wit geb. Watzema z. A.M. Groeneveld geb. Kooij z. H. van Beers geb. Jegen z. G. E. Hartman geb. Huijboom d. A. de Yries geb. Faber d. (levenl.)C Bruijn geb. Hulshof d. (levenl.) 14 Juni. A. E. Smal geb. Hessling d. L. van Appelen geb. van Zomeren d. P. A. Spee geb. Ballering z. D de Boer geb. van Minnen d. A. L. C. van Leeuwen geb Mangelsdorf d. (levenl.) 15 Juni. H. Hetem geb. de Witz.S. P. Schievinggeb. Milborn d. H. G. C. Aartsen geb. Puist d. A. Scholten geb. Lange d. 16 Juni. C. M. de Jong geb. Kruup d. M. E. van der Ylugt geb. Stiphout z. M. C. Freijer geb. Bel z. (levenl.) A. E. Philippo geb.de Zwaan z. W. C. Kramer geb. Haak z. M.H.Willemsen geb. van Beijeren z. M. E. Hulsebosch geb. van der Stijlen d. A. Kastercum geb.de Boer 2 z. 18 Juni. B. Menke geb. van Roon d. S. G. van Eede geb. van Meden d. J. Steman geb. Glas d. H. A. J. Rideman geb. Heijmel d. D. Akkerman geb. Roggeveen z. G. B. Slobbe geb. Lucken d. N. van der Steur geb. Veth z. 19 Juni. C. D. G. van Leuven geb. Dreijer z. I. Snellens geb. Dirksd. J. G. Jansen geb. Eekhout d. -- J. de Heij geb. Buijs z. 20 Juni. E Steenkist geb. van Delden z. OVERLEDEN. 14 Juni. J. A. Schuurman 18 m. z. Oranje boomstraat.J. M. G. DuijnslOm.d.Oranje boomstraat. 15 Juni. C. J. Kroon 2 j. z. P. Kiesstraat. J. J. A. van der Lande 4 dg. d. N. Raamstraat. 16 Juni. E. Keer wolf 46 j. Brouwerstraat. A. A. Huijboom 63 j. Boere- steeg. C. Rutten 9 d. z. TuchthuLstraat. J. B. van Kampe geb. August 58 j. N. School steeg. 17 Juni. M. M. Biem«nd5m.d.Lange Heerenstraat. A. Kastercum geb. de Boer Papentorenvest J. M. van Emmerik 65 j. Frankestraat. 18 Juni. Th.van der Zee 26 d. z. Palmstraat. 19 J uni. G. J. J.van der Lande 8 m. d. N. Raamstraat. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 23 Juni des namid dags van 2±—4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Margarethen MarschRingeisen. 2. Ouverture Peter SehmollWeber. 3Zes oud N ederlandsche Volkslie- deren. Valerius. 1. Klage, 2. Wilhelmus vau Nassauwe, 3. Krijgslied, 4. Afscheid, 5. Bergen op Zoom, 6. Dankgebet. 4. La Benediction des Poignards. Scène Dramatique de l'opera Les HuegenotsMeijerbeer. 5. Ouverture La NeigeAuber. 6. The Mikado WalzerSullivan. 7. Zweite Ungarische Rhapsodie. .Liszt. (geïnstrumenteerd door Kriens.) Buiten-societeit „TR0U MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Zondag 23 Juni 1895, des avonds te 8 uur door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Garde Grenadiers MarschEilenberg. 2. Ouverture «Maïtre Péronïlla". Offenbach. 3. a. Entre-acte aus dem Drama - Rosamunde"Schubert. b. Toréadore et Andaio use uit de Suite «Bal Co9tumé"..RubiDstein. (geïnstrumenteerd door Kriens.) 4. "Gilda-Walzer" aus der Ope rette "der Vice-admiral" Millöcker. 5. Grande Fantasie aus der Oper. "Tannhaüser"Wagner. 6. Ouverture „Jeanne d'Arc.". ..Verdi. 7. Grande Fantaisie snr des motifs de l'opéra „Maritana"Wallace. 8. a. Intermezzo de l'opéra-Caval- leria RusticanaMascagni. b. Schedischer Bauern Marëch.Sondermann. 9. Ballet -Coppélia"Delibes. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 25 Juni 1895, des namiddags van X2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachR. Schumann. 2. SoDate No. 2J. S. Bach. a. Vivace. b. Largo. c. Allegro. 3PreludioJ .Rheinberger. 4. Aria MondnachtSchumann. 5. Athalia MarschMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2